Γενικό -  Πέρασμα όλης της ύλης το καλοκαίρι: Υπερβολή;

fenia21567

Νεοφερμένος

Η fenia21567 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
σωστα ειπα βλακεια
λοιπον 14 ιουνιου μεχρι 14 ιουλιου τα μαθηματα και μετα παλι απο 16 αυγουστου
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
παιδια ειμαι και γω β λυκειου και εχω ακριβως τον ιδιο προβληματισμο...
βασικα εχω βγαλει την υλη της β λυκειου στην φυσικη κατευθυνσης και σε δυο βδομαδες σκεφτομαι να μπω στην υλη της τριτης (φυσικη κατευθυνσης) και το θεωρουσα σχεδον δεδομενο οτι απο το καλοκαιρι(αρχες αρχες μετα το τελος των εξετασεων για τη β) θα αρχισω και τα υπολοιπα μαθηματα...αλλα οι καθηγητες μου και αρκετοι φιλοι μου μού λένε οχι...τωρα τι κανουμε???εγω εξακολουθω να νιωθω οτι πρεπει να αρχισω ομως...

γιωργος, in flames gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

::Forg0tt3n::

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
παιδια ειμαι και γω β λυκειου και εχω ακριβως τον ιδιο προβληματισμο...
βασικα εχω βγαλει την υλη της β λυκειου στην φυσικη κατευθυνσης και σε δυο βδομαδες σκεφτομαι να μπω στην υλη της τριτης (φυσικη κατευθυνσης) και το θεωρουσα σχεδον δεδομενο οτι απο το καλοκαιρι(αρχες αρχες μετα το τελος των εξετασεων για τη β) θα αρχισω και τα υπολοιπα μαθηματα...αλλα οι καθηγητες μου και αρκετοι φιλοι μου μού λένε οχι...τωρα τι κανουμε???εγω εξακολουθω να νιωθω οτι πρεπει να αρχισω ομως...

γιωργος, in flames gn

Πότε σου λένε να ξεκινήσεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Morphinr

Νεοφερμένος

Η Αννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 62 μηνύματα.
παιδια ειμαι και γω β λυκειου και εχω ακριβως τον ιδιο προβληματισμο...
βασικα εχω βγαλει την υλη της β λυκειου στην φυσικη κατευθυνσης και σε δυο βδομαδες σκεφτομαι να μπω στην υλη της τριτης (φυσικη κατευθυνσης) και το θεωρουσα σχεδον δεδομενο οτι απο το καλοκαιρι(αρχες αρχες μετα το τελος των εξετασεων για τη β) θα αρχισω και τα υπολοιπα μαθηματα...αλλα οι καθηγητες μου και αρκετοι φιλοι μου μού λένε οχι...τωρα τι κανουμε???εγω εξακολουθω να νιωθω οτι πρεπει να αρχισω ομως...

γιωργος, in flames gn

E αν το νιωθεις ξεκινα και ας τους αλλους να λενε.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

HearTEyeD

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο HearTEyeD αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 161 μηνύματα.
Η γνώμη μου είναι να μην κάτσεις και πήξεις το καλοκαίρι βγάζοντας πολύ ύλη (γιατί θα πήξεις σίγουρα αφού δεν είναι και τόσο εύπεπτη, βλέπε Ταλαντώσεις-Στερεό-Παράγωγος-Ολοκλήρωμα). Εγώ το καλοκαίρι έκανα Μαθ. Κατ. μέχρι τα πρώτα όρια (πήγαινα παράλληλα μιγαδικούς-ανάλυση) και Φυσ. Κατ. ταλαντώσεις αν θυμάμαι καλά μόνο μηχανικές (ίσως και λίγο ηλεκτρικές) και έκανα και Έκθεση. Αυτά πιστεύω είναι αρκετά.
Τέλος, αν πήξεις το καλοκαίρι, θα κρασάρεις γρήγορα τον χειμώνα που είναι φυσικά χειρότερο. Χρόνος υπάρχει. Συστηματικό και ποιοτικό διάβασμα και όλα καλά θα πάνε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

220volt

Νεοφερμένος

Ο 220volt αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 57 μηνύματα.
Παιδια οι πανελληνιες δεν ειναι αγωνας για το ποιος θα βγαλει πιο γρηγορα την υλη. Ναι, το καλοκαιρι να αφιερωσεις πολλες ωρες στο διαβασμα, γιατι θα σε βοηθησει να μην πιεζεσαι τραγικα το χειμωνα. Αλλα αμα βγαλεις ολη την υλη μεσα στο καλοκαιρι ειμαι σχεδον σιγουρος οτι δε θα σου μεινει τίποτα, ακομα και αν εχεις ηδη καλη σχεση με μαθηματικα-φυσικη. Ναι, μπορεις να κανεις κατι παραπανω, αλλα για μενα το να κανεις ολη την υλη δεν ειναι υπερβολη, αλλα χασιμο χρονου και κοπου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ApUtIf

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
παιδιά εγώ στοχεύω Χημικά Αθηνών ή/και Θεσσαλονίκης, και μετά οι άλλες πόλεις.
θα κάνω 23/6-25/7
θερινά, και μετά από 1/6 κανονικά.
πιστεύω για τις σχολές που θέλω, που είναι κάπου στις 17 χιλιάδες μόρια, είναι καλά.
το χειμώνα πέρα από φροντιστήρια θα κάνω και κάποια ιδιαίτερα στην κατεύθυνση(θετική).
φυσικά αυτά θα συνοδευτούν με πολύ διάβασμα, αφού φυσικά όσα φροντιστήρια και να κάνεις, αν δεν διαβάσεις και ασχοληθείς, δεν κάνεις τίποτα.

τώρα, το να βγάλεις ΟΛΗ την ύλη σε ένα καλοκαίρι είναι υπερβολή, δεν θα αφομοιώσεις τίποτα...καλύτερα 1-2 κεφάλαια και καλά...
αυτά από εμένα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrtob

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
:bye:εγώ ούτε το καλοκαίρι πιέστηκα ούτε και μέσα στη χρονιά πολύ!Νομίζω ότι είναι πάρα πολύ σημαντικό να έχεις δυνάμεις...και είναι πολλές οι περιπτώσεις παιδιών που πάνε για 19000 και έχουν διαβάσει και μπορούν και τλκ δε βγάζουν τη χρονιά και τα παρατάνε!Άλλο ξενόγλωσσα καλοκαιρινά και μετά μια χρονιά γυμνασίου-λυκείου κι άλλο προετοιμάσια για 3η λυκείου και μετά 3η λυκείου!
:no1:και όπως προαναφέρθηκε το να βγαλει κάποιος την ύλη νωρίς δε σημαίνει ΤΙΠΟΤΑ!είναι τόση η ύλη των μαθηματικών πχ που αν δεν την πας σιγά σιγά να την εμπεδώσεις στο τέλος τα μπερδεύεις!Γιατί να βιάζεσαι?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mboulis

Νεοφερμένος

Ο mboulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Αν αντέχεις να προχωράς με τους ίδιους ρυθμούς όλη τη χρονιά ΚΑΝΤΟ!!!!!!!! Εγώ το έβαλα στόχο και μέχρι τον Οκτώβρη είχα τελειώσει και εμπεδώσει τα πάντα!!!!! Βέβαια τη Φυσική την είχα τελειώσει όλη μέχρι τέλους της Β' Λυκείου.... Α.... Και μην ακούς μ.....ες περι καλοκαιρινής ξεκούρασης!!!! Πέσε με τα μούτρα κ από το επόμενο καλοκαίρι θα απολαμβάνεις!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Α.... Και μην ακούς μ.....ες περι καλοκαιρινής ξεκούρασης!!!! Πέσε με τα μούτρα κ από το επόμενο καλοκαίρι θα απολαμβάνεις!!!!!
Έτσι δημιουργούνται οι απελπισμένοι μαθητές που μετά μετατρέπονται σε τουρίστες φοιτητές γιατί (δικαίως ίσως) έχουν σιχαθεί το διάβασμα και θέλουν να ξεκουραστούν.
Με μέτρο τα πάντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrtob

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
Έτσι δημιουργούνται οι απελπισμένοι μαθητές που μετά μετατρέπονται σε τουρίστες φοιτητές γιατί (δικαίως ίσως) έχουν σιχαθεί το διάβασμα και θέλουν να ξεκουραστούν.
Με μέτρο τα πάντα.

Σωστά!Ειδικά αν θέλει να περάσει ιατρική μετά θα έχει σχεδόν το ίδιο διάβασμα!Δε σημαίνει ότι στην 3η λυκείου τελειώνει το διάβασμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Pablito

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 18 μηνύματα.
ειναι υπερβολικο...καλυτερα να κανεις επαναληψη σε καποια πραγματα της Β που θα σου χρειαστουν, οπως κυκλους ελλειψεις κτλ.καλα θα ειναι να μην αρχισεις απο τωρα ετσι...αυτο να το κανεις χριστουγεννα και μετα το πασχα τις 2 βδομαδες που μενουν κανε γερες επαναληψεις...αν κανεις αυτο που λες, θα κουραστεις συντομα και δεν ειναι καλο αυτο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σωστά!Ειδικά αν θέλει να περάσει ιατρική μετά θα έχει σχεδόν το ίδιο διάβασμα!Δε σημαίνει ότι στην 3η λυκείου τελειώνει το διάβασμα!
Oh yes, πολύς κόσμος νομίζει ότι μετά τις Πανελλήνιες τελειώνει το όποιο διάβασμα έχει να κάνει στη ζωή του.

Το πότε θα βρεθείτε τέλος του 2ου εξαμήνου (οι "τουρίστες" που 'πε ο Αλέξης) με 10 χρωστούμενα ούτε που θα το καταλάβετε! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mboulis

Νεοφερμένος

Ο mboulis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Sorry αλλά δεν ανέφερα πουθενά ότι μετά σταματά το διάβασμα!!!! ΙΣΑ ΙΣΑ!!!!! Είπα απλώς ότι το καλοκαίρι μετά τις πανελλήνιες θα έχει χρόνο για ξεκούραση ενώ παράλληλα θα έχει περάσει άνετα στη σχολή που θέλει!!!! Κ όλα αυτά που λέτε συγνώμη αλλά είναι απλές θεωρίες!!!!!!! Έχω περάσει μια χρονιά με μέσο όρο διαβάσματος ( όχι φροντιστηρίων αλλά καθαρού διαβάσματος ) τη μέρα, όχι λιγότερο από 9 ώρες.... Παρόλαυτά ανυπομονώ να μπώ στη σχολή που θέλω ( ιατρική ) κ έχω απεριόριστη όρεξη για διάβασμα, αφού τώρα θαδιαβάζω ό,τι με ενδιαφέρει και όχι ότι μου πασάρουν!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

myrtob

Νεοφερμένος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 59 μηνύματα.
κι εσύ μιλάς θεωρητικά....μιλάμε για παραδείγματα...είναι πολλά τα άτομα που κουράζονται!Τώρα αν εσύ είσαι φαινόμενο και ακούραστος δε μπορώ να διαφωνήσω!αυτό δε σημαίνει ότι θα είναι το καλύτερο και για τους άλλους...έχω περάσει μια χρονιά όλο βόλτες και πολλοί φίλοι μου που είναι πια φοιτητές έβγαλαν πάνω από 19.000μόρια χωρίς να σκίζονται το καλοκαίρι,κάποιοι χωρίς μαθήματα στη 2α και χαλαρά στην τρίτη...αλλά δε τους έφερα ως παραδείγματα να του πω να μη διαβάζει καθόλου!ο καθένας με τους ρυθμούς του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ellaki

Νεοφερμένος

Η ellaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
από ό,τι φαίνεται είσαι αποφασισμένος να το κάνεις οπότε τι μας παιδεύεις
αν θες τη γνώμη μου, ούτε με σφαίρες δε θα το έκανα... είπαμε σε μια κ...σχολή στοχεύουμε να μπούμε δε θα καταστρέψουμε και τις ζωές μας και επιπλέον έχοντας εμπειρία από τον αδερφό μου ξέρω ότι η ύλη βγαίνει και έβγαλε και 18.300 μόρια πέρσι, μια χαρά, με διάβασμα σε λογικά πλαίσια.
εγώ πάντως αυτό το καλοκαίρι δεν το χάνω ...θα του δώσω να καταλάβει!!
it's your choice!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zerard

Νεοφερμένος

Ο zerard αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
υπερβολικό δεν είναι τίποτα, αδύνατο είναι. Εγω θα σου έλεγα να μάθεις καλά μέχρι ένα σημείο το θεωριτικό σου μάθημα, εφόσον δηλαδή είσαι θετική την Βιολογία, για τους Τεχνολογικούς το ΑΟΔΕ, τα άλλα έρχονται μόνα τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Βασικά... για όποιον ξέρει να διαβάζει μόνος του και δεν χρειάζεται να τον παίρνει ο κάθε φροντιστής απ' το χεράκι, δεν χρειάζεται το φροντιστήριο παιδιά.



Τώρα πια που στο Πανεπιστήμιο έμαθα να διαβάζω μόνος μου, η διαφορά έχω να πω είναι πραγματικά ασύγκριτη. Γνωστοί μου μου 'λεγαν σε κάποια μαθήματα να πάω φροντιστήριο για "να μου μάθουν τα κόλπα" (??), αλλά προτίμησα να ψάξω μόνος μου να δω τι παίζει, να δω τη φιλοσοφία των θεμάτων, κοκ.

Γενικά, για όποιον ξέρει να διαβάζει μόνος του, είναι περιττό το φροντιστήριο, τουλάχιστον στην Τεχνολογική. Αυτό είναι η προσωπική μου γνώμη φυσικά και δεν υποστηρίζω ότι αυτό είναι universally true.



Τώρα για το καλοκαίρι.... ο ανθρώπινος εγκέφαλος ΔΕΝ είναι "σχεδιασμένος" για να διαβάζει 12 μήνες το χρόνο. Εγώ με τα 2 μαθήματα της Τεχνολογικής (ΑΕΠΠ και ΑΟΔΕ) πχ τα ξεκίνησα από μέσα Σεπτέμβρη και δεν είχα κανένα πρόβλημα στο τέλος - και τα δούλεψα μόνος μου μάλιστα: ΑΟΔΕ δεν χρειάζεται και ΑΕΠΠ οι περισσότεροι καθηγητές έλεγαν @@, οπότε έψαξα μόνος μου τι έπαιζε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Γνωστοί μου μου 'λεγαν σε κάποια μαθήματα να πάω φροντιστήριο για "να μου μάθουν τα κόλπα" (??), αλλά προτίμησα να ψάξω μόνος μου να δω τι παίζει, να δω τη φιλοσοφία των θεμάτων, κοκ.
Στο πανεπιστήμιο αυτό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Στο πανεπιστήμιο αυτό;
Εμ... ναι! :D



Πάντως για το σχολικό επίπεδο, τουλάχιστον ΑΕΠΠ και ΑΟΔΕ δεν χρειάζεται. ΑΟΔΕ την πιάνεις μόνος σου, ενώ στην ΑΕΠΠ.... well, εδώ βασικά χρειάζεται καλό ψάξιμο. Γιατί ο καθένας διδάσκει το μάθημα διαφορετικά και με λάθη (πχ "δήλωση μεταβλητών σε αλγόριθμο" κοκ).

Εγώ ΑΕΠΠ είχα αρχικά έναν φοβερό τύπο (από ΗΜΜΥ Ξάνθης) ο οποίος μας πήγαινε κατά γράμμα του βιβλίου. Ε, μετά έφυγε (διορίστηκε), ήρθε μία που δεν ήξερε που παν τα 5, οπότε άρχισα να το ψάχνω μόνος μου και να λιώνω το βιβλίο (συν έστελνα 5-6 μέιλ :D).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top