Γενικό - Tα καλύτερα βοηθήματα για Αρχαία και Μαθηματικά

vasilisL2

Νεοφερμένος

Ο vasilisL2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Θέλω να μου προτείνετε σας παρακαλώ τα καλύτερα βοηθήματα για τα Αρχαιά και τα μαθηματικά! Για όλα τα άλλα μαθήματα γενικά ποια είναι τα καλύτερα βοηθήματα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Θέλω να μου προτείνετε σας παρακαλώ τα καλύτερα βοηθήματα για τα Αρχαιά και τα μαθηματικά! Για όλα τα άλλα μαθήματα γενικά ποια είναι τα καλύτερα βοηθήματα?

Για τα μαθηματικά δεν γνωρίζω, αλλά στα Αρχαία ο αδερφός μου πέρισυ είχε από τις εκδόσεις "Σαββάλα" και ήμασταν αρκετά ικανοποιημένοι. Περιείχε και επιπλέον ασκήσεις πέρα από αυτές του σχολικού βιβλίου.

Επίσης έχω ακούσει ότι και οι εκδόσεις "Ελληνικά γράμματα" έχουν εξίσου καλό βοήθημα στα αρχαία επειδή και αυτό έχει επιπλέον ασκήσεις για κάθε κεφάλαιο.

:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natasa92

Νεοφερμένος

Η Νατάσα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ιωάννινα (Ιωάννινα). Έχει γράψει 73 μηνύματα.
Επειδή άλλαξαν τα βιβλία δεν ξέρω κατα πόσο μπορώ να σε βοηθήσω! Πάντως απ' ότι ξέρω τα "Ελληνικά Γράμματα" και ο "Πατάκης" έχουν καλά φιλολογικά και ο "Σαββάλας" είναι για τα μαθηματικά!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Purple sunrise

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Λουδοβίκος ο 16ος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 939 μηνύματα.
Τα καλυτερα ειναι (πιστεψε με)
Αρχαια - Τσουρεας(Ελληνοεκδοτικη)
Μαθηματικα - Σαββαλας
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Τα μαθηματικά έχουν από πίσω τις ασκήσεις και τις λύσεις τους :xixi:

Για τα αρχαία, δε θα σε συμβούλευα να πάρεις βοήθημα, καθώς οι καθηγητές καταλαβαίνουν πανεύκολα πότε οι ασκήσεις σου είναι λυμένες από βοήθημα...


Στα μαθηματικά είναι πιο εύκολα τα πράγματα, διότι οι λύσεις είναι ίδιες σε όλους και γι ' αυτό οι πιθανότητες να σε πιάσουν είναι μικρές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εχουν τα αποτελεσματα αλλα οχι τον τροπο να να τις λυσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εχουν τα αποτελεσματα αλλα οχι τον τροπο να να τις λυσεις!


Τα βοηθήματα, κακά τα ψέμματα, τα παίρνουν βούγια και τεμπελόσκυλα, που χ*στηκαν για τον τρόπο που λύνονται , απλά θέλουν τις ασκήσεις τους λυμένες γιατί μπορεί να έχουν λίγη τσίπα απάνω τους.


Υπάρχει βέβαια και η απειροελάχιστη πιθανότητα να πάρει κάποιος βοήθημα για να καταλάβει πώς λύνεται μια άσκηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
τα βοηθηματα εχουν επιπλεον ασκησεις και επεξηγησεις στη θεωρια.
τα λυσαρια ειναι που εχουν μονο τις λυσεις του βιβλιου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αλλο λυσαρι κι αλλο βοηθημα Γιωργη...Τα βοηθηματα εχουνε πληθωρα καλων ασκησεων με τις οποιες μπορεις να δουλεψεις μιας και των σχολικων ειναι απελπιστικα λιγες και απλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Αλλο λυσαρι κι αλλο βοηθημα Γιωργη...Τα βοηθηματα εχουνε πληθωρα καλων ασκησεων με τις οποιες μπορεις να δουλεψεις μιας και των σχολικων ειναι απελπιστικα λιγες και απλες.

Συμφωνώ με τον Μιχάλη :iagree:

Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι το βοήθημα μερικές φορές εξηγεί ακόμα καλύτερα θεωρία σε κάποια μαθήματα που ίσως στο σχολείο να μην σε έχει καλύψει πλήρως ο καθηγητής σου...

Απλά το θέμα είναι να ξέρει κάποιος να χρησιμοποιεί ένα βοήθημα, ώστε να μην αποτελεί "μασημένη τροφή", αλλά να βοθάει πραγματικά τον μαθητή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Συμφωνώ με τον Μιχάλη :iagree:

Επίσης, έχω παρατηρήσει ότι το βοήθημα μερικές φορές εξηγεί ακόμα καλύτερα θεωρία σε κάποια μαθήματα που ίσως στο σχολείο να μην σε έχει καλύψει πλήρως ο καθηγητής σου...

Απλά το θέμα είναι να ξέρει κάποιος να χρησιμοποιεί ένα βοήθημα, ώστε να μην αποτελεί "μασημένη τροφή", αλλά να βοθάει πραγματικά τον μαθητή.


Ειναι γεγονος οτι καποιος που δεν παιρνει χαμπαρι θα δει το βοηθημα σαν ιερογλυφικο...Ειναι βοηθημα, το λεει και η λεξη. Ουτε να υποκαταστησει τον καθηγητη, ουτε το επισημο σχολικο βιβλιο μπορει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasilisL2

Νεοφερμένος

Ο vasilisL2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Όχι λυσάρια ρεεεεεεε!!! Βοηθήματα !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Miss Lizzy

Νεοφερμένος

Η Miss Lizzy αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Απο αρχαια δεν ξερω αλλα απο μαθηματικα ειχα απο τις εκδοσεις Πατακη και ηταν πολυ καλο!!!! Μαλιστα καποια θεματα που ειχε επεσαν και στις εξετασεις!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostas221117

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 48 μηνύματα.
Επειδή άλλαξαν τα βιβλία δεν ξέρω κατα πόσο μπορώ να σε βοηθήσω! Πάντως απ' ότι ξέρω τα "Ελληνικά Γράμματα" και ο "Πατάκης" έχουν καλά φιλολογικά και ο "Σαββάλας" είναι για τα μαθηματικά!;)

+1 τα λέει πολύ σωστά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!msm!

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η !msm! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 146 μηνύματα.
o πατάκης έχει καλά μαθηματικά και αρχαία και όλα τα άλλα ο Σαββάλας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KwNsTanDiNaA

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Λιτόχωρο (Πιερία). Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Μαθηματικά Σαββάλας.Γενικά για τα άλλα μαθήματα πολύ καλα βοηθήματα ειναι τα Ελληνικά Γράμματα.Ιδικά για Βιολογία Ελληνικά Γράμματα.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Αρχαία->πατάκης
μαθηματικά-> Σαββάλας του βασίλη παπαδάκη, πραγματικά πολύ καλό
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

klarita

Νεοφερμένος

Η klarita αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 19 μηνύματα.
Τώρα στο ΕΘΝΟΣ έχει όλα τα βοηθήματα σε CD και όλες τις ασκήσεις λυμένες!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

korineto

Νεοφερμένος

Η Κορίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' γυμνασίου και μας γράφει απο Βέροια (Ημαθία). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
αρχαια εγω λεω πατακης κ σαβαλλας..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aekara4ever

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 110 μηνύματα.
Μα καλά, γιατί γράφεται σε ένα θέμα 8 μηνών παλιό;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top