Βοήθεια σε Οικονομετρία 1 και 2

BReaTHeR

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο BReaTHeR αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 45 ετών. Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.
Thanx Bill

Phoebe είχα βαρεθεί να το διαβάζω και να το ξαναδιαβάζω.

Vkey, στον πεζόδρομο με νέο αίμα!:P


Υ.Γ. Όποιος θέλει σημειώσεις και βοήθεια στην Οικονομετρία ... έχω ααάφθονες!!! :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kabamaru

Νεοφερμένος

Ο kabamaru αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Γειά σου...πιστευω πως θα μου ηταν πολυ μα παρα πολυ χρησιμες οι σημειωσεις σου περι οικονομετριας.ειμαι εκτο ετος στο οικ.τμημα του πανεπιστ.αθηνων και μου εχει μεινει μονο η οικονομετρια,μια παρομοια κατασταση με σενα.δεν την παλευω....εχω κατι σημειωσεις μα ειναι καπως επιγραμματικες.μπορεις να με βοηθησεις;:redface:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valder

Τιμώμενο Μέλος

Ο Αυτοκράτωρ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 40 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αυστρία (Ευρώπη). Έχει γράψει 27,502 μηνύματα.
Γειά σου...πιστευω πως θα μου ηταν πολυ μα παρα πολυ χρησιμες οι σημειωσεις σου περι οικονομετριας.ειμαι εκτο ετος στο οικ.τμημα του πανεπιστ.αθηνων και μου εχει μεινει μονο η οικονομετρια,μια παρομοια κατασταση με σενα.δεν την παλευω....εχω κατι σημειωσεις μα ειναι καπως επιγραμματικες.μπορεις να με βοηθησεις;:redface:


Είμαι εγώ από ΑΣΟΕΕ, έχω κάτι σημειώσεις από παραδόσεις ΛΟΧΡΗ. Τι Οικονομετρία δίνεις; Ι, ΙΙ ή ότι άλλο έχετε;


Πραγματικός οργασμός το μάθημα. Φάση είχε αλλά ρε γαμώτο διαβάζεις, διαβάζεις και δεν ξέρεις γιατί τα διαβάζεις. Η αρχή της αοριστολογίας. Πετάς μια Στατιστική (1 και 2) πάνω σε αρκετά Α4 και λες "Να μια ωραία Οικονομετρία".:P

Εγώ έφτασα στο τέλος και είπα "Οκ, τα κατάλαβα και τα έμαθα... Το συμπέρασμα ποιό είναι;"
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mantolis

Νεοφερμένος

Ο mantolis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 46 ετών. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Παιδιά καλησπέρα..
Μετά απο 2 σχεδόν χρόνια βρήκα το θέμα αυτό...
Υπάρχουν σημειώσεις κ θέματα απο ΠαΠει για τα :
Μικροοικονομική ΙΙ 3ο εξαμήνου (Παλαιολόγος Ι.),
Οικονομετρία Ι 5ου εξαμήνου (Αγιακλόγλου Χ.) &
Οικονομετρία ΙΙ 6ου εξαμήνου (Αγιακλόγλου Χ.)
???????
Τα δίνει η κοπέλα μου κ ειπα να την βοηθήσω με το να βρω τπτ στο νετ..
Ευχαριστώ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marnta

Νεοφερμένος

Η marnta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
παιδια θέλω βοήθεια..
έχω να αποδείξω στην οικονομετρια 1 την εξής σχεση: r(x,y)=cos(x*,y*) όπου x*=x - x(mesos) και y*=y-y(mesos).Γνωρίζει κανείς τίποτα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
παιδια θέλω βοήθεια..
έχω να αποδείξω στην οικονομετρια 1 την εξής σχεση: r(x,y)=cos(x*,y*) όπου x*=x - x(mesos) και y*=y-y(mesos).Γνωρίζει κανείς τίποτα;
Τι είναι το κάθε σύμβολο; r(x,y) πρέπει να είναι ο συντελεστής ( δειγματικός ) συσχέτισης; Το cos μου είναι άγνωστο. Μήπως εννοείς Cov ( συνδιακύμανση; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giwrgossp

Νεοφερμένος

Ο giwrgossp αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Μηπως εννοεις oπου cos=cov Και x*=x-x(meso) / σχ Και y*=y-y(meso) / σy ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Chris1993

Περιβόητο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μεταπτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 4,920 μηνύματα.
παιδια θέλω βοήθεια..
έχω να αποδείξω στην οικονομετρια 1 την εξής σχεση: r(x,y)=cos(x*,y*) όπου x*=x - x(mesos) και y*=y-y(mesos).Γνωρίζει κανείς τίποτα;
Νομίζω πως είναι αυτό.

Γνωρίζουμε ότι

Επίσης,





και

Οπότε έχουμε
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marnta

Νεοφερμένος

Η marnta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
To r είναι συντελεστής γραμμικής συσχέτησης και το cos είναι συνιμίτονο. Τo x* είναι x- x μέσος .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Τότε να υποθέσουμε ότι έχεις δύο δείγματα και μεγέθους 2 οπότε αν θεωρήσουμε τα διανύσματα να είναι


Y.Γ.:Ίσως τελικά να μην μας πειράζει το μέγεθος του δείγματος. Απλά είχα στο μυαλό μου το συνημίτονο δύο διανυσμάτων στο επίπεδο που είναι δισδιάστατος χώρος. Βλέπε και εδώ στην παράγραφο Angle. Εξάλλου ο συντελεστής συσχέτισης παίρνει και αυτός τιμές μεταξύ -1 και 1. Οπότε αν φανταστούμε τα δεδομένα σαν διανύσματα, όταν το συνημίτονο είναι 1, η γωνία τους είναι θ=0 οπότε είναι πλήρως θετικά συσχετισμένα, ενώ αν το συνημίτονο είναι -1 είναι πλήρως αρνητικά συσχετισμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

marnta

Νεοφερμένος

Η marnta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
πως κατεληξες στην παραπάνω ισότητα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rebel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 1,025 μηνύματα.
Τότε να υποθέσουμε ότι έχεις δύο δείγματα και μεγέθους 2 οπότε αν θεωρήσουμε τα διανύσματα να είναι


Y.Γ.:Ίσως τελικά να μην μας πειράζει το μέγεθος του δείγματος. Απλά είχα στο μυαλό μου το συνημίτονο δύο διανυσμάτων στο επίπεδο που είναι δισδιάστατος χώρος. Βλέπε και εδώ στην παράγραφο Angle. Εξάλλου ο συντελεστής συσχέτισης παίρνει και αυτός τιμές μεταξύ -1 και 1. Οπότε αν φανταστούμε τα δεδομένα σαν διανύσματα, όταν το συνημίτονο είναι 1, η γωνία τους είναι θ=0 οπότε είναι πλήρως θετικά συσχετισμένα, ενώ αν το συνημίτονο είναι -1 είναι πλήρως αρνητικά συσχετισμένα.

πως κατεληξες στην παραπάνω ισότητα;
Είναι ο ορισμός του συνημιτόνου δύο διανυσμάτων στον χώρο . Σκέψου ότι έχω τα διανύσματα


To εσωτερικό τους γινόμενο, όμοια με την περίπτωση (βλέπε μαθηματικά κατεύθυνσης Β' Λυκείου) θα είναι

και τα μέτρα τους


οπότε το σύμφωνα και με την παραπομπή του προηγούμενου μηνύματος ορίζεται ως

και αντικαθιστώντας από τις παραπάνω σχέσεις, τελικά

όπως θέλαμε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marnta

Νεοφερμένος

Η marnta αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ απίστευτα πάρα πολυ...!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 10 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 6 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top