Πολυτονικό Σύστημα

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Ποια είναι η χρησιμότητα του πολυτονικού όταν γράφεις ΝΕΑ ελληνικά?

Σοβαρά ρωτάω, no sarcasm.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Ποια είναι η χρησιμότητα του πολυτονικού όταν γράφεις ΝΕΑ ελληνικά?

Σοβαρά ρωτάω, no sarcasm.
Αὐτὸ σοῦ εἶπα πρίν: «Πές το τρέλα, πές το ὄπως θες.» :P
Παρόλα αὐτά, μόλις τὸ ἔγραψα ἀφαίρεσα τὴ λέξη χρήσιμο. (πιθανῶς τὸ διάβασες νωρίτερα)
Anyway, προσωπικά τὸ χρησιμοποιῶ ἀπὸ ἄποψη καλαισθησίας (ὑποκειμενικό) καὶ γιὰ ἐξάσκηση στοὺς τόνους. Μέχρι στιγμῆς ἔχω μάθει πολλὰ πράγματα ἀπὸ αὐτὴ τὴ διαδικασία, μᾶλλον ἄχρηστα γιὰ τὸ σχολεῖο βέβεαια.
Νομίζω, ὄμως, πὼς παραβγήκαμε off. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Παλιά το πολυτονικό είχε νόημα, τώρα δεν έχει. Επίσης το ίδιο ισχύει και για τα 94230593 διαφορετικά φωνήεντα που έχουμε τα χω ξανά πει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Τὰ φωνήεντα ἀπ' ὅσο ξέρω ἔχουν νόημα...Αὐτὸ ἄλλοστε ξεχωρίζει τὴ γλῶσσα μας.
Τὸ πολυτονικό, τώρα πιά, δὲ νομίζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Τὰ φωνήεντα ἀπ' ὅσο ξέρω ἔχουν νόημα...Αὐτὸ ἄλλοστε ξεχωρίζει τὴ γλῶσσα μας.
Τὸ πολυτονικό, τώρα πιά, δὲ νομίζω.

Νόημα υπάρχει μόνο για γλωσσολογικούς λόγους που μαρτυρούν τις ρίζες από τις οποίες προέρχεται η κάθε λέξη...
Παλαιότερα, όταν η φωνολογία της γλώσσας μας ήταν διαφορετική, τότε τα πνεύματα και οι διάφοροι τόνοι είχαν σημασία, γιατί αποτύπωναν τον τρόπο προφοράς μίας λέξης...
Τώρα πια κάτι τέτοιο δεν ισχύει, οπότε για εμένα, δεν είναι πρακτικός τρόπος γραφής και δεν θα τον προτιμούσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Νόημα υπάρχει μόνο για γλωσσολογικούς λόγους που μαρτυρούν τις ρίζες από τις οποίες προέρχεται η κάθε λέξη...
Παλαιότερα, όταν η φωνολογία της γλώσσας μας ήταν διαφορετική, τότε τα πνεύματα και οι διάφοροι τόνοι είχαν σημασία, γιατί αποτύπωναν τον τρόπο προφοράς μίας γλώσσας...
Τώρα πια κάτι τέτοιο δεν ισχύει, οπότε για εμένα, δεν είναι πρακτικός τρόπος γραφής και δεν θα τον προτιμούσα.

Αυτό ακριβώς, αλλά και για τα φωνήεντα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

antwwwnis

Διάσημο μέλος

Ο Αντωωωνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο ΗΠΑ (Αμερική). Έχει γράψει 2,939 μηνύματα.
Μην ισοπεδώνουμε τα πάντα! Φυσικά και είναι χρήσιμα τα φωνήεντα!Χαρη σε αυτα οι συγγενικές λέξεις μπορούν να γίνουν φανερές οπτικά, γνωρίζουμε τη γλώσσα εις βάθος και γινόμαστε καλύτεροι χρήστες της ελληνικής. Μόλις θυμήθηκα και μια παρατήρηση μιας παλιάς μου φιλολόγου. "όσο πιο δύσκολη είναι η γλώσσα στη μάθηση της και εφόσον μαθαίνεται σωστά, οι μαθητές γίνονται εξυπνότεροι λόγω αυτής της απασχόλησης. Δείτε τα κινεζακια και τα γιαπωνεζάκια".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Δείτε τα κινεζακια και τα γιαπωνεζάκια".
Το μόνο σίγουρο είναι ότι δεν μπορούν να πουν ποτέ, ότι τα μαθηματικά τους φαίνονται κινέζικα...:P

Για να πω και κάτι μη-off:
Το πολυτονικό είναι ξεπερασμένο, γιατί πλέον, όπως ήδη ειπώθηκε, δεν έχει χρησιμότητα.
Η γλώσσα εξελίσσεται και κατέληξε έτσι ώστε να μας χρειάζεται μόνο ένας τόνος. Δεν μπορούμε με το ζόρι να γυρίσουμε σε μία παλαιότερη έκδοσή της. Βρισκόμαστε στην φυσική της εξέλιξη.

Πάντως εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί πολλοί αρέσκονται στο παλιό, κολλάνε με όλους αυτούς τους τόνους και όχι με την ακόμη παλαιότερη έκδοση της γραφής η οποία ήταν κεφαλαιογράματη και δεν είχε καθόλου τόνους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vassilis498

Διακεκριμένο μέλος

Ο vassilis498 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 7,079 μηνύματα.
Μην ισοπεδώνουμε τα πάντα! Φυσικά και είναι χρήσιμα τα φωνήεντα!Χαρη σε αυτα οι συγγενικές λέξεις μπορούν να γίνουν φανερές οπτικά,γνωρίζουμε τη γλώσσα εις βάθος και γινόμαστε καλύτεροι χρήστες της ελληνικής. Μόλις θυμήθηκα και μια παρατήρηση μιας παλιάς μου φιλολόγου. "όσο πιο δύσκολη είναι η γλώσσα στη μάθηση της και εφόσον μαθαίνεται σωστά, οι μαθητές γίνονται εξυπνότεροι λόγω αυτής της απασχόλησης. Δείτε τα κινεζακια και τα γιαπωνεζάκια".

Με την ίδια λογική να εισάγουμε άλλα τόσα, να μπορούμε να εισάγουμε και άλλες ίδιες λέξεις ρε αδερφέ! Και άλλες γλώσσες έχουν αυτό το χαρακτηριστικό αλλά δεν εβαλαν 150 διαφορετικά φωνήεντα για να το λύσουν. Και από τα greeklish μπορείς να διαπιστώσεις πως αυτό δεν είναι πρόβλημα.

well, και στην περίπτωση που κάναμε κάτι για αυτό η ελληνική θα άλλαζε φυσικά

το τελευταίο θα το πάρω σαν αστείο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
Νόημα υπάρχει μόνο για γλωσσολογικούς λόγους που μαρτυρούν τις ρίζες από τις οποίες προέρχεται η κάθε λέξη...
Παλαιότερα, όταν η φωνολογία της γλώσσας μας ήταν διαφορετική, τότε τα πνεύματα και οι διάφοροι τόνοι είχαν σημασία, γιατί αποτύπωναν τον τρόπο προφοράς μίας λέξης...
Τώρα πια κάτι τέτοιο δεν ισχύει, οπότε για εμένα, δεν είναι πρακτικός τρόπος γραφής και δεν θα τον προτιμούσα.
Δὲ θὰ μποροῦσες νὰ μὲ βρῇς περισσότερο σύμφωνο! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
προσωπικά τὸ χρησιμοποιῶ ἀπὸ ἄποψη καλαισθησίας

δεν το γραφω θελοντας να γινω κακος αλλα την στιγμη που το πολυτονικο ειναι απαρχαιωμενο και χωρις νοημα στη συγχρονη ελληνικη γλωσσα, και οταν στο κειμενο σου οι χαρακτηρες ειναι οι μισοι λιγο μεγαλυτεροι επειδη δεν τους αναγνωριζει το μηχανημα μου στη γραμματοσειρα που εχεις επιλεξει και ΕΙΔΙΚΑ αυτους που εχουν τονους τους βγαζει ετσι:


τοτε συγγνωμη αλλα ειναι το ιδιο ακαλαισθητο με το να βλεπεις να γραφουν το θ με 8 ή ακομη και με 9 είτε το ψ ώς 4 (Θεός ψυλάξοι....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Screenshot-2.png
    Screenshot-2.png
    23.7 KB · Εμφανίσεις: 527

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
δεν το γραφω θελοντας να γινω κακος [...] Δεν τους αναγνωριζει το μηχανημα μου στη γραμματοσειρα που εχεις επιλεξει ...
Δὲ γίνεσαι κακός. :P
Δὲν ἤξερα ὅτι δὲν ἐμφανίζεται σὲ ὄλους. :confused: Ἐννοεῖται, βέβαια, πῶς ἡ καλαισθησία εἶναι ὑποκειμενική. Προσωπικά, οὔτε ἐμένα μοῦ ἀρέσει τὸ ἐγκατεστημένο font γιὰ πολυτονικό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Ως συνήθως, οι ημιμαθείς/ αμαθείς επιβάλλουν τις απόψεις τους και συμβάλλουν τα μάλα στην αποχαλίνωση. Ουδεμία έκπληξη, ο νεοέλληνας ως σκουπίδι που είναι, παίρνει ό,τι του αναλογεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Shadowfax

Διάσημο μέλος

Ο Shadowfax αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 3,622 μηνύματα.
Αν βρίσω τώρα ποιος θα 'ναι ο πιο κακός, εγώ που μπαίνω μέσα στη γαμημένη τη γενίκευση/κατηγοριοποίηση ΧΩΡΙΣ να μου λες και τίποτα πέρα από σχετικά αποδεκτούς χαρακτηρισμούς (που για μένα είναι πιο ύπουλοι έτσι όπως πέφτουν απ' τις βρισιές)?

Ρωτάω γιατί το μήνυμα που θα 'στελνα κάπως έτσι βγήκε και λέω άσε, να προσπαθήσω να καταλάβω το mindset της απέναντι μπάντας, είτε αυτοί είναι downvoters, πράσινοι, κόκκινοι και δεν ξέρω γω τι άλλο.

Άλλη μία λοιπόν, αυτή η μαλακία ακριβώς από πάνω μου που τσουβαλιάζει κόσμο ΧΩΡΙΣ να προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ στο θέμα θα 'ταν καλύτερη απ' την αντίδραση κάποιου που και μέσα στο τσουβάλι μπαίνει τώρα αλλά και στο θέμα έχει πει δυο λέξεις ξερωγώ?

EDIT: καλά, αν είναι trolling respect, το 'χασα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
Για να το κανω πιο ξεκαθαρο: εμενα μου αρεσει το πολυτονικο, αλλα οταν διαβαζω καρκαβιτσα, παπαδιαμαντη και κονδυλακη.
Ηταν η γλωσσα τους, μεγαλωσαν με αυτη, θα ηταν ηλιθιο να καταργησεις τους τονους και τα πνευματα σε ενα διηγημα τετοιων ανθρωπων...
Αλλο τοσο ηλίθιο, είναι που ενα τεχνικο βιβλιο της ΦΙΛΙΠΣ Ελλαδας σχετικα με τη θεωρία της εγχρωμης αναλογικής τηλεόρασης(μεταφρασμενο το 1979) ειναι γραμμενο σε πολυτονικο και σε ελαφρια καθαρευουσα....

φανταζομαι να καταλαβαινετε τον διαχωρισμο που κανω....


τωρα σε φορουμ, μπορω να πω οτι αν εμφανιζόντουσαν και σωστα μου αρεσουν....
επισης ειναι και ενας υπεροχος τροπος να τρολλαρεις ατομα που γραφουν greeklish!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Συνημμένα

  • Screenshot-3.png
    Screenshot-3.png
    29.4 KB · Εμφανίσεις: 195

Eileen

Τιμώμενο Μέλος

Η Athena (1/3 ΜΕΤΣ) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 7,414 μηνύματα.
Ως συνήθως, οι ημιμαθείς/ αμαθείς επιβάλλουν τις απόψεις τους και συμβάλλουν τα μάλα στην αποχαλίνωση. Ουδεμία έκπληξη, ο νεοέλληνας ως σκουπίδι που είναι, παίρνει ό,τι του αναλογεί.
Θα μας βοηθούσες ιδιαίτερα αν επιχειρηματολογούσες ή δικαιολογούσες αυτή σου τη θέση - έστω με μιά δυο γραμμές!:)

Αν βρίσω τώρα ποιος θα 'ναι ο πιο κακός, εγώ που μπαίνω μέσα στη γαμημένη τη γενίκευση/κατηγοριοποίηση ΧΩΡΙΣ να μου λες και τίποτα πέρα από σχετικά αποδεκτούς χαρακτηρισμούς (που για μένα είναι πιο ύπουλοι έτσι όπως πέφτουν απ' τις βρισιές)?

Ρωτάω γιατί το μήνυμα που θα 'στελνα κάπως έτσι βγήκε και λέω άσε, να προσπαθήσω να καταλάβω το mindset της απέναντι μπάντας, είτε αυτοί είναι downvoters, πράσινοι, κόκκινοι και δεν ξέρω γω τι άλλο.

Άλλη μία λοιπόν, αυτή η μαλακία ακριβώς από πάνω μου που τσουβαλιάζει κόσμο ΧΩΡΙΣ να προσφέρει ΤΙΠΟΤΑ στο θέμα θα 'ταν καλύτερη απ' την αντίδραση κάποιου που και μέσα στο τσουβάλι μπαίνει τώρα αλλά και στο θέμα έχει πει δυο λέξεις ξερωγώ?

EDIT: καλά, αν είναι trolling respect, το 'χασα.

Μη συγχύζεσαι, κάνει κακό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosgr123

Νεοφερμένος

Ο nikosgr123 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Με την ίδια λογική να εισάγουμε άλλα τόσα, να μπορούμε να εισάγουμε και άλλες ίδιες λέξεις ρε αδερφέ! Και άλλες γλώσσες έχουν αυτό το χαρακτηριστικό αλλά δεν εβαλαν 150 διαφορετικά φωνήεντα για να το λύσουν. Και από τα greeklish μπορείς να διαπιστώσεις πως αυτό δεν είναι πρόβλημα.

well, και στην περίπτωση που κάναμε κάτι για αυτό η ελληνική θα άλλαζε φυσικά

το τελευταίο θα το πάρω σαν αστείο
Αν είμαι πολύ οξύς, παρακαλώ μην το πάρεις προσωπικά, επειδή απλώς την γλώσσα μας την υπεραγαπώ. Δεν έχει όμως βάση καμμία το επιχείρημα, διότι όπως και να το κάνουμε, τα greeklish εκ της φύσης τους έχουν πολύ χαμηλότερο επίπεδο γραφής (θά 'λεγα χαμηλότατο) ώστε εκεί δεν φαίνεται η ανάγκη να ξεχωρίσουμε λέξεις, γραφές και έννοιες. Παράδειγμα: χωρίς τα διαφορετικά φωνήεντα (υ,ι,η κ.τ.λ.) θα ήταν δυσκολότατο να ξεχωρίσουμε καινός/κενός, κλήση/κλίση και άλλα πολλά. Για να καταλάβεις ασχέτως πολυτονικού, έχω πολλάκις σκεφτεί ότι χρήσιμο θα ήταν ένα σύμβολο της συνίζησης δίοτι άλλο το ί-διο και άλλο το ί-δι-ο όπως και ά-δει-α/ ά-δεια. Και αρκετές φορές λέξη με ή χωρίς συνίζηση διατηρεί την σημασία, προσδίδεται όμως και διαφορετική χροιά στο κείμενο (π.χ. λαϊκό ή τυπικό).

δεν το γραφω θελοντας να γινω κακος αλλα την στιγμη που το πολυτονικο ειναι απαρχαιωμενο και χωρις νοημα στη συγχρονη ελληνικη γλωσσα, και οταν στο κειμενο σου οι χαρακτηρες ειναι οι μισοι λιγο μεγαλυτεροι επειδη δεν τους αναγνωριζει το μηχανημα μου στη γραμματοσειρα που εχεις επιλεξει και ΕΙΔΙΚΑ αυτους που εχουν τονους τους βγαζει ετσι:


τοτε συγγνωμη αλλα ειναι το ιδιο ακαλαισθητο με το να βλεπεις να γραφουν το θ με 8 ή ακομη και με 9 είτε το ψ ώς 4 (Θεός ψυλάξοι....)

Οι γονείς μου γράφουν ακόμη με πολυτονικό. Κακό δεν κάνει αν και ίσως είναι τελικά αχρείαστο. Η σύνδεση όμως με την σύγχρονη ελληνική και την φυσική εξέλιξη είναι τουλάχιστον άστοχη διότι το πολυτονικό το κατήργησε όχι η φυσικά εξελισσόμενη ανάγκη αλλά εν μιά νυκτί η κυβέρνηση, επιβλήθηκε δηλαδή η κατάργηση, δεν υπήρξε αίτημα. Επίσης λέγεται ότι πίσω από την κατάργηση κρύβονταν οι τυπογράφοι θέλοντες να εξοικονομίσουν πόρους αφού οι πολυτονικές μηχανές ήταν ακριβότερες και πιο αργές.

Υ.Γ.: για να κατανοηθεί η αξία η μερική έστω του πολυτονικού, αν γνώριζε κάποιος ότι η υποψία ως λέξη δασύνεται και ότι όταν το Κ προηγείται δασέος φωνήεντος, γίνεται Χ, τότε θα μπορούσε να ετυμολογήσει την καχυποψία εκ του κακ(ο)+υποψια, ή καχεξία εκ του κακ(ο)+εξια<κακώς έχω=είμαι κακά, άσχημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

challenger

Επιφανές μέλος

Ο challenger αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 11,414 μηνύματα.
το πολυτονικό το κατήργησε όχι η φυσικά εξελισσόμενη ανάγκη αλλά εν μιά νυκτί η κυβέρνηση, επιβλήθηκε δηλαδή η κατάργηση, δεν υπήρξε αίτημα. Επίσης λέγεται ότι πίσω από την κατάργηση κρύβονταν οι τυπογράφοι θέλοντες να εξοικονομίσουν πόρους αφού οι πολυτονικές μηχανές ήταν ακριβότερες και πιο αργές.
αυτο με τους τυπογραφους δεν ισχυει...
δεν υπαρχουν μηχανες εκτυπωσης που να μην τυπωνουν πολυτονικο....
σχετικα με την αποφαση αυτη, για εμενα ορθως παρθηκε, στη συγχρονη ελληνικη γλωσσα είτε έχουμε ένα τόνο είτε πέντε, η χροιά του φθόγγου δεν αλλάζει...

Υ.Γ.: για να κατανοηθεί η αξία η μερική έστω του πολυτονικού, αν γνώριζε κάποιος ότι η υποψία ως λέξη δασύνεται και ότι όταν το Κ προηγείται δασέος φωνήεντος, γίνεται Χ, τότε θα μπορούσε να ετυμολογήσει την καχυποψία εκ του κακ(ο)+υποψια, ή καχεξία εκ του κακ(ο)+εξια<κακώς έχω=είμαι κακά, άσχημα.
γνωριζω πολυ καλα τονισμους και γραμματικα φαινομενα, καθως μια εποχη ειχα ψαχτει σε αυτο το θέμα (διαβαζοντας κονδυλακη ο οποίος εγραφε στη δημοτικη αλλα το βιβλιο ήταν πολυτονικά γραμμενο, με αποτελεσμα ΤΟΤΕ-δευτερα λυκειου πλεον και αφου εχοντας κανει τεσσερα χρονια αρχαια και δεν ειχα καταλαβει το νοημα του πολυτονικου- μονο να καταλαβω γιατι καποια γραμματα δυναται να παρουν συγκεκριμενους τονους και γιατι....)
Ομως πλεον κατεληξα πως οι τονοι μετα απο ενα σημειο, δεν εχουν ουσιαστικη αξία σε ενα πρόχειρο κείμενο,
ειδικα οταν πληκτρολογώ, σπάνια βάζω.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

venividivici43946

Διάσημο μέλος

Ο venividivici43946 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,392 μηνύματα.
Θα μας βοηθούσες ιδιαίτερα αν επιχειρηματολογούσες ή δικαιολογούσες αυτή σου τη θέση - έστω με μιά δυο γραμμές!:)
Μια απλή περιήγηση στον παρόντα ιστοχωρο είναι διαφωτιστική. Επίσης ένα βλέφαρο στην κοινωνία, θα λύσει τις όποιες απορίες σου.
Επίσης ο nikosgr123 θέτει πολύ ωραία το θέμα, με ενδιαφέροντα παραδείγματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SparklingGrey

Διάσημο μέλος

Ο SparklingGrey αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 3,244 μηνύματα.
[...] Υ.Γ.: για να κατανοηθεί η αξία η μερική έστω του πολυτονικού, αν γνώριζε κάποιος ότι η υποψία ως λέξη δασύνεται και ότι όταν το Κ προηγείται δασέος φωνήεντος, γίνεται Χ, τότε θα μπορούσε να ετυμολογήσει την καχυποψία εκ του κακ(ο)+υποψια, ή καχεξία εκ του κακ(ο)+εξια<κακώς έχω=είμαι κακά, άσχημα.
Ἐπιτέλους τὸ εἶπε κάποιος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 12 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top