Θανατική ποινή

Είστε υπέρ ή κατά της θανατικής ποινής;
Η ψήφος σας θα προβάλεται δημόσια.

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 127)

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
ας μιλησουμε με στοιχεια ,στις ηπα το 25% των εκτελεσθεντων διαπιστωνεται μετα τον θανατο τους οτι ηταν αθωοι.
ακομα με το να τιμωρεις καποιον που σκοτωσε με θανατο ,διαπραττεις το ιδιο εγκλημα,
τριτον ποιος δινει το δικαιωμα να αφαιρεθει μια ζωη ,ακομα και για το πιο ειδεχθες εγκλημα?θα σας πω εγω ,η κατακραυγη και το κοινο περι δικαιου αισθημα ,το οφθαλμος αντι οφθλαμου, μ αυτον τον τροπο νιωθουν δικαιωμενοι οι συγγενεις του θυματος.
τεταρτον στις ηπα η θανατικη ποινη δεν εχει οδηγησει σε μειωση (αντιθετα εχει προκαλεσει αυξηση)της εγκληματικοτητας ,αρα δεν υπαρχει γα συνεχιστει η υπαρξη της
πεμπτον καλυτερο το προλαμβανειν απο το θεραπευειν ,αυτα.


Ναι όντως και σε πολλές πολειτίες σκέφτονται να την καταργήσουν. Κάποιες το έχουν κάνει ήδη. Υπάρχουν βέβαια κάποιες άλλες όπως το Τέξας, το Οχάιο και η Βιρτζίνια που άμα δεν σκοτώσουν καμιά 50αριά ανθρώπους το χρόνο δεν αντέχουν...:confused:Τουλάχιστον τώρα στις ανεπτυγμένες χώρες ισχύουν "πολιτισμένες" μέθοδοι θανάτωσης. Για σκεφτείτε τι πάθενε ο κόσμος παλαιότερα....https://www.pare-dose.net/?p=172
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billxania

Νεοφερμένος

Ο BTXXIV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
Όταν κάποιος βιάσει και σκοτώσει ένα 8χρόνο παιδάκι ποια πιστεύεται ότι θα ήταν η πρέπουσα τιμωρία;;; Άλλα τουλάχιστον στο φλωροκρατος που ζούμε οι φυλακισμένοι όσο αποβράσματα και να θεωρούνται .... σε τέτοιες περιπτώσεις κάνουν το σωστό...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

solonas07

Δραστήριο μέλος

Ο Σόλων αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 648 μηνύματα.
Έχω επιλέξει <<ως χρησιμοποίησης της σε πολύ σοβαρά εγκλήματα>> αλλά είμαι μπερδεμένος... Σωστά τα επιχειρήματα μέχρι στιγμής αλλά όπως είπε και το παλικάρι πάνω σε τέτοιου είδους εγκλήματα τί γίνεται; απ' την άλλη όποιος δίνει την εντολή για κάποιον φονιά να θανάτωθεί γίνεται όμοιος του...
Τι να πω δεν έχω ολοκληρώσει ακόμα άποψη... Ίσως η καλύτερη λύση να είναι η στροφή των φυλακών σε πιό παραγωγικούς χώρους όπου οι εγκληματίες να καταλαβαίνουν πραγματικά τι έχουν διαπράξει ενώ να υπάρχουν κάποιοι τρόποι για να μετραπούν σε άνθρωποι όπως και να έχουν συνεχώς ψυχολογική συμπαράσταση...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Μιχάλης9867

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάξος (Κυκλάδες). Έχει γράψει 895 μηνύματα.
εχεις δικιο φιλε ,αυτος ειναι ο τροπος.


@billxania μην αφηνεις το μισος να σε κυριευει ,δεν λεει παντα την αληθεια.
εαν κανει καποιος κατι τετοιο εχει ψυχολογικα προβληματα--.χρειαζεται βοηθεια,οποτε μην εισαι υπερ του να γινεις ομοιος του.
ο θανατος στο θανατο δεν ειναι λυση ,αυτη την στιγμη σκοτωνουμε με το πουπουλο αλλους λαους σαν δυτικη κοινωνια που ειμαστε ας μην τους σκοτωνουμε και ετσι ομως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

billxania

Νεοφερμένος

Ο BTXXIV αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 20 μηνύματα.
ναι οκ... αλλα αν τυχόν κάποιος κάνει αυτό που έγραψα παραπάνω... και μπει σε ψυχιατρείο , ποιος μας λέει ότι όταν ξαναβγεί δεν θα κάνει το ίδιο... αν μπει φυλακή πάλι υπάρχει περιπτώσει να βγει... τα ''ισόβια'' είναι πόσα 20 ή 25 χρόνια;;; δεν θυμάμαι...
αλλα αφού είμαστε μυγιάγγιχτοι και πολιτισμένοι ας τους κάνουνε τουλάχιστον μια ένεση να τους αφήνουν φυτά... αλλα μονο σε σοβαρά αδικήματα και αν είναι 100% σίγουρη η ενοχή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
ναι οκ... αλλα αν τυχόν κάποιος κάνει αυτό που έγραψα παραπάνω... και μπει σε ψυχιατρείο , ποιος μας λέει ότι όταν ξαναβγεί δεν θα κάνει το ίδιο... αν μπει φυλακή πάλι υπάρχει περιπτώσει να βγει... τα ''ισόβια'' είναι πόσα 20 ή 25 χρόνια;;; δεν θυμάμαι...
αλλα αφού είμαστε μυγιάγγιχτοι και πολιτισμένοι ας τους κάνουνε τουλάχιστον μια ένεση να τους αφήνουν φυτά... αλλα μονο σε σοβαρά αδικήματα και αν είναι 100% σίγουρη η ενοχή...
αν μπει σε ψυχιατρίο τότε υπάρχει περίπτωση όταν και αν βγει να είναι καλά όμως οι ψυχασθενείς δεν βγαίνους από το ψυχιατρίο
οι φιλακές λέγονται σωφρονιστικά υδρίματα γιατί σκοπός τους είναι ο σωφρονισμός
εκτός από τα απλά ισόβια υπάρχουν και τα δις και τρις ισόβια που πρακτικά δεν βγαίνεις ποτέ...και αν έχεις πρόβλημα με τις διατάξεις περί ισόβιας να διαμαρτηρηθείς για αυτό και όχι για την θανατική ποινή
Ακόμα σκέψου ότι συνήθως τα ολοκληρωτικά καθεστότα εφαρμόζουν τη θανατική ποινή για να βουλώσουν στόματα...Κάτι αντίστοιχο μπορεί να συμβεί και σε μία σύχρονη χώρα στην οποία ισχύει η θανατική ποινή...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
εχεις δικιο φιλε ,αυτος ειναι ο τροπος.


@billxania μην αφηνεις το μισος να σε κυριευει ,δεν λεει παντα την αληθεια.
εαν κανει καποιος κατι τετοιο εχει ψυχολογικα προβληματα-.χρειαζεται βοηθεια,οποτε μην εισαι υπερ του να γινεις ομοιος του.
ο θανατος στο θανατο δεν ειναι λυση ,αυτη την στιγμη σκοτωνουμε με το πουπουλο αλλους λαους σαν δυτικη κοινωνια που ειμαστε ας μην τους σκοτωνουμε και ετσι ομως.


Δεν είναι έτσι. Φυσικά και κάποιοι από αυτούς έχουν ψυχολογικά προβλήματα αλλά όχι όλοι. Δεν πάει "αυτός βίασε το κοριτσάκι, έχει ψυχολογικό πρόβλημα.":/:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Δεν είναι έτσι. Φυσικά και κάποιοι από αυτούς έχουν ψυχολογικά προβλήματα αλλά όχι όλοι. Δεν πάει "αυτός βίασε το κοριτσάκι, έχει ψυχολογικό πρόβλημα.":/:
είναι διαστροφικό και έχει ψυχολογικά , αν δεν έχει μπορεί να σωφρονιστεί...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
είναι διαστροφικό και έχει ψυχολογικά , αν δεν έχει μπορεί να σωφρονιστεί...


Ναι μακάρι να μπορούσαν και να ήθελαν όλοι τους να σωφρονιστούν. Το "κλίμα" που επικρατεί εκεί μέσα κάθε άλλο παρά σωφρονισμό προσφέρει.:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Ναι μακάρι να μπορούσαν και να ήθελαν όλοι τους να σωφρονιστούν. Το "κλίμα" που επικρατεί εκεί μέσα κάθε άλλο παρά σωφρονισμό προσφέρει.:(
αυτός είναι οσκοπός των φυλακών γι' αυτό λέγονται και σωφρονιστικά καταστήματα(ή υδρίματα δε θυμάμε)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
αυτός είναι οσκοπός των φυλακών γι' αυτό λέγονται και σωφρονιστικά καταστήματα(ή υδρίματα δε θυμάμε)


Αυτός ΥΠΟΤΕΙΘΕΤΑΙ ότι είναι ο σκοπός των φυλακών. Αν πιστεύεις ότι κάποιος μπαίνει φυλακή και βγαίνει σε 20-30 χρόνια άλλος άνθρωπος(προς το καλύτερο) οκ φίλε πάω πάσο.


Υ.Γ Υδρίματα ρε, όχι καταστήματα.:PΔεν πουλάνε σωφρονισμό.:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

VAGGKALL1

Δραστήριο μέλος

Ο VAGGKALL1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 404 μηνύματα.
Αυτός ΥΠΟΤΕΙΘΕΤΑΙ ότι είναι ο σκοπός των φυλακών. Αν πιστεύεις ότι κάποιος μπαίνει φυλακή και βγαίνει σε 20-30 χρόνια άλλος άνθρωπος(προς το καλύτερο) οκ φίλε πάω πάσο.


Υ.Γ Υδρίματα ρε, όχι καταστήματα.:PΔεν πουλάνε σωφρονισμό.:D
(κάποιος πιο πριν τα είπε έτσι)

τεσπα . και τότε γιατί δεν αντιδράς προς αυτή τη κατεύθυνση αλλά ζητάς την επαναφορά της θανατικής ποινής ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

CSX2033

Νεοφερμένος

Ο Κωνσταντίνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 27 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Πειραιάς (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
(κάποιος πιο πριν τα είπε έτσι)

τεσπα . και τότε γιατί δεν αντιδράς προς αυτή τη κατεύθυνση αλλά ζητάς την επαναφορά της θανατικής ποινής ?


Δεν ζητάω καμιά επαναφορά.(Πότε διακόπηκε?:hmm:) Απλά η αντιδραση σε αυτό το θέμα δεν βγάζει πουθενά. Δεν μπορούν , δεν έχουν καταρχά την γνώση να φτιάξουν ένα σωφρονιστικό ύδριμα. Εγώ είμαι υπέρ της θανατικής ποινής αλλά μόνο σε πολύ ακραίες περιπτώσεις. Π.χ αυτός ο άνθρωπος βίασε και σκότωσε 5 παιδιά, δολοφώνησε αφού πρώτα βασάνισε μια γυναίκα και μετά σκότωσε την οικογένεια της κλπ. και αφού υπάρχουν ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ και ΟΧΙ ΕΝΔΕΙΞΕΙΣ μόνο. Φυσικά αν είναι αυτός ο άνθρωπος ψυχοπαθείς να μην ισχύει η θανατική ποινή αλλά να τον κλείνουν στο ψυχιατρείο. Όμως αν δεν είναι και απλά του αρέσει να καταστρέφει τις ζωές των ανθρώπων τότε δεν νομίζω πως αυτός ο άνθρωπος είναι άξιος να ζει ανάμεσά μας. Φυσικά αυτή είναι η άποψή μου, εγώ δεν θα κρίνω κανέναν. Δεν ξέρω αν έχουμε το δικαίωμα να πέρνουμε την ζωή ενός ανθρώπου αλλά η ζωή του δεν νομίζω (πάλι αποψή μου) να αξίζει περισσότερο από αυτών που υπέφεραν ή έχασαν την δική τους εξαιτίας του. Και όχι δεν νομίζω να γινόμαστε ίδιοι γιατί :

1)Εμείς τον είχαμε προειδοποιήσει "Αν κύριε μου, κάνετε αυτό θα πάθετε αυτό"
2) Εμείς δεν τον βιάσαμε/βασανίσαμε/εκβιάσαμε όπως έκανε αυτός πρωτού σκοτώσει (γιατί πάντα μιλάμε για ακραίες περιπτώσεις, αφού μόνο εκεί είμαι υπέρ.)
3)Εμείς δεν το κάνουμε σε ανιποψίαστα παιδάκια/γυναίκες/άντρες, το κάνουμε σε υποψιασμένους δολοφόνους που ξέρουν τι θα πάθουν, αλλά παρ'όλα αυτά το κάνουν το έγκλημα...ΟΠΟΤΕ αυτοί το επέλεξαν όχι εμείς.
4)Εμείς δεν το κάνουμε με απάνθρωπες μεθόδους όπως πολύ πιθανόν αυτοί να έκαναν

Σε ακραίες λοιπόν περιπτώσεις, ναι είμαι υπέρ και δεν το κρύβω. Σε περιπτώσεις όμως του τύπου σκότωσε έναν τύπο στο σούπερμάρκετ, τότε όχι δεν είμαι υπέρ. Εκεί θα έλεγα ισόβια κάθαρξη σε φυλακές υψίστης ασφαλείας και αν ποτέ βγει και τότε το ξανακάνει τότε να ισχύει θανατική ποινή αφού δεν καταλαβαίνει το λαθος του.

Στα παραδείγματα οι άνθρωποι αυτοί υποτείθεται ότι δεν έχουν ψυχολογικά προβλήματα για να μην αρχίσουμε πάλι "ε, αυτός είναι για το ψυχιατρείο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chemysterious

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ιάσονας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 182 μηνύματα.
Τάσσομαι ΥΠΕΡ της θανατικής ποινής εφόσον αυτή επιβάλλεται σε ιδιαίτερα ειδεχθη εγκλήματα αλλά και επειδή πιστεύω πως ο άνθρωπος που οδηγείται σε μια τέτοια πράξη ειναι συνήθως διατεταγμένη προσωπικότητα και οι πιθανότητες σωφρονισμου και επανένταξης αυτού στη κοινωνία ειναι μηδαμινές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ερινύς

Τιμώμενο Μέλος

Η Ερινύς αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 17,739 μηνύματα.
Τάσσομαι ΥΠΕΡ της θανατικής ποινής εφόσον αυτή επιβάλλεται σε ιδιαίτερα ειδεχθη εγκλήματα αλλά και επειδή πιστεύω πως ο άνθρωπος που οδηγείται σε μια τέτοια πράξη ειναι συνήθως διατεταγμένη προσωπικότητα και οι πιθανότητες σωφρονισμου και επανένταξης αυτού στη κοινωνία ειναι μηδαμινές.

Ποια επανένταξη στην κοινωνία? Στα "ιδιαίτερα ειδεχθή εγκλήματα" που λες, σαπίζουν στην φυλακή.:confused:
Πάει αυτό το επιχείρημα.
Το ότι είναι διαταραγμένη προσωπικότητα τι είδους επιχείρημα είναι πάλι? Προσπαθούμε να φτιάξουμε κάποια άρια φυλή και εξαφανίζουμε τις διαταραγμένες προσωπικότητες?

Όχι, ΚΑΤΑ της θανατικής ποινής σε όλες τις περιπτώσεις.

p.s. Αφήστε κατά μέρος την αυτοδικία που θα μου φέρετε σαν πιθανό επιχείρημα, δεν μιλάω για κάτι τέτοιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Είμαι κατά της θανατικής ποινής και εξηγώ,

Πρώτον η θανατική ποινή παραβιάζει κατάφορα τα ανθρώπινα δικαιώματα και ελαχιστοποιεί την αξία της ανθρώπινης ζωής,δεύτερον υπάρχει η περίπτωση δικαστικής πλάνης,τρίτον δεν έχει αποδειχθεί η αποτελεσματικότητας της θανατικής ποινής δηλαδή ότι δρα ανασταλτικά για τον δράστη, ενισχύει τον φανατισμό και την βία στην ίδια την κοινωνία αφού τα άτομα βλέπουν ότι αφού το κράτος έχει την δυνατότητα να αφερέσει μια ανθρώπινη ζωή τότε υποσυνείδητα τους περνάει ότι μπορούν να το κάνουν και αυτά τα ίδια(..βλέπε αυτοδικία..)

Η ισόβια κάθειρξη αρκεί...αφού το σοφρωνιστικό σύστημα θεωρητικά έχει σκοπό να σοφρωνίσει τον δράστη και όχι να τον τιμωρίσει.

Τάσσομαι ΥΠΕΡ της θανατικής ποινής εφόσον αυτή επιβάλλεται σε ιδιαίτερα ειδεχθη εγκλήματα αλλά και επειδή πιστεύω πως ο άνθρωπος που οδηγείται σε μια τέτοια πράξη ειναι συνήθως διατεταγμένη προσωπικότητα και οι πιθανότητες σωφρονισμου και επανένταξης αυτού στη κοινωνία ειναι μηδαμινές.

Εννοείς ότι μάλλον το άτομο αυτό έχει σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα..Σε αυτά τα εγκλήματα που γίνονται "εν βρασμό ψυχής"..ο δράστης λόγω του θέματος που έχει δεν τον νοιάζει, δεν τον ενδιαφέρει η τιμωρία που θα έχει εάν πιαστεί..Άσε που επιπλέον, ισχύει και μια βασική αρχή: Όλοι οι εγκληματίες θεωρούν ότι δε θα συλληφθούν.
Άρα αυτό που προτείνεις στην ουσία βγαίνει άκυρο αφού η θανατική ποινή σε τέτοιες συγκεκριμένες περιπτώσεις όπως αυτές που αναφέρεις δεν βοηθά σε καμία περίπτωση να αποτρέψει τον δράστη από την δολοφονία...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

DarthFederer

Διάσημο μέλος

Ο DarthFederer αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 3,281 μηνύματα.
Είμαι κατά της θανατικής ποινής και εξηγώ,

Πρώτον η θανατική ποινή παραβιάζει κατάφορα τα ανθρώπινα δικαιώματα και ελαχιστοποιεί την αξία της ανθρώπινης ζωής,δεύτερον υπάρχει η περίπτωση δικαστικής πλάνης,τρίτον δεν έχει αποδειχθεί η αποτελεσματικότητας της θανατικής ποινής δηλαδή ότι δρα ανασταλτικά για τον δράστη, ενισχύει τον φανατισμό και την βία στην ίδια την κοινωνία αφού τα άτομα βλέπουν ότι αφού το κράτος έχει την δυνατότητα να αφερέσει μια ανθρώπινη ζωή τότε υποσυνείδητα τους περνάει ότι μπορούν να το κάνουν και αυτά τα ίδια(..βλέπε αυτοδικία..)

Η ισόβια κάθειρξη αρκεί...αφού το σοφρωνιστικό σύστημα θεωρητικά έχει σκοπό να σοφρωνίσει τον δράστη και όχι να τον τιμωρίσει.



Εννοείς ότι μάλλον το άτομο αυτό έχει σοβαρά ψυχολογικά προβλήματα..Σε αυτά τα εγκλήματα που γίνονται "εν βρασμό ψυχής"..ο δράστης λόγω του θέματος που έχει δεν τον νοιάζει, δεν τον ενδιαφέρει η τιμωρία που θα έχει εάν πιαστεί..Άσε που επιπλέον, ισχύει και μια βασική αρχή: Όλοι οι εγκληματίες θεωρούν ότι δε θα συλληφθούν.
Άρα αυτό που προτείνεις στην ουσία βγαίνει άκυρο αφού η θανατική ποινή σε τέτοιες συγκεκριμένες περιπτώσεις όπως αυτές που αναφέρεις δεν βοηθά σε καμία περίπτωση να αποτρέψει τον δράστη από την δολοφονία...

Μου θυμιζεις μαθημα εκθεσης με θεμα τη θανατικη ποινη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gareth

Δραστήριο μέλος

Ο Παναγιώτης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ισλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 509 μηνύματα.
Μου θυμιζεις μαθημα εκθεσης με θεμα τη θανατικη ποινη...

Μα ήταν υποψήφιο θέμα στην Γ' Λυκείου για την έκθεση πέρσι....πως μου έχουν μείνει...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miro2

Δραστήριο μέλος

Η miro2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 619 μηνύματα.
όλοι εσείς που είστε κατά, πραγματικά θέλω να δω τι θα πείτε όταν κάποιος βιάσει/σκοτώσει τη μάνα σας, την αδερφή σας, τον αδερφό σας...θα είστε αρκετά ψύχραιμοι και λογικοί ώστε να επιδιώξετε το σωφρονισμό τους (δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, άσχετα που κάποιοι εθελοτυφλείτε) και όχι την παραδειγματική τιμωρία τους?
όταν η ζωή κάποιου χάνεται ή καταστρέφεται επειδή κάποιος το αποφάσισε με το έτσι θέλω, ποιος είσαι συ που θα αποφασίσεις ότι ΔΕΝ πρέπει να πάθει ακριβώς το ίδιο...?
προτείνω την ταινία I spit on your grave. Όποιος δε νιώσει αηδία και μια δικαίωση μαζί με ευχαρίστηση στο τέλος, θα σκεφτώ σοβαρά να αναθεωρήσω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Gate4

Επιφανές μέλος

Η Ηägring αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Μας γράφει απο Ασία. Έχει γράψει 25,581 μηνύματα.
Είμαι κατά. Κανείς δεν έχει το δικαίωμα να αφαιρέσει την ζωή ενός ανθρώπου. Είναι ένα πράγμα σαν να τιμωρείς τον φόνο με φόνο.
όλοι εσείς που είστε κατά, πραγματικά θέλω να δω τι θα πείτε όταν κάποιος βιάσει/σκοτώσει τη μάνα σας, την αδερφή σας, τον αδερφό σας...θα είστε αρκετά ψύχραιμοι και λογικοί ώστε να επιδιώξετε το σωφρονισμό τους (δεν υπάρχει τέτοιο πράγμα, άσχετα που κάποιοι εθελοτυφλείτε) και όχι την παραδειγματική τιμωρία τους?
Από πολλούς το έχω ακούσει και το θεωρώ τελείως ηλίθιο επιχείρημα. Γιατί ξες, ε; Μόλις πεθάνει αυτός που έκανε το έγκλημα θα γυρίσει αυτός που χάσαμε πίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top