Θανατική ποινή

Είστε υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)

dimpaokara

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 344 μηνύματα.
Δεν έχει κανένας το δικαίωμα να κόψει την ζωή του άλλου ,ακόμα και αν το <<αξίζει>>.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raiseonce

Δραστήριο μέλος

Ο Raiseonce αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Πανόραμα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 680 μηνύματα.
Το σημαντικότερο επιχείρημα για την κατάργηση της θανατικής ποινής ήταν και παραμένει ότι οι δικαστές είναι άνθρωποι και μπορει να κάνουν και λάθος στην απόφαση τους.Αν σκοτώσουν τον κατηγορούμενο και μετα αποδειχθεί πως αδίκως τον έκριναν ένοχο τι γίνεται τότε?Θα τον αναστήσουν?

Έχει τύχει να κατηγορηθεί 16χρονος για βιασμό επειδή το θύμα τον αναγνώρισε όταν τον είδε.Τελικά μετά από 3 χρόνια που έμεινε στη φυλακή και ενω αυτός επέμενε ότι είναι αθώος(και δεν τον πίστευε κανένας εκτός από τη μάνα του) ο πραγματικός βιαστης ξαναέδρασε στο νησί και τότε τον έπιασαν.Και έμοιαζε πάρα πολύ εμφανισιακά με αυτόν που άδικα κατηγόρησαν και τον έβαλαν στη φυλακή.Αν υπήρχε η θανατική ποινή και τον εκτελούσαν τι θα γινόταν τότε?
Αυτό το περιστατικό που είπα το είχε δείξει στην τηλεόραση σε εκπομπή της Στεφανίδου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Το σημαντικότερο επιχείρημα για την κατάργηση της θανατικής ποινής ήταν και παραμένει ότι οι δικαστές είναι άνθρωποι και μπορει να κάνουν και λάθος στην απόφαση τους.Αν σκοτώσουν τον κατηγορούμενο και μετα αποδειχθεί πως αδίκως τον έκριναν ένοχο τι γίνεται τότε?Θα τον αναστήσουν?

Έχει τύχει να κατηγορηθεί 16χρονος για βιασμό επειδή το θύμα τον αναγνώρισε όταν τον είδε.Τελικά μετά από 3 χρόνια που έμεινε στη φυλακή και ενω αυτός επέμενε ότι είναι αθώος(και δεν τον πίστευε κανένας εκτός από τη μάνα του) ο πραγματικός βιαστης ξαναέδρασε στο νησί και τότε τον έπιασαν.Και έμοιαζε πάρα πολύ εμφανισιακά με αυτόν που άδικα κατηγόρησαν και τον έβαλαν στη φυλακή.Αν υπήρχε η θανατική ποινή και τον εκτελούσαν τι θα γινόταν τότε?
Αυτό το περιστατικό που είπα το είχε δείξει στην τηλεόραση σε εκπομπή της Στεφανίδου.

Δεν εκτελουνται βεβαια απο τη μια στιγμη στην αλλη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kurosaki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Kurosaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 26 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 286 μηνύματα.
Προσωπικά, είμαι κατά της θανατικής ποινής. Οι απόψεις διίστανται φυσικά. Θα πω ένα πράγμα. Στις Ηνωμένες Πολιτείες και μόνο, χιλιάδες εγκληματίες έχουν καταδικαστεί στην θανατική ποινή από mistrials. Εκτός αυτού, ρε άνθρωπε λες πως η ανθρώπινη ζωή είναι ιερή ή όχι; Αν είναι λοιπόν, δε θα πέσεις στο επίπεδο του εγκληματία αφαιρώντας τη ζωή του. Δεν γίνονται εξαιρέσεις, ποιος είσαι εσύ για να το παίξεις θεός και να κρίνεις ποιανού ανθρώπου η ζωή αξίζει λιγότερο, περισσότερο ή και καθόλου; Η ζωή έρχεται μια φορά και δεν γυρίζει πίσω, κανένας άνθρωπος (δε μπα να έσφαξε 800 άτομα) δεν είναι κτήμα σου. Κλείστον στο Αλκατράζ δε με νοιάζει τι θα κάνεις αλλά δικαίωμα να του πάρεις τη ζωή ΔΕΝ έχεις. Άποψη μου δηλαδή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Δεν έχει κανένας το δικαίωμα να κόψει την ζωή του άλλου ,ακόμα και αν το <<αξίζει>>.

Θα θυσιάζα μια ζωή ενός σαπιου ψυχανωμαλου για 10 παιδικές. Θα τον σκότωνα εγω ο ίδιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Θα θυσιάζα μια ζωή ενός σαπιου ψυχανωμαλου για 10 παιδικές. Θα τον σκότωνα εγω ο ίδιος.

Ε συγχαρητήρια, θα 'χες γίνει σαν κι αυτόν με το να τον σκοτώσεις.
Τι σημασία έχει αν είναι αθώος ή ένοχος, δεν μπαίνουν ηθικοί φραγμοί δηλαδή επειδή ο άλλος είναι ένας σάπιος ψυχάκιας?
Ωραίοι είστε, ελπίζω να μην σας γίνει κανένα κλικ κάποια στιγμή και ορμήξτε με το καλάσνικοφ να γίνετε Άγγελοι Θανάτου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Δηλαδή εσείς που είσαστε υπέρ της επιβολής θανατικής ποινής, θα ρωτήσω κάτι;

Δεν σας φτάνει η ισόβια κάθειρξη του ανθρώπου..?
Θέλετε οπωσδήποτε να πεθάνει για να ησυχάσετε.?

Δεν το καταλαβαίνω αυτό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Γιατί να τον ταΐζουν και να τον συντηρούν οι οικογένειες τον ανθρώπων που σκότωσε πχ.
Επίσης ισόβια κάθειρξη = 21 χρόνια στις περισσότερες χώρες με δικαίωμα εξόδου μετά τα 14 χρόνια.
Όχι ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Όταν εννοώ ισόβια εννοώ ισόβια με την έννοια του όρου..

Τι κουλό να ισχύει ισόβια=21 χρόνια ...;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Αν ήταν ισόβια - ισόβια μπορεί να αναθεωρούσα.
Αλλά να μπει καταδικαστεί ισόβια, μετά απο 14 χρόνια να βγαίνει ΠΣΚ έξω και στα 21 να είναι και πάλι ελεύθερος άνθρωπος, δεν θα πάρω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Αν ήταν ισόβια - ισόβια μπορεί να αναθεωρούσα.
Αλλά να μπει καταδικαστεί ισόβια, μετά απο 14 χρόνια να βγαίνει ΠΣΚ έξω και στα 21 να είναι και πάλι ελεύθερος άνθρωπος, δεν θα πάρω.

Μπορεί να φάει 5 φορές ισόβια, ντάξει μην κολλάμε στις έννοιες τώρα.
Και γενικά στους βαρυποινίτες τα κριτήρια για αναστολή ή για μείωση ποινής είναι πολύ αυστηρότερα. Δεν είναι χαζό το κράτος να τους αμολάει αβέρτα μετά από 20 χρόνια έξω ενώ έχουν βαρύ ποινικό μητρώο.

Σ' αυτό που λες πάλι με το ότι εμείς ουσιαστικά τους ταίζουμε όταν είναι ισόβια, να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Ούτως ή άλλως δεν πληρώνεις για να μπορέσουν να συντηρηθούν τα σωφρονιστικά ιδρύματα? Να κάνουμε δηλαδή διάκριση και να πούμε "εγώ δεν πληρώνω για τον ψυχάκια κατά συρροήν δολοφόνο, αλλά για το λαμόγιο που έφαγε ποινούλα κάνω μόκο και δεν διαμαρτύρομαι"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneiricocelot

Νεοφερμένος

Ο oneiricocelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Luis_Garavito

In 1999, he admitted to the rape and murder of 147 young boys. The number of his victims, based on the locations of skeletons listed on maps that Garavito drew in prison, could eventually exceed 300.
Σκότωσε και βίασε 300 αγοράκια, μπήκε φυλακή για 22 χρόνια.

Εαν ενα από τα 300 αγοράκια που σκότωσε και βίασε αυτός ο κωλάνθρωπος ήταν δικό σας τι θα κάνετε σκευτόμενοι ότι σε 22 χρόνια θα είναι και πάλι έξω? Επίσης μην ξεχνάτε ότι το ίδιο το κράτος θα τον συτίζει και πως με τον αριθμό των θυμάτων του δεν πρόκειται να συνετιστεί... εε? Όλα αυτά που λετε ότι και καλά το κράτος που απαγορεύει τον φόνο το πράττει το ίδιο και ότι δεν εχεις δικάιωμα να αφαιρείς ζωή είναι κανονικότατες σαχλαμάρες..για να μην πω καμιά άλλη λέξη!

Με αυτή τη λογική παίρνω ενα μπαζούκα, μια καραμπίνα και εν μαχαίρι και αρχίζω να σφάζω όποιον βρω μπροστά μου. Οι συγγενείς των θυμάτων θα δηλώσουν ιδιαίτερα ικανοποιημένοι από το γεγονός ότι θα μπώ και καλά ισόβια στην φυλακή και θα συνεχίσω να διαπράτω την ανωμαλία μου αργότερα, μα βέβαια, βγάζει απόλυτο νόημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
https://en.wikipedia.org/wiki/Luis_Garavito

Σκότωσε και βίασε 300 αγοράκια, μπήκε φυλακή για 22 χρόνια.

Εαν ενα από τα 300 αγοράκια που σκότωσε και βίασε αυτός ο κωλάνθρωπος ήταν δικό σας τι θα κάνετε σκευτόμενοι ότι σε 22 χρόνια θα είναι και πάλι έξω? Επίσης μην ξεχνάτε ότι το ίδιο το κράτος θα τον συτίζει και πως με τον αριθμό των θυμάτων του δεν πρόκειται να συνετιστεί... εε? Όλα αυτά που λετε ότι και καλά το κράτος που απαγορεύει τον φόνο το πράττει το ίδιο και ότι δεν εχεις δικάιωμα να αφαιρείς ζωή είναι κανονικότατες σαχλαμάρες..για να μην πω καμιά άλλη λέξη!

Με αυτή τη λογική παίρνω ενα μπαζούκα, μια καραμπίνα και εν μαχαίρι και αρχίζω να σφάζω όποιον βρω μπροστά μου. Οι συγγενείς των θυμάτων θα δηλώσουν ιδιαίτερα ικανοποιημένοι από το γεγονός ότι θα μπώ και καλά ισόβια στην φυλακή και θα συνεχίσω να διαπράτω την ανωμαλία μου αργότερα, μα βέβαια, βγάζει απόλυτο νόημα.

Γενικά το ποστ σου δεν βγάζει κανένα απολύτως νόημα από άποψη επιχειρημάτων. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Γενικά το ποστ σου δεν βγάζει κανένα απολύτως νόημα από άποψη επιχειρημάτων. :)

Εμένα πάντως με πείθει και ειναι σαν να εξέφρασα εγω την άποψη μου. Τα άτομα αυτά απο εμένα δεν αξίζει πολυ απλά να ζουν. Και θα μου πεις εσυ τι είσαι και λες οτι δεν αξίζει; Ο Θεός, ο Αλαχ κτλ; Απαντά μου, υπάρχει λόγος να ζουν τέτοιοι άνθρωποι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneiricocelot

Νεοφερμένος

Ο oneiricocelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Γενικά το ποστ σου δεν βγάζει κανένα απολύτως νόημα από άποψη επιχειρημάτων. :)

Αν ο τύπος και κάθε τύπος βίαζε τα παιδιά σου (που εύχομαι ποτε να μην σου συμβεί αυτό) τοτε έλα να μου πεις. Πολύ απλά το παίζετε ανώτεροι και ότι και καλά ανέχεστε την ψυχική διαταραχή του κάθε παπάρα μέχρι να συμβεί και σε εσάς.. για ρωτήστε τους γονείς των 300 αυτών παιδιών να δούμε τι θα σας απαντήσουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JKaradakov

Τιμώμενο Μέλος

Ο Ιορδάνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 12,311 μηνύματα.
Μπορεί να φάει 5 φορές ισόβια, ντάξει μην κολλάμε στις έννοιες τώρα.
Και γενικά στους βαρυποινίτες τα κριτήρια για αναστολή ή για μείωση ποινής είναι πολύ αυστηρότερα. Δεν είναι χαζό το κράτος να τους αμολάει αβέρτα μετά από 20 χρόνια έξω ενώ έχουν βαρύ ποινικό μητρώο.

Οκ, ας το πω αλλιώς. Θέλω άνθρωποι σαν αυτούς να ζήσουν μια μίζερη ζωή ή να πεθάνουν. Αν μιλάς για ηθικούς ενδιασμούς ας μου δώσει εμένα το κράτος το δικαίωμα, και σε όποιον συγγενή θύματος να πατήσουμε το κουμπάκι τις καρέκλας ή να κάνουμε την ένεση.

Σ' αυτό που λες πάλι με το ότι εμείς ουσιαστικά τους ταίζουμε όταν είναι ισόβια, να σε ρωτήσω κάτι άλλο. Ούτως ή άλλως δεν πληρώνεις για να μπορέσουν να συντηρηθούν τα σωφρονιστικά ιδρύματα? Να κάνουμε δηλαδή διάκριση και να πούμε "εγώ δεν πληρώνω για τον ψυχάκια κατά συρροήν δολοφόνο, αλλά για το λαμόγιο που έφαγε ποινούλα κάνω μόκο και δεν διαμαρτύρομαι"?

Ναι προτιμώ να ταΐζω τον κλέφτη παρά τον δολοφόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

oneiricocelot

Νεοφερμένος

Ο oneiricocelot αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 47 μηνύματα.
Μια άλλη ιδέα αντί της θανατικής ποινής (για εσάς τους ευαίσθητους) είναι να φτιάξουμε ενα τεχνητό νησί χωρίς ούτε φυλακές ούτε τίποτα, να το περιφράξουν γύρω στο νερό και να τους αφήσουν τους ψυχασθενείς δολοφόνους εκεί, με τα βασικά αγαθά, να επιβιώσουν. Θα σκοτωθούν μεταξύ τους ούτως η άλλος, οπότε δεν θα υπάρχει το επιχείρημα ότι το κράτος διάπραξε τον φόνο.

Έπρεπε να κατέβω στις εκλογές ρε γαμώτο.....

Απαντά μου, υπάρχει λόγος να ζουν τέτοιοι άνθρωποι;

Μα βεβάιως και ύπαρχει λόγος, για να μας παιδεύουν και να κάνουν την ζωή μας όλο και πιο δύσκολη! Μόλις είδα στην τηλεόραση ότι ενας τύπος κακοποιούσε σεξουαλικά ανήλικες αφού τις ζητούσε να ποζάρουν γυμνές για φωτογράφιση, υποσχόμενος συμβόλαια με οίκους μόδας... έλεος με τόση ανωμαλία πια σε αυτόν τον κόσμο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Itach1

Διάσημο μέλος

Ο Τζουτζουμπρούτζος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 2,350 μηνύματα.
κλικ άκρως επίκαιρο...
Για κάτι τέτοιες περιπτώσεις είναι η θανατική ποινή και ελπίζω να εφαρμοστεί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

Gaspar

Περιβόητο μέλος

Ο Gaspar αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 4,101 μηνύματα.
η κατάργηση της θανατικής ποινής στην ευρώπη είναι ένα άλμα πολιτισμού.
όσο και άν τα ζωωδη μας ένστικτα μας καλούν να την επαναφέρουμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

akis_akis

Νεοφερμένος

Ο akis_akis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 49 ετών. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι αν θανατωθεί κάποιος και εκ των υστέρων αποδειχθεί ότι ήταν αθώος, δεν μπορούμε να του πούμε "sorry, λάθος"! Η μη δυνατότητα επανόρθωσης στην περίπτωση της θανατικής ποινής, είναι - κατά τη γνώμη μου - ένα ισχυρό επιχείρημα κατά της εφαρμογής της.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top