Γενικό - Επίδοση μαθητή Α' Γυμνασίου!

tanoulitsa

Νεοφερμένος

Η Τανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια μολις πηρα βαθμους! Μικρη ημουν παρα πολυ καλη μαθητρια! Αλλα ξαφνικα επεσα δεν ξερω ειλικρινα τι να κανω εβγαλα 14.7/13 εχω προβλημα με το διαβασμα δεν μπορω να πολυ συγκεντρωθω! Η μαμα μου στεναχωριεται και δεν θελω πειτε μου τι να κανω...!
(γραφω απο το προφιλ της αδερφης μου που μου πρωτηνε το foroum.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια μολις πηρα βαθμους! Μικρη ημουν παρα πολυ καλη μαθητρια! Αλλα ξαφνικα επεσα δεν ξερω ειλικρινα τι να κανω εβγαλα 14.7/13 εχω προβλημα με το διαβασμα δεν μπορω να πολυ συγκεντρωθω! Η μαμα μου στεναχωριεται και δεν θελω πειτε μου τι να κανω...!
(γραφω απο το προφιλ της αδερφης μου που μου πρωτηνε το foroum.)

Σύμφωνα με τους κανονισμούς του φόρουμ ο λογαριασμός του καθενός είναι αυστηρά πρσωπικός και δεν επιτρέπεται να χρησιμοποιείται από άλλον.
Να φτιάξεις κι εσύ δικό σου λογαριασμό και να μην χρησιμοποιείς της αδερφής σου! Έτσι θα μπορείς να συμμετέχεις κι εσύ κανονικά εδώ στο φόρουμ ;)

Φιλικά,

Jenny
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

01011001

Δραστήριο μέλος

Ο Elric αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 408 μηνύματα.
Μιας και μπήκες με τον λογαριασμό της αδερφής σου, θα σου πρότεινα να έκανες την ερώτηση στην αδερφή σου επίσης. Είναι μαθήτρια Α' λυκείου και υποθέτω θα γνωρίζει το τι περνάς εσύ τώρα.
Εγώ το μόνο που μπορώ να σου πώ είναι όχι άγχος, όχι απελπισία και ότι κάνεις στο σχολείο να ξέρεις ότι το κάνεις για σένα, για κανέναν άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Σημασία δεν έχουν οι βαθμοί αλλά οι γνώσεις.
Και 'γω πέρυσι είχα πρώτο τρίμηνο 18 10/12 αλλά μετά με διάβασμα πήγα 19 1/12 και όλο ανέβενα.
Διάβαζε για 'σενα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
Μην έχεις άγχος και μην στεναχωριέσαι. Υπάρχουν φορές όπου και μερικοί καλοί μαθητές έχουν και τις ανάποδες τους ημέρες. Αυτό λίγοι το καταλαβαίνουν...... :P Μην τα παρατήσεις. Προσπάθησε και στο τέλος θα τα καταφέρεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Κοίτα, πρώτα απ'όλα, δε θα πρέπει να αγχώνεσαι. Οι βαθμοί δεν είναι τίποτα παραπάνω από απλά νούμερα, ανεξάρτητα απο το ότι τους έχουμε όλοι μεγαλοποιήσει και γινόμαστε βαθμοθήρες (υπάρχουν εννοείται κι εξαιρέσεις).. Κατ'εμέ, δεν είναι ο βαθμός αυτό που θα πρέπει να επιδιώκεις, αλλά όπως είπαν και οι παραπάνω, οι γνώσεις.. Δε θα πρέπει να αμελείς ποτέ τις υποχρεώσεις σου και θα κοιτάς να μην αφήνεις κενά.. Αν κάτι δεν καταλαβαίνεις, δε θα διστάζεις ποτέ να ζητάς από τους καθηγητές σου να το επαναλάβουν.. Αυτή είναι η δουλειά τους άλλωστε.. Αν φροντίσεις, λοιπόν, να είσαι συνεπής και σωστή στη δουλειά σου, όλα τ'άλλα θα έρθουν μόνα τους. Και κυρίως οι καλοί βαθμοί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Καλησπερα παιδια μολις πηρα βαθμους! Μικρη ημουν παρα πολυ καλη μαθητρια! Αλλα ξαφνικα επεσα δεν ξερω ειλικρινα τι να κανω εβγαλα 14.7/13 εχω προβλημα με το διαβασμα δεν μπορω να πολυ συγκεντρωθω! Η μαμα μου στεναχωριεται και δεν θελω πειτε μου τι να κανω...!
(γραφω απο το προφιλ της αδερφης μου που μου πρωτηνε το foroum.)

Πόσα 9 είχες σε όλα τα τρίμηνα της έκτης δημοτικού και σε ποια μαθήματα τα είχες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tanoulitsa

Νεοφερμένος

Η Τανια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Παιδια ευχαριστω πολυ για την πρωτροπη και τις καλες κουβεντες σας! Αλλα και παλι με εχει ποιασει απελπησια για τις εξετασεις!
Περσυ πηρα 9 στα εξης: 2τριμηνα στα μαθηματικα και στοτελευταιο 10 αυτο μονο στα αλλα 10!@
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Φτιάξε σε παρακαλώ δικό σου λογαριασμό, δεν επιτρέπεται απο τους κανονισμούς να χρησιμοποιούν περισσότερα απο ένα άτομα τον ίδιο λογαριασμό.
Το ανέφερε και η Jenny αλλά μάλλον την αγνόησες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Κοίτα όλοι όταν πάνε στο γυμνάσιο και πέφτουν λένε"Μα εγώ ήμουν πολύ καλή στο δημοτικό, όλα 10 τα ειχα τι έγινε τώρα?". Το θέμα είναι ότι οι βαθμοί(ειδικά στο δημοτικό) είναι τελείως πλασματικοί. Οπότε στο δημοτικό άν είσαι σχετικά καλός χωρίς να το σκεφτούν σου βάζουν "10".

Αυτό που προσπαθώ να σου πώ είναι ότι δεν υπάρχει διαβάθμιση. Έτσι μόλις έρχεσαι στο γυμνάσιο οι καθηγητές βάζουν αυτό που πραγματικά αξίζεις για το διάβασμα που κάνεις. Θα σου πρότεινα να μην αποσπάς την προσοχή σου όταν διαβάζεις και να προσέχεις ιδιαίτερα στο μάθημα έτσι ώστε να παίρνεις ότι μπορείς από το σχολείο.{Που σημαίνει λιγότερο διάβασμα στο σπίτι!:))


Ααα και κάτι άλλο!Φτιάξε έναν δικό σου λογαριασμό έτσι ώστε να είσαι και εσύ μέλος!Πίστεψέ με δεν θα το μετανιώσεις(Εγώ τουλάχιστον δεν το μετάνοιωσα!):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Aπό τη στιγμή που έχεις ένα 9 σε ένα οποιοδήποτε μάθημα, δεν μπορείς να ελπίζεις ότι στο γυμνάσιο θα είσαι μαθητής του 18 του 19 και του 20.

Και για να προλάβω μερικούς, ούτε το "όλα δέκα" αρκεί. Χρειάζεται και κάτι παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλά, ας μη σχολιάσω τους βαθμους του Γυμνασίου, αλλά τέλος πάντων. Κι αυτοί πλασματικοί ειναι. Μόνο στις Α,Β λυκείου οι βαθμοί τείνουν στην πραγματικότητα. Ακόμη και στη Γ' Λυκειου τους βαζουν ετσι για να ανεβαζουν τα προφορικα και να βοηθανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Δεν μπορείς όμως παρά να συμφωνήσεις ότι οι βαθμοί του δημοτικού είναι 100% πλασματικοί και μόνη χρησιμότητά τους είναι να εκλέξουν παραστάτες και σημαιοφόρους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσικά και συμφωνώ, αλλά η πραγματικότητα αυτή επεκτείνεται και στο Γυμνάσιο σε μικρότερο, αλλά όχι μικρό βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Καλά, ας μη σχολιάσω τους βαθμους του Γυμνασίου, αλλά τέλος πάντων. Κι αυτοί πλασματικοί ειναι. Μόνο στις Α,Β λυκείου οι βαθμοί τείνουν στην πραγματικότητα. Ακόμη και στη Γ' Λυκειου τους βαζουν ετσι για να ανεβαζουν τα προφορικα και να βοηθανε
Κοίταξε στο γυμνάσιο ΄τα πράγματα είναι πιο αντικειμενικά.Προσπαθούν να ξεκαθαρίσουν και όλας τους μαθητές π θ μείνουν. Όμως σίγουρα είναι σοκ για τα "10αρια" του δημοτικού! όσο για το λύκειο από ότι ξέρω οι βαθμοί είναι αυστηροί στην πρώτη και στην 2α όπως είπες ενώ στην 3η βάζουν από 16 και πάνω συνήθως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σιγά τους αντικειμενικούς...Η αντικειμενικότητα η πολλή θα τους φάει τους καθηγητές του Γυμνασίου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Eκεί διαφωνούμε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Constantina!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Constantina! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 384 μηνύματα.
Κοίταξε στο γυμνάσιο ΄τα πράγματα είναι πιο αντικειμενικά.Προσπαθούν να ξεκαθαρίσουν και όλας τους μαθητές π θ μείνουν. Όμως σίγουρα είναι σοκ για τα "10αρια" του δημοτικού! όσο για το λύκειο από ότι ξέρω οι βαθμοί είναι αυστηροί στην πρώτη και στην 2α όπως είπες ενώ στην 3η βάζουν από 16 και πάνω συνήθως!

Κοίτα, σίγουρα προσπαθούν να ξεκαθαρίσουν το ποιοί θα περάσουν και ποιοί όχι, μα μην ξεχνάς πως η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση είναι υποχρεωτική, πράγμα που σημαίνει πως, κακήν κακώς, όλοι πρέπει να τη βγάλουν. Αυτό ακριβώς είναι κι αυτό που σκέφτονται οι καθηγητές, οπότε κοιτάνε να τους περάσουν έστω και οριακά. Αυτό σημαίνει πως δεν είναι αντικειμενικοί. Μία άλλη απόδειξη είναι το γεγονός ότι πλέον, τα περισσότερα παιδιά στο Γυμνάσιο βγάζουν άριστους, εξωπραγματικούς βαθμούς. Τα 20άρια πέφτουν βροχή από το πρώτο τρίμηνο! Ε, εντάξει είπαμε.. Το μέρος όπου μένω είναι απ'τους πρώτους νομούς σε αριστεύσαντες μαθητές, ενώ παράλληλα από τους τελευταίους σε επιτυχίες στις Πανελλαδικές. Πώς συμβαίνει αυτό άραγε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Σιγά τους αντικειμενικούς...Η αντικειμενικότητα η πολλή θα τους φάει τους καθηγητές του Γυμνασίου.
Μα είναι πιο αντικειμενικοί από το δημοτικό.Αυτό εννοώ. Ποιος το αξίζει το "20"?
Απλά τώρα έτσι όπως έχουν γίνει τα πράγματα δεν μπορείς να βάλεις 12 σε κάποιον π σου έγραψε 2 και να μην βάλεις 20 σε αυτόν π σ έγραψε για 19 ή και 18.Θα ήταν μεγάλη αδικία.


Κοίτα, σίγουρα προσπαθούν να ξεκαθαρίσουν το ποιοί θα περάσουν και ποιοί όχι, μα μην ξεχνάς πως η Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση είναι υποχρεωτική, πράγμα που σημαίνει πως, κακήν κακώς, όλοι πρέπει να τη βγάλουν. Αυτό ακριβώς είναι κι αυτό που σκέφτονται οι καθηγητές, οπότε κοιτάνε να τους περάσουν έστω και οριακά. Αυτό σημαίνει πως δεν είναι αντικειμενικοί. Μία άλλη απόδειξη είναι το γεγονός ότι πλέον, τα περισσότερα παιδιά στο Γυμνάσιο βγάζουν άριστους, εξωπραγματικούς βαθμούς. Τα 20άρια πέφτουν βροχή από το πρώτο τρίμηνο! Ε, εντάξει είπαμε.. Το μέρος όπου μένω είναι απ'τους πρώτους νομούς σε αριστεύσαντες μαθητές, ενώ παράλληλα από τους τελευταίους σε επιτυχίες στις Πανελλαδικές. Πώς συμβαίνει αυτό άραγε?

Κοίτα μπορεί να είναι το γυμνάσιο υποχρεωτικό όμως ποιος υπακούει ακριβώς τους νόμους? Όλοι ξέρουμε ότι σχετικό μεγάλο ποσοστό δεν τελειώνει το γυμνάσιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν υφίσταται ποσοστό που δεν τελειώνει το Γυμνάσιο, μη λέμε ανακρίβειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top