Προς άτομα που κάνουν ιδιαίτερα!

Guest 292010

Επισκέπτης

αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμέν. Δεν έχει γράψει κανένα μήνυμα.
Θα συμφωνησω με τους παραπανω...και θα σου προτεινω να αρχισεις με παιδια της πρωτης και δευτερας γυμνασιου τουλαχιστον το πρωτο χρονο για να μπορεσεις να αποκτησεις μια εμπειρια και να νιωσεις και πιο σιγουρη καθως παραπανω ταξη ειναι τεραστια ευθυνη...εμενα η κοπελα που μου εκανε ιδιαιτερο στην πρωτη γυμνασιου ηταν πολυ αγχωμενη στην αρχη και ετρεμε το χερι της....εμενα ομως δεν μου φανηκε καπως...φαντασου ομως να ετρεμε το χερι της στην τριτη γυμνασιου ή ακομα χειροτερα στην πρωτη λυκειου....γι'συτο αρχισε απο τα ''ευκολα'' και σιγα σιγα πηγαινε στα δυσκολα

και ενα ασχετο:θα σου προτεινα να μην επαναπαυτεις στα ιδιαιτερα αλλα να δωσεις εξετασεις στον ΑΣΕΠ!

αντε και καλη επιτυχια σε οτι κανεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ρώτησα τον πατέρα μου. Μου είπε ότι κάνει δύο ιδιαίτερα, στο καθένα 25 ευρώ την ώρα.

Κάνει έκθεση σε κορίτσι τρίτης λυκείου, το οποίο είναι απουσιολόγος και άριστη μαθήτρια και άριστη και στην έκθεση.

Αναρωτιέμαι τι το θέλει το ιδιαίτερο. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
και ενα ασχετο:θα σου προτεινα να μην επαναπαυτεις στα ιδιαιτερα αλλα να δωσεις εξετασεις στον ΑΣΕΠ!

αντε και καλη επιτυχια σε οτι κανεις

Το θέμα είναι ότι το παιδί θέλει να κάνει τα ιδιαίτερα κατά τη διάρκεια των φοιτητικών χρόνων...Όταν αποφοιτήσει με το καλό από τη σχολή του και θέλει να δώσει ΑΣΕΠ τότε εντάξει, αν και απ ό,τι ξέρω δεν τείνει προς αυτήν την κατεύθυνση ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
50 ευρώ την ώρα και για τοπ καθηγητή είναι υπερβολικά...θεωρώ οτι μια τιμή νορμαλ για καθηγητή με πείρα και συγγραφέα βιβλίων ειναι γύρω 30-35(και πολύ λέω)...Με 50 ευρώ την ώρα,τον μήνα αυτός θα βγάζει 4500 ευρώ?ελεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
50 ευρώ την ώρα και για τοπ καθηγητή είναι υπερβολικά...θεωρώ οτι μια τιμή νορμαλ για καθηγητή με πείρα και συγγραφέα βιβλίων ειναι γύρω 30-35(και πολύ λέω)...Με 50 ευρώ την ώρα,τον μήνα αυτός θα βγάζει 4500 ευρώ?ελεος...

Εντάξει, δεν κάνει και σε πολλούς ο συγκεκριμένος. Αν δεν κάνω λάθος έχει το πολύ 4 δίωρα την εβδομάδα και δεν παίρνει σε όλους τόσα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Εντάξει, δεν κάνει και σε πολλούς ο συγκεκριμένος. Αν δεν κάνω λάθος έχει το πολύ 4 δίωρα την εβδομάδα και δεν παίρνει σε όλους τόσα.
Για να είμαι ειλικρινής αν είναι τόσο καλός όσο λές οι γονείς μου θα τα έδιναν τα λεφτά...ειμαι σίγουρος για αυτό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

STELLA95

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η stella αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Φοιτήτρια του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
εγω δεν κανω οταν παω Αη λυκειου οχι γιατι δεν ειμαι καλη μαθητρια αλλα για να ειμαι καλα προετοιμασμενη για την τριτη λυκειου θα κανω μαθηματα μονο θετικης κατευθυνσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειρηνάκι

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ειρηνάκι αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
εγω δεν κανω οταν παω Αη λυκειου οχι γιατι δεν ειμαι καλη μαθητρια αλλα για να ειμαι καλα προετοιμασμενη για την τριτη λυκειου θα κανω μαθηματα μονο θετικης κατευθυνσης
κ εγώ από την α λυκείου ξεκίνησα τα ιδιαίτερα!!νομίζω στο γυμνάσιο δεν χρειάζεται..τουλάχιστον προσωπικά εγώ το βρίσκω υπερβολικό!στο λύκειο που ξεκινάει η προετοιμασία για τις πανελλήνιες,ειδικά στη β λυκείου που είναι καθοριστική τάξη με τις κατευθύνσεις,το φροντιστήριο νομίζω είναι απαραίτητο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ποκαχοντας

Νεοφερμένος

Η ΕΙΡΗΝΗ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 90 μηνύματα.
Σκέφτομαι σοβαρά από το καλοκαίρι και ύστερα που θα έχω χρόνο, να παραδίδω ιδιαίτερα μαθήματα μαθηματικών, σε μαθητές γυμνασίου (ίσως και Α' λυκείου). :)

Έριξα μέχρι στιγμής μια σύντομη ματιά στο νέο βιβλίο της Γ' γυμνασίου και σκοπεύω να το μελετήσω διεξοδικά αν τελικά το πάρω απόφαση (μαζί με τα άλλα βιβλία), ώστε να έχω την κατάλληλη μεταδοτικότητα και αυτοπεποίθηση στην παράδοση. Έχω ωστόσο κάμποσες απορίες, μιας που δεν έχει τύχει ποτέ να κάνω ιδιαίτερα είτε ως μαθητής είτε ως άτομο που παραδίδει.

1. Πόσες ώρες την εβδομάδα πρέπει να γίνονται σε κάθε μαθητή; Εννοώ δηλαδή, μήπως θα έπρεπε να προτείνω στους γονείς έναν x αριθμό ωρών την εβδομάδα;
2. Πόσες ώρες την ημέρα είναι καλύτερο να γίνονται σε έναν μαθητή; (1,2,3; )
3. Οι ώρες στα ιδιαίτερα είναι 60 λεπτες ή 45λεπτες;
4. Ποιο πρότυπο διδασκαλίας θεωρείτε κατάλληλο;
Αρχικά επεξήγηση θεωρίας με soft παραδείγματα, ύστερα ασκήσεις σχολικού και τέλος ασκήσεις που παρέχει αυτός που παραδίδει;
5. Τους μαθητές με μεγάλα κενά στην ύλη πως τους αντιμετωπίζετε;
Κυρίως προβληματίζομαι με τη σκέψη ότι μπορεί να έλθω αντιμέτωπος με μαθητές που θα έχουν αρκετά κενά στην ύλη και θα τους πρωτοσυναντώ στα μέσα με τέλη της σχολικής χρονιάς...
6. Προτείνετε να προσπαθώ να βρίσκομαι με τον μαθητή πιο μπροστά στην ύλη σε σχέση με το σχολείο (και παράλληλα να επιλύονται και οι ασκήσεις που δίνονται για το σπίτι - μιας που σίγουρα θα είναι ένα από τα ζητούμενα του γονέα και του μαθητή) ή σε κάθε παράδοση να εμμένω στο μάθημα που διδάχθηκε ο μαθητής στο σχολείο;
7. Τέλος, τι τιμές ανά ώρα θεωρούνται λογικές;
8. Αν έχετε καμία άλλη συμβουλή για τυχόν καταστάσεις που μπορεί να αντιμετωπίσω, δεκτή. :fss:

Θα επανέλθω για τυχόν άλλες απορίες. :iagree: :thanks:



-petros
Λοιπον πρωτα απο ολα παρτο το θεμα λιγο ηρεμα!!!!
αυτο θα το καταλαβεισ μετα το πρωτο μαθημα και μετα θα προτεινεισ στουσ γωνεισ πχ 2 ορεσ την εβδομαδα αναλογα με τισ δυσκολιεσ που εχει το καθε παιδι η το πιο πιθανο απο ολα ειναι να σου πουνε οι γωνεισ οτι ξερεισ θα ηταν καλο να κανετε τοσεσ ωρεσ μαθημα.
Μπορει και παραπανω αναλογα.
εγω θα ελεγα καλυτερα η σχεση σασ να ειναι φιλικη γιατι ετσι μπορει να ειναι πιο ευχαριστω το μαθημα.
αυτο θα το κρινεισ εσυ πιο ειναι το πιο καταλληλο,αλλα εγω θα σου ελεγα οτι θα ητανε καλο να κανετε και απο κανενα βοηθημα καποιεσ ασκησεισ αλλα και οι ασκησεισ του σχολικου βιβλιου θα βοηθυσουν αρκετα.Θα τα παρεισ ολα με την σειρα και ολα θα γινουν κανονικα.Ναι συνιθωσ ολοι ετσι κανουν γιατι πιο ευκολα να τα κατανοησουν τα παιδια και θα τουσ ειναι και πιο γνωστα οποτε δεν θα ειναι δυσκολο να καταλαβουν την σκεψη του καθηγητη,επειδη φανταζομαι πωσ ξερεισ οτι την υλη προσπαθουν να την κανουν πιο γρηγορα ετσι ωστε να την καλυψουνε ολοι την υλη μεχρι το τελοσ τησ χρονιας.
Αυτα δεν ειναι σταθερα οποτε δεν μπορω να σου απαντησω στανταρ.ειναι γυρω στα 20-50 το μαχμου.
ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ!!!!:jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy::jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Σκέφτομαι σοβαρά από το καλοκαίρι και ύστερα που θα έχω χρόνο, να παραδίδω ιδιαίτερα μαθήματα μαθηματικών, σε μαθητές γυμνασίου (ίσως και Α' λυκείου). :)

Έριξα μέχρι στιγμής μια σύντομη ματιά στο νέο βιβλίο της Γ' γυμνασίου και σκοπεύω να το μελετήσω διεξοδικά αν τελικά το πάρω απόφαση (μαζί με τα άλλα βιβλία), ώστε να έχω την κατάλληλη μεταδοτικότητα και αυτοπεποίθηση στην παράδοση. Έχω ωστόσο κάμποσες απορίες, μιας που δεν έχει τύχει ποτέ να κάνω ιδιαίτερα είτε ως μαθητής είτε ως άτομο που παραδίδει.

1. Πόσες ώρες την εβδομάδα πρέπει να γίνονται σε κάθε μαθητή; Εννοώ δηλαδή, μήπως θα έπρεπε να προτείνω στους γονείς έναν x αριθμό ωρών την εβδομάδα;
2. Πόσες ώρες την ημέρα είναι καλύτερο να γίνονται σε έναν μαθητή; (1,2,3; )
3. Οι ώρες στα ιδιαίτερα είναι 60 λεπτες ή 45λεπτες;
4. Ποιο πρότυπο διδασκαλίας θεωρείτε κατάλληλο;
Αρχικά επεξήγηση θεωρίας με soft παραδείγματα, ύστερα ασκήσεις σχολικού και τέλος ασκήσεις που παρέχει αυτός που παραδίδει;
5. Τους μαθητές με μεγάλα κενά στην ύλη πως τους αντιμετωπίζετε;
Κυρίως προβληματίζομαι με τη σκέψη ότι μπορεί να έλθω αντιμέτωπος με μαθητές που θα έχουν αρκετά κενά στην ύλη και θα τους πρωτοσυναντώ στα μέσα με τέλη της σχολικής χρονιάς...
6. Προτείνετε να προσπαθώ να βρίσκομαι με τον μαθητή πιο μπροστά στην ύλη σε σχέση με το σχολείο (και παράλληλα να επιλύονται και οι ασκήσεις που δίνονται για το σπίτι - μιας που σίγουρα θα είναι ένα από τα ζητούμενα του γονέα και του μαθητή) ή σε κάθε παράδοση να εμμένω στο μάθημα που διδάχθηκε ο μαθητής στο σχολείο;
7. Τέλος, τι τιμές ανά ώρα θεωρούνται λογικές;
8. Αν έχετε καμία άλλη συμβουλή για τυχόν καταστάσεις που μπορεί να αντιμετωπίσω, δεκτή. :fss:

Θα επανέλθω για τυχόν άλλες απορίες. :iagree: :thanks:



-petros

Γεια...Εγώ φέτος θα πάω για Γ' Γυμνασίου...Έχω ξεκινήσει ιδιαίτερα από την Α' Γυμνασίου και στο τμήμα μου είμαστε μόνο 2 άτομα...(Εγώ και μία κοπέλα)

1. Πιστεύω πως δε θα πρέπει να είναι πολλές οι ώρες... Τρεις το πολύ...Εγώ έχω μάθημα κάθε τρίτη και πέμπτη (Τη τρίτη 1 ώρα και τη πέμπτη 2 ωρο)
Αν και οι ώρες παίζονται ανάλογα το μάθητη...Δηλαδή αν χρειάζεται περισσότερη βοήθεια μπορεί να είναι κ παραπάνω οι ώρες...

2. 1 ώρα θα ήταν ότι πρέπει !

3. 60λεπτα φυσικά...

4. Προτείνω δικές σου ασκήσεις, σίγουρα θα βοηθήσουν περισσότερο το μαθητή...Μπορεί να τις καταλάβει καλύτερα, να μάθει νέους τρόπους με τους οποίους θα λύνει μία άσκηση κ.λπ

5. Υπομονή, μόνο αυτό συνιστώ (τουλάχιστον για σένα)... Τέτοιοι μαθητές ίσως σε δυσκολέψουν πολύ...Σίγουρα θα χρειάζονται περισσότερες ώρες βοήθειας...Στη περίπτωση που δε καταλαβαίνουν χριστό, εσύ να θυμάσαι πως έκανες ότι μπορούσες!

6. Καλύτερα ο μαθητής να είναι πιο μπροστά στο σχολειο...(Το πολύ 2 μαθήματα, δε χρειάζεται πιο πολλά..)
Εννοείται θα βοηθηθεί...Έπειτά αν διδαχθεί πιο πριν αυτά τα μαθήματα, θα έχει την ευκαιρία να το μελετήσει 2 φορές...Μία στο ιδιαίτερο και μία στο σχολείο...Ασε που στο σχολείο, μερικοί μαθητές όταν δε καταλαβαίνουν κάτι, κομπλάρουν να ρωτήσουν την απορία τους με αποτέλεσμα να έχουν κενά αργότερα...

7. 10? την ώρα....(λογικότατη τιμή)...

Αυτάαα, ελπίζω να βοήθησα...!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas365

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 170 μηνύματα.
Όσο αναφορα τις τιμές που λέγατε πιο πριν στα μαθηματικά είναι περίπου 9-11? την ώρα.Εγώ τόσο πλήρωνα.(πρώτη γυμνασίου)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daro801

Νεοφερμένος

Ο daro801 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
15 ευεω το λιγοτςρο ζητανε και εγω απο περιστερι ειμΑΙ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nioniosmeg

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Άδης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 1,949 μηνύματα.
Αυτά είναι ρε, πρώτη γυμνασίου και ιδιαίτερα στα μαθηματικά, τι άλλο θα δούμε στον μάταιο τούτο κόσμο;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

roseberry

Διάσημο μέλος

Η roseberry αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,130 μηνύματα.
Αυτά είναι ρε, πρώτη γυμνασίου και ιδιαίτερα στα μαθηματικά, τι άλλο θα δούμε στον μάταιο τούτο κόσμο;;;




+100000:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dk13

Δραστήριο μέλος

Ο dk13 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 508 μηνύματα.
:)

Όσον αφορά την τιμή, πιστεύω κι εγώ πως 10 ευρώ την ώρα είναι εντάξει. :iagree:



-petros

σωστος ο Πετρος μπραβο σου:iagree::iagree::iagree::iagree::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Αυτά είναι ρε, πρώτη γυμνασίου και ιδιαίτερα στα μαθηματικά, τι άλλο θα δούμε στον μάταιο τούτο κόσμο;;;

Ελα ντε.... Στα μαθηματικα της Α Γυμνασιου?
Δεν μπορω να το πιστεψω.... :!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!OaNNa

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Ελα ντε.... Στα μαθηματικα της Α Γυμνασιου?
Δεν μπορω να το πιστεψω.... :!:

Δεν μπορεις να το πιστεψεις?? Ας σε διευκολυνω... Εγω περσι μεχρι φετος κανω ιδιαιτερα στα μαθηματικα... Αν ερθεις λιγο να δεις την καθηγητρια μας θα καταλαβεις... Εκεινη το μονο που κανει ειναι να κανει αναγνωση το μαθημα(βασικα να βαζει καποιο παιδι να το κανει αναγνωση),να μας λυσει μια ασκηση στον πινακα και μετα την υπολοιπη ωρα μας αφηνει να λυσουμε τις ασκησεις του βιβλιου... Χαιρω πολυ..!! Αφηστε που δεν ειναι ελληνιδα και δεν μιλαει καλα ελληνικα και πολλες φορες δεν καταλαβαινουμε τι λεει... Φετος στο διαγωνισμα που γραψαμε, ο μεγαλυτερος βαθμος ηταν το 11..! Ε, με τετοια δασκαλα τι να καταλαβεις στα μαθηματικα?? Εγω δεν ημουν ποτε καλη στα μαθηματικα αλλα περσι πηρα ενα 17 με τη βοηθεια του δασκαλου στο ιδιαιτερο που πραγματικα με βοηθησε παρα πολυ...Αν εχεις καθηγητρια σαν και αυτη τα ιδιαιτερα μαθηματα ειναι η σωτηρια σου... Ακομα και τα μαθηματικα της α' γυμνασιου εκεινη μπορει να τα κανει να φαινονται πανδυσκολα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alexl1996

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Alexl1996 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,803 μηνύματα.
Δεν μπορεις να το πιστεψεις?? Ας σε διευκολυνω... Εγω περσι μεχρι φετος κανω ιδιαιτερα στα μαθηματικα... Αν ερθεις λιγο να δεις την καθηγητρια μας θα καταλαβεις... Εκεινη το μονο που κανει ειναι να κανει αναγνωση το μαθημα(βασικα να βαζει καποιο παιδι να το κανει αναγνωση),να μας λυσει μια ασκηση στον πινακα και μετα την υπολοιπη ωρα μας αφηνει να λυσουμε τις ασκησεις του βιβλιου... Χαιρω πολυ..!! Αφηστε που δεν ειναι ελληνιδα και δεν μιλαει καλα ελληνικα και πολλες φορες δεν καταλαβαινουμε τι λεει... Φετος στο διαγωνισμα που γραψαμε, ο μεγαλυτερος βαθμος ηταν το 11..! Ε, με τετοια δασκαλα τι να καταλαβεις στα μαθηματικα?? Εγω δεν ημουν ποτε καλη στα μαθηματικα αλλα περσι πηρα ενα 17 με τη βοηθεια του δασκαλου στο ιδιαιτερο που πραγματικα με βοηθησε παρα πολυ...Αν εχεις καθηγητρια σαν και αυτη τα ιδιαιτερα μαθηματα ειναι η σωτηρια σου... Ακομα και τα μαθηματικα της α' γυμνασιου εκεινη μπορει να τα κανει να φαινονται πανδυσκολα...

Αν προκειται για τετοια περιπτωση, παω πασο.... Υπο κανονικες συνθηκες ομως το θεωρω λιγο υπερβολικο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nikos

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 155 μηνύματα.
Εγώ πάλι, ξεκίνησα Μαθηματικά επειδή στο πρώτο διαγνώνισμα είχα γράψει 14...Το 14 τότε μου φαινόταν απαράδεκτο...Δε μπορούσα να δεχτώ πως πήρα έναν τόσο χαμηλό βαθμό, άσε που στο τρίμηνο νόμιζα ότι θα με βάλει τόσο...Για αυτό πιο πολύ! Επίσης, ήθελα να αναπληρώσα κάποια κενά που είχα...Μη νομίζετε πως οι δικοί μου με "πίεσαν" να ξεκινήσω ιδιαίτερα..Ήταν αποκλειστικά δική μου απόφαση...Μέχρι σήμερα κάνω ιδιαίτερα με τον ίδιο καθηγητή και μπορώ να πως πως με βοηθάει πάρα πολύ...Όμως, σκέφτομαι του χρόνου να σταματήσω επειδή δε με ενδιαφέρουν τα μαθήματα θετικής κ τεχνολογικής κατεύθυνσης...Με βλέπω για θεωρητική...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gregory nub

Διάσημο μέλος

Ο gregory nub αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Ηνωμένο Βασίλειο (Ευρώπη). Έχει γράψει 2,619 μηνύματα.
Σκέφτομαι σοβαρά από το καλοκαίρι και ύστερα που θα έχω χρόνο, να παραδίδω ιδιαίτερα μαθήματα μαθηματικών, σε μαθητές γυμνασίου (ίσως και Α' λυκείου). :)

Έριξα μέχρι στιγμής μια σύντομη ματιά στο νέο βιβλίο της Γ' γυμνασίου και σκοπεύω να το μελετήσω διεξοδικά αν τελικά το πάρω απόφαση (μαζί με τα άλλα βιβλία), ώστε να έχω την κατάλληλη μεταδοτικότητα και αυτοπεποίθηση στην παράδοση. Έχω ωστόσο κάμποσες απορίες, μιας που δεν έχει τύχει ποτέ να κάνω ιδιαίτερα είτε ως μαθητής είτε ως άτομο που παραδίδει.

1. Πόσες ώρες την εβδομάδα πρέπει να γίνονται σε κάθε μαθητή; Εννοώ δηλαδή, μήπως θα έπρεπε να προτείνω στους γονείς έναν x αριθμό ωρών την εβδομάδα; 2 ωρες την εβδομαδα, χωρισμενες σε 2 μερες
2. Πόσες ώρες την ημέρα είναι καλύτερο να γίνονται σε έναν μαθητή; (1,2,3; ) 1(εγω δεν αντεχω τα ιδιαιτερα, μονο με εναν καθηγητη μ π ηταν κ αυτος πορομενος κ λεγαμε για κανενα ασσασινσ κριντ κιετσι.)
3. Οι ώρες στα ιδιαίτερα είναι 60 λεπτες ή 45λεπτες; 60 λεπτες φιλε μ
4. Ποιο πρότυπο διδασκαλίας θεωρείτε κατάλληλο;
Αρχικά επεξήγηση θεωρίας με soft παραδείγματα, ύστερα ασκήσεις σχολικού και τέλος ασκήσεις που παρέχει αυτός που παραδίδει; Εγω λεω πρωτα να κανεις θεωρια, μετα να κανεις μερικες ασκησεις μαζι, κ μολις δεις πως τα εχει καταλαβει το παιδι βαλτου να κανει μονος τ για να σιγουρευτεις.
5. Τους μαθητές με μεγάλα κενά στην ύλη πως τους αντιμετωπίζετε;
Κυρίως προβληματίζομαι με τη σκέψη ότι μπορεί να έλθω αντιμέτωπος με μαθητές που θα έχουν αρκετά κενά στην ύλη και θα τους πρωτοσυναντώ στα μέσα με τέλη της σχολικής χρονιάς... Κιεγω εχω ΠΟΛΛΑ κενα σταρχαια, αλλα οσο τα κουτσοκαταφερνω δεν με νοιαζει γιατι θετικη θα παω. Για παιδια με κενα πρεπει να κανεις πιο πολλες ωρες την εβδομαδα απλα.
6. Προτείνετε να προσπαθώ να βρίσκομαι με τον μαθητή πιο μπροστά στην ύλη σε σχέση με το σχολείο (και παράλληλα να επιλύονται και οι ασκήσεις που δίνονται για το σπίτι - μιας που σίγουρα θα είναι ένα από τα ζητούμενα του γονέα και του μαθητή) ή σε κάθε παράδοση να εμμένω στο μάθημα που διδάχθηκε ο μαθητής στο σχολείο; Να κανεις αυτα π μαθαινει το παιδι στο σχολειο, γατι το θεμα ειναι εσει να τον βοηθας να κατανοει το μαθημα, οχι να του το μαθαινεις εσει
7. Τέλος, τι τιμές ανά ώρα θεωρούνται λογικές; 15 ευρω για γυμνασιο και 20 για λυκειο
8. Αν έχετε καμία άλλη συμβουλή για τυχόν καταστάσεις που μπορεί να αντιμετωπίσω, δεκτή. :fss: Ναι, πρεπει να ξερεις κανα ανεκδοτο, να ενημερονεσε για τη μπαλα κιαλλα τετοια για να μιλας κ οφ τοπικ με τον μαθητη μη βαριετε πολυ.

Θα επανέλθω για τυχόν άλλες απορίες. :iagree: :thanks:



-petros
\αυτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top