Φοιτητική ζωή μακριά από το σπίτι

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Για τους φοιτητες του αμεσου μελλοντος, τα παιδια της Γ', αλλα και εμεις, της Β' και Α'...νομιζω οτι ο τοπος που θα σπουδασουμε ειναι ενα απο τα θεματα που παντα μας απασχολουν. Δεδομενου να μη μου εχει τυχει ποτε καποια απο τις αδερφες μου να σπουδασει στην ελληνικη περιφερεια μετα απο πανελληνιες, αλλα μονο στην Αθηνα ή το εξωτερικο, θα ηθελα να το συζητησουμε και οι μελλοντικοι φοιτητες, σαν πιθανη εναλλακτικη αλλα και οι παροντες, ξενιτεμενοι και κοντα στο σπιτι, να δουμε πως ειναι σαν φαση. Ας πουμε, πως περναει ενας ξενιτεμενος φοιτητης τις καθημερινες πτυχες της ζωης του, οπως το "κρατημα" ενος νοικοκυριου, το φαγητο κλπ. και τι ειναι αυτο που θα εκανε ή δεν θα εκανε ενα φοιτητη που σπουδαζει εντος οικογενειακου βεληνεκους, να ζηλεψει εναν ξενιτεμενο?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Έχει λίγη δουλειά παραπάνω το να ζείς μόνος σου αλλά η απίστευτη ελευθερία που έχεις αξίζει με το παραπάνω :) .
Δεν θα ήθελα με τίποτα να μένω σπίτι μου καθώς σπουδάζω, δεν κάνεις ολοκληρωμένη φοιτητική ζωή έτσι. Πρέπει άλλωστε κάποια στιγμή να μάθεις να ζείς μόνος σου και να μπορείς να κρατάς ένα σπίτι σε ανθρώπινη κατάσταση. Ντάξει που και που θα γίνεται και στάβλος (απο προσωπική εμπειρία :P ) αλλά κάποια στιγμή αναγκάζεσαι να συγυρίσεις.
Σκούπισμα, σφουγγάρισμα, πλύσιμο πιάτων, πλύσιμο ρούχων, σιδέρωμα, μαγείρεμα. Δεν πρόκειται να τα μάθεις όλα αυτά όσο μένεις σπίτι σου, εκτός αν σε ενδιαφέρουν τόσο πολύ πια που ασχολείσαι εθελοντικά :P . Εκτός απο αυτά τα πρακτικά, μαθαίνεις και πιο καθημερινά πράγματα που δεν πρόκειται να διδαχτείς σε κανένα πανεπιστήμιο, school of life το λένε οι Άγγλοι :) .

Όπως έχω πει και αλλού, οι μόνοι λόγοι που μπορώ να δεχτώ οτι κάποιος δεν θέλει με τίποτα να φύγει απο το σπίτι του για να σπουδάσει είναι οικονομικοί και λόγοι υγείας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Απλά.......... Υ - Π - Ε - Ρ - Ο - Χ - Α ! ! ! :yeah::yeah::yeah::yeah::yeah::yeah:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Όπως έχω πει και αλλού, οι μόνοι λόγοι που μπορώ να δεχτώ οτι κάποιος δεν θέλει με τίποτα να φύγει απο το σπίτι του για να σπουδάσει είναι οικονομικοί και λόγοι υγείας.

Εκτος κι αν καποιος το θεωρει βολεμα!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Επειδή ρώτησες και τι έχει να ζηλέψει κάποιος που ζεί σπίτι του απο έναν ξενιτεμένο: σίγουρα το καλό φαγητό, εκτός αν μαγειρεύεις πολύ καλά και έχεις και τον απαραίτητο χρόνο και όρεξη. Την Κυριακή και τη Δευτέρα που είχα σχεδόν 39 πυρετό επίσης θα ήταν ωραία αν υπήρχε κάποιος στο σπίτι για συμπαράσταση, να φτιάξει κανένα φαγητό, χαμομήλια και τα λοιπά. Αλλά τι να κάνουμε, τα έκανα μόνος μου, ο,τι δε σε σκοτώνει σε κάνει πιο δυνατό :P .

Ε, το βόλεμα δεν το δέχομαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κοιταξε, εγω προσωπικα τα χρηματα που θα χρειαζομουν για να σπουδασω στην επαρχια, προτιμω να τα εχω για να κανω τη ζωη μου, τη στιγμη που οντως οικιακα θα ειμαι βολεμενος. Απο την αλλη ειναι κι αυτη η προσκολληση που εχω γενικα στον τοπο που μεγαλωσα (οχι απαραιτητα στο σπιτι μου) και η ιδεα να εγκαταλειψω τα πεπατημενα δε με τρελαινει μπορω να πω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Ναι σίγουρα αναγκάζεσαι να κάνεις πράγματα που συνήθως τα έβρισκες έτοιμα σπίτι σου (μαγείρεμα, πλύσιμο, συγύρισμα κλπ) αλλά κάνεις και πράγματα που στο σπίτι συνήθως σου γκρινιάζουν: μουσική δυνατά, κόσμος στο σπίτι ως αργά, κοιμούνται φίλοι σου, πας εσύ στα σπίτια των φίλων σου, δεν δίνεις αναφορά που θα πας και τι θα κάνεις κλπ ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κοιταξε, δουλειες για το σπιτι κανω κι εδω και μαλιστα αρκετες. Δεν ειναι προβλημα. Σχετικα με την ελευθερια, δεν εχω καν απο τωρα προβλημα καταπιεσης προσωπικα. Μουσικη δεν εχω προβλημα ουτε να βαλω δυνατα (τις σωστες ωρες βεβαια, διαφορετικα υπαρχει προβλημα με τους γειτονες, ειτε στο σπιτι, ειτε στην επαρχια:P), να πηγαινω σε σπιτια φιλων να κοιμαμαι δεν μου εχουν απαγορευσει ποτε, οπως και δεν ειχα ποτε προβλημα με ωρα επιστροφης απο εξοδους φτανει να ξερουν (λογικο) οτι θα γυρισω με το σωστο τροπο...Ας πουμε οχι με τα ποδια 3 και 4 το πρωι απο του διαολου τη μανα...
Κυριως αυτο που θα με εμποδιζε απο το να παω στην επαρχια δεν ειναι ουτε το ξεβολεμα, ουτε κατι τετοιο...Απλως εχω μια μικρη ψυχωση με τον τοπο που μεγαλωσα, στον οποιο και θεωρω οτι προσωπικα ανηκω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε μη φύγεις τότε, εσύ θα χάσεις :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλα, το τι θα χασει κανεις νομιζω οτι ειναι υποκειμενικο. Ποικιλει αναλογα με τις επιθυμιες του ατομου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Κοιταξε, δουλειες για το σπιτι κανω κι εδω και μαλιστα αρκετες. Δεν ειναι προβλημα. Σχετικα με την ελευθερια, δεν εχω καν απο τωρα προβλημα καταπιεσης προσωπικα. Μουσικη δεν εχω προβλημα ουτε να βαλω δυνατα (τις σωστες ωρες βεβαια, διαφορετικα υπαρχει προβλημα με τους γειτονες, ειτε στο σπιτι, ειτε στην επαρχια:P), να πηγαινω σε σπιτια φιλων να κοιμαμαι δεν μου εχουν απαγορευσει ποτε, οπως και δεν ειχα ποτε προβλημα με ωρα επιστροφης απο εξοδους φτανει να ξερουν (λογικο) οτι θα γυρισω με το σωστο τροπο...Ας πουμε οχι με τα ποδια 3 και 4 το πρωι απο του διαολου τη μανα...

Κι εγώ ποτέ δεν στερήθηκα κάτι από τους δικούς μου και δόξα τω Θεώ είμαι από τα "νοικοκυρεμένα" κορίτσια (και μαγειρέματα και από δουλειές σπιτιού γνωρίζω πολύ καλά).....Αλλά το να ζήσεις κάποια χρόνια μακριά από το σπίτι σου είναι άλλη αίσθηση. Ίσως είναι και μια ευκαιρία να δοκιμάζεις τις αντοχές σου και να αντιμετωπίζεις κάποιες καταστάσεις μόνος σου ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσικα και το ξερω οτι ειναι αλλη αισθηση. Ενταξει, οσο για το δευτερο...μαλλον θα βρω την ευκαιρια να το κανω, γιατι οταν περασω, οι γονεις μου θα μετακομισουν στο εξοχικο!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Sounds appealing...

Όποια θες, ό,τι ώρα θες, χωρίς τη γκρίνια της μαμάς. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ναι ρε γμτ, ελευθεριαααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααααα
Νταξ, δεν με καταπιεζουν οι δικοι μου, απλως μαρεσει να ειμαι μονη μου και δυστυχως οποτε φευγουν στο εξοχικο εχω τη γιαγια κολιτσιδα η οποια ξεχναει κιολας γρηγορα και ερχεται συνεχως νομιζοντας οτι οι γονεις μου την εχουν αναθεσει να με προσεχει... αφηστε τα αφηστε τα.
Θελω πολυ να μεινω μονη μου παντως στο σπιτι γιατι εκτος απο την ανεξαρτητοποιηση θα εχω το δικο μου χωρο που θα ειναι οπως θελω εγω! Δεν αισθανομαι οτι μπορω να διακοσμισω, για παραδειγμα, το δωματιο μου οπως θελω εγω γιατι θα πρεπει να ρωτησω κτλ..Αφηστε που θα μπορω να κυκλοφορω και να κοιμαμαι γυμνη οποτε θελω, που τωρα σαφως δε γινεται:mad:

ps0: Ειδατε τι νοικοκυρη εχω γω;;; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Μμμ..εγώ πριν ενάμισι χρόνο πήρα την απόφαση να σπουδάσω στο λονδίνο.
Από την μία νιώθω πολύ ενθουσιώδης και ανυπομονώ..λατρεύω να ανακαλύπτω καινούρια μέρη, και πάνω απ όλα το λονδίνο είναι γεμάτο γκαλερί και μουσεία που δεν χορταίνω..δεν νομίζω ότι είναι μία πόλη που θα με κάνει να πλήξω ή να βαρεθώ, έχω τόσα να δω και να μάθω.
Από την άλλη υπάρχει ο φόβος λόγω της έλλειψης οικιότητας και την αίσθηση του πραγματικού "home feeling" που έχω εδώ.
Πιστεύω όμως ότι θα με βοηθήσει να ξεπεράσω πολλά πράγματα και φοβίες και θα με εφοδιάσει κατάλληλα για άλλα εμπόδια που θα συναντήσω στην ζωή.
Δεν το βλέπω σαν πρόκληση..αλλά σαν μία καινούρια ζωή. Νιώθω ότι τον Σεπτέμβρη θα αρχίσει κάτι τόσο νέο και αναζωογωνητικό..και δεν μπορώ να πω πως λυπάμαι που θα αφήσω την Αθήνα, την Ελλάδα..μάλλον λυπάμαι που θα χάσω την αίσθηση του οικείου που προανέφερα..αλλά πιστεύω στην Αγγλία θα αποκτήσω ένα νέο είδος οικιότητας πιο όμορφης, ίσως και πιο προσωπικής. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Φύγετε όσο είναι καιρός λέμε!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Εγώ δυστυχώς και να ήθελα θεσσαλονίκη θα περάσω οπότε υποθέτω πώς θα μείνει σπίτι μου, σπιτάκι μου...Νταξ δεν είναι και ότι καλύτερο, αλλά τα λεφτά που θα έδινα για να νοικιάσω θα παίρνω ρούχα:P. Από ότι βλέπω γνωστούς μου πάντως δεν μένουν και πολύ σπίτι τους...Μάλλον πιο πολύ τους βλέπουν οι καφετέριες παρά τα σπίτια τους...Οπότε υποθέτω ότι δεν θα είναι και τόοοσο άσχημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Harvard ή MIT αφού πρώτα περάσω πανελλήνιες, αγοράζω σπίτι, Grand Cherokee, καινούργιο φορητό Apple και δεν θα με ξαναδεί ποτέ κανένας στην Ελλάδα. Μαύρη Πέτρα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Γιατί τόσο μίσος για την Ελλαδίτσα??ρε που θα βρεις τέτοιο ήλιο στην αγγλία ή όπου αλλού πας??Που θα βρεις πιο χίμα λαό??Ποτέ δεν θα άφηνα στην ελλάδα για να τρέχω στα εξωτερικά:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

932df0a57b

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο 932df0a57b αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 853 μηνύματα.
Αμερική θα πάω. Τι έχω να κάνω σε μιά χώρα που δεν μου προσφέρει τίποτα σε σχέση με αυτά που δίνω; Να κάθομαι εδώ να σπουδάζω, να με βασανίζει το ανύπαρκτο κράτος, η αισχροκέρδεια και η τεχνολογική υπανάπτυξη; Μπα, δε μου κάνει. Όσο για τον πιο χίμα λαό, θα έλεγα, πως όντος η κριτική σκέψη των ελλήνων δεν υπάρχει πουθενά, και μπορώ επίσης να πω με σιγουριά πως το 60% των Αμερικάνων είναι τελείως ηλίθιοι, για τα μπάζα, υπάρχει ένα μεγάλο ποσοστό που αξίζει, και επίσης, είναι μια χώρα γεμάτη ευκαιρίες και τα πανεπιστήμια που έχει δεν συγκρίνονται με τα Ευρωπαϊκά, ειδικά για το MIT δεν σηκώνω κουβέντα. Όσο για τις τιμές, είναι οτι πρέπει, λεφτά από Ευρώπη (όσο είμαι φοιτητής) για την Αμερική, σημαίνει άνεση, αφού πέρα από το οτι δεν έχω οικονομικό πρόβλημα, οι τιμές είναι παρα πολύ χαμηλές και όταν λέω πολύ, πάρα πολύ. Έχω μείνει και καναδά 4 χρόνια οπότε ξέρω γιατί πηγαίνω σχεδόν κάθε καλοκαίρι στο θείο μου εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top