Θανατική ποινή

Είστε υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε μπορώ να συγκρίνω την Ελληνική Δημοκρατία του 2008 με την επταετία της Χούντας, στην οποία συντελέστηκε η τελευταία εκτέλεση στην Ελλάδα, αυτή του Βασίλη Λυμπέρη που έκαψε τη γυναίκα, τα παιδιά και την πεθερά του στο σπίτι τους, το 1972.
Krou δεν ειναι ζήτημα επιπέδου. Δεν ενδιαφέρει κανέναν το επίπεδο όταν πρέπει να εφαρμοστούν σημαντικά μέτρα. Το ζήτημα είναι αν τελικά μια παραβίαση ανθρώπινου δικαιώματος μπορεί πραγματικά να δικαιολογήσει και άλλες, "διορθωτικου" χαρακτήρα της πρώτης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
εβαλα τις λεξεις σε εισαγωγικα για λογους... προφανως δεν εννοω αυτο που καταλαβες με το επιπεδο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

halvas

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αχαρνές (Αττική). Έχει γράψει 1,074 μηνύματα.
Το τι ειναι ο θεος εξαρταται απο την καθε θρησκεια, αλλα συμφωνω οτι ακομα και στον χειροτερο εγκληματια δεν γινεται να αποφασισουμε αν θα ζησει η θα πεθανει. Εξαλλου, αν η θανατικη ποινη ειναι νομιμη σε ενα κρατος, αυτοματα το κρατος γινεται δολοφονος. Ουτε με τις φυλακες συμφωνω εγω, αλλα ειναι αλλο θεμα.

Ασε που η θανατικη ποινη δεν ειναι αναστρεψιμη, που σημαινει πως αν αποδειχτει αργοτερα οτι αυτος που πεθανε ηταν αθωος θα γινει πανικος και πιστευω οτι εχουν γινει τετοια και παλιοτερα και τωρα στα κρατη που εχουν ακομα θανατικη ποινη. Εγω δε θα αντεχα στη συνηδειση μου να ειμαι πολιτης τετοιου κρατους παντως. Ευτυχως δηλαδη που δεν ειναι ετσι εδω τα πραγματα...



Συγκεκριμένα στην Αμερική, περίπου το 10% αυτών που έχουν εκτελεσθεί έχουν αργότερα αποδειχθεί αθώοι.

Τεράστιο ποσοστό κατά την γνώμη μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Και ένας μόνο να ήταν το ίδιο κάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desolator_X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο desolator_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Εγω νομιζω οτι η θανατικη ποινη δεν θα πρεπει να εφαρμοζεται σε καμια περιπτωση παραπτωματος...Κι αυτο γιατι πιστευω οτι ο θανατος δεν ειναι μεσο τιμωριας, και επιπλεον δεν εχει κανεις το δικαιωμα να αφαιρει τη ζωη του αλλου ο,τι κι αν εχει κανει!

Ακομα και σε περιπτωσεις παιδεραστιας για παραδειγμα-οπου πολλοι πιστευουν οτι θα πρεπει να εφαρμοζεται η θανατικη ποινη-πιστευω πως αυτο το μετρο ειναι οτι χειροτερο, αφου οι ανθρωποι που διαπραττουν τετοια εγκληματα ειναι στην πλειοψηφια τους 'αρρωστοι' και η κοινωνια θα πρεπει να τους σωφρωνησει πραγματικα και οχι να τους αφαιρεσει τη ζωη...

Υ.Γ Προς Θεου δεν συμμεριζομαι ουτε υποστηριζω τετοιου ειδους ενεργειες, απλα παραθετω τη γνωμη μου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Σε περιπτώσεις πολιορκίας ή πολέμου για μένα δικαιολογείται μόνο, για το έγκλημα της εσχάτης προδοσίας που σε όλα τα κράτη του κόσμου τιμωρείται πάντα με την εσχάτη των ποινών. Κι επειδή μπροστά στο συλλογικό δικαίωμα της ελευθερίας, το ατομικό δικαίωμα της ζωής μπορεί και να θυσιαστεί, τότε η θανατική καταδικη ισως να αποτελέι μονόδρομο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Εγω νομιζω οτι η θανατικη ποινη δεν θα πρεπει να εφαρμοζεται σε καμια περιπτωση παραπτωματος...Κι αυτο γιατι πιστευω οτι ο θανατος δεν ειναι μεσο τιμωριας, και επιπλεον δεν εχει κανεις το δικαιωμα να αφαιρει τη ζωη του αλλου ο,τι κι αν εχει κανει!

και ο εγκληματιας πού βρηκε το δικαιωμα να το κανει?και μην μου πειτε για να τον κλεισουμε στη φυλακη γιατι εκει οχι μονο μπορει να συνεχισει να σκοτωναι αλλα και στη χειροτερη να αποδρασει(και μην μου πειτε οτι βλεπω πολυ pb:Pαπ'τη ζωη ειναι βγαλμενα)

μια ερωτηση ασχετη:μονο εγω εγραψα γιατι ειμαι υπερ? :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ο εγκληματιας ειναι εγκληματιας ακριβως γιατι παραβιασε αυτο το δικαιωμα. Αυτο σημαινει οτι το κρατος μπορει να γινει εγκληματιας; Υπερβαλεις για τις φυλακες, δεν ειναι και τοσο ευκολο να συνεχισουν να σκοτωνουν εκει μεσα, δε συμβαινει και καθημερινα αυτο το πραγμα, θα ειχε βουηξει ο τοπος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγώ πάντως στη θεση μου περι εφαρμογής της σε περιπτώσεις εσχάτης προδοσίας είμαι αμετακίνητος. Η ζωη ενός ατόμου δε μπορεί σε καμία περίπτωση να σταθεί απέναντι στο συλλογικό συμφέρον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

petros17

Νεοφερμένος

Ο Πετρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Ακομα και σε περιπτωσεις παιδεραστιας για παραδειγμα-οπου πολλοι πιστευουν οτι θα πρεπει να εφαρμοζεται η θανατικη ποινη-πιστευω πως αυτο το μετρο ειναι οτι χειροτερο, αφου οι ανθρωποι που διαπραττουν τετοια εγκληματα ειναι στην πλειοψηφια τους 'αρρωστοι' και η κοινωνια θα πρεπει να τους σωφρωνησει πραγματικα και οχι να τους αφαιρεσει τη ζωη...

Υ.Γ Προς Θεου δεν συμμεριζομαι ουτε υποστηριζω τετοιου ειδους ενεργειες, απλα παραθετω τη γνωμη μου!!!
ναι αλλα βλεπουμε οτι ο,τι και να γινει αυτοι οι ανθρωποι δεν συμορφωνται..αν καποιος βιαζε την μητερα σου η την αδερφη σου δεν θα ηθελες να τον σκοτωσεις??ας μπουμε λιγο και στην θεση αυτων που εχουν αντιμετωπισει τετοιες καταστασεις..στα λογια ειναι ολα ευκολα στις πραξεις και στην πραγματικοτητα τι γινεται ομως??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Γι'αυτό μιλάμε τώρα που δεν είμαστε εν βρασμώ ψυχής, σκέψεις/πράξεις/απόψεις που γίνονται ή εκφράζονται σε τέτοιες καταστάσεις δεν μπορούν να χαρακτηριστούν ως λογικές, μιλάει το συναίσθημα τότε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desolator_X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο desolator_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
ναι αλλα βλεπουμε οτι ο,τι και να γινει αυτοι οι ανθρωποι δεν συμορφωνται..αν καποιος βιαζε την μητερα σου η την αδερφη σου δεν θα ηθελες να τον σκοτωσεις??ας μπουμε λιγο και στην θεση αυτων που εχουν αντιμετωπισει τετοιες καταστασεις..στα λογια ειναι ολα ευκολα στις πραξεις και στην πραγματικοτητα τι γινεται ομως??


Δεν αντιλεγω...Πιθανως και γω αν βρισκομουν σε αναλογη κατασταση να ηθελα να τον σκοτωσω...Απλα τωρα λεμε ποιος πρεπει να ειναι ο χαρακτηρας του κρατους, ο οποιος φυσικα και θα πρεπει να ειναι σωφρωνιστικος και οχι να δρα εκδικητικα(οφθαλμος αντι οφθαλμου)....Προς Θεου!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

constantine

Νεοφερμένος

Ο constantine αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Mια άλλη λύση για τους παιδεραστές είναι να τους ευνουχίζουν,αφου η χώρα μας όπως και όλες οι Ευρωπαϊκές χώρες έχουν συμφωνήσει κατα της ποινής του θανάτου,η οποία θα έπρεπε να εφαρμόζεται
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
τερατωδες...
κι αυτο μη αναστρεψιμο ειναι, επομενως δεν εχει κανενα χαρακτηρα σωφρονιστικο, ειναι αντιστοιχο της θανατικης ποινης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν υπάρχει σωφρονισμός σε παραφυλικά άτομα, όπως οι παιδεραστές, αυτό ειναι ιατρικά αποδεδειγμένο. Δεν μπορεις με κανένα τρόπο να σωφρονίσεις τις ορμόνες. Μόνο καταστολή μπορεί να γίνει για να μην κινδυνευουν κι άλλοι. Δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που άτομα με παραφυλίες που εχουν ήδη διαπράξει έγκλημα βγαίνουν με άδειες απο τη φυλακή για να το ξανακάνουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ενταξει εστω, αλλα και παλι ειναι καπως το να τους ευνουχισεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Mια άλλη λύση για τους παιδεραστές είναι να τους ευνουχίζουν,αφου η χώρα μας όπως και όλες οι Ευρωπαϊκές χώρες έχουν συμφωνήσει κατα της ποινής του θανάτου,η οποία θα έπρεπε να εφαρμόζεται

Όχι ευνουχισμό, αλλά αφαίρεση γενετικού οργάνου η οποία είναι αναστρέψιμη σε περίπτωση που τελικά αποδειχθεί η αθωότητα κάποιου που καταδικάστηκε άδικα. Φυσικά θα πρέπει να γίνεται δωρεάν επέμβαση καθώς και χρηματική αποζημίωση. Ή θα μπορούσαν να τους δίνουν χάπια που να αδρανοποιούν τη σεξουαλική τους δραστηριότητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όχι ευνουχισμό, αλλά αφαίρεση γενετικού οργάνου η οποία είναι αναστρέψιμη σε περίπτωση που τελικά αποδειχθεί η αθωότητα κάποιου που καταδικάστηκε άδικα.
Ε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτο που λές michael92 κοστίζει 25 χιλιάδες ευρώ. Με συγχωρείς πολύ, δεν θα πληρώνει ο ελληνικός λαός 7 εκατομμύρια για τον κάθε ανώμαλο. Καλύτερα στο απόσπασμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Ας τους βάλουν μέσα ισόβια να τελειώνουν.:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top