[Γενικό] Βοήθεια/Απορίες στα ειδικά μαθήματα

piper_h

Νεοφερμένος

Η piper_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Ξερει κανεις εαν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο βιβλιο η καποια πραγματα που πρεπει να διαβασω για να δωσω αγγλικα και γερμανικα σαν ειδικο μαθημα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

JENKA

Νεοφερμένος

Η JENKA αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 57 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
να κανεις πολλα past papers
υπαρχουν πολλα βιβλια σε βιβλιοπωλεια με ξενογλωσσα βιβλια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demary

Νεοφερμένος

Η demary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
εαν ανατρέξεις στα θέματα των προηγούμενων εξετάσεων θα μπορέσεις να δεις και το επίπεδο γνώσεων που ζητάνε.

εδώ μπορείς να βρεις πολύ καλό υλικό για τα γερμανικά αλλά και τις απαντήσεις στα θέματα των πανελλαδικών
https://www.deutsch.gr/did.php
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Ξερει κανεις εαν υπαρχει καποιο συγκεκριμενο βιβλιο η καποια πραγματα που πρεπει να διαβασω για να δωσω αγγλικα και γερμανικα σαν ειδικο μαθημα?

Μιας και είμαι καθηγήτρια γερμανικών έχω να σου προτείνω για τα γερμανικά:

Εδώ και χρόνια κυκλοφορεί από τις εκδόσεις PRAXIS-Σπύρος Κουκίδης ένα βιβλίο για προετοιμασία με τίτλο: "Ο σίγουρος δρόμος για: Γερμανική Φιλολογία/ Μετάφραση & διερμηνεία / Μαζικά μέσα επικοινωνίας".

Το έκανα κι εγώ αυτό το βιβλίο αλλά ανανεώνεται και δημοσιεύει και σχετικά πρόσφατα θέματα που έπεσαν στις Πανελλήνιες.

Επίσης υπάρχει και ένα άλλο βιβλίο από τις εκδόσεις του Ν. Βλάχου με τίτλο: "Germanistik" αλλά είναι πιο δύσκολο από το άλλο. Από αυτό μας είχε κάνει τότε ο καθηγητής μου μερικά μόνο, όταν τελείωσα το άλλο από τις εκδόσεις Κουκίδη.

Θα σου πρότεινα το πρώτο :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trisa

Νεοφερμένος

Η trisa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Κάτι για τα αγγλικά ως ειδικό μάθημα;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piper_h

Νεοφερμένος

Η piper_h αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Εδώ και χρόνια κυκλοφορεί από τις εκδόσεις PRAXIS-Σπύρος Κουκίδης ένα βιβλίο για προετοιμασία με τίτλο: "Ο σίγουρος δρόμος για: Γερμανική Φιλολογία/ Μετάφραση & διερμηνεία / Μαζικά μέσα επικοινωνίας".

Βασικα αυτο το εχω μου το προτεινε η καθηγητρια που μου εκανε γερμανικα...το κακο ειναι οτι οι απαντησεις ειναι σε αλλο βιβλιο...τα νευρα μου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim_porto

Νεοφερμένος

Ο jim_porto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
παιδια ψαχνω παντου αλλα δεν μπορω να βρω τι γινεται με το ειδικο μαθημα.οποιος ειναι σιγουρος ας μου πει γιατι μ'εχει φαει η αγωνια.please...τα μορια που κερδιζουμε με το ειδικο μαθημα προστιθενται στα αλλα 7 μαθηματα που εχουμε γραψει???π.χ στις 20 ιουνιου που βγαινουν τα αποτελεσματα καποιος εχει 16.000 μορια ΧΩΡΙΣ το ειδικο μαθημα.μετα αν γραψει στο ειδικο μαθημα 15[δηλαδη 1.500 μορια] ο γενικος βαθμος προσβασης για το τμημα που τον ενδιαφερει γινεται 17.500?????σας παρακαλω ας απαντησει καποιος γιατι θα τρελαθω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

koufontinas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο koufontinas αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Μπες orosimo.gr και θα κατατοπιστεις, πιστευω. Πιο συγκεκριμενα μπες ''υπολογισμος μοριων'' και κανε παιχνιδι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Afey

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Θέμης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 1,326 μηνύματα.
παιδια ψαχνω παντου αλλα δεν μπορω να βρω τι γινεται με το ειδικο μαθημα.οποιος ειναι σιγουρος ας μου πει γιατι μ'εχει φαει η αγωνια.please...τα μορια που κερδιζουμε με το ειδικο μαθημα προστιθενται στα αλλα 7 μαθηματα που εχουμε γραψει???π.χ στις 20 ιουνιου που βγαινουν τα αποτελεσματα καποιος εχει 16.000 μορια ΧΩΡΙΣ το ειδικο μαθημα.μετα αν γραψει στο ειδικο μαθημα 15[δηλαδη 1.500 μορια] ο γενικος βαθμος προσβασης για το τμημα που τον ενδιαφερει γινεται 17.500?????

Ναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
παιδια ψαχνω παντου αλλα δεν μπορω να βρω τι γινεται με το ειδικο μαθημα.οποιος ειναι σιγουρος ας μου πει γιατι μ'εχει φαει η αγωνια.please...τα μορια που κερδιζουμε με το ειδικο μαθημα προστιθενται στα αλλα 7 μαθηματα που εχουμε γραψει???π.χ στις 20 ιουνιου που βγαινουν τα αποτελεσματα καποιος εχει 16.000 μορια ΧΩΡΙΣ το ειδικο μαθημα.μετα αν γραψει στο ειδικο μαθημα 15[δηλαδη 1.500 μορια] ο γενικος βαθμος προσβασης για το τμημα που τον ενδιαφερει γινεται 17.500?????σας παρακαλω ας απαντησει καποιος γιατι θα τρελαθω!
θα ειναι 17.500 στις σχολες εκεινες που υπαρχει αυτο το ειδικο μαθημα οχι για ολες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim_porto

Νεοφερμένος

Ο jim_porto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
θα ειναι 17.500 στις σχολες εκεινες που υπαρχει αυτο το ειδικο μαθημα οχι για ολες
οκ ευχαριστω για την βοηθεια.:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim_porto

Νεοφερμένος

Ο jim_porto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
παιδια σορρυ αλλα εχω μια ακομη απορια.οι βασεις των σχολων που βλεπουμε ειναι ΜΕ το ειδικο μαθημα 'η ΧΩΡΙΣ?π.χ αν μια βαση βλεπουμε οτι ειναι 16.500 μορια εμπεριεχει το ειδικο μαθημα ναι 'η οχι?μπορει να ειναι λιγο ανοητη η ερωτηση αλλα ολες οι αποριες τωρα ερχονται...please οποιος ξερει ας απαντησει...!!!ευχαριστω προκαταβολικα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ειμαι σιγουρη, αλλα κρινοντας απο τις βασεις της αρχιτεκτονικης, που ξεπερνουν τα 20000 μορια, ειναι με το ειδικο μαθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jim_porto

Νεοφερμένος

Ο jim_porto αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
και γω ετσι πιστευω,αλλα δεν ειμαι σιγουρος.γι'αυτο ρωτησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Proudqueen

Δραστήριο μέλος

Η Proudqueen αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια και μας γράφει απο Καλλιθέα (Αττική). Έχει γράψει 616 μηνύματα.
εννοειται οτι ειναι ..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

demary

Νεοφερμένος

Η demary αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 36 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
στα γερμανικά μιας και έχω να ασχοληθώ καιρό,έχει αλλάξει η ορθογραφία,έχουν προστεθεί νέοι κανόνες,όποιος γνωρίζει κάτι παραπάνω ας το αναφέρει παρακαλώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
α) Θα ήθελα να σας ρωτήσω αν ξέρετε τίποτα για το ειδικό μάθημα των αγγλικών που χρειάζεται για να εισαχθείς σε κάποιες σχολές όπως π.χ.Ναυτιλιακά ή Διεθνών και Ευρωπαϊκών.... Είναι δύσκολο? Δλδ για κάποιον που έχει να έρθει σε επαφή τρία χρόνια με τα αγγλικά (γραμματική-λεξιλόγιο εννοώ), θα είναι δύσκολο ή με λίγη καλή προσπάθεια μπορεί να πετύχει καλούς βαθμούς? Και σε τί εξετάζεσαι στις Πανελλήνιες? Μοιάζει με το Lower?

β) Α! Επίσης θα ήθελα αν γίνεται να μου πείτε (όσοι κάναν...)την ύλη της Έκθεσης που κάνατε στο φροντιστήριο στα καλοκαιρινά τμήματα. Επειδή δεν έκανα Έκθεση το καλοκαίρι, θα ήθελα οπωσδήποτε να μου πέιτε. π.χ. Θεματολογία-Τί να προσέξω. (έχω και βοήθημα και το βιβλίο της Έκθεσης, σε περίπτωση που χρειαστεί να κοιτάξω κάτι εκεί).

Ελπίζω να μη σας κούρασα...;)

Θάνος


Υ.Γ. Υπομονή ένα χρόνο παιδιά...:no1: Θα μας εξουθενώσουν, αλλά θα τους δείξουμε στις Πανελλήνιες! ! !:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

xrhstoss

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 291 μηνύματα.
α)Αν πιστευεις πως την κατεχεις την γλωσσα μη φοβασαι δωστο ο,τι βαθμο και να γραψεις θα σε ανεβασει και πολυ μαλιστα(εννοειται πανω απο 10 γιατι κατω απο 10 δεν θα εχεις και το δικαιωμα να δηλωσεις τις συγκεκριμενες σχολες).Το επιπεδο ειναι λιγο πανω απο το lower αλλα ενα 10 το πιανεις πολυ ευκολα σε βοηθαει η δομη των εξετασεων.

β)μην αγχωνεσαι ρε για την εκθεση!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
β)μην αγχωνεσαι ρε για την εκθεση!
Σ' αυτο συμφωνω! Εγω εκθεση διαβασα 4 μερες πριν τις πανελληνιες και εγραψα 16,7! Φαντασου να διαβαζα εστω και λιγο μεσα στη χρονια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

thanosmylo

Δραστήριο μέλος

Ο Θάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Μεταπτυχιακός φοιτητής στο τμήμα Διοίκησης Επιχειρήσεων Δυτικής Αττικής (Αιγάλεω) και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 571 μηνύματα.
Μιλάς σοβαρά? Δηλαδή εγώ που στη Δευτέρα στις εκθέσεις έπαιρνα 80-85% είμαι ΟΚ. Να στε καλά. Γιατί ήθελα να κάνω Μαθηματικά επανάληψη και είχα και την ανησυχία αυτών.ΟΚ... Σας ευχαριστώ.

Υ.Γ. Μάλλον το θέμα των αγγλικών έπρεπε αν το βάλω σε άλλο φόρουμ ε?:P Μεγιά τα μυαλά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top