Ανανεώσιμες Πηγές Ενέργειας

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καμία σχέση δεν έχει η ενεργεια εκ βιομάζας με την κινητική ενέργεια κυμάτων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

explorer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο explorer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 267 μηνύματα.
Δεν είμαι σίγουρος,αλλά μου φαίνεται ότι έχουν αρχίσει να απομακρύνονται από τη λύση της βιομάζας,επειδή ήταν ο βασικός παράγοντας που οδήγησε στο πρόβλημα της πείνας του τρίτου κόσμου(κόστος κ.λπ.)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Απλώς, επειδή η ενέργεια από τα απορρίματα και μόνο, δεν είναι επαρκής, έφτιαχναν ειδικές σοδειές με στόχο απλά και μόνο να τις πετάξουν στα σκουπίδια για βιομάζα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Απλώς, επειδή η ενέργεια από τα απορρίματα και μόνο, δεν είναι επαρκής, έφτιαχναν ειδικές σοδειές με στόχο απλά και μόνο να τις πετάξουν στα σκουπίδια για βιομάζα.

δεν σας τα ειπανε καλλα.Το βιοντιζελ δεν παραγεται μονο απο ενεργιακες καλιεργειες αλλα και απο χρησιμοποιημενο μαγειρικο λαδι.

Εξαλλου οι ευροπεοι δεν συμφωνουν.Σαν στοχο εχουν θεσει την καλιψη κατα 20% των ενεργιακων αναγκων των μεταφορων απο βιοκαυσιμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ηρέμησε...Δεν θέλω να σκεφτώ τη μέρα που θα φτάσουμε στο έσχατο σημείο κατάντιας ωστε να παράγουμε ενέργεια από μαγειρικό λάδι...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Ηρέμησε...Δεν θέλω να σκεφτώ τη μέρα που θα φτάσουμε στο έσχατο σημείο κατάντιας ωστε να παράγουμε ενέργεια από μαγειρικό λάδι...

sorry! ΔΕΝ ειναι καταντια ουτε εσχατη λυση αλλα ημοναδικη λυση εναντι των ενεργιακων καλλιεργειων. Επισης να ξερεις οτι δεν φταινε μονο οι ενεργειακες καλλιεργειες για την πεινα του τριτου κουσμου αλλα ο πρωτος
και ο δευτερος ,δηλαδη ΕΜΕΙΣ :mad::mad: γιατι καταναλωνουμε περισσοτερη τροφη απο αυτην που εχουμε αναγκη.

Πρεπει να βαλουμε καλα στον νου μας οτι μονο με ξεβολεμα θα σωσουμε την γη και τους εαυτους μας.

Ακομα τι νομιζεις οτι τα καυσημα ειναι ανεξαντλιτα υπολογιζεται οτι σε 50 χρονια περιπου θα τελιωσουν ΤΟΣΟ ΣΥΝΤΟΜΑ και τοτε θα με και εσυ και εγω και θα νιωθω υπερηφανος που προσπαθησα.

Τελος ξεχασα να σου πω οτι οι ενεργειακες αωαγκες των μεταφορων μπορουν να γινουν και με καυση υδρογονου!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν καταφέρουν να μειώσουν το κόστος της παραγωγής ενέργειας από πυρηνική σύντηξη, τότε μόνο αυτό θα μας έσωζε. Για τα περισσότερα μέρη του κόσμου οι ανανεώσιμες είναι απλά συμπληρωματικές ή ανύπαρκτες.
Τα 50 χρόνια αναφέρονται στο πετρέλαιο, αλλά δε νομίζω ότι έχουν ανακαλύψει όλα τα κοιτάσματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Αν καταφέρουν να μειώσουν το κόστος της παραγωγής ενέργειας από πυρηνική σύντηξη, τότε μόνο αυτό θα μας έσωζε. Για τα περισσότερα μέρη του κόσμου οι ανανεώσιμες είναι απλά συμπληρωματικές ή ανύπαρκτες.
Τα 50 χρόνια αναφέρονται στο πετρέλαιο, αλλά δε νομίζω ότι έχουν ανακαλύψει όλα τα κοιτάσματα.
1)Δεν μπαινεις καν στον κοπο να διαβασεις ολα οσα γραφω.
2)Και ακομα ποιος ειπε οτι στα περισσοτερα μερη του κοσμου οι ανανεωσιμες πηγες ενεργειας ειναι ανυπαρκτες βαλε το μυαλο σου να δουλεψει |(που πολυ αμφιβαλω) και μετα απαντησε μου.
3)Ξαναλεω ενοειται οτι οι ανανεωσιμες πηγες ενεργειας απο μονες τους δεν καταφερνουν πολλα αλλα απετειται και εξοικονομηση αλλα αν κανενασ δεν προσπαθει να κανει ενα βημα μπροστα αλλα λεει δεν μπορω φυσικα και δεν υπαρχει περιπτωση να επιτυχει κατι.
4)Μην ξανα πεισ στην ζωη σου το τελευταιο που ανεφερες η πυρηνικη ενεργεια ειναι αρκετα επικυνδυνη (οσο και να εξελυσεται η τεχνολογια της) προτιμω χιλιεσ φορες να μην εχω ρευμα και να ειμαι ασφαλεισ παρα να εχω και να κυνδινευει η ζωη μου.
5)αν εσενα σου αρεσει να σκας το καλοκαιρι δικαιωμα σου εγω παντως θα παλεψω με νυχια και με δοντια για να υπαρξει μια ασφαλεις λυση στο προβλημα
6)τα πυρηνικα καυσημα υπολογιζεται οτι θα τελειωσουν σε 20 χρονια
7)τα 50 χρονια αναφερονται και στο φυσικο αεριο οχι μονο στο πετρελαιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε σου βρίσαμε και τη μάνα, μίλα πιο ήρεμα σε παρακαλώ.
Κοίταξε να δεις, πυρηνόφοβος δεν είμαι. Γνωρίζω τα καλά και γνωρίζω τ'ασχημα. Δεν βλέπω τίποτα όπως ο διάολος το λιβάνι. Και το λέω και θα το ξαναπώ στη ζωή μου οτι ειναι οι πυρήνες ο μόνος τρόπος να βγάλεις τεράστια ποσά ενέργειας απ'το τίποτα. Δεν υπάρχουν πυρηνικά καύσιμα συγκεκριμένα ώστε να τελειώσουν σε τόσο ελάχιστο χρόνο. Καύσιμο μπορεί να γίνει οτιδήποτε είναι εύκολο να επέμβεις στους πυρήνες του. Μίλησα για προυποθέσεις όμως και μην τις αγνοείς. Η πυρηνική σύντηξη και τα πυρηνικά εργοστάσια νέας τεχνολογίας δεν έχουν καμία επικινδυνότητα. Το μόνο πρόβλημα που μένει είναι που στον κόρακα θα βάλεις όσα βγάζεις και τι επιρροές θα έχουν αυτά στο οικοσύστημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Δε σου βρίσαμε και τη μάνα, μίλα πιο ήρεμα σε παρακαλώ.
Κοίταξε να δεις, πυρηνόφοβος δεν είμαι. Γνωρίζω τα καλά και γνωρίζω τ'ασχημα. Δεν βλέπω τίποτα όπως ο διάολος το λιβάνι. Και το λέω και θα το ξαναπώ στη ζωή μου οτι ειναι οι πυρήνες ο μόνος τρόπος να βγάλεις τεράστια ποσά ενέργειας απ'το τίποτα. Δεν υπάρχουν πυρηνικά καύσιμα συγκεκριμένα ώστε να τελειώσουν σε τόσο ελάχιστο χρόνο. Καύσιμο μπορεί να γίνει οτιδήποτε είναι εύκολο να επέμβεις στους πυρήνες του. Μίλησα για προυποθέσεις όμως και μην τις αγνοείς. Η πυρηνική σύντηξη και τα πυρηνικά εργοστάσια νέας τεχνολογίας δεν έχουν καμία επικινδυνότητα. Το μόνο πρόβλημα που μένει είναι που στον κόρακα θα βάλεις όσα βγάζεις και τι επιρροές θα έχουν αυτά στο οικοσύστημα.
υπαρχουν συγκεκριμενα καυσιμα (ουρανιο και καποιο αλλο)το μονο ουσιοδε που θα κρατησω ειναι η τελευταια σου φραση(απο το :και τι..).
Ακομα ... ασ κατα φερουμε εμεις να εκμεταλευτουμαι τις ανανεωσιμες πηγες στην χωρα μασ και για τα υπολοιπα υπαρχουν και αλλοι οργανισμοι ετσι και αλλιως μετα που αντιμετοπιστει το προβλημα στις ανεπτυγμενες χωρες και μετα οι ιδιες μπορουν να βοηθησουν και τις αναπτυσομενες (αν αυτο ενοεις με τον ορο προειποθεσεις).
τελος με φανατιζει κατι που απειλει την κοινονια γυρο μου αλλα και εμενα.


Υ.Γ.:αυτος ειναι ο πιο ηρεμος τονος που μπορω να σου δειξω οτι εχω (ο τωρινος)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
θα συμφωνησω με μιβ..
Btw διαβαζα στο φοκους τα σπιτια του μελλοντος τα οποια για να ειναι φιλικα προς το περιβαλλον θα εξασφαλιζουν τν απαιτουμενη ενεργεια απο α.π.ε...ηταν ενδιαφερον αρθρο αλλα ειμαι επιφυλακτικη στο αν μπορει να σταθει κατι τετοιο στο μελλον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ότι μπορεί να σταθεί μπορεί. Και το ξέρω γιατί κι εμείς στο εξοχικό είχαμε μια πράσινη παραγωγή ενέργειας με ανεμογεννήτρια, μονάδες φωτοβολταικών, μπαταρίες και για ώρα ανάγκης μια μικρή πετρελαιογεννήτρια. Και μιλάμε για αυτονομία που μας κάλυπτε δύο διαμερίσματα 85 τμ. με φυσιολογικές καταναλώσεις συν μια μεγάλη γραμμή με φώτα κήπου. Το θέμα σε όλα αυτά είναι πρώτον το κόστος εγκατάστασης και δεύτερον η δαπανηρή και κουραστική συντήρηση. Να φανταστείτε οτι πριν 18 χρόνια που το βάλαμε, είχαμε πληρώσει 4 εκατομμύρια. Και το 1990 4 εκατομμύρια ήταν απίστευτα λεφτά, αφού ενδεικτικά, ένας μέσος μισθός υπαλλήλου ήταν 50-60 χιλιάδες. Απο κει και μετά η συντήρηση και η επίβλεψη πρέπει να είναι συνεχής. Εμείς μια φορά είχαμε αφήσει να γίνει υπερφόρτωση, γιατί δεν υπήρχε σύστημα κατανάλωσης περιττού ρεύματος και πήρε φωτιά μία από τις μονάδες μπαταριών που είχαμε. Το κόστος για να έρχεται κάθε χρόνο ο ηλεκτρολόγος να επιδιορθώνει, να σκαλίζει, να κοιτάει ήταν απίστευτο. Τελικά πριν λίγα χρόνια τα ξεμοντάραμε όλα, πουλήσαμε κάποια σε ενδιαφερόμενους, συνδεθήκαμε με τη ΔΕΗ και ησύχασε το κεφάλι μας.
Δεν είναι, λοιπόν, τόσο εύκολο όσο φαίνεται το ενεργειακό σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Παιδάκια κοιτάξτε να δείτε τι παίζει με τις ΑΠΕ. Οι μεγάλες χώρες θέλουν τις μικρότερες να εξαρτώνται από αυτές ενεργειακά και το επιδιώκουν. Μετά το πετρέλαιο το πιθανότερο είναι να έχουμε βιοντίζελ το οποίο θα παράγεται φυσικά από τι κραταιές χώρες. Επίσης θα αυξηθούν και οι πυρηνικοί σταθμοί ενέργειας για να υπάρχει εξάαρτηση από ουράνιο καθώς και από τεχνογωσία υψηλότατου επιπέδου για την συντήρηση.

Η ανεξαρτητοποίηση ενεργειακά των χωρών ενοχλεί, και γι αυτό θα μένουν για καιρό ακόμα στο σκοτάδι οι ΑΠΕ. (Αν δείτε τι γραφειοκρατία έχουν επιβάλει στην Ελλάδα για την εγκατάσταση ηλιακών συλλεκτών θα φρίξετε. Αφήστε που το 95% των αιτήσεων απορρήπτονται επειδή..... δεν υπάρχει προσωπικό για να τις ελέγξει. Η κατάσταση είναι τουλάχιστον κωμική)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SCULLY

Πολύ δραστήριο μέλος

Η SCULLY αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 1,057 μηνύματα.
Ότι μπορεί να σταθεί μπορεί. Και το ξέρω γιατί κι εμείς στο εξοχικό είχαμε μια πράσινη παραγωγή ενέργειας με ανεμογεννήτρια, μονάδες φωτοβολταικών, μπαταρίες και για ώρα ανάγκης μια μικρή πετρελαιογεννήτρια. Και μιλάμε για αυτονομία που μας κάλυπτε δύο διαμερίσματα 85 τμ. με φυσιολογικές καταναλώσεις συν μια μεγάλη γραμμή με φώτα κήπου. Το θέμα σε όλα αυτά είναι πρώτον το κόστος εγκατάστασης και δεύτερον η δαπανηρή και κουραστική συντήρηση. Να φανταστείτε οτι πριν 18 χρόνια που το βάλαμε, είχαμε πληρώσει 4 εκατομμύρια. Και το 1990 4 εκατομμύρια ήταν απίστευτα λεφτά, αφού ενδεικτικά, ένας μέσος μισθός υπαλλήλου ήταν 50-60 χιλιάδες. Απο κει και μετά η συντήρηση και η επίβλεψη πρέπει να είναι συνεχής. Εμείς μια φορά είχαμε αφήσει να γίνει υπερφόρτωση, γιατί δεν υπήρχε σύστημα κατανάλωσης περιττού ρεύματος και πήρε φωτιά μία από τις μονάδες μπαταριών που είχαμε. Το κόστος για να έρχεται κάθε χρόνο ο ηλεκτρολόγος να επιδιορθώνει, να σκαλίζει, να κοιτάει ήταν απίστευτο. Τελικά πριν λίγα χρόνια τα ξεμοντάραμε όλα, πουλήσαμε κάποια σε ενδιαφερόμενους, συνδεθήκαμε με τη ΔΕΗ και ησύχασε το κεφάλι μας.
Δεν είναι, λοιπόν, τόσο εύκολο όσο φαίνεται το ενεργειακό σπίτι.

αυτο εννοουσα:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikosl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 231 μηνύματα.
Ότι μπορεί να σταθεί μπορεί. Και το ξέρω γιατί κι εμείς στο εξοχικό είχαμε μια πράσινη παραγωγή ενέργειας με ανεμογεννήτρια, μονάδες φωτοβολταικών, μπαταρίες και για ώρα ανάγκης μια μικρή πετρελαιογεννήτρια. Και μιλάμε για αυτονομία που μας κάλυπτε δύο διαμερίσματα 85 τμ. με φυσιολογικές καταναλώσεις συν μια μεγάλη γραμμή με φώτα κήπου. Το θέμα σε όλα αυτά είναι πρώτον το κόστος εγκατάστασης και δεύτερον η δαπανηρή και κουραστική συντήρηση. Να φανταστείτε οτι πριν 18 χρόνια που το βάλαμε, είχαμε πληρώσει 4 εκατομμύρια. Και το 1990 4 εκατομμύρια ήταν απίστευτα λεφτά, αφού ενδεικτικά, ένας μέσος μισθός υπαλλήλου ήταν 50-60 χιλιάδες. Απο κει και μετά η συντήρηση και η επίβλεψη πρέπει να είναι συνεχής. Εμείς μια φορά είχαμε αφήσει να γίνει υπερφόρτωση, γιατί δεν υπήρχε σύστημα κατανάλωσης περιττού ρεύματος και πήρε φωτιά μία από τις μονάδες μπαταριών που είχαμε. Το κόστος για να έρχεται κάθε χρόνο ο ηλεκτρολόγος να επιδιορθώνει, να σκαλίζει, να κοιτάει ήταν απίστευτο. Τελικά πριν λίγα χρόνια τα ξεμοντάραμε όλα, πουλήσαμε κάποια σε ενδιαφερόμενους, συνδεθήκαμε με τη ΔΕΗ και ησύχασε το κεφάλι μας.
Δεν είναι, λοιπόν, τόσο εύκολο όσο φαίνεται το ενεργειακό σπίτι.

Δεν μπορούσατε να βάλετε ένα συντριβάνι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Βάλαμε κάτι λάμπες μετά και ήταν όλα οκ. Το συντριβάνι θα ήταν too much μες το σπίτι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
το θεμα ειναι οτι οι εφαρμογες των απε δεν ειναι ολες γνωστες .
Ακομα οπως ειπε και η nikosl τον κυριο ογκο παραγωγης τον εχουν οι ΗΠΑ και φροντιζουν να ειναι ζημιωγωνα η εγκατασταση και η τεχνολογια των ΑΠΕ σε σχεση με την αγορα πετρελαιου .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν έχει να κάνει με τις ΗΠΑ το γεγονός οτι τα ενεργειακά σπίτια είναι ζόρικη υπόθεση. Τα συστήματα που είχαμε βάλει ελληνικά ήτανε και η Ελλάδα έχει και είχε αρκετά μεγαλυτερη τεχνογνωσία από αυτά. Αντικειμενικά, όμως, είναι εντελώς ασύμφορα για κάποιον που δεν προσβλέπει σε απόσβεση 15ετίας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
ισως και να εχεις δικιο δεν εχω ψαξει για τιμες εφαρμογων τοσο πολυ αλλα εγω οταν αναφερομαι σε ΑΠΕ δεν μιλαω για ιδιοτες αλλα για το καρατος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ πιστεύω οτι η λύση έρχεται όταν αρχίζεις από ιδιωτική πρωτοβουλία και μετά πας προς τα έξω και τελικά έχεις φτάξει τη βάση του προβλήματος. Ιδίως όταν το κράτος έχει προβλήματα οικονομικής βιωσιμότητας και προφανώς δεν είναι εύκολο να στραφεί στις ΑΠΕ με ριζικό τρόπο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top