Βελτίωση γραφικού χαρακτήρα

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ούτε εγώ κάνω πολύ καλά γράμματα αλλά διαβάζονται πιστεύω!Πάντως όταν γράφω γρήγορα μετά ούτε εγώ η ίδια δεν μπορώ να τα διαβάσω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Λόγω γραφικού χαρακτήρα μπορει να υπάρξει πρόβλημα στις εισακτέες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Λογικό είναι ο διορθωτής να επηρεάζεται από την εικόνα του γραπτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Πράγματι όταν γράφαμε έκθεση στο φροντιστήριο μας λένε ότι πρέπει να προσέχουμε πολύ την εικόνα του γραπτού και γιατί αυτό επηρεάζει καθοριστικά τον βαθμό(στο lower) Εννοείται πώς αν κάποιος κάνει τέλεια γράματα και στην ουσία δεν γράφει τίποτα θα τον κόψουν
Τώρα για τις εξετάσεις δεν νομίζω να είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα πρέπει να τους ενδιαφέρει περισσότερο το περιεχόμενο και όχι η εικόνα(βέβαια αν τα γράμματα δεν διαβάζονται λογικά θα αρνηθούν να το διορθώσουν!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ναι κοίτα τι γίνεται. Αν πχ. έχεις ορισμένα σχεδόν αμελητέα λαθακια στο περιεχόμενο της Εκθεσης, ο διορθωτής δύσκολα θα σου κόψει αν δει μια καλή αισθητικά εικόνα. Αν όμως δει ένα γραπτό με άθλια εμφάνιση κόβει πολύ πιο εύκολα. Εντάξει, δεν θα σου κόψει για το γραφικό χαρακτήρα, αλλά αυτός ειναι που μπορεί να τον επηρεάσει αρνητικά ή θετικά στην αρχική εντυπωση. Και είναι γεγονός οτι η αρχική εντύπωση συνηθως καθορίζει το μισό σου βαθμό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Ναι συνήθως αυτο συμβαίνει. Όπως λέμε δίνει ένα bonus το να κάνεις καλά γράματα και να έχεις επιμελημένο γραπτό(να φανταστείτε μια φορά στην ιστορία είχα γράψει ένα διαγώνισμα τέλειο και μου έβαλε 19, μόλις το βλέπω λέω ΓΙΑΤΙ? και τι γράφει ως παρατήρηση? "Πήρες 19 λόγω προχειρότητος" Από τότε πάντα μέχρι και χάρακα παίρνω για να κάνω τα κενά γύρω γύρω!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Δυστυχώς , καθορίζεται σ' ενα μεγάλο μέρος ο βαθμός απ΄την εικόνα του γραπτού.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τώρα για τις εξετάσεις δεν νομίζω να είναι ακριβώς έτσι τα πράγματα πρέπει να τους ενδιαφέρει περισσότερο το περιεχόμενο και όχι η εικόνα(βέβαια αν τα γράμματα δεν διαβάζονται λογικά θα αρνηθούν να το διορθώσουν!)
Στα μαθήματα θετικής φύσεως (φιλόλογοι suck, we know :P) δεν υπάρχει πρόβλημα, καθώς λίγα λόγια γράφεις κατά βάση. Φυσικά όμως στη Φυσική τα σχήματά σου πρέπει να 'ναι άψογα.



Όσο χάλια γράμματα κάνω, τόσο καθαρά σχήματα στη Φυσική φτιάχνω. Περίεργο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Και εγώ κάνω φοβερά σχέδια όπως και τα αξονομετρικά. Θα μας πει όμως κάποιος τρόπο για βελτίωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,828 μηνύματα.
Και εγώ κάνω φοβερά σχέδια όπως και τα αξονομετρικά. Θα μας πει όμως κάποιος τρόπο για βελτίωση?
Κάνε την ίδια "άσκηση" που έκανες/κάναμε στο δημοτικό. Άρχισε να γράφεις σελίδες ολόκληρες, κάθε φορά ένα συγκεκριμένο γράμμα αλλά να προσέχεις πως το γράφεις. Θέμα συνήθειας είναι πιστεύω. Καλύτερα θα είναι όμως να ρωτήσεις τους ίδιους τους καθηγητές σου, ίσως οι φιλόλογοι να ξέρουν περισσότερο.

... Kάθε γράμμα μπορεί να σχεδιαστεί με διαφορετικό τρόπο. Δοκιμάζετε τον τρόπο που δίνει καλύτερο αποτέλεσμα και τον υιοθετείτε. :)

Παρακάτω παραθέτω έναν πρόχειρο πίνακα με δύο διαφορετικούς τρόπους που μπορεί κανείς να γράψει κάποια από τα γράμματα της αλφαβήτου.
(πχ για το ρ, μπορεί πρώτα να σχεδιαστεί το κυκλάκι και μετά με ξεχωριστή κίνηση η κάθετη γραμμή ή να σχεδιαστεί με μία κίνηση ξεκινώντας από το σημείο επαφής γραμμής-κύκλου).



Επίσης πιστεύω πως και η ζωγραφική - σχεδίαση είναι ένας καλός τρόπος για να μάθει το χέρι να σχεδιάζει σωστές καμπύλες και γραμμές. :hmm:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
στα 15 χροναι που ζω και συγκεκριμενα στα τελευταια 5 χρονια που ο γραφικο μου χαρακτηρας εχει παρει την τελικη του μορφη,γνωριζω μονο 4 ατομα που μπορουν να βγαλουν τα γραμματα μου.ΜΟΝΟ 4!!!!!:jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το ένα είσαι εσύ!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Το ένα είσαι εσύ!:P


οχι,το ενα δεν ειμαι εγω,γιατι ουτε εγω τα βγαζω!οταν γραφουμε διαγωνισμα,δανειζομαι απο αλλου σημειωσεις!:P:lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ariana

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Έλενα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 367 μηνύματα.
Εγώ κάνω πολύ ωραία γράμματα, αλλά μόνο όταν δεν βιάζομαι.
Αυτό λοιπόν θα συνιστούσα σαν λύση (ή έστω βελτίωση).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
οχι,το ενα δεν ειμαι εγω,γιατι ουτε εγω τα βγαζω!οταν γραφουμε διαγωνισμα,δανειζομαι απο αλλου σημειωσεις!:P:lol:
Ούτε εγώ τα βγάζω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Ρε μην ξενερώνετε. Είχα διαβάσει μια έρευνα που συσχέτιζε την ευστροφία με τα γράμματα, και μαντέψτε: όσο πιο έξυπνος είναι κάποιος τόσο περισσότερο δεν βγαίνουν τα γραμματά του και έχει περισσότερες ικανότητες στην επίλυση λογικών προβλημάτων πχ μαθηματικά και φυσική.

Αρα μην ντρέπεστε για τα ορνιθοσκαλίσματά σας, άλλωστε γι αυτό έχουμε υπολογιστές και εκτυπωτές. Στο μάθημα της έκθεσης στις πανελλαδικές θα πρέπει να επιτρέψουν τη χρήση γραφομηχανής για να σταματήσει αυτό το παραμύθι με τα γράμματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Εγώ δεν ντρέπομαι για τα γράμματα μου.
Τώρα για τις Πανελλήνιες κακώς που τα γράφουμε στο χέρι!
Γιατί ένα μεγάλο μέρος του βαθμού εξαρτάται απ' την εξωτερική εικόνα και μετά έρχεται το περιεχόμενο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Γιατί ένα μεγάλο μέρος του βαθμού εξαρτάται απ' την εξωτερική εικόνα και μετά έρχεται το περιεχόμενο!
Ε οχι, υπερβάλεις τώρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Αντώνης

Δραστήριο μέλος

Ο Αντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 647 μηνύματα.
Δεν ξέρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

black princess

Νεοφερμένος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Ποτέ δεν ενδιαφέρθηκα να κάνω ωραία γράμμματα.. Αποτέλεσμα; Εγώ τα διαβάζω, αλλά οι υπόλοιποι δυσκολεύονται!! Όταν γράφω στον πίνακα ειδικά, δεν διαβάζονται με τίποτα!!
(Μακάρι στις Πανελλήνιες να επιτρέψουν γραφομηχανή..!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top