Στρατιωτικές Σχολές

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Μονο τις πρωτες 40 μέρες επιτρεπεται να φυγεις χωρις να πληρωσεις..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ναι, οι 40 μέρες που λες είναι η βασική εκπαίδευση, πριν ορκιστούν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

elias_138

Νεοφερμένος

Ο elias_138 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Ειμαι μαθητης Γ Λυκειου κ θελω να περασω στα οικονομικο.....Οι γονεις μου και αλλοι γνωστοι λενε οτι αν παω στη ΣΣΑΣ θα εχω εξασφαλισει μια για παντα το μελλον μου......
Πιστευω πως εχω τα φοντα να πιασω τα μορια αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν το θελω πραγματικα.....Γιατι εχω ακουσει οτι εισαι μεσα 4 φορες την εβδομαδα κ βγαινεις μονο Σαβ/κα.....
Κ σκεφτομαι τι αξιζει περισσοτερο....Μια αξεχαστη φοιτητικη ζωη η ενα στανταρ μελλον.....???
Πειτε κ εσεις τις γνωμες σας πανω στο θεμα.....Πιστευω οτι αφορα αρκετους....;);):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
Ειμαι μαθητης Γ Λυκειου κ θελω να περασω στα οικονομικο.....Οι γονεις μου και αλλοι γνωστοι λενε οτι αν παω στη ΣΣΑΣ θα εχω εξασφαλισει μια για παντα το μελλον μου......
Πιστευω πως εχω τα φοντα να πιασω τα μορια αλλα δεν ειμαι σιγουρος αν το θελω πραγματικα.....Γιατι εχω ακουσει οτι εισαι μεσα 4 φορες την εβδομαδα κ βγαινεις μονο Σαβ/κα.....
Κ σκεφτομαι τι αξιζει περισσοτερο....Μια αξεχαστη φοιτητικη ζωη η ενα στανταρ μελλον.....???
Πειτε κ εσεις τις γνωμες σας πανω στο θεμα.....Πιστευω οτι αφορα αρκετους....;);):)

έχω την εντύπωση, χωρίς όμως να είμαι 100% σίγουρος οτι άν πας σσασ και δέν σε αρέσει μπορείς να παραιτηθείς και να πάς κατευθείαν στην επόμενη χολή του μηχανογραφικού χωρίς εξετάσεις. πάντως εγώ θα σε συμβούλευα να πάς μόνο άν πραγματικά σε αρέσει ο στρατός, αλλιώς άστο. οι έξοδοι είναι απο παρασκευή μεσημέρη μέχρι κυριακή βράδυ +τετάρτη απόγευμα.
άν σκέφτεσαι φοιτητική ζωή και τέτοια, δυστηχώς στον στρατό δέν υπάρχουν. η φοιτητική ζωή όμως κάποτε τελειώνει ενώ η σταθερή εργασία κρατάει για πάντα. άν δέν γουστάρεις τρελά τον στρατό μήν το κάνεις καθόλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Για να μη λέμε ανακρίβειες και δημιουργήσουμε προβλήματα στη σταδιοδρομία μερικών, οποιος ενδιαφέρεται για Στρατιωτικές Σχολές (όρια ηλικίας, προϋποθέσεις εισαγωγής κ.τ.λ.) ας δει ΜΟΝΟΣ του την προκήρυξη και να αφήσει την παραφιλολογία που ίσως του στοιχείσει. Ορσίστε για όσους ενδιαφέρονται:

https://www.geetha.mil.gr/media/DEKP/EDYETHA2009.pdfhttps://www.geetha.mil.gr

Στα κυανόχρωμα υπογραμμισμένα γράμαμματα μπορείτε να δείτε την ''ΠΡΟΚΗΡΥΞΗ ΓΙΑ ΤΟ ΑΚΑΔΗΜΑΪΚΟ ΈΤΟΣ 2009-2010'' (Κάτω από τη φωτογραφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giorgis

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άρτα (Άρτα). Έχει γράψει 5 μηνύματα.
Γεια σας...αναρωτιέμαι για να επιλέξω ή οχι τις στρατιωτικές σχολές και έχω μερικές απορίες σχετικά με αυτές...λίγο χαζές βέβαια αλλά για μένα είναι σημαντικές...έχω γράψει αρκετά καλα κ μπορεί να πιάνω και τη ΣΜΑ(ελπίζω και τη σσασ οικονομικο, μονο για αυτές ενδιαφέρομαι)
Αρχικα τα μαθήματα γίνονται στη σχόλη ή σε πανεπιστήμιο μαζί με τους υπόλοιους σπουδεστές των άλλων σχολών-και αν ναι πρέπει να φοράς διαφορετικά ρούχα ή οτι θες?
οι έξοδοι ειναι τετάρτη και παρασκευη εως κυριακή...σωστά?
1 βλακεία..χαχα:γενικά αφήνω γένεια(ειμαι αγόρι..χεχε), απο οτι έχω ακούσει στις σχολές αυτές πρέπει να είσαι ξυρισμένος...εεε?
2: γενικά η ζωη τις μέρες που δεν έχει εξοδο πώς ειναι? δλδ..βρισκεσαι στο δωμάτιο(μονος σου ή εχεις και συγκάτοικο?), Η/Υ στο δωμάτιο επιτρέπεται?, οσο αναφορά το διάβασμα και τα μαθήματα τι γίνεται?
Αν γίνεται ας μου απαντήσει κάποιος που ήταν σε στρατιωτικές σχολές ή ξέρει σιγουρα τι γίνεται...tnx
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
1 βλακεία..χαχα:γενικά αφήνω γένεια(ειμαι αγόρι..χεχε), απο οτι έχω ακούσει στις σχολές αυτές πρέπει να είσαι ξυρισμένος...εεε?

πρέπει να είσαι ξυρισμένος, και μάλλιστα πολύ καλα. κάθε πρωί 6 ώρα που θα έχει εγερτήριο θα πρέπει πρώτα να ξυρίζεσται.

στο θάλαμο θα έχεις και άλλα άτομα γύρω στα 4 υπολόγηζε.

οι έξοδοι είναι πράγματι τότε,τετάρτη απόγευμα, παρασκευή έως κυριακή.
επιπλέων στις πρώτες 40 ημέρες που θα μπέις στην σχολή κατα την διάρκεια της βασικής εκπαιδευσης δέν έχει καθόλου άδεια.

στην καθημερινή ζωή μέσα στην σχολή φοράς παραλαγή όπως οι φαντάροι, με ορισμένα διακρρητικά που προσδιορίζουν το έτος στο οποίο είσαι

η ζωή διαφέρει απο σχολή σε σχολή.
σσασ είναι αρκετά χαλαρά σε σχέση με τις άλλες σχολές καθώς έχουν και τα μαθήματα.
στις άλλες όμως τα πράγματα είναι αρκετά ζόρικα στην αρχή μέχρι να σας ξεψαρώσουν οι 4ετής.


όταν λές σμα ενοείς ευελπίδων?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristososfp

Νεοφερμένος

Ο xristososfp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
στο θαλαμο βρισκεσαι με ατομα απο τις αλλες ταξεις νομιζω ενα απο καθε ταξη.προφανως και πρεπει να εισαι ξυρισμενος.η\υ η σχολη εχει. στη σσασ εκτος απο τα μαθηματα μεσα στη σχολη κανεις και μαθηματα στο πανεπηστημιο της θεσσαλονικης
επισης σωστα ειναι αυτα που λεει ο gaspar
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filomathhs

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Παίδες,

Το ονειρό μου ήτανε πάντα να περάσω στρατιωτική σχολή αξιωματικών. Φέτος δεν τα κατάφερα. Να ξαναδώσω ξανά πανελλήνιες ή να πάω εξωτερικό;
Αλλά δεν ξέρω τι παίζει με τις στρατιωτικές σχολές έξω. Έχεις κανείς καμοιά γνώση στο θέμα αυτό; Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
αυτό που λές είναι αδύνατον.

δέν γίνεται να πάς σε ξένη χώρα σε στρατιωτική σχολή.

άν το θές τόσο πολύ δώσε ξανά πανελλήνιες.
-----------------------------------------
επείσης να ξες οτι οι στρατιωτικές σχολές δέν είναι κολλέγιο, τον πρώτο χρόνο θα φάς πολύ καψώνι απο τους 2ετής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filomathhs

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
αυτό που λές είναι αδύνατον.

δέν γίνεται να πάς σε ξένη χώρα σε στρατιωτική σχολή.

άν το θές τόσο πολύ δώσε ξανά πανελλήνιες.
-----------------------------------------
επείσης να ξες οτι οι στρατιωτικές σχολές δέν είναι κολλέγιο, τον πρώτο χρόνο θα φάς πολύ καψώνι απο τους 2ετής.


:'(Μ γκρέμισες τις ελπίδες μ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dmci

Νεοφερμένος

Η dmci αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Ξερει κανενας παλιοτερος αν κοβουν στις υγειονομικες για 2-3 κιλα παραπανω βαρος. Δηλαδη αν πρεπει να εχεις Δεικτη Μαζα Σωματος 25 και εχεις 28, σε κοβουνε?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xristososfp

Νεοφερμένος

Ο xristososfp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ. Έχει γράψει 101 μηνύματα.
δεν ξερω αν σε κοβουν παντως αν εχεις παραπανω κιλα ισως να εχεις προβλημα στις αθλητικες εξετασεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manic

Νεοφερμένος

Ο manic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 107 μηνύματα.
Ξερει κανενας παλιοτερος αν κοβουν στις υγειονομικες για 2-3 κιλα παραπανω βαρος. Δηλαδη αν πρεπει να εχεις Δεικτη Μαζα Σωματος 25 και εχεις 28, σε κοβουνε?

λογικα ναι μαλιστα μεσα στην σχολη ακομα και γραμαρια να εισαι παραπανω σου στερουν εξωδο!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dmci

Νεοφερμένος

Η dmci αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Παντως οπως και νά'χει στην Ευελπιδων χτες κοψανε τα ΜΙΣΑ (μπορει και περισσοτερα) παιδια στα Υγειονομικα! Δεν ξερω τι προβληματα βρηκανε σε παιδια 18-19 χρονων και κρινονται ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΙ! Αυτοι ολοι ειναι τελειοι!:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Filomathhs

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Παντως οπως και νά'χει στην Ευελπιδων χτες κοψανε τα ΜΙΣΑ (μπορει και περισσοτερα) παιδια στα Υγειονομικα! Δεν ξερω τι προβληματα βρηκανε σε παιδια 18-19 χρονων και κρινονται ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΟΙ! Αυτοι ολοι ειναι τελειοι!:mad:

Ίσως πίνανε και καπνίζανε ή δεν είχαν καλή όραση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dmci

Νεοφερμένος

Η dmci αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 58 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 115 μηνύματα.
Καμια σχεση! Και δεν το θεωρω αστειο! :mad:Καποια παιδια ειχαν ονειρα που χωρις να τους δωθει εξηγηση, τα γκρεμισαν! Μπορουσαν να αιτιολογησουν την απορρηψη.
-----------------------------------------
Ίσως πίνανε και καπνίζανε ή δεν είχαν καλή όραση!
Δεν μπορει 35 παιδια να κριθηκαν Ακαταλληλοι γιατι πινανε και καπνιζανε! Ακυρα λες! Δεν αιτιολογησανε τους λογους που εκεινοι ειναι Καταληλλοι και αλλοι Ακαταλληλοι! Η οραση δεν χρειαζεται να ειναι τελεια, μονο για την Ικαρων.Τεσπα, καποια ονειρα γκρεμιστηκαν, αλλα ξεκινανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kosbit

Νεοφερμένος

Ο kosbit αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Πτολεμαΐδα (Κοζάνη). Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Είμαι υποψήφιος για τις στρατιωτικές σχολές και εχω περάσει τις απαραίτητες εξετάσεις....Θα ήθελα να ρωτήσω για το αν μπορώ να δηλώσω στο μηχανογραφικό καποια σρατιωτική σχολή την οποία δεν δήλωσα στην αρχική αίτηση που υποβάλλαμε..... Ευχαριστώ..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eftychialou

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eftychialou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 339 μηνύματα.
Είμαι υποψήφιος για τις στρατιωτικές σχολές και εχω περάσει τις απαραίτητες εξετάσεις....Θα ήθελα να ρωτήσω για το αν μπορώ να δηλώσω στο μηχανογραφικό καποια σρατιωτική σχολή την οποία δεν δήλωσα στην αρχική αίτηση που υποβάλλαμε..... Ευχαριστώ..:)

Μπορείς σε παρακαλώ να μας πεις σε ποια σχολή είσαι και γενικά την εμπειρία σου από τις εξετάσεις?
όλες και τις αθλητικές,τις υγειονομικές και τις ψυχολογικές. Θα βοηθήσει πολύ η λεπτομέρεια γι αυτούς που θέλουν να περάσουν σ.χ. Μια από αυτούς είμαι και εγώ...:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΠΟΛΕΜΙΚΟ ΝΑΥΤΙΚΟ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Παντελής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 137 μηνύματα.
Οχι δεν μπορεις να δηλωσεις αλλη σχολη πλην τις σχολες που δηλωσες στην αιτηση.Eftychialou που δινεις για ποια σχολη την πιανεις και εσυ kosbit?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top