Πολυτονικό Σύστημα

nikosgr123

Νεοφερμένος

Ο nikosgr123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Και είμαι και παιδί της νομικής, όχι φιλολογίας :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Και είμαι και παιδί της νομικής, όχι φιλολογίας
Τραγικό. Οι νομικοί να χειρίζονται καλύτερα τη γλώσσα από αυτούς που αύριο- μεθαύριο θα διδάσκουν στα σχολεία, φροντιστήρια κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Μια απλή περιήγηση στον παρόντα ιστοχωρο είναι διαφωτιστική. Επίσης ένα βλέφαρο στην κοινωνία, θα λύσει τις όποιες απορίες σου.
Επίσης ο nikosgr123 θέτει πολύ ωραία το θέμα, με ενδιαφέροντα παραδείγματα.

Αν θες να το πάμε με γενικεύσεις και .... απόλυτες αλήθειες το θέμα, ξανασκέψου το γιατί δεν σε συμφέρει!:shifty:
Είτε είναι της αρεσκείας σου, είτε όχι δεν μπορείς να αρνηθείς το γεγονός ότι η γλώσσα είναι με τον τρόπο της ένας ζωντανός οργανισμός. Εξελίσσεται και μεταβάλλεται όπως και οι γενιές των ανθρώπων που τη χρησιμοποιούν. Έτσι όπως και εμείς λοιπόν, έχουμε αλλάξει το ίδιο έγινε και στη γλώσσα που χρησιμοποιούμε.

Και μιας και - ανεπιτυχώς - προσέγγισες το θέμα της ημιμάθειας/αμάθειας δες το από μία άλλη οπτική. Πόσο πρακτικό και εύκολο είναι νομίζεις να μάθουν την καθαρεύουσα - ή να χρησιμοποιούν τα πνεύματα - σε σχέση με τη νέα ελληνική? Όχι ιδιαίτερα.

Ο μηδενισμός είναι τόσο εύκολος. . .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
@Eileen
Κάθε μέρα βλέπω/ ακούω χονδροειδή λάθη στο χειρισμό της γλώσσας από άτομα που θεωρούν εαυτούς μορφωμένους. Το πολυτονικό ήταν ένα από τα εργαλεία για τη σωστή εκμάθηση της γλώσσας.
Και ναι θεωρώ ζώο τον φιλόλογο που γράφει: "κε με αυτό το παράδιγμα..." και παράλληλα καυχιέται για το 7.8 στα τέσσερα έτη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
@Eileen
Κάθε μέρα βλέπω/ ακούω χονδροειδή λάθη στο χειρισμό της γλώσσας από άτομα που θεωρούν εαυτούς μορφωμένους. Το πολυτονικό ήταν ένα από τα εργαλεία για τη σωστή εκμάθηση της γλώσσας.
Σωστά! :) ήταν άλλωστε ένας από τους λόγους κατάργησής του!:D:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Zaraki

Δραστήριο μέλος

Ο Zaraki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 536 μηνύματα.
@Eileen
Κάθε μέρα βλέπω/ ακούω χονδροειδή λάθη στο χειρισμό της γλώσσας από άτομα που θεωρούν εαυτούς μορφωμένους. Το πολυτονικό ήταν ένα από τα εργαλεία για τη σωστή εκμάθηση της γλώσσας.
Και ναι θεωρώ ζώο τον φιλόλογο που γράφει: "κε με αυτό το παράδιγμα..." και παράλληλα καυχιέται για το 7.8 στα τέσσερα έτη.
Η σωστη χρηση της γλωσσας ειναι προιον ενασχολησης. Ειτε γραφεις στο πολυτονικο, ειτε στο μονοτονικο, αν δεν σε ενδιαφερει να γραφεις σωστα, δεν θα γραφεις και το αντιθετο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Με την ίδια λογική να εισάγουμε άλλα τόσα, να μπορούμε να εισάγουμε και άλλες ίδιες λέξεις ρε αδερφέ! Και άλλες γλώσσες έχουν αυτό το χαρακτηριστικό αλλά δεν εβαλαν 150 διαφορετικά φωνήεντα για να το λύσουν. Και από τα greeklish μπορείς να διαπιστώσεις πως αυτό δεν είναι πρόβλημα.

well, και στην περίπτωση που κάναμε κάτι για αυτό η ελληνική θα άλλαζε φυσικά

το τελευταίο θα το πάρω σαν αστείο
Δεν προσπάθησες πολύ να με καταλάβεις. Οι λέξεις μας συνδέονται συχνά με τρόπους ''μαγικούς'', μέσω της ορθογραφίας τους. Σήμερα ας πούμε σκέφτηκα πως ίσως ο Νότος να προέρχεται από το ρήμα νοτίζω που σημαίνει ''γίνομαι υγρός, απορροφώ υγρασία'', αφού οι νότιοι άνεμοι μεταφέρουν υγρασία. Την ίδια στιγμή, μέσω της συνδεσης αυτής, συνδέονται νοήματα όπως η γνώση ότι όταν φυσάει από νότια φέρνει υγρασία, ότι νότια της Ελλάδας υπάρχει (η Μεσόγειος) θάλασσα...

Και πιο απλά και αστεία παραδείγματα, που μας επιτρέπουν να αναλύουμε λέξεις για να μαθαίνουμε πιο βαθιά τη γλώσσα μας.
Ιπποπόταμος<- Αλογο του ποταμού (ψάξε γιατί το λενε έτσι, πλάκα έχει)
Ιποπόταμος<- Το ζώο κάτω(υπο) τον ποταμό; (Ταιριάζει κι αυτό)
Εδώ λοιπόν δουλεύει η κρίση, ξέρουμε ορθογραφία, και καταλαβαίνουμε τη γλώσσα μας αναλύοντας τη. Κάθε λέξη μας ευτυχώς ή δυστυχώς περικλείει κωδικοποιημένο ένα νόημα και εδώ χρειάζονται τα φωνήεντα για την σωστή αποκωδικοποίηση.

Όσον αφορά το τελευταίο, κι εγώ γέλασα στην αρχή, αλλά δεν αποκλείω να υπάρχει αιτιώδης σχέση ανάμεσα στη δυσκολία στη μάθηση μιας δομημένης κατά τα άλλα γλώσσας, όπως η ελληνική ή η κινέζικη (ή η C :P ) και στην ανάπτυξη της κριτικής ικανότητας. Τώρα που το σκέφτομαι δε φαίνεται καθόλου παράλογο. Το επιχείρημα εδώ δεν είναι ας έχουμε μια δύσκολη γλώσσα επίτηδες γι αυτό το λόγο, αλλά ότι δε μας χαλάει κιόλας η μάθησή της .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Mη συγχύζεσαι, κάνει κακό.



Συγκρίνουμε δηλαδή αυτό

Θα μας βοηθούσες ιδιαίτερα αν επιχειρηματολογούσες ή δικαιολογούσες αυτή σου τη θέση - έστω με μιά δυο γραμμές!:)

με την απάντηση που θα 'δινα εγώ και λέμε ότι το πρώτο είναι πιο υγιές!? Well, μπορεί αλλά ταυτόχρονα σε κάνει να δείχνεις και περισσότερο κορόιδο/μαλάκας όταν συμπεριλαμβάνεσαι στη γενίκευση που υποτίθεται προσπαθείς να διώξεις. I mean, come fucking on, και φάτσα στο τέλος!? :P

Είπαμε, και τα προσωπεία μ' ένα όριο.

Aaaanyway, more to the point now. Αντώνη φίλε, η πιθανότητα να ΜΗ χρειάζεσαι αποκωδικοποίηση στην καθημερινότητα που, απ' ό,τι καταλαβαίνω είναι και η αφορμή εδώ, δεν παίζει? Μπορεί οι λέξεις να κρύβουν χίλια δυο νοήματα, και να 'κρυβαν και περισσότερα σε παλιότερες/πλουσιότερες γλωσσολογικά εκδοχές της γλώσσας. So what? Είναι κάτι που σ' επηρεάζει κάθε μέρα στη χρήση? Μπα.

Δεν έχω θέμα γενικά με την όποια ορθογραφία ούτε κάποια καύλα ν' απλοποιήσω ξαφνικά τη γλώσσα, είναι ένα θέμα που απλά δε με πολυνοιάζει να σκεφτώ/ψάξω/αλλάξω. Έτσι κι αλλιώς αλλαγές τέτοιου μεγέθους (ολόκληρη κατάργηση φωνήεντων πιάσατε ξερωγώ, δεν είναι μόνο το τραίνο να το κάνεις τρένο) δε γίνονται τόσο απότομα. Θέμα συνήθειας, εμμονής στην κουλτούρα, στερεοτύπων? Δεν ξέρω, μάλλον κάτι απ' όλα, αλλά σίγουρα δε μπορείς να πεις ότι από αύριο αλλάζεις τελείως μια γλώσσα (οποιαδήποτε, όχι μόνο την ελληνική επειδή είναι τόσο γαμάτη) και να περιμένεις ότι θα τα καταφέρεις όσες συμβάσεις και να 'χουν παίξει σήμερα.

Γενικά αν κάτι παρατηρούσα αυτό θα 'ταν ίσως μια τάση της γλώσσας προς κάτι πιο απλό, όπως ορίζω εγώ την απλότητα. Γι' αυτό, κι έτσι ξεκίνησε κι όλο αυτό το ανελέητο bump, μου φαίνεται ηλίθια η εμμονή σε κάτι πεθαμένο/λιγότερο χρηστικό απ' αυτό που έχεις σήμερα.

Αλλά ξανά δε με νοιάζει τόσο το θέμα, κάντε ό,τι θέλετε, απλά θα σας κοροϊδεύω που βάζετε εφτά τόνους σε μια λέξη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Αλλά ξανά δε με νοιάζει τόσο το θέμα, κάντε ό,τι θέλετε, απλά θα σας κοροϊδεύω που βάζετε εφτά τόνους σε μια λέξη.
Δὲ νομίζω νὰ ὑπάρχῃ τέτοια λέξη...:shifty:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alejandro Papas

Περιβόητο μέλος

Ο Alive in Illusion αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 4,300 μηνύματα.
1) που εισαι ρε Πατρευς να δεις το θεμα σου :P

2) 6 χρονια ποτε δεν το εμαθα

3) δεν θεωρω οπως ΄λενε πολλοι την μη χρησημοποιηση του πολυτονικου καταστροφη της ελληνικης γλωσσας (εξαλλου μεχρι την αλεξανδρινη περιοδο γραφαμε με κολλητα κεφαλαια)

4) την πλακα του την εχει

5) αμα πας στις γλωσσες στο word καπου γραφει ελληνικο πολυτονικο (και που το χω δεν εχω ιδεα απο τους κανονες)

:redface::redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
@grey Touché.

Oh fuck, French.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.


Συγκρίνουμε δηλαδή αυτό



με την απάντηση που θα 'δινα εγώ και λέμε ότι το πρώτο είναι πιο υγιές!? Well, μπορεί αλλά ταυτόχρονα σε κάνει να δείχνεις και περισσότερο κορόιδο/μαλάκας όταν συμπεριλαμβάνεσαι στη γενίκευση που υποτίθεται προσπαθείς να διώξεις. I mean, come fucking on, και φάτσα στο τέλος!? :P

Είπαμε, και τα προσωπεία μ' ένα όριο.

:shifty: Κάποιος ζηλεύει...:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Κι αν εμένα με ενδιαφέρει η αποκωδικοποίηση των λέξεων; Τότε τι; να αρχίσω κι εγώ να γράφω με πολυτονικό;
Πραγματικά θεωρώ ότι η ετυμολογία είναι μια απίστευτα γαμάτη επιστήμη και πράγματι τόνοι και πνεύματα παίζουν σημαντικό ρόλο στην αποκωδικοποίηση αλλά και στην μελέτη της εξέλιξη των λέξεων, αλλά μέχρι εκεί.
Η σημερινή μορφή της γλώσσας μας είναι τέτοια που το πολυτονικό σύστημα μοιάζει να μην έχει καμμία θέση και καμμία χρησιμότητα.

Αλλά κατάργηση φωνηέντων; νομίζω έχετε ξεφύγει... κατι σαν να έχουμε μόνο ένα και ένα [e] δηλαδή; και μετά να μην μπορούμε να ξεχωρίσουμε το "θεωρείται" από το "θεωρείτε" ; Εεε δε γίνεται πώς να το κάνουμε δηλαδή;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgr123

Νεοφερμένος

Ο nikosgr123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.


Συγκρίνουμε δηλαδή αυτό



με την απάντηση που θα 'δινα εγώ και λέμε ότι το πρώτο είναι πιο υγιές!? Well, μπορεί αλλά ταυτόχρονα σε κάνει να δείχνεις και περισσότερο κορόιδο/μαλάκας όταν συμπεριλαμβάνεσαι στη γενίκευση που υποτίθεται προσπαθείς να διώξεις. I mean, come fucking on, και φάτσα στο τέλος!? :P

Είπαμε, και τα προσωπεία μ' ένα όριο.

Aaaanyway, more to the point now.
Αντώνη φίλε, η πιθανότητα να ΜΗ χρειάζεσαι αποκωδικοποίηση στην καθημερινότητα που, απ' ό,τι καταλαβαίνω είναι και η αφορμή εδώ, δεν παίζει? Μπορεί οι λέξεις να κρύβουν χίλια δυο νοήματα, και να 'κρυβαν και περισσότερα σε παλιότερες/πλουσιότερες γλωσσολογικά εκδοχές της γλώσσας. So what? Είναι κάτι που σ' επηρεάζει κάθε μέρα στη χρήση? Μπα.

Δεν έχω θέμα γενικά με την όποια ορθογραφία ούτε κάποια καύλα ν' απλοποιήσω ξαφνικά τη γλώσσα, είναι ένα θέμα που απλά δε με πολυνοιάζει να σκεφτώ/ψάξω/αλλάξω. Έτσι κι αλλιώς αλλαγές τέτοιου μεγέθους (ολόκληρη κατάργηση φωνήεντων πιάσατε ξερωγώ, δεν είναι μόνο το τραίνο να το κάνεις τρένο) δε γίνονται τόσο απότομα. Θέμα συνήθειας, εμμονής στην κουλτούρα, στερεοτύπων? Δεν ξέρω, μάλλον κάτι απ' όλα, αλλά σίγουρα δε μπορείς να πεις ότι από αύριο αλλάζεις τελείως μια γλώσσα (οποιαδήποτε, όχι μόνο την ελληνική επειδή είναι τόσο γαμάτη) και να περιμένεις ότι θα τα καταφέρεις όσες συμβάσεις και να 'χουν παίξει σήμερα.

Γενικά αν κάτι παρατηρούσα αυτό θα 'ταν ίσως μια τάση της γλώσσας προς κάτι πιο απλό, όπως ορίζω εγώ την απλότητα. Γι' αυτό, κι έτσι ξεκίνησε κι όλο αυτό το ανελέητο bump, μου φαίνεται ηλίθια η εμμονή σε κάτι πεθαμένο/λιγότερο χρηστικό απ' αυτό που έχεις σήμερα.

Αλλά ξανά δε με νοιάζει τόσο το θέμα, κάντε ό,τι θέλετε, απλά θα σας κοροϊδεύω που βάζετε εφτά τόνους σε μια λέξη.
Θέλω εδώ να τονίσω πως η απλότητα είναι κάτι κακό, διαφέροντας από την λιτότητα. Απλότητα είναι: η χρήση περιφράσεων ενώ υπάρχει μία λέξη πλήρης, η χρήση των συνήθων ρημάτων άρα και η μικρή εννοιολογική διαφοροποίηση, η αποφυγή χρήσης πτώσεως και η αντικατάσταση με εμπρόθετο (π.χ. λίγο πολύ η γενική), τυπική σύνταξη Υ-Ρ-Α, παρατακτικός λόγος. Υπάρχουν εργάλεια κληρονομημένα από παλαιότερες μορφές της ελληνικής τα οποία τουλάχιστον στον γραπτό λόγο προσφέρεται πολύ να χρησιμοποιούνται αν και νεκρωμένα προφορικώς. Αυτά είναι μοναδικά και σε πυκνά κείμενα πολλές φορές απαραίτητα, καλό είναι να τα θυμούμαστε πότε πότε (π.χ. μετοχές και δη αορίστου)

Υ.Γ. Συγγνώμη για την επέκταση γενικώς γύρω από τα της ελληνικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Αν είμαι πολύ οξύς, παρακαλώ μην το πάρεις προσωπικά, επειδή απλώς την γλώσσα μας την υπεραγαπώ. Δεν έχει όμως βάση καμμία το επιχείρημα, διότι όπως και να το κάνουμε, τα greeklish εκ της φύσης τους έχουν πολύ χαμηλότερο επίπεδο γραφής (θά 'λεγα χαμηλότατο) ώστε εκεί δεν φαίνεται η ανάγκη να ξεχωρίσουμε λέξεις, γραφές και έννοιες. Παράδειγμα: χωρίς τα διαφορετικά φωνήεντα (υ,ι,η κ.τ.λ.) θα ήταν δυσκολότατο να ξεχωρίσουμε καινός/κενός, κλήση/κλίση και άλλα πολλά. Για να καταλάβεις ασχέτως πολυτονικού, έχω πολλάκις σκεφτεί ότι χρήσιμο θα ήταν ένα σύμβολο της συνίζησης δίοτι άλλο το ί-διο και άλλο το ί-δι-ο όπως και ά-δει-α/ ά-δεια. Και αρκετές φορές λέξη με ή χωρίς συνίζηση διατηρεί την σημασία, προσδίδεται όμως και διαφορετική χροιά στο κείμενο (π.χ. λαϊκό ή τυπικό).
Δεν προσπάθησες πολύ να με καταλάβεις. Οι λέξεις μας συνδέονται συχνά με τρόπους ''μαγικούς'', μέσω της ορθογραφίας τους. Σήμερα ας πούμε σκέφτηκα πως ίσως ο Νότος να προέρχεται από το ρήμα νοτίζω που σημαίνει ''γίνομαι υγρός, απορροφώ υγρασία'', αφού οι νότιοι άνεμοι μεταφέρουν υγρασία. Την ίδια στιγμή, μέσω της συνδεσης αυτής, συνδέονται νοήματα όπως η γνώση ότι όταν φυσάει από νότια φέρνει υγρασία, ότι νότια της Ελλάδας υπάρχει (η Μεσόγειος) θάλασσα...

Και πιο απλά και αστεία παραδείγματα, που μας επιτρέπουν να αναλύουμε λέξεις για να μαθαίνουμε πιο βαθιά τη γλώσσα μας.
Ιπποπόταμος<- Αλογο του ποταμού (ψάξε γιατί το λενε έτσι, πλάκα έχει)
Ιποπόταμος<- Το ζώο κάτω(υπο) τον ποταμό; (Ταιριάζει κι αυτό)
Εδώ λοιπόν δουλεύει η κρίση, ξέρουμε ορθογραφία, και καταλαβαίνουμε τη γλώσσα μας αναλύοντας τη. Κάθε λέξη μας ευτυχώς ή δυστυχώς περικλείει κωδικοποιημένο ένα νόημα και εδώ χρειάζονται τα φωνήεντα για την σωστή αποκωδικοποίηση.
Λοιπόν για να μην παρεξηγηθώ, γιατί εν μέρει έχετε δίκιο.
Η κάθε γλώσσα έχει και τις δικές τις δομές, τις οποίες χτίζει στην αρχή και έπειτα τις εξελίσσει. Η δική μου άποψη σε αυτό το σημείο είναι ότι από την αρχή η λογική του να πρέπει να αποστηθίσεις πολλαπλάσιες λέξεις και πολλάπλάσια επίσης φωνήεντα για να ξεχωρήσεις νοήματα είναι βλακώδης. Μπορεί εσείς να το βλέπετε ως ομορφιά ή δεν ξέρω εγώ τι άλλο αλλά για μένα είναι πρωταίρημα για μια γλώσσα να είναι απλή και κατανοητή χωρίς μεγάλες απαιτήσεις για να την χειριστείς. Για αυτό και προσωπικά γενικά παραδέχομαι τα Αγγλικά εδώ.
Τώρα πέρα από αυτό όμως δυστυχώς οι επόμενες μετεξελίξεις της γλώσσας με το πέρασμά του χρόνου χτίζουν πάνω σε αυτές της βάσεις. Που σημαίνει ότι ( εδώ συμφωνώ ) δεν μπορείς έτσι εύκολα να κάνεις ριζικές αλλαγές όταν υπάρχει μια τόσο μεγάλη ιστορία από πίσω, θέλει προσοχή. Να πω κι εδώ ωστόσο πως υπερβάλλετε λίγο. Το να έχεις πολλές λέξεις με την ίδια γραφή αλλά διαφορετική έννοια είναι κάτι που υπάρχει και σε άλλες γλωσσες κα δεν δημιουργεί και τόσο μεγάλο πια πρόβλημα. Τα greeklish τα ανέφερα για να πω αυτό ακριβώς και το ίδιο ισχύει και για τον προφορικό λόγο, ορθογραφία στα προφορικά δεν υπάρχει, αν όμως πια το πρόβλημα με τη μη ύπαρξή της είναι τόσο μεγάλο τότε πώς καταφέρνουμε αυτή τη στιγμή και συννενοούμαστε;
λολ απ' ότι βλέπω τώρα δε λέτε το ίδιο, τέλος πάντων βαριέμαι να αλλάζω τώρα καταλαβαίνει ο καθένας νομίζω πού διαφωνώ και πού όχι.

Όσον αφορά το τελευταίο, κι εγώ γέλασα στην αρχή, αλλά δεν αποκλείω να υπάρχει αιτιώδης σχέση ανάμεσα στη δυσκολία στη μάθηση μιας δομημένης κατά τα άλλα γλώσσας, όπως η ελληνική ή η κινέζικη (ή η C :P ) και στην ανάπτυξη της κριτικής ικανότητας. Τώρα που το σκέφτομαι δε φαίνεται καθόλου παράλογο. Το επιχείρημα εδώ δεν είναι ας έχουμε μια δύσκολη γλώσσα επίτηδες γι αυτό το λόγο, αλλά ότι δε μας χαλάει κιόλας η μάθησή της .
Πρώτον, και σαν παράδειγμα να το δεις η πιο ανεπτυγμένη χώρα αυτή τη στιγμή είναι η Αμερική. Ε μάντεψε τι μιλάνε εκεί.

Δεύτερον η εκμάθηση μιας γλώσσας γίνεται μέχρι ένα σημείο, από κει και μετά απλώς τη χειρίζεσαι μηχανικά, ως συνήθεια. Καμία διαφορά λοιπόν.

Τρίτον δεν ξέρω τι γινόταν στην αρχαιότητα αλλά σήμερα υπάρχουν πάρα πάρα πολλοί τρόποι να εξασκήσεις το μυαλό σου. Και αν εμείς μπορεί εκεί να έχουμε να επιδείξουμε τη γλώσσα άλλοι έχουν να επιδείξουν πολλά παραπάνω. Γιατί λυπάμαι αλλά ο ελληνάρας που το μόνο που ξέρει όλη μέρα είναι να παίζει τάβλι με το φραπέ στο χέρι δεν πα να ξέρει και άπταιστα ελληνικά, δεν...

Γενικά δεν νομίζω πως έχει να κάνει η δυσκολία της γλώσσας με το IQ έχει να κάνει όμως με άλλα πράγματα όπως η οικονομική και πολιτιστική ανάπτυξη μιας χώρας, έχω μια μικρή θεωρία όσον αφορά αυτό ίσως το αναλύσω πιο κάτω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Αλλά κατάργηση φωνηέντων; νομίζω έχετε ξεφύγει... κατι σαν να έχουμε μόνο ένα και ένα [e] δηλαδή; και μετά να μην μπορούμε να ξεχωρίσουμε το "θεωρείται" από το "θεωρείτε" ; Εεε δε γίνεται πώς να το κάνουμε δηλαδή;

οι αγγλοι ειναι στο τελειως διαφορετικο ακρο βεβαια... εχουν 5 φωνηεντα και το καθενα εχει 5807342 διαφορετικους τροπους προφορας πχ area(έιρια) apple(άπλ) media(μιντια)
στο πρωτο παραδειγμα το a το βλεπουμε ως εί στο δευτερο ως α...
στο πρωτο παραδειγμα το e το βλεπουμε ως ί στο δευτερο ως τιποτα....(ετσι βαζουμε γραμματα στις λεξεις να χουμε....)

και το κορυφαιο: burberry (οπως λεμε σταχτη και μπερμπερη....):P:P:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερις

Περιβόητο μέλος

Η Ερις αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,955 μηνύματα.
Το να έχεις πολλές λέξεις με την ίδια γραφή αλλά διαφορετική έννοια είναι κάτι που υπάρχει και σε άλλες γλωσσες κα δεν δημιουργεί και τόσο μεγάλο πια πρόβλημα. Τα greeklish τα ανέφερα για να πω αυτό ακριβώς και το ίδιο ισχύει και για τον προφορικό λόγο, ορθογραφία στα προφορικά δεν υπάρχει, αν όμως πια το πρόβλημα με τη μη ύπαρξή της είναι τόσο μεγάλο τότε πώς καταφέρνουμε αυτή τη στιγμή και συννενοούμαστε;
Όχι, δεν είναι ακριβώς έτσι όπως το παρουσιάζεις. Υπάρχουν λέξεις για παράδειγμα όπου όλοι οι γραμματικοί τύποι της μίας συμπίπτουν με αυτούς της άλλης πχ. lira--> μπορεί να θεωρηθεί ως "λύρα"(μουσικό όργανο) ή ως "λίρα" (αγγλίας). Έστω ότι γίνεται κατάργηση των διαφορετικών φωνηέντων και διαβάζεις σε ένα βιβλίο για παράδειγμα "...και τότε καθώς προχωρούσε είδε στο δρόμο μία λίρα!" -χωρίς να υπάρχει τρόπος να καταλάβεις από τα συμφραζόμενα ή από τα προηγούμενα κάτι παραπάνω- και εκεί είναι που υπάρχει το κώλυμα.
Κάτι παρόμοιο συμβαίνει και με τις λέξεις φύλο και φίλο (αιτιατική ενικού της λέξης φίλος). Άλλωστε δεν είναι τυχαίο το ότι στα προφορικά για να γίνουμε κατανοητοί πολλές φορές λέμε πχ "και εννοώ το φύλο με υ" ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων.
Ή το άλλο : "Ποιός θεωρείται/θεωρείτε ότι είναι ο πιο έξυπνος;"
(δεν είναι πολύ καλά τα παραδειγματά μου αλλά αυτά βρήκα τώρα :P)

Τρίτον δεν ξέρω τι γινόταν στην αρχαιότητα αλλά σήμερα υπάρχουν πάρα πάρα πολλοί τρόποι να εξασκήσεις το μυαλό σου. Και αν εμείς μπορεί εκεί να έχουμε να επιδείξουμε τη γλώσσα άλλοι έχουν να επιδείξουν πολλά παραπάνω. Γιατί λυπάμαι αλλά ο ελληνάρας που το μόνο που ξέρει όλη μέρα είναι να παίζει τάβλι με το φραπέ στο χέρι δεν πα να ξέρει και άπταιστα ελληνικά, δεν...

Γενικά δεν νομίζω πως έχει να κάνει η δυσκολία της γλώσσας με το IQ έχει να κάνει όμως με άλλα πράγματα όπως η οικονομική και πολιτιστική ανάπτυξη μιας χώρας, έχω μια μικρή θεωρία όσον αφορά αυτό ίσως το αναλύσω πιο κάτω.
Εν μέρει κι εδώ κάνεις λάθος. Μέσω της γλώσσας μπορείς άνετα να εξασκήσεις το μυαλό σου και ιδιαίτερα η ελληνική γλώσσα, λόγω της μορφής της, προσφέρεται σε μεγάλο βαθμό σ' αυτό.
Πάρε παράδειγμα τις αμφισημίες που υπάρχουν στον λόγο:
"Ο Γιάννης αγαπάει τη γυναίκα του κι εγώ το ίδιο"
"Είπαν ότι θα πήγαινε χθες"
"Τον είδες πώς είναι; Πρέπει να τον προσέχει η γυναίκα του"
"Την αγαπάω όσο κι αυτή"
και πολλά πολλά άλλα... κι αυτά ασκήσεις είναι και πάλι εξασκείς το μυαλό σου. Το ίδιο φυσικά συμβαίνει και όταν σκέφτεσαι πώς θα γράψεις μία λέξη για να δηλώσεις κάτι συγκεκριμένο ή επειδή παράγεται από μία άλλη και γενικά όταν σκέφτεσαι γιατί γράφεται έτσι και όχι αλλιώς μία λέξη κτλ κτλ και πάλι εξασκείς το μυαλό σου, το ίδιο και όταν κάνεις σύνταξη. Πράγματι όσο πιο περίπλοκη είναι μια γλώσσα, τόσο πιο έξυπνοι είναι οι άνθρωποι τη μιλούν (ιδιαίτερα οι φυσικοί ομιλητές της) Το θέμα είναι να το θέλεις...

Τώρα γι΄αυτό που είπες για τις ΗΠΑ, δε θα μπω καν στον κόπο να το σχολιάσω... γιατί, αλήθεια οι αμερικανοί πολίτες, ο απλός λαός, πόσο έξυπνοι είναι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Γενικά δεν νομίζω πως έχει να κάνει η δυσκολία της γλώσσας με το IQ έχει να κάνει όμως με άλλα πράγματα όπως η οικονομική και πολιτιστική ανάπτυξη μιας χώρας, έχω μια μικρή θεωρία όσον αφορά αυτό ίσως το αναλύσω πιο κάτω.

Θεωρία που συνδέει την ευκολία στη μάθηση της Αγγλικής και την γλωσσική κυριαρχία της σήμερα, με την οικονομική και πολιτισμική ανάπτυξή της εννοείς; Πιστεύω πως συμβαίνει το αντίστροφο, δηλαδή η πολιτισμική και κυρίως η οικονομική ανάπτυξη μιας χώρσς επιβάλλουν την κυριαρχία της γλώσσας της στις υπόλοιπες χώρες. Η μεγάλη δύναμη κάθε εποχής επιβάλλει τη γλώσσα της δηλαδή (Αρχαία Ελλάδα, Ρωμαική Αυτοκρατορία, Γαλλία, Αμερική και οδεύουμε προς την Κίνα.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgr123

Νεοφερμένος

Ο nikosgr123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Και γι' αυτό τέτοιες επιβληθείσες γλώσσες εφθάρησαν από χρήση όποιων απλώς τις χρειάζονταν μόνο για τα βασικά, επειδή δηλαδή εξυπηρετούσαν βασικές ανάγκες επικοινωνίας (π.χ. συναλλαγές). Παράδειγμα: Κοινή ελληνική τα ελληνιστικά χρόνια, η Λατινική διασπασθείσα σε διαλέκτους (γαλλικά, ιταλικά, ρουμανικά κτλ), η απλούστεση της αγγλικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eco-warrior

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης ή Αμφιάραος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος και μας γράφει απο Βουλγαρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 925 μηνύματα.
Οι γονείς μου γράφουν ακόμη με πολυτονικό. Κακό δεν κάνει αν και ίσως είναι τελικά αχρείαστο. Η σύνδεση όμως με την σύγχρονη ελληνική και την φυσική εξέλιξη είναι τουλάχιστον άστοχη διότι το πολυτονικό το κατήργησε όχι η φυσικά εξελισσόμενη ανάγκη αλλά εν μιά νυκτί η κυβέρνηση, επιβλήθηκε δηλαδή η κατάργηση, δεν υπήρξε αίτημα. Επίσης λέγεται ότι πίσω από την κατάργηση κρύβονταν οι τυπογράφοι θέλοντες να εξοικονομίσουν πόρους αφού οι πολυτονικές μηχανές ήταν ακριβότερες και πιο αργές.

Υ.Γ.: για να κατανοηθεί η αξία η μερική έστω του πολυτονικού, αν γνώριζε κάποιος ότι η υποψία ως λέξη δασύνεται και ότι όταν το Κ προηγείται δασέος φωνήεντος, γίνεται Χ, τότε θα μπορούσε να ετυμολογήσει την καχυποψία εκ του κακ(ο)+υποψια, ή καχεξία εκ του κακ(ο)+εξια<κακώς έχω=είμαι κακά, άσχημα.

Να δεις , ποιό πολιτικό κόμμα ήταν στην κυβέρνηση τότες; :hmm: Μου διαφεύγει!..


Είχαν συνδέσει το πολυτονικό με την μαύρη περίοδο της Χούντας, και την κατάργησή του με την προόδο, τον εκσυγχρονισμό... Ήρθαν οι εκσυγχρονιστές, λοιπόν...



Βέβαια, δεν πρέπει να ξεχνάμε και τους ψωνισμένους συγγραφείς, οι οποίοι ζητούν απ' τους εκδότες τους να τυπώσουν τα βιβλία τους με το πολυτονικό σύστημα, όταν οι ίδιοι έχουν πλήρη άγνοια! Κάτι σχετικό είχε αναφέρει ο Γκοβόστης (εκδότης).

Ενδιαφέρον το παράδειγμά σου, ιδίως δι 'εμέ που 'χω βαθιά μεσάνυκτα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top