Αλλοδαποί σημαιοφόροι στις παρελάσεις

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
Το αφήνεις το παιδί να κρατήσει τη σημαία. Τι έχει μεγαλύτερη σημασία; Έλληνας στα χαρτιά ή στην ψυχή; ;)

Μαζί σου Γιωργάκι


Ναι θέλω παρελάσεις ναι να μεινουν απλά να το δουν οι μαθητές και οι καθηγητές σαν πράξη τιμής για τους ανθρώπους που πολέμησαν κάποτε και όχι για τα καληστία μίς κοντήτερη φούστα και καλύτερου ψηλοτάκουνου.
Να το κάνουμε΄όλοι με τιμή και καμάρι για τους ανθρώπους που φέρθηκαν παλικάρια σε κάτι που εμεις μπορεί να διλιάσουμε άν βρεθούμε μποροστά σε αυτό που λέγετε Πόλεμος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
1)Μισός Ιταλός και μισός Έλληνας δέχεσαι? Έλληνας με προγιαγιά Ιταλίδα?

1') Η κόρη μου είναι 14 και δεν νιώθει ΤΙΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΑΠΟ ΕΛΛΗΝΙΔΑ.


2)Εύχομαι κάποτε οι μορφωμένοι Έλληνες που έχουν ρατσιστικές απόψεις να καταλάβουν ότι ειδικά τα έξυπνα παιδιά, απ' όπου και να έρχονται, είναι παιδιά που με την αξία τους έχουν φτάσει στο να διεκδικούν την θέση του σημαιοφόρου. Δεν φταίνε εκείνα που στους κανόνες δεν γραφεί «θέση για τους καθαρόαιμους Έλληνες». Γράφει μόνο «το καλύτερο βαθμό»

Αντί να τα πείσουμε να μένουν στην Ελλάδα, να αγαπάνε αυτή την χώρα και να προσφέρουν την γνώση τους, φερόμαστε εχθρικά μέχρι που απελπισμένοι, αποφασίζουν να δοκιμάσουν μια άλλη, πιο ώριμη κοινωνία, οποία εκτιμά το «μυαλό» από όπου και να έρχεται…

Και ερώτηση…
Αγαπώ τόσο πολύ την Ελλάδα, ώστε να αφήσω και «άλλη καταγωγή» παιδί να κρατάει την σημαία, και ας έχω δικαίωμα να μην μου αρέσει η ιδέα, ξέροντας ότι αύριο εκείνο το έξυπνο παιδάκι, ενσωματωμένο πια στην ελληνική κοινωνία, θα κάνει ότι καλύτερο μπορεί για την χώρα που τον υιοθέτησε?

Ακριβώς όπως τα λες είναι. Και ειδικά με τον εκφυλισμό του θεσμού κατά τη γνώμη μου τη σημαία θα έπρεπε να την σηκώνει ένα παιδί ακόμη κι αν δεν νιώθει καθόλου ότι είναι ελληνας.

Επειδή όμως νομίζω ότι η κατάσταση έχει φύγει εκτός ελέγχου οι μαθητικές παρελάσεις θα πρέπει να καταργηθούν επιτέλους. Κατά τη γνώμη μου δεν αντιπροσωπεύουν τίποτε πλέον και δεν νομίζω κάποιο από τα παιδιά που παρελαύνει να νιώθει εθνική περηφάνια ή οτιδήποτε τέτοιο, ακόμη και αυτοί που τις παρακολουθούν περισσότερο για να δουν τα παιδιά τους που παρελαύνουν το κάνουν παρά για κάποιο άλλο λόγο. Παρελάσεις γίνονται κυρίως στα φασιστικά κράτη και όχι στα δημοκρατικά. Δεν νομίζω ότι γίνεται καμία τιμή σε αυτούς που πολέμησαν πλέον. Η παρελάσεις είτε προκαλούν πλήρη αδιαφορία είτε εθνικισμό με το δεύτερο να είναι μακράν χειρότερο από το πρώτο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Ναι έτσι είναι..Έλληνας στην ψυχή όπως είπαν και οι απο πάνω μου.Και αυτά με τα σύμβολα ..και κανένας ξένος δεν πρέπει να τα αγγίζει μου προκαλούν το γέλωτα.Γιατί πολλοί απο αυτούς που τα υποστηρίζουν αυτά, είναι ακριβώς αυτοί οι Ελληνάρες που διπλοπαρκάρουν βρωμίζουν τον τόπο, φοροδιαφεύγουν, χρηματίζουν και χρηματίζονται ..όμως οι ξένοι μακριά απο τη σημαία που μπορεί να τη σέβονται περισσότερο :mad17:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mania

Επιφανές μέλος

Η mania αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ρόδος (Δωδεκάνησα). Έχει γράψει 12,949 μηνύματα.
soydelsur καμάρι μου η ψυχή παίζει ρόλο και όχι απο που ειμαστε εσύ ειπες για τους ελληνάρες που κάνουν κακά πράγματα, βρές μου λοιπόν έναν που σέβετε την χώρα του και πόσο μάλλον τα σήμβολά, οι ξένοι έμαθαν τι σημαίνει εμεις γενηθήκαμε με το ότι το ξέρουμε και δεν πήγαμε παραπάνω. ψάξε 1000 έλληνες να σου πούν τι σημαίνει οι 5 θα σου πούν τι λέει τι γράφει και τι προστάζει η σημαία μας:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Ναι έτσι είναι..Έλληνας στην ψυχή όπως είπαν και οι απο πάνω μου.Και αυτά με τα σύμβολα ..και κανένας ξένος δεν πρέπει να τα αγγίζει μου προκαλούν το γέλωτα.Γιατί πολλοί απο αυτούς που τα υποστηρίζουν αυτά, είναι ακριβώς αυτοί οι Ελληνάρες που διπλοπαρκάρουν βρωμίζουν τον τόπο, φοροδιαφεύγουν, χρηματίζουν και χρηματίζονται ..όμως οι ξένοι μακριά απο τη σημαία που μπορεί να τη σέβονται περισσότερο :mad17:
Α Σ Χ Ε Τ Ο το ένα με το άλλο!
Μήπως οι ξένοι που εσύ θες να σηκώνουν τη σημαία σου δεν "διπλοπαρκάρουν βρωμίζουν τον τόπο, φοροδιαφεύγουν, χρηματίζουν και χρηματίζονται"? ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ?
Μήπως έχεις φέρει εσύ τίποτα ξένους άμεμπτους,ηθικούς,αγγελικά πλασμένους?
Και η "δημοκρατία" και ο "αριστερισμός" έχουν κι αυτά τα όρια τους!

Στην τελική προτιμώ να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις,αλλά μέχρι να γίνει αυτό δεν γουστάρω άτομα που ο παππούς η πατέρας τους έχει σηκώσει όπλο ενάντια σε αυτή τη σημαία κι έχει χύσει αίμα ελληνικό να σηκώνει αυτό το σύμβολο!
Και δεν έχει να κάνει μόνο με Αλβανούς (αυτό θα ήταν ρατσιστικό) αλλά και για Γερμανούς,Ιταλούς,Βούλγαρους...Τούρκους κ.λπ.!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

soydelsur

Δραστήριο μέλος

Η soydelsur αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 573 μηνύματα.
Α Σ Χ Ε Τ Ο το ένα με το άλλο!
Μήπως οι ξένοι που εσύ θες να σηκώνουν τη σημαία σου δεν "διπλοπαρκάρουν βρωμίζουν τον τόπο, φοροδιαφεύγουν, χρηματίζουν και χρηματίζονται"? ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ?
Μήπως έχεις φέρει εσύ τίποτα ξένους άμεμπτους,ηθικούς,αγγελικά πλασμένους?

Πολύ σχετικά είναι..μην τα διαχωρίζεις.Και ναι σέβονται περισσότερο ή όχι λιγότερο απο τους ηθικούς και εθνικόφρονους Ελληναράδες.

άντε βρε μέρα που είναι..no need to argue..χρόνια σου πολλά και καλά!:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Α Σ Χ Ε Τ Ο το ένα με το άλλο!
Μήπως οι ξένοι που εσύ θες να σηκώνουν τη σημαία σου δεν "διπλοπαρκάρουν βρωμίζουν τον τόπο, φοροδιαφεύγουν, χρηματίζουν και χρηματίζονται"? ΚΑΙ ΕΔΩ ΚΑΙ ΣΤΗΝ ΠΑΤΡΙΔΑ ΤΟΥΣ?
Μήπως έχεις φέρει εσύ τίποτα ξένους άμεμπτους,ηθικούς,αγγελικά πλασμένους?
Και η "δημοκρατία" και ο "αριστερισμός" έχουν κι αυτά τα όρια τους!


Καθόλου άσχετο, έχει δίκιο η soydelsur.Μεγαλύτερο κακό στην Ελλάδα από τους 'ελληνάρες' δεν κάνει κανένας ξένος. Εμέις οι ίδιοι φταίμε για την κατάσταση του τόπου..μη ρίχνουμε αλλού τις ευθύνες. Επιπλεόν οι ξένοι στους οποίους αναφέρεσαι αν κατάγονται από άλλη ευρωπαική χώρα δεν τα κάνουν αυτά στην πλειονότητα τους. Τέλος έχω γνωρίσει πολλούς μετανάστες ειδικά του ανατολικού μπλοκ με πολύ μεγαλύτερη κουλτούρα αλλά και υπακοή στους νόμους από το μέσο έλληνα.

Πάντως ακριβώς επέιδη υπάρχουν αυτές οι διαφωνίες αλλά και γιατί οι παρελάσεις έχουν χάσει το νόημα τους πια θα ήταν καλύτερα να καταργηθούν.

Χρόνια πολλά και για τα γενέθλια σου. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The Djinn

Τιμώμενο Μέλος

Ο Mario αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 4,513 μηνύματα.
Δηλαδη, για να καταλαβω κατι...το να σηκωσει καποιος την σημαια της Ελλαδος ή το να εχει διακιωμα να "αναφερθει" στο Εθνικο μας συμβολο με οποιον τροπο θελει (αρκει να το τιμα φυσικα!) παει κληρονομικα;
Κι επειδη εμενα ο παππους μου ή ο προππαπους μου ειχε πολεμησει με τους Ελληνες, για εμενα π.χ. αυτο τι σημαινει;Οτι αυτοματα μπορω να σηκωνω την σημαια και ας εχω κυριολεκτηκα χεσμενη την Ελλαδα απο μεσα μου;(υποθετικα μιλαω!;) )
Και γιατι να εχω εγω αυτο το δικαιωμα που οσο πατριωτης ήταν ο παππους μου, αλλα τοσο δεν μου καιγεται εμενα καρφι γι αυτη την χωρα, και να μην μπορει να το κανει ενας αλλος ανθρωπος, ο οποιος ζει στην χωρα μας, προσφερει στην χωρα μας, αγαπαει την χωρα μας κτλ κτλ.:confused:
Και για να μην πιανω τα ακρα, το παραπανω ισχυει π.χ. και για δυο ατομα τα οποια αγαπαουν εξισου την Ελλαδα.
Η στην αλλη φαση, εγω δεν ειχα καποιον να πολεμισει για την Ελλαδα...Αρα;
ουτε εγω μπορω π.χ. να κρατησω την Ελληνικη σημαια ετσι;

Και γιατι πρεπει σαν λαος να ειμαστε τοσο καχυποπτοι και να λεμε "ΑΑΑΑ!!!Αυτος ειναι αλλοδαπος και κακως σηκωνει την σημαια...καποιον σκοπο εχει!Και ψεματα λεει οτι αγαπα την Ελλαδα κτλ κτλ", και να μην λεμε οτι :
ναι ρε συ!Η Ελλαδα στο φιναλε ειναι τετοια -μοναδικη- χωρα που μπορει να κανει ακομα κι ενα παιδι που εχει ερθει απ' εξω να την αγαπησει και να νιωσει περηφανο που θα κρατησει την σημαια μας!:)
Αλλα η περηφανια δεν μπορει να μετρηθει ετσι;Γιατι αν ηταν ετσι δεν θα την κραταγε ο μαθητης με τον μεγαλυτερο βαθμο, αλλα ο μαθητης που θα το αισθανοταν περισσοτερο.:)

Με λιγα λογια προσωπικα με ενδιαφερει αυτος που θα κρατησει την σημαια να το αισθανεται.Να ξερει τι κραταει.Να ειναι περηφανος για οτι εκπληρωσε αυτος ο τοπος και να ειναι προθυμος να προβληματιστει και να παλεψει για να ξεκλησει η Ελλαδα απο την "ασχημη" θεση που βρισκεται.



Και ενα παραδειγμα σχετικο με το εθνοσημο μας ειναι αυτο που ειχε γραφτει σε εναν τοιχο:
"Αν ο Λεωνίδης δεν ήταν Ολυμπιονίκης, θα ήταν απλως -Αλβανός-..."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kleftra

Διάσημο μέλος

Η Γεωργία-Γωγούλα-Γωγώ...ακούω σε όλες τις παραλλαγές αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 3,359 μηνύματα.
Α Σ Χ Ε Τ Ο το ένα με το άλλο!
Μήπως οι ξένοι που εσύ θες να σηκώνουν τη σημαία σου δεν "διπλοπαρκάρουν βρωμίζουν τον τόπο, φοροδιαφεύγουν, χρηματίζουν και χρηματίζονται"?
Ωραία αυτό δείχνει ότι έχουν αφομοιωθεί πλήρως στην ελληνική πραγματικότητα.
Γιατί δεν αρκεί μόνο να το έχεις μέσα σου αλλά και να σε παίρνει για να το κάνεις κι οι ελλαδικές συνθήκες προσφέρονται για όλα αυτά.
Μήπως έχεις φέρει εσύ τίποτα ξένους άμεμπτους,ηθικούς,αγγελικά πλασμένους?
Ναι κάτι βελγικά λυκόλυσκα.Γιατί σε άνθρωπο άνω των 5 ετών είναι αδύνατο να βρεις αυτές τις ιδιότητες συγκεντρωμένες όποια και αν είναι η εθνικότητα του;)
Και η "δημοκρατία" και ο "αριστερισμός" έχουν κι αυτά τα όρια τους!
Δλδ όποιος δεν είναι εθνικιστής είναι αυτόματα αριστερός;Και ναι η δημοκρατία έχει όρια, αυτό που ονομάζεται ασυδοσία αλλά τι σχέση έχει η ασυδοσία με την συγκεκριμένη περίπτωση;:worry:
Στην τελική προτιμώ να καταργηθούν οι μαθητικές παρελάσεις,αλλά μέχρι να γίνει αυτό δεν γουστάρω άτομα που ο παππούς η πατέρας τους έχει σηκώσει όπλο ενάντια σε αυτή τη σημαία κι έχει χύσει αίμα ελληνικό να σηκώνει αυτό το σύμβολο!
Και δεν έχει να κάνει μόνο με Αλβανούς (αυτό θα ήταν ρατσιστικό) αλλά και για Γερμανούς,Ιταλούς,Βούλγαρους...Τούρκους κ.λπ.!

Αν την σήκωνε Βραζιλιάνος δεν θα είχες πρόβλημα;Ρατσισμός λέγεται κι αυτό απλά εναντίον συγκεκριμένων εθνοτήτων:/:

Να δώσω και την άποψη μου, θα φανεί λίγο κάπως.
Κι εγώ είμαι κατά στο να κρατούν σημαίες αλλοδαποί οποιασδήποτε εθνικότητας πλην της ελληνικής(προσοχή εθνικότητας όχι καταγωγής).
Όχι απλά στο να κρατούν σημαίες αλλά και στο να παρελαύνουν υποχρεωτικά.Για έναν εξής κι απλό λόγο γιατί αποτελούν εθνικές γιορτές κι αυτοί ανήκουν σε άλλο έθνος.Όπως ακριβώς και με τα θρησκευτικά που δεν είναι υποχρεωμένοι να τα παρακολουθήσουν όσοι δεν είναι χριστιανοί.
Μπορεί να ακουστεί άκρως ρατσιστικό αυτό που γράφω όμως πιστεύω πως είναι καλύτερη λύση απο το να έχουμε τις ίδιες διενέξεις σε κάθε παρέλαση,να βλέπουμε 15χρονα εναντίον συμμαθητών τους,μαμάδες να ωρύονται,καθηγητές να μην ξέρουν τι θέση να πάρουν.
Κι εν πάσι περιπτώσι πολύ κακό για το τίποτα.Ο σεβασμός προς την χώρα που σε γέννησε ή σε φιλοξενεί δεν αποδεικνύεται με μισή ώρα δρόμο ούτε με ένα σχολικό ποίημα.Αλλά αυτά για κάποιους είναι ψιλά γράμματα:/:


edit Γιωργο βάλε κι εμένα στο σπλιτ, δεν σε πρόλαβα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
"Έλληνας είναι όποιος μετέχει της ελληνικής παιδείας". Ο Κοραής νομίζω το είχε πει.

Αν ένα παιδί άλλης εθνικότητας θέλει να κρατήσει την σημαία της χώρας μου, νομίζω ότι αυτό κάνει τιμή σε μένα και όχι εγώ σε εκείνο. Ποιά είμαι εγώ και ο οποιοσδήποτε που θα του το απαγορεύσει; Εγώ ας πούμε δεν θα σήκωνα την σημαία άλλης χώρας σε αντίστοιχη περίπτωση, επειδή αισθάνομαι Ελληνίδα πάνω από όλα. Επομένως, μου φαίνεται όντως τιμητικό ένας αλλοδαπός μαθητής να παίρνει την απόφαση.

Συγγνώμη, αλλά νευριάζω πάρα πολύ με όσους είναι αντίθετοι, ενώ είμαι πολύ ανεκτικός άνθρωπος. Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές, αλλά μερικά πράγματα είναι προφανή.:worry:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

travel_lover

Διάσημο μέλος

Η travel_lover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,202 μηνύματα.
βάζουμε ταμπέλες. για το δέντρο χάνουμε το δάσος. κ νομίζουμε ότι είμαστε κ σωστοί προς το έθνος μας...:/:

έλληνες που δεν νιώθουν τπτ για την χώρα τους μπορούν να κρατήσουν μια σημαία (σύμβολο είναι στο κάτω κάτω κ τπτ παραπάνω) κ κάποιος που δίνει κ την ψυχή του για αυτή την χώρα δεν μπορεί να την κρατήσει γιατί τα χαρτιά του δεν είναι ίδια με αυτά των υπολοίπων...

κρίμα τον πολιτισμό μας. κρίμα στους φιλόσοφους. κρίμα για όσους πολέμησαν για αυτό το χώμα! οι παρελάσεις γίνονται για να τιμήσουμε όσους θυσιαστηκαν στο όνομα της ελευθερίας, κ όχι για να γεννήσουμε ένα νέο είδος σκλαβιάς-ρατσισμού.

από τη στιγμή που ο νόμος λέει ξεκάθαρα για τους άριστους μαθητές, αυτή είναι η ανταμοιβή για όλους! οι περισσότεροι από αυτούς που αποκαλούμε "αλλοδαποί" πολύ πιθανόν αφού μένουν εδώ νόμιμα, να έχουν κάποτε την ελληνική εθνικότητα, να πολεμήσουν στον στρατό ΜΑΣ, να φυλάνε τα σύνορά ΜΑΣ, να παντρεύονται τα παιδιά ΜΑΣ, να μαθαίνουν την γλώσσα κ την ιστορία ΜΑΣ...

όσο ζώα μπορούν να είναι κάποιοι αλλοδαποί που δεν έχουν ούτε ιερό ούτε όσιο, κ ισοπαιδώνουν τα πάντα κ δεν σέβονται το χώμα που τους φιλοξενεί, άλλο τόσο ζώα μπορούν να είναι κ κάποιοι Έλληνες που δεν ενδιαφέρονται για την πατρίδα τους, που έχουν "ωχαδελφισμό" (ωχ αδελφέ δεν με νοιάζει), όσοι δεν έχουν φροντίσει να μάθουν στα παιδιά τους την ιστορία μας, κ βγαίνουν κάτι παιδάκια που ιδέα δεν έχουν ποιός ήταν ο Κολοκοτρώνης!:whistle:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niki

Νεοφερμένος

Η Niki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Το ίδιο είμαστε όλοι . Και σε καμιά περίπτωση δεν είμαστε καλύτεροι από τους ξένους . Έχετε πληροφορηθεί για την στάση της Ελλάδας στους πολέμους ; Τί ; Νομίζετε ότι εμείς ήμασταν τα καημένα τα Ελληνάκια που όλοι μας ποδοπατουσαν και εμείς πάντα με πυγμή υπερασπιζόμασταν τα πάτρια εδάφη ;;; :beating:
Απολείεται ...
Επίσης , όσον αφορά τους ξένους μαθητές που γίνονται σημαιοφόροι έχω να πω μπράβο τους που έχουν τα κότσια να μας ξεπεράσουν και αποδεικνύουν την αξία τους . Και δε νομίζω ότι μια σημαία τη σηκώνεις γιατί γεννήθηκες στον τόπο αλλά γιατί αισθάνεσαι π.χ. Έλληνας . Πόσοι ξένοι έχουν φύγει από τα σπίτια τους γιατί η χώρα τους δεν τους φέρθηκε όπως αρμόζει σε μια κοινωνία να φέρεται σε ανθρώπους . Έρχονται με βαριά καρδιά εδώ και εμείς τί κάνουμε ;;; Μα ο Αλβανός , μα ο Πακιστανός , μα ο Αφρικανός που πουλάει CD ... Βρίσκουμε και λέμε 1002 πράγματα . Και γιατί ; Γιατί είναι διαφορετικοί ... Γιατί εμάς η χώρα μας έτυχε να μπορεί να μας προσφέρει πολλά περισσότερα από ότι η δικιά τους και τους βλέπουμε αφ ' υψηλού .
Κι επιπλέον πόσοι Έλληνες του εξωτερικού αισθάνονται την Ελλάδα σαν σπίτι τους ; Αφού δεν την έχουν ζήσει . Αναγκάζονται να προσαρμοστούν αλλού για διάφορους λόγους και στο τέλος συνηθίζουν τη χώρα που ζουν και ενσωματώνονται σε άλλες κοινωνίες . Άλλες συνήθιες , άλλα ήθη , άλλη νοοτροπία . Έτσι και οι ξένοι που έρχονται σε μας ενσωματώνονται στη δική μας κοινωνία . Πολλοί αλλάζουν θρήσκευμα κι όλας . Πώς λοιπόν να μην αισθάνονται κι αυτοί Έλληνες ;; Είναι απολύτως φυσιολογικό πιστεύω . Αν ήμασταν στη θέση τους θα κατανοούσαμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Και εσύ πού το ξέρεις, ήσουν εκεί; Επειδή έχω ακούσει ότι κι εμείς κάναμε τις ασχήμιες μας, όπως και όλοι οι φτωχοί άνθρωποι που πάνε σε έναν πιο εύρωστο οικονομικά τόπο. Με το να τους αποκλείουμε δεν βοηθάμε στην αντιμετώπιση αυτών των φαινομένων, αλλά το αντίθετο.

Υπάρχει μία βασική διαφορά.Οι Αλβανοί προέρχονται από μια χώρα όπου η γενιά τους δυστυχώς έμαθε στο σύστημα "ωραίο το αυτοκίνητο του γείτονα,τον σκοτώνω και το παίρνω".Δεν λέω ότι φταίνε αυτοί σαν λαός ή ότι είναι κατώτεροι ή άλλες τέτοιες λαλακίες,απλά έτσι τους μάθανε να φέρονται!Και ινδούς έχουμε πολλούς αλλά και μαύρους,δεν νομίζω να ακούστηκε ποτέ τίποτα άσχημο γι'αυτούς,έτσι δεν είναι?Αφήνω ασχολίαστο το γεγονός ότι τα αλβανάκια μαθαίνουν στα σχολεία τους για την μεγάλη αλβανία η οποία φτάνει μέχρι την Άρτα,παρόλο που παίζει και αυτό τον ρόλο του!

Από εκεί και πέρα,εγώ δεν μίλησα για κοινωνικό αποκλεισμό πουθενά!Το θέμα μας ήταν η ελληνική σημαία και είπα απλά ότι είναι εθνικό σύμβολο και ως τέτοιο πρέπει να αντιμετωπίζεται.

Το παράδειγμα άλλωστε με το αλβανάκι που είχε βγει πρώτο στην τάξη και την σημαία πριν μερικά χρόνια που είχε γίνει ντόρος,φαντάζομαι το θυμούνται όλοι,και το πως αρκετοί που τον υποστήριζαν κατάπιαν την γλώσσα τους όταν βγήκε μετά από αρκετό καιρό και έκανε προκλητικές δηλώσεις για την Ελλάδα.

Ξανατονίζω,γιατί βλέπω ότι υπάρχει μεγάλος κίνδυνος να παρεξηγηθώ,2 πραγματάκια:
1. Είμαι κατά του να κρατάει κάποιος (Έλληνας ή μη) την σημαία στην παρέλαση σαν ανταμοιβή για τους κόπους του στο σχολείο.Δεν έχουν καμία σχέση αυτά τα δύο.
2. Σίγουρα δεν ενστερνίζομαι την άποψη "Πας μη Έλλην,βάρβαρος",όμως "Πας μη Έλλην....μη Έλλην" οπότε δεν τον αφορά ένα εθνικό σύμβολο.

Αυτά.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Το παράδειγμα άλλωστε με το αλβανάκι που είχε βγει πρώτο στην τάξη και την σημαία πριν μερικά χρόνια που είχε γίνει ντόρος,φαντάζομαι το θυμούνται όλοι,και το πως αρκετοί που τον υποστήριζαν κατάπιαν την γλώσσα τους όταν βγήκε μετά από αρκετό καιρό και έκανε προκλητικές δηλώσεις για την Ελλάδα.

Πως να μην κάνει προκλητικές δηλώσεις με αυτά που τράβηξε? Και εγώ στην θέση του το ίδιο θα έκανα! Αν του είχαμε φερθεί διαφορετικά πιθανόν να αγαπούσε την Ελλάδα. Αλλά με τον τρόπο που φερόμαστε ειδικά στους Αλβανούς εμέις είμαστε που τους κάνουμε να νιώθουν εχθρότητα. (Στατιστικά τα περισσότερα εγγλήματα δεν γίνονται από Αλβανούς, νομίζω το ανέφερε και κάποιο άλλο μέλος) Δεν το αδικώ καθόλου το παιδί...και μάλιστα από όσο ξέρω τώρα σπουδάζει σε μεγάλο αμερικανικό Πανεπιστήμιο (αν μιλάμε για το ίδιο)

Πάντως θα έπρεπε να ήταν τιμή μας όταν κάποιος ξένος δηλώνει ότι νιώθει Έλληνας. Σίγουρα δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης των αλλοδαπών παρά η αφομοίωση τους. Διαφορετικά δημιουργείται εσωτερικό πρόβλημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Niki

Νεοφερμένος

Η Niki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 36 μηνύματα.
Όταν επιτίθεσαι σε κάποιον το πιο πιθανό είναι να σου γυρίσει μπούμερανγκ . Απολύτως λογικές αντιδράσεις . Και ένα άλλο θέμα : όταν κάποιος ακούει για ένα έγκλημα λέει ''Αλβανός θα ήτανε ... " . Και καλά κάνουν οι άνθρωποι και μας αποστομώνουν μερικές φορές όπως τώρα με τη σημαία . Οι ρατσιστές βλέπουν ότι αυτός που τον χλευάζουν ξεπερνά τα παιδιά τους και τους πιάνουν τα κόμπλεξ και ζηλέυουν
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Πάντως θα έπρεπε να ήταν τιμή μας όταν κάποιος ξένος δηλώνει ότι νιώθει Έλληνας. Σίγουρα δεν υπάρχει καλύτερος τρόπος αντιμετώπισης των αλλοδαπών παρά η αφομοίωση τους. Διαφορετικά δημιουργείται εσωτερικό πρόβλημα.

Αν και συμφωνώ με αυτά που λες, να κάνω μια παρατήρηση. Η αφομοίωση είναι μέθοδος επιπολιτισμού (acculturation). Ο επιπολιτισμός είναι το πώς οι μεταναστευτικές ομάδες επιλέγουν να εμπλακούν στη νέα χώρα. Όταν μιλάμε για αφομοίωση, η ομάδα χάνει τα στοιχεία της εθνικής και πολιτισμικής της ταυτότητας, και γίνεται μέρος της νέας χώρας. Αντίθετα, υπάρχει η μέθοδος της ένταξης (; integration είναι ο αγγλικός όρος), κατά την οποία ο μετανάστης εμπλέκεται ενεργά στη νέα κοινωνία και δανείζεται πολλά στοιχεία της, ταυτόχρονα όμως διατηρεί αρκετά από την δική του κληρονομιά. Αυτή η μέθοδος είναι και η πιο αποτελεσματική, σύμφωνα με μελέτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Αν και συμφωνώ με αυτά που λες, να κάνω μια παρατήρηση. Η αφομοίωση είναι μέθοδος επιπολιτισμού (acculturation). Ο επιπολιτισμός είναι το πώς οι μεταναστευτικές ομάδες επιλέγουν να εμπλακούν στη νέα χώρα. Όταν μιλάμε για αφομοίωση, η ομάδα χάνει τα στοιχεία της εθνικής και πολιτισμικής της ταυτότητας, και γίνεται μέρος της νέας χώρας. Αντίθετα, υπάρχει η μέθοδος της ένταξης (; integration είναι ο αγγλικός όρος), κατά την οποία ο μετανάστης εμπλέκεται ενεργά στη νέα κοινωνία και δανείζεται πολλά στοιχεία της, ταυτόχρονα όμως διατηρεί αρκετά από την δική του κληρονομιά. Αυτή η μέθοδος είναι και η πιο αποτελεσματική, σύμφωνα με μελέτες.

:)
Έχεις δίκιο. Αυτό εννοώ και εγώ παρότι χρησημοποίησα λάθος όρο.

Νομίζω ότι η ένταξη των αλλοδαπών στην Ελλάδα είναι η καλύτερη στρατηγική που μπορεί να εφαρμόσει το ελληνικό κράτος. Πρέπει να συνειδητοποιήσουμε ότι αφού ήρθαν εδώ είναι πλέον μέρος της κοινωνίας μας και δεν πρόκειται να πάνε πουθενά. Αρνούμενοι σε ένα παιδί από άλλη χώρα να σηκώσει την σημαία στην ουσία βαζουμε εμπόδια την ομαλή ένταξη τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
:worry:


Αν την σήκωνε Βραζιλιάνος δεν θα είχες πρόβλημα;Ρατσισμός λέγεται κι αυτό απλά εναντίον συγκεκριμένων εθνοτήτων:/:

.

Οχι δεν θα είχα πρόβλημα φίλη μου! Θυμάσαι ποτέ καναν Βραζιλιάνο να έχει μισήσει,σκοτώσει Έλληνα? Αν αυτό κατά τη γνώμη σου με κάνει ρατσιστή (ενώ δεν μισώ μαύρους,τσιγγάνους,Εβραίους και λοιπά έθνη) ε τότε είμαι!:)
Αυτοί που ανέφερα το έχουν κάνει συλλήβδην (σαν έθνη) και όχι μεμονωμένα!

"Έλληνας είναι όποιος μετέχει της ελληνικής παιδείας". Ο Κοραής νομίζω το είχε πει.


Συγγνώμη, αλλά νευριάζω πάρα πολύ με όσους είναι αντίθετοι, ενώ είμαι πολύ ανεκτικός άνθρωπος. Όλες οι απόψεις είναι σεβαστές, αλλά μερικά πράγματα είναι προφανή.:worry:
Καλό είναι να μην μπερδεύουμε τον Ισοκράτη με τον Κοραή!
Και ο Ισοκράτης δεν είχε πει αυτό! Απλά ορισμένοι "δημοκράτες" "διαννοούμενοι" το έχουν αποσπάσει από το γενικό κείμενο και το χρησιμοποιούν κατά κόρον!
"Ελλην εστί όχι μόνον ο γεννημένος από Έλληνες γονείς (απαραίτητη πρϋπόθεση) αλλά και ο μετέχων της Ελληνικής Παιδείας!(Δηλαδη και να είναι Ελληνας από γένος αλλά και να μετέχει της παιδείας των Ελλήνων)

Και ναι ορισμένα πράγματα είναι προφανή!
Μήπως εκεί πάνε οι "καλοί" μετανάστες ενώ σε εμάς οι "κακοί";:worry:
Οι "καλοί" μετανάστες είναι αυτοί που έρχονται σε μια χώρα νόμιμα,που ξέρουν οι αρχές ποιοί είναι και που μένουν,που γίνονται ένα με τη χώρα αυτή (αφομοιώνονται) την αγαπούν και με την πληρότητα του χρόνου μπορούν να πάρουν και την υπηκοότητα της χώρας αυτής και ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΙΚΑ να ζητήσουν (αν θέλουν) να σηκώσουν και τη σημαία!
Οπως έκαναν οι Έλληνες (και πολλοί άλλοι) στην Αμερική,στον Καναδά,στη Γερμανία και αλλού!
"Κακοί" μετανάστες είναι το 90% αυτών που ήρθαν στην Ελλάδα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

underwater

Περιβόητο μέλος

Η underwater αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4,343 μηνύματα.
Eilikrinis:

Ευχαριστώ για την παρατήρηση περί Ισοκράτη. Άλλωστε είχα βάλει το νομίζω.

Κατά τ'άλλα δεν συμφωνώ σε τίποτα μαζί σου και κυρίως στο ότι ο καλός μετανάστης πρέπει να αφομοιωθεί. Αυτό είναι τελείως αντίθετο σε βασικές αρχές της διαπολιτιστικής ψυχολογίας!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειλικρινής

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ειλικρινής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,079 μηνύματα.
Eilikrinis:

Ευχαριστώ για την παρατήρηση περί Ισοκράτη. Άλλωστε είχα βάλει το νομίζω.

Κατά τ'άλλα δεν συμφωνώ σε τίποτα μαζί σου και κυρίως στο ότι ο καλός μετανάστης πρέπει να αφομοιωθεί. Αυτό είναι τελείως αντίθετο σε βασικές αρχές της διαπολιτιστικής ψυχολογίας!
Σε όλες τις χώρες του κόσμου οι μετανάστες που θέλουν να πάρουν την υπηκοότητα και να αποτελέσουν αναπόσπαστο κομμάτι της χώρας αυτής με όλα τα δικαιώματα και υποχρεώσεις που απορρέουν από αυτή πρέπει να αφομοιωθούν!
Όχι με την έννοια της ισοπέδωσης η με της πολιτισμικής τους αφαίμαξης αλλά με την έννοια του σεβασμού των αρχών και ηθικών αξιών αυτής της χώρας!
Όποιος Αλβανός η άλλος (από αυτούς που προανέφερα) τηρεί αυτά ας κάνει αίτηση για παροχή Ελληνικής υπηκοότητας!
Αμέσως μόλις την πάρει έχει δικαίωμα να σηκώσει την Ελληνική σημαία!
Οποιοσδήποτε μετανάστης που ΔΕΝ έχει Ελληνική υπηκοότητα ΔΕΝ δικαιούται να σηκώσει τη Σημαία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top