Απεργίες

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Τώρα τελευταία οι εργαζόμενοι από σχεδόν όλους τους κλάδους κάνουν απεργίες με κύριο αίτημα την απόσυρση του αντικοινωνικού νομοσχεδίου για το ασφαλιστικό.
Πιστεύεται ότι πρέπει να συνεχιστούν οι απεργίες(Μην πείτε όλοι οι έξυπνοι ναι! γιατί κάνουν και οι καθηγητές!:P)
Εγώ δεν είμαι σίγουρη για αυτό, το θέμα είναι ότι ειδικά με την απεργία των σκουπιδιάρηδων έχουν γεμίσει οι δρόμοι σπκουπίδια, η Καλαμαριά έχει γίνει ένας απέραντος σκουπιδότοπος.Επίσης με τα σκουπίδια υπάρχει κίνδυνος μεταδοτικών μολύνσεων . Μάλιστα πρόσφατα άκουσα ένα κρούσμα σαλμονέλας στην γειτονιά μου.
Θεωρείται ότι θα πετύχουν κάτι με αυτό ή μόνο θα στρέψουν τους εργαζόμενους εναντίον μας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όταν τίθεται θέμα δημόσιας υγείας όπως στη συγκεκριμένη περίπτωση, για μένα χάνουν εν μέρει το δίκιο τους.
Γενικά νομίζω οτι συχνά γίνεται κατάχρηση του δικαιώματος της απεργίας, συχνά εις βάρος των υπόλοιπων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ίσως αλλά δεν έχουν και αυτοί τα δίκια τους?
Και ΙΣΩΣ δεν έπρεπε να κάνει κάτι η κυβέρνηση?Κάτι παραπάνω από το να βγαίνει ο υποργός υγείας και να λέει ότι υπάρχει σημαντικό πρόβλημα για την υγεία των πολιτών?Το ξέρουμε ότι υπάρχει απλά γιατί δεν κάνουν κάτι?Μια υποχώρηση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mafiozos_16

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Τι ακριβώς μωρέ να κάνει και η κυβέρνηση???
Απλώς περιμένει ότι σύντομα ο κοσμάκις που κάνει τις απεργίες θα πεινάσει και θα επιστρέψει αμέσως στην δουλειά...
Εγώ είμαι κατά των απεργιών γιατί πιστεύω ότι δεν ωφελούν σε τίποτα και τζάμπα ταλαιπωρούν τους πολίτες...
Βέβαια τώρα έχουν και αυτοί τα δίκια τους...
Αλλά δεν μπορείς να μου ψηφίζεις Καραμανλή και την άλλη μέρα να έρχεσαι και να κάνεις απεργία...Αφού εσύ τον ψήφισες...Ήξερες τι θα κάνει...Τώρα φάτα...
Θα μου πείς δεν υπάρχουν και εναλλακτικές...Προτιμότερος είναι ο κανένας πλέον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ναι αφού ο κανένας πέρασε τον παπανδρέου. ΞΕΦΤΙΛΑ!Αλλά δεν μπορούμε να μείνουμε χωρίς κυβέρνηση. Πρέπει κάποιος να βγει...Και από ότι φαίνεται ο κόσμος προτιμάει μετά από τον κανέναν τον κωστάκη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mafiozos_16

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Βασικά στην δημοσκόπηση που έδειξε ο Λαζόπουλος πρώτα έρχεται ο Καραμανλής,μετά ο Κανένας και μετά ο Παπανδρέου...
Δηλαδή έλεος...Να σου πω την αλήθεια η κυβέρνηση μου φαίνεται πως υπάρχει μόνο για τα τυπικά...Και χωρίς κυβέρνηση τα ίδια σκατά θα είμασταν...
Συγνώμη για την λέξη αλλά μιλάω όπως τους αρμόζει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
ίσως αυτό είναι λίιιγο υπερβολικό?Λέω εγώ τώρα...Πρέπει απλά να έρθουν καινούρια πρόσωπα στο προσκήνιο να μην έχουμε συνέχεια τους ίδιους και τους ίδιους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mafiozos_16

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Και να έρθουν τι θα γίνει???
Ορίστε ήρθε ο Βενιζέλος και τι έγινε???Τον απορρίψανε...
Βέβαια δεν ήταν καινούριος αλλά δεν ήταν και ακουστός...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ο βενιζέλος?Πλάκα ΜΕ κάνεις???
Τι να κάνει αυτός?
Εγώ σου μιλάω για καινούρια πρόσωπα και εσύ μου λες για Βενιζέλο?:lol:
Πάντως ο Τσίπρας κάτι πάει να κάνει έχουν αυξηθεί πολύ τα ποσοστά του
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mafiozos_16

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Έλεος...Άκου επίθετο Τσίπρας...Έλεος...
Δεν πιστεύω σε οράματα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Είστε τελείως εκτός θέματος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ναι πράγματι.....Ξεφύγαμε...Τι λέγαμε?Α ναι για τα σκουπίδια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη απεργία, έτσι όπως εξελίσσεται η κατάσταση είναι δίκαια, οφείλει να συνεχιστεί και πιστεύω οτι θα συνεχιστεί. Οι αντεργατικές ρυθμίσεις που πλήττουν όλους τους κλάδους δεν πρέπει φυσικά να περάσουν. Στη συγκεκριμένη απεργία λοιπόν, έτσι όπως εξελίσσεται τώρα δηλώνω ανοιχτά την υποστηριξή μου.
Σχετικά με τη δημόσια υγεία κλπ. νομίζω οτι είναι παράπλευρες απώλειες που πρέπει να υπολογιστούν σοβαρά. Το δίκιο όμως δεν το χάνει κανένας ούτε στο ελάχιστο.
Το ερώτημα "συμφωνείτε με την απεργία" είναι άτοπο. Το αν συμφωνώ ή διαφωνώ έχει να κάνει με τις συνθήκες, με τα υποκείμενα, με τα διαπραγματευόμενα αντικείμενα, με τα μέσα, με τις απώλειες και με τη στάση των δύο πλευρών.
Παρακαλώ βέβαια να μην εξελιχθεί η συζήτηση σε κομματική, γιατί δεν είναι σκοπός μας να λύσουμε το ασφαλιστικό, αλλά απλώς να κάνουμε διάλογο επί αυτής καθ'εαυτής της απεργίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ναι πράγματι εγώ απλά ήθελα να ακούσω τις απόψεις σας περί της απεργίας και για το αν πρέπει να συνεχιστούν ή να σταματήσουν, καμία σχέση περί κομματικό διάλογο ή την λύση του ασφαλιστικού(Εδώ δεν μπορούν αυτοί να το λύσουν θα το λύσουμε εμείς?:P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Η συγκεκριμένη απεργία, έτσι όπως εξελίσσεται η κατάσταση είναι δίκαια, οφείλει να συνεχιστεί και πιστεύω οτι θα συνεχιστεί. Οι αντεργατικές ρυθμίσεις που πλήττουν όλους τους κλάδους δεν πρέπει φυσικά να περάσουν. Στη συγκεκριμένη απεργία λοιπόν, έτσι όπως εξελίσσεται τώρα δηλώνω ανοιχτά την υποστηριξή μου.
Σχετικά με τη δημόσια υγεία κλπ. νομίζω οτι είναι παράπλευρες απώλειες που πρέπει να υπολογιστούν σοβαρά. Το δίκιο όμως δεν το χάνει κανένας ούτε στο ελάχιστο.
Το ερώτημα "συμφωνείτε με την απεργία" είναι άτοπο. Το αν συμφωνώ ή διαφωνώ έχει να κάνει με τις συνθήκες, με τα υποκείμενα, με τα διαπραγματευόμενα αντικείμενα, με τα μέσα, με τις απώλειες και με τη στάση των δύο πλευρών.
Παρακαλώ βέβαια να μην εξελιχθεί η συζήτηση σε κομματική, γιατί δεν είναι σκοπός μας να λύσουμε το ασφαλιστικό, αλλά απλώς να κάνουμε διάλογο επί αυτής καθ'εαυτής της απεργίας.
Μήπως είσαι στις περιοχές που έχουν σπάσει οι δήμαρχοι την απεργία κι έχουν μαζέψει το χάος απ' τους δρόμους; :P

Γιατί εγώ απ' έξω δεν έχω πια κάδους, χωματερή έχω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όχι, η Πετρούπολη ήταν και είναι προπύργιο αριστερής δημοτικής αρχής και δεν υπάρχει τέτοιο θέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
την παρασκευή είχαμε πάει τριήμερη στο βόλο χαμός με τα σκουπίδια...στη λαμία το ίδιο σκηνικό... Έλεος δηλαδή... Όσον αναφορά το ρεύμα τα ίδια χάλια... Δηλαδή τι πρέπει να γίνει για να πάει μπροστά αυτός ο τόπος???
Έλεος..... Γενικά είμαι κατά της απεργίας...... :mad: όλο απεργίες δεν ξέρουν οτι
υπάρχουν και άλλες λύσεις.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Και ποιες ειναι αυτες οι αλλες λυσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
την παρασκευή είχαμε πάει τριήμερη στο βόλο χαμός με τα σκουπίδια...στη λαμία το ίδιο σκηνικό... Έλεος δηλαδή... Όσον αναφορά το ρεύμα τα ίδια χάλια... Δηλαδή τι πρέπει να γίνει για να πάει μπροστά αυτός ο τόπος???
Έλεος..... Γενικά είμαι κατά της απεργίας...... :mad: όλο απεργίες δεν ξέρουν οτι
υπάρχουν και άλλες λύσεις.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Για πες μου μία...όχι δύο
Η απεργία είναι η μόνη νόμιμη δύναμη του εργάτη,μην εκφράζεσαι λοιπόν με ουτοπικά επιχειρήματα για να στηρίξεις την αποψή σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η συγγραφή μίας έκθεσης ιδεών όπου ο κάθε πεινασμένος εργαζόμενος που θα βγεί στη σύνταξη στα 80 θα περιγράφει σε λόγια γλώσσα την κατάσταση και θα προτείνει εναλλακτικές λύσεις...Η στο γιαπωνέζικο μοντέλο, θα πηγαίνουν όλοι στη δουλειά τους με ένα χρωματιστό περιβραχιόνιο.
Σοβαρευτείτε ρε! Πάνε να επιβληθούν με τσαμπουκά, το ίδιο πρέπει να εισπράξουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top