Στρατιωτικές Σχολές

konstantina162

Νεοφερμένος

Η konstantina162 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
κοιτα, πιστευω απολυτα πως για να εισαι περισσοτερο σιγουρος και να μην ανησυχεις πρεπει να εμπιστευτεις και να στηριχτεις σε καποιο γυμναστη.σκοπευω να ακολουθησω στρατιωτικες και προσωπικα αυτο θα κανω σε λιγο καιρο.γιατι γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να κανω για ορισμενο χρονικο διαστημα ακριβως τα αθληματα που υπαρχουν στις στρατιωτικες για να ειμαι προετοιμασμενη και ψυχραιμη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jepeto4

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Πέραμος (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
κοιτα, πιστευω απολυτα πως για να εισαι περισσοτερο σιγουρος και να μην ανησυχεις πρεπει να εμπιστευτεις και να στηριχτεις σε καποιο γυμναστη.σκοπευω να ακολουθησω στρατιωτικες και προσωπικα αυτο θα κανω σε λιγο καιρο.γιατι γνωμη μου ειναι οτι πρεπει να κανω για ορισμενο χρονικο διαστημα ακριβως τα αθληματα που υπαρχουν στις στρατιωτικες για να ειμαι προετοιμασμενη και ψυχραιμη.

παντως σνομπαρουν πολυ τις γυναικες στο στρατο και προσπαθουν να τις βγαλουν με αλλα μεσα οπως το υψος.αν δν εισαι 1,75 το βλεπω δυσκολο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ToMakriAggouri

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Φώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 209 μηνύματα.
παντως αν εισαι στρατιωτικος,τοτε το μονο προβλημα θα ειναι οτι θα εισαι δεσμιος του στρατου,δλδ θα εισαι μια ζωη.ρωτα τον πατερα σ να σου πει ποσα θελουν για να φυγεις απο εκει και να πας καπου αλλου?(νομιζω ειναι περιπου 90.000 ευρω!!!!!!!!!!)

Ενταξει ισχυει αυτο, ακομα και την σχολη να παρατησεις πληρωνεις αποζημιωση αλλα ο πατερας μου ειναι στα 46-47 του και παιρνει συνταξη σε λιγο καιρο.. ανετα θα μπορουσε να δουλεψει αλλου μετα.. ειδικα οι ιπταμενοι βρισκουν ανετα δουλεια σε αερογραμμες.. αν εισαι πολυ καλος στην δουλεια σου και εχεις πολλες γνωσεις χωνεσαι και σε κανα ΝΑΤΟ και την κανεις για βελγιο (αν και με την "αξιοκρατια" που εχουμε δεν ειναι και οτι πιο ευκολο)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jepeto4

Νεοφερμένος

Ο Dimitris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Πέραμος (Αττική). Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Ενταξει ισχυει αυτο, ακομα και την σχολη να παρατησεις πληρωνεις αποζημιωση αλλα ο πατερας μου ειναι στα 46-47 του και παιρνει συνταξη σε λιγο καιρο.. ανετα θα μπορουσε να δουλεψει αλλου μετα.. ειδικα οι ιπταμενοι βρισκουν ανετα δουλεια σε αερογραμμες.. αν εισαι πολυ καλος στην δουλεια σου και εχεις πολλες γνωσεις χωνεσαι και σε κανα ΝΑΤΟ και την κανεις για βελγιο (αν και με την "αξιοκρατια" που εχουμε δεν ειναι και οτι πιο ευκολο)

στο εξωτερικο ειδικα αν κατσεις λιγο καιρο,μπορεις να παρεις τρελα λεφτα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

H@nitita...!

Νεοφερμένος

Η Μαριγούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Φυσικά και πρέπει να αρχίσεις προετοιμασία για τα αθλήματα!
Εγώ, αν και έχω ακόμα 3+ χρόνια για να δώσω πανελλήνιες, έχω αρχίσει στίβο! Δεν κάνω αποκλειστικά προετοιμασία για τη ΣΣΑΣ γιάτί λένε πως αν σου τύχει καμιά στραβή την μέρα διεξαγωγής των αγώνων (π.χ. βροχερός καιρός) και είσαι προετοιμασμένος μόνο για τα αθλήματα των στρατιωτικών σχολών, το πιθανότερο είναι να κοπείς!
Το να μήν προετοιμαστείς καθόλου ούτε να το σκέφτεσαι! Καλύτερα να μην κάνεις τον κόπο να πας να δώσεις!
Όσο για το αν σε τρομάζει το να ξεκινήσεις στιβο (γιατί προφανώς η φυσική σου κατάσταση έχει τα μαύρα της τα χάλια) μήν ανησυχείς! Κι εγώ έχω αρκετά περιττά κιλά κι ακόμα ζω! Μόνο τις δύο πρώτες μέρες μετά την πρώτη μου προπόνηση δεν μπορούσα να σηκωθώ από το κρεβάτι (σοβαρά τώρα)!
Ελπίζω να σε βοήθησα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nilaya

Νεοφερμένος

Ο Nilaya αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Έχει δυνατότητα κάποιος απόφοιτος ΑΕΙ με τη χρήση του 10% να εισαχθεί σε κάποια από τις στρατιωτικές σχολές?Απ όσο γνωρίζω υπάρχει όριο ηλικίας,απλά δεν ξέρω αν ισχύει και στις αστυνομικές.23 είμαι.
Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

onoffon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο onoffon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
το οριο για τις αστυνομικες σχολες ειναι 26
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Πριν δύο-τρία χρόνια, το όριο ηλικίας για τις σχολές των αξιωματικών (αστυνομίας και στρατού) ήταν στα 22 έτη. Λογικά δεν πρέπει να 'χει αλλάξει. Αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

onoffon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο onoffon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 265 μηνύματα.
Πριν δύο-τρία χρόνια, το όριο ηλικίας για τις σχολές των αξιωματικών (αστυνομίας και στρατού) ήταν στα 22 έτη. Λογικά δεν πρέπει να 'χει αλλάξει. Αλλά δεν είμαι και 100% σίγουρος.
για τις αστυνομικες ειναι συγουρα 26.. τωρα για τον στρατο δεν γνωριζω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

who

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο who αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 1,616 μηνύματα.
Τότε, για το στρατό είναι σίγουρο ότι είναι στα 22.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
Έχει δυνατότητα κάποιος απόφοιτος ΑΕΙ με τη χρήση του 10% να εισαχθεί σε κάποια από τις στρατιωτικές σχολές?Απ όσο γνωρίζω υπάρχει όριο ηλικίας,απλά δεν ξέρω αν ισχύει και στις αστυνομικές.23 είμαι.
Ευχαριστώ.
Μπορείς μόνο για αστυνομικές σχολές που το όριο ηλικίας είναι 26.Οι στρατιωτικές σχολές έχουν όριο ηλικίας 21 οπότε δεν μπορείς να μπεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lefteris94

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Lefteris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Κύπρος (Ευρώπη). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
παιδιά ενδιαφέρομαι για ΣΣΕ για αυτό όποιος ξέρει ας μου πει!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Ναι, αν φυσικά διαθέτει κεφάλαια, γνώσεις επιχειρήσεων και αγορά με ψωμί. Σε κάνα χωριό ας πούμε.




Τώρα που θα κοπούν οι συνταξεις των στρατιωτικών στα 45 και θα καθιερωθεί πολυετής υποχρεωτική υπηρεσία αυτά μαλλον θα αποτελούν εφιάλτη που πέρασε. Δεν θα επενδύει το κράτος 4 χρόνια εκπαίδευση-συντήρηση για να πάει μετά να κάνει τις δικές του σπουδές, ενώ θα έχει γλιτώσει και τη θητεία.
Συνήθως όσοι μπαίνουν από το παράθυρο (υπερ-πολλαπλάσιοι όσων μπήκαν με Πανελλήνιες) δεν καταφέρνουν ποτέ να τελειώσουν τις σχολες, ενω έχουν μεριδιο ευθύνης για την κακή ποιότητα των πανεπιστημίων. Τι θα πει, είναι στρατιωτικός, ήρθε πρώτος στο σκάκι, ήρθε πρώτος στην πρέφα, ήρθε πρώτος στους αγώνες; Βάλτον στη Γυμναστική Ακαδημία τότε. Όχι σε όλα τα πανεπιστήμια. Και πρώτος παγκόσμιος να είναι, δεν είναι στο ελάχιστο καλύτερος για μια μη αθλητική σχολή. Αυτά τα παράθυρα μας φάγανε. 100 εισακτέους λένε σε κάθε σχολή του πολυτεχνείου το χρόνο και στο τέλος μπαίνουν 300. Φυσικά, όντας σχεδόν άχρηστοί, δεν καταφέρνουν ποτέ να το τελειώσουν.
δεν εχεις δικιο για 2 λογους
1-θελουν να κανουν αστυνομιες και στρατο στιλ FBI και ουτος ι αλλως τους κανουν μαθηματα γενικης μορφωσεως
2-αν γινει μια στραβη στο ταγμα σου (ας πουμε οτι εισαι ταγματαρχης) και σπιτι σου να εισαι εκτος ωραριου πας στρατοδικειο. ΚΑΙ ΑΝ ΕΠΕΙΔΗ ΝΑ ΒΛΑΜΜΕΝΑ ΠΗΓΑΝ ΚΑΙ ΣΚΟΤΩΘΗΚΑΝ??? ΤΙ ? ΘΑ ΜΕΙΝΕΙΣ ΣΤΑ 40 ΧΩΡΙΣ ΔΟΥΛΕΙΑ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

PzH-2000GR

Νεοφερμένος

Ο PzH-2000GR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 105 μηνύματα.
Θα ήθελα να ρωτήσω τους μαθητές της Γ' Λυκείου (αν γνωρίζουν) αν τους έχει διανεμηθεί η προκήρυξη για Στρατιωτικές Σχολές από το σχολείο. Σας έχουν ενημερώσει; Αν ναι υπάρχει κάποιο σχολείο που να έχει μοιράσει τις αιτήσεις στους μαθητές του;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
εγω παιδια ξερω οτι ΚΑΙ σε αστυνομια ΚΑΙ σε στρατο (το ξερω ξεκαθαρα) δεν πρεπει οι υποψηφιοι να εχουν συμπηρωσει το 22ο ετος της ηλικειας τους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

epsilon

Δραστήριο μέλος

Ο epsilon αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 549 μηνύματα.
εγω παιδια ξερω οτι ΚΑΙ σε αστυνομια ΚΑΙ σε στρατο (το ξερω ξεκαθαρα) δεν πρεπει οι υποψηφιοι να εχουν συμπηρωσει το 22ο ετος της ηλικειας τους
Noop για αστυνομία δεν ισχύει.Μέχρι 26 είναι το όριο.Το λέει και στον οδηγό σπουδών.Για στρατό είναι 21 και το γράφει στις ιστοσελίδες των περισσότερων στρατιωτικών σχολών.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

βιλλαρασ

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο βασιλης (ειμαι απο τους καλους αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 337 μηνύματα.
Noop για αστυνομία δεν ισχύει.Μέχρι 26 είναι το όριο.Το λέει και στον οδηγό σπουδών.Για στρατό είναι 21 και το γράφει στις ιστοσελίδες των περισσότερων στρατιωτικών σχολών.
στο στρατο συμφωνουμε....καιγεσαι οταν συμπληρωσεις τα 22α γενεθλια σου (που μεχρι να τα κλισεις εισαι 21) αλλα επιμενω (εχω δει σιτε του υπουργιου δημοσιας ταξης+ δικαιοσυνης) για την αστυνομια τους αξιωματικους
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimitrisMat

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο DimitrisMat αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 223 μηνύματα.
Γεια σας,θα ήθελα να μάθω αν κάποιος που περνάει σε κάποια στρατιωτική σχολή είναι υποχρεωμένος να μπει από τον 1ο χρόνο ή μπορεί να "γραφτεί" στη σχολή και να πάει αργότερα;

Ευχαριστώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Νομίζω τον 1ο χρόνο...Σιγά μη σου κάνουν τη χάρη να σε περιμένουν....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Ναι, κι εγώ αυτό ξερω.
Επίσης, αν κάποια στιγμή στην πορεία θελήσεις να την εγκαταλείψεις θα πρέπει να πληρώσεις πίσω τους μισθους και τελος πάντων όλα όσα ξόδεψε ο στρατός για εσένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top