Αξιολογείστε παρακαλώ το τέστ (τι τραβάμε εμείς οι καθηγητές!)

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Θα ήθελα σας παρακαλώ να δείτε το τεστ που επισυνάπτω την φωτογραφία του και να μου πείτε εάν ο βαθμός που έχω βάλει είναι σωστός!
Αυτός ο βαθμός του μαθητή, ο οποίος μέχρι στιγμής τα έχει πάει άριστα και του έχω βάλει 20 στο πρώτο τετράμηνο, έγινε η αφορμή να μου πει μόλις το είδε φωναχτά επί λέξη: "
Νομίζετε ότι είστε ο καθηγηταράς που έχει τελειώσει πανεπιστήμια και master και μπορείτε να κρίνετε όποιον θέλετε?" Βέβαια η ιστορία δεν έμεινε εκεί.... το συνέχισε μέχρι τα άκρα...πλημμύρισε ειρωνεία η τάξη κλπ.
Το λάθος μου ήταν ότι δεν τον πήγα στον διευθυντή να φάει την μονοήμερή του....

Πείτε μου σας παρακαλώ τι πιστεύετε?

Υ.Γ. Τι τραβάμε και μεις οι καθηγητές...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ενταξει σιγουρα δεν την ελυσε, αλλα 0?? βαλτε 1 για το ονομα.. :P
Οσο για το σχολιο, ελεος, ακριβως αυτο για το οποιο σας κατηγορησε εκανε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Είστε λάθος σε δυο μέρη...Αντι για 0 επρεπε να του βαλετε μονάδα επειδή έγραψε το όνομα του (:P). Επίσης στο 20 στο πρωτο τετραμηνο...Δηλαδη οι πραγματικα καλοι πρεπει να παρουν 40?
Τι ξεφτιλισμενα παιδακια υπαρχουνε...Αν εγώ ημουν τωρα καθηγητής και αυθαδίαζε έτσι θα του εσκαγα μια μπουφλα να το βουλώσει...Να του μεταφέρετε απο μένα πως οταν παρει το πτυχιο του και το μαστερ του κι αυτός ας έρθει να σας το τρίψει στη μούρη. Προς το παρόν οφείλει να το βουλώνει και να σέβεται...Έχουμε ξεφτιλιστεί τελείως δηλαδή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ουαου συμφωνω με τον μιβ... :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εγώ θα του/της έβαζα κάτι για παρηγοριά επειδή πήγε να ξεκινήσει σωστά :P .
Το αποτέλεσμα που έβγαλε θα έπρεπε να τον/την παραξενέψει όμως, ακόμα κι αν δεν κατάλαβε που έκανε το λάθος. Αρνητικό ν δηλαδή, δεν έχει νόημα αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Ουαου συμφωνω με τον μιβ... :P
Να 'στε καλά παιδιά! Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω αναφέρει ποτέ τις σπουδές μου μέσα σε τάξη! Να ήταν ο καθηγητής κανένας που το παίζει συνεχώς εξυπνάκιας μπορεί να συμφωνούσα λίγο μαζί του...
Η συμπεριφορά αυτή ήταν για μένα αναιδής...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Οπως το κοβω, μαλλον βαριοταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Επίσης στο 20 στο πρωτο τετραμηνο...Δηλαδη οι πραγματικα καλοι πρεπει να παρουν 40?
Αν δεν το είδες, είπε οτι τα πήγε άριστα στο πρώτο τετράμηνο, δηλαδή άνηκε στους πραγματικά καλούς.
Βλακείες πάντα κάνει ακόμα και ο καλύτερος μαθητής, δεν νομίζω ο κύριος καθηγητής (:P) να μετρήσει κανονικά αυτό το 0 στο τεστ αν γενικά είναι καλό το παιδί στο μάθημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Να 'στε καλά παιδιά! Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω αναφέρει ποτέ τις σπουδές μου μέσα σε τάξη! Να ήταν ο καθηγητής κανένας που το παίζει συνεχώς εξυπνάκιας μπορεί να συμφωνούσα λίγο μαζί του...
Η συμπεριφορά αυτή ήταν για μένα αναιδής...

Ε φυσικα, απο τη στιγμη που σας μιλησε ετσι, σας εκρινε εκεινος, ενω εσεις απλως τον βαθμολογησατε σε ενα διαγωνισμα, που οπως ειπα πριν μαλλον βαριοταν, οποτε τα αξιζε ο πισινος του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ή ήθελε να προκαλέσει....

Να προκαλεσει γιατι; εχει κατι εναντιον σας; φθονος! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Νομίζω πως είχε σαφώς λάθος αντίδραση, αλλά θα πρέπει να λάβω και τη συναισθημάτικη φόρτιση που 'χε μόλις είδε τον βαθμό (που μάλλον δε θα 'ναι συνηθισμένος σε τέτοια), με αποτέλεσμα να αντιδράσει και έτσι.

Δε δικαιολογώ τον μαθητή για την αντίδρασή του σε καμμία περίπτωση, απλώς προσπαθώ να ερμηνεύσω μια τέτοια συμπεριφορά.

Ομολογουμένως δε ξέρω κατά πόσο μια μονοήμερη θα τον βοηθούσε να καταλάβει ότι αυτή η αντίδραση του είναι λάθος. Ίσως θα 'ταν καλό να μιλήσετε ιδιαιτέρως μαζί του, να δείτε τι τον ώθησε τελικά να βγάλει αυτή την κακία.

Για μένα οι ποινές τύπου μονοήμερες έχουν χαρακτήρα περισσότερο εκδικητικό, παρά σωφρονιστικό. Θα πρέπει να προσφεύγουμε σε αυτές σε περίπτωση που η κατάσταση φτάσει και βγει εκτός ελέγχου.

Άλλωστε οι μαθητές είναι οντότητες υπό πλάση, σαν πηλός, που η κοινωνία τους "κατασκευάζει". Επομένως, πίσω από κάθε αντίδραση και υποβόσκουσα συμπεριφορά φαίνεται η ψωνάρα μάνα που θέλει το παιδί της να γράφει μόνο 20, το καπρίτσιο του μπαμπά, το τι θα πει η γειτόνισσα κ.λπ.

Ίσως ξέφυγα και το γενίκευσα υπερβολικά, απλώς ήθελα να εκφράσω τη γνώμη μου γι' αυτό το θέμα.

Επαναλαμβάνω πως δεν επικροτώ αυτή την αντίδραση του μαθητή και πως είναι βεβαίως κατακριτέα. Ωστόσο, πριν ενεργήσουμε και μεις με το συναίσθημα όπως αυτός , ας σκεφτούμε και μερικά πράγματα.

Σαφώς όλα αυτά είναι θεωρητικά (ίσως και μπούρδες για μερικούς) και πάντα αφού είμαστε άνθρωποι, κάνουμε λάθη αμφότεροι, μαθητές και καθηγητές.


Όλα αυτά απόλυτα φιλικά! Την προσωπική μου άποψη εξέθεσα. Δε μπορώ να σας κρίνω ως σωστό ή λάθος, γιατί είστε μεγαλύτερος από εμένα και έχετε περισσότερες εμπειρίες. Άλλωστε όλα αυτά τα γράφω ήρεμος, πίσω από μια οθόνη ενός υπολογιστή, χωρίς να 'χω αυτό το φορτίο που καλείστε εσείς καθημερινά να σηκώσετε στην πλάτη σας.

Σας ευχαριστώ επίσης που, αν και γνωρίζετε πως είμαστε μαθητές και δεν έχουμε αντίστοιχες εμπειρίες, ζητήσατε τη γνώμη μας. Αυτό και μόνο λέει για 'μενα πολλά!

Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ θα του/της έβαζα κάτι για παρηγοριά επειδή πήγε να ξεκινήσει σωστά :P .
Το αποτέλεσμα που έβγαλε θα έπρεπε να τον/την παραξενέψει όμως, ακόμα κι αν δεν κατάλαβε που έκανε το λάθος. Αρνητικό ν δηλαδή, δεν έχει νόημα αυτό.


Δεν χρειαζεται καμία παρηγοριά το κωλόπαιδο...Να του μάθουν καποια πράγματα που δεν έμαθε όταν έπρεπε χρειάζεται...Ας εφαρμοζαν κι εδώ τις αρνητικές βαθμολογίες (-20) οπως στο Βελγιο και θα σου λεγα εγώ αν τολμούσε να μιλήσει ο αναιδέστατος...
Οσο για το 0 εντάξει...Πάντα υπάρχει μια πρώτη φορά για ΟΛΟΥΣ. Εγώ πάντως θα το μετρούσα κανονικότατα στο επομενο τετραμηνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Νομίζω πως είχε σαφώς λάθος αντίδραση, αλλά θα πρέπει να λάβω και τη συναισθημάτικη φόρτιση που 'χε μόλις είδε τον βαθμό (που μάλλον δε θα 'ναι συνηθισμένος σε τέτοια), με αποτέλεσμα να αντιδράσει και έτσι.

Δε δικαιολογώ τον μαθητή για την αντίδρασή του σε καμμία περίπτωση, απλώς προσπαθώ να ερμηνεύσω μια τέτοια συμπεριφορά.

Ομολογουμένως δε ξέρω κατά πόσο μια μονοήμερη θα τον βοηθούσε να καταλάβει ότι αυτή η αντίδραση του είναι λάθος. Ίσως θα 'ταν καλό να μιλήσετε ιδιαιτέρως μαζί του, να δείτε τι τον ώθησε τελικά να βγάλει αυτή την κακία.

Για μένα οι ποινές τύπου μονοήμερες έχουν χαρακτήρα περισσότερο εκδικητικό, παρά σωφρονιστικό. Θα πρέπει να προσφεύγουμε αυτές σε περίπτωση που η κατάσταση φτάσει και βγει εκτός ελέγχου.

Άλλωστε οι μαθητές είναι οντότητες υπό πλάση, σαν πηλός, που η κοινωνία τους "κατασκευάζει". Επομένως, πίσω από κάθε αντίδραση και υποβόσκουσα συμπεριφορά φαίνεται η ψωνάρα μάνα που θέλει το παιδί της να γράφει μόνο 20, το καπρίτσιου του μπαμπά, το τι θα πει η γειτόνισσα κ.λπ.

Ίσως ξέφυγα και το γενίκευσα υπερβολικά, απλώς ήθελα να εκφράσω τη γνώμη μου γι' αυτό το θέμα.

Επαναλαμβάνω πως δεν επικροτώ αυτή την αντίδραση του μαθητή και πως είναι βεβαίως κατακριτέα. Ωστόσο, πριν ενεργήσουμε και μεις με το συναίσθημα όπως αυτός , ας σκεφτούμε και μερικά πράγματα.

Σαφώς όλα αυτά είναι θεωρητικά (ίσως και μπούρδες για μερικούς) και πάντα αφού είμαστε άνθρωποι, κάνουμε λάθη αμφότεροι, μαθητές και καθηγητές.


Όλα αυτά απόλυτα φιλικά! Την προσωπική μου άποψη εξέθεσα. Δε μπορώ να σας κρίνω ως σωστό ή λάθος, γιατί είστε μεγαλύτερος από εμένα και έχετε περισσότερες εμπειρίες. Άλλωστε όλα αυτά τα γράφω ήρεμος, πίσω από μια οθόνη ενός υπολογιστή, χωρίς να 'χω αυτό το φορτίο που καλείστε εσείς καθημερινά να σηκώσετε στην πλάτη σας.

Σας ευχαριστώ επίσης που, αν και γνωρίζετε πως είμαστε μαθητές και δεν έχουμε αντίστοιχες εμπειρίες, ζητήσατε τη γνώμη μας. Αυτό και μόνο λέει για 'μενα πολλά!

Στέλιος
Σε ευχαριστώ!

Τοποθέτησες τα πράγματα πολύ σωστά! Συμφωνώ με όσα έγραψες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν χρειαζεται καμία παρηγοριά το κωλόπαιδο...Να του μάθουν καποια πράγματα που δεν έμαθε όταν έπρεπε χρειάζεται...Ας εφαρμοζαν κι εδώ τις αρνητικές βαθμολογίες (-20) οπως στο Βελγιο και θα σου λεγα εγώ αν τολμούσε να μιλήσει ο αναιδέστατος...
Οσο για το 0 εντάξει...Πάντα υπάρχει μια πρώτη φορά για ΟΛΟΥΣ. Εγώ πάντως θα το μετρούσα κανονικότατα στο επομενο τετραμηνο.

Ρε μιβ, το παιδι μιλησε αφου ειδε το βαθμο, αυτο που λες δεν εχει νοημα. Εξαλλου, εσυ υποστηριζεις πως ο βαθμος δεν πρεπει να εχει σχεση με τη συμπεριφορα.
Εγω δεν πηρα ποτε 0 παντως :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Εγώ πάντως θα το μετρούσα κανονικότατα στο επομενο τετραμηνο.
Ε εσύ πάντα ακολουθείς 100% τους τυπικούς κανόνες, δεν είναι πάντα δίκαιο αυτό.
Ευτυχώς οι δικοί μου καθηγητές δεν έκαναν κάτι τέτοιο όταν έγραφα μπούρδες σε τεστάκι, αν και γινόταν σχετικά σπάνια αυτό.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε μίλησα για τη συμπεριφορά. Εννοούσα οτι πρεπει το τεστ αυτο, σαν βαθμός, να μετρησει κανονικα στο τετραμηνο, άσχετα αν ηταν μια ατυχη στιγμή ή οχι. Πάντως στα θέματα αυτά δεν εγραψε τίποτα και οντας αυτά απλές ασκησούλες σημαινει οτι ειναι ασχετος και δεν ειχε απλα κακη στιγμη. Αυτο βέβαια το κρίνει μονο ο κ. καθηγητής ασφαλώς... Δεν εχει παρ'όλα αυτα, κανενα δικαιωμα να μιλησει ετσι στον καθηγητη του. Αυτός το έγραψε το 0, δεν τον αναγκασε κανενας. Κι αν ειναι σε συναισθηματική φορτιση ας κατσει σε μια γωνια να κλάψει. Και μόνο το γεγονός οτι δεν ζητησε συγγνώμη, μετά, που δεν ηταν σε φορτιση ειναι σημαδι οτι δεν εχει σεβασμό.
Τελος πάντων. Μιλάω έτσι επειδή τα ζω καθημερινά και δεν θεωρώ προσωπικά τους 17χρονους μαθητές σαν κάτι το απαλο και βελούδινο...Αν μεγαλώσω και δω το σχολείο απ'έξω τοτε μπορει να αναθεωρήσω. Προς το παρον παντως τους βλεπω σαν κανονικους ανθρωπους, οπως όλοι.
0 ενταξει, ουτε εγώ εχω πάρει...νομιζω το κατωτερο 6-7...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

parantop

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 201 μηνύματα.
Δεν εχει παρ'όλα αυτα, κανενα δικαιωμα να μιλησει ετσι στον καθηγητη του. Αυτός το έγραψε το 0, δεν τον αναγκασε κανενας.
..........
ειναι σημαδι οτι δεν εχει σεβασμό.
Επίσης συμφωνώ! Δυστυχώς τον σεβασμό τον μαθαίνει κανείς από το σπίτι του! Εάν έχεις φτάσει στο Λύκειο είναι αργά να αλλάξεις σε τέτοια θέματα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δε διαφωνω με αυτα φυσικα.
Τωρα θυμηθηκα στο γυμνασιο που μου ειχε κολλησει το γραπτο στη μουρη ο μαθηματικος μου.. τι γελοιος θεε μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υπάρχουν πάντα οι άσχετοι και κακοί στη συμπεριφορά και στη δουλειά τους καθηγητές...Όσο ομως αυτο εδώ το forum μου επιτρέπει να σας ξέρω, έχω τη διαίσθηση οτι έχετε αρκετά μεγάλη ευαισθησία σε θέματα της δουλειάς και γενικά της παιδείας. Εστω από αυτο το λίγο που σας γνωρίζω δε μπορώ να σας καταταξω στους "καθηγητες για βρίσιμο" (να τον βάλεις στη θέση του σε αξιοπρεπη παντα πλαισια, όχι με τετοιες βλακειες που ξεστομισε...) συνεπως δεν τον δικαιολογώ ούτε στο ελάχιστο. Κι εγώ 7,5 πήρα φυσική γενικής αλλά κατάλαβα οτι το λάθος ηταν δικό μου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top