Γενικό - [Παλιό Σύστημα] Βοήθεια/Απορίες στις AOΔE

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,816 μηνύματα.
Καλημέρα και από μένα.
Είναι το πρώτο μου μήνυμα στο forum, και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων για τις απαντήσεις σας.
Θα ήθελα να ρωτήσω πώς γίνεται το μάθημα του ΑΟΔΕ σε ένα φροντιστήριο ή ένα ιδιαίτερο μάθημα. Γίνεται παράδοση από τον καθηγητή της θεωρίας; Και πώς γίνεται η εξέταση σε ένα τέτοιο μάθημα; Κάθε πότε γράφετε test ή διαγώνισμα;

Ευχαριστώ...
Πέρσι που πήγαινα φροντιστήριο, κάναμε το εξής:
Η καθηγήτρια μας εξέταζε τη θεωρία που κάναμε στο προηγούμενο μάθημα, ύστερα έκανε παράδοση της θεωρίας "της ημέρας" και τέλος μας μοίραζε φωτοτυπίες με ασκήσεις τύπου Σ-Λ - Πολλαπλής Επιλογής - Συμπλήρωσης κενών. :)

Στο σχολείο επίσης γράφαμε και σε ένα τετράδιο ονομαστικά κάποια πράγματα.

Πάντως μπορώ να πω πως η παράδοση της θεωρίας δεν έχει σχεδόν καμία απολύτως αξία, παρά μόνο σου δίνει μια εικόνα για το τι παίζει με το εν λόγω μάθημα.

Τεστ γράφαμε ανά διαστήματα. Π.χ.
- Μόλις τελειώσαμε το Πρώτο κεφάλαιο το γράψαμε τεστ
- Μόλις τελειώσαμε και το Marketing του Δεύτερου κεφαλαίου γράψαμε τεστ Management + Marketing
- Μόλις τελειώσαμε το 2ο κεφάλαιο γράψαμε τεστ το υπόλοιπο κομμάτι του (εκτός Management & Marketing).
- Μετά γράψαμε τεστ 1ο + 2ο κεφάλαιο
- Όταν τελειώσαμε και το 3ο κεφάλαιο το γράψαμε τεστ
(στο φροντιστήριο αυτά - όπου τεστ μπορείς να βάλεις και "διαγώνισμα").

Με λίγα λόγια, διαχωρίζεις τη θεωρία σε ερωτήσεις και... παπαγαλίζεις. :iagree:

Στα Θέματα & Απαντήσεις μπορείς να δεις πώς εξετάζεται πανελλαδικά. Πέφτουν ασκήσεις Σωστού - Λάθους, Πολλαπλής επιλογής + Ερωτήσεις ανάπτυξης (αναπαράγεις όσο το δυνατόν πιο αυτούσια τη θεωρία).


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki

Νεοφερμένος

Η papaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πέτρο, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Παραθέτω και κάποιες άλλες ερωτήσεις και όταν βρείς χρόνο εσύ ή κάποιος άλλος μου απαντάει.
  1. Πόσα άτομα είσασταν στο φροντιστήριο;
  2. Όταν λές οτι σας εξέταζε η καθηγήτρια έλεγε εσύ πες μου αυτό το κομμάτι, ο άλλος το επόμενο κλπ;
  3. Τα φυλλάδια με τα σωστό-λάθος, συμπλήρωση κενού κλπ τα κάνατε στο φροντιστήριο ή στο σπίτι;
  4. Πόση ύλη καλύπτες περίπου στο κάθε μάθημα; 3-4 σελίδες;
  5. Πότε "βγάλατε" την ύλη για πρώτη φορά;
  6. Θα ήθελα να ρωτήσω αν θά ήταν προτιμότερο σε κάθε μάθημα, οι μαθητές να γράφουν Διαγώνισμα που θα έχει την μορφή των θεμάτων των πανελληνίων (με πιο λίγη θεωρία φυσικά) από το να λένε το μάθημα προφορικά.
Ευχαριστώ, και ελπίζω να μην κούρασα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex_st

Νεοφερμένος

Η alex_st αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
papaki...
Λοιπον, μην αγχωνεσαι με το ΑΟΔΕ.
Ειναι απο τα πιο εύκολα μαθηματα..Αρκει φυσικα να εισαι προσεκτική.
Είναι ένα μαθημα παπαγαλίας, δυστυχώς ή ευτυχως.
Εαν διαβαζεις καλά την θεωρία και εννοω καλά-πολύ καλα-αποστηθιση, τότε το 50% του βαθμού είναι στο τσεπάκι σου.
Από κει και πέρα το υπόλοιπο 50% ειναι απο σωστό-λάθος και πολλαπλης επιλογής.
Δουλεψα τρια χρόνια σε φροντιστήριο και εμείς εκεί κάναμε το εξής:
πάραδοση στα γρήγορα της θεωρίας και την επόμενη φορά ένα 10 λεπτό τεστακι σε αυτά που ειπώθηκαν την προηγούμενη φορά στο μάθημα.
Χώρις συγκεκριμένες ερωτήσεις, απλώς αποστήθιση των κειμένων του σχολικού βιβλίου.
Μπορώ να πω πως τα αποτελέσματα ήταν και είναι(με αυτόν τον τρόπο) πολύ ικανοποιητικά..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lunatic

Νεοφερμένος

Η lunatic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
σε εμενα μπαινει στη ταξη ο καθηγητης,μας εξεταζει ολους στο μαθημα της ημερα, παραδιδει το επομενο..και αυτα!μια φορα στο τοσο γραφουμε και κανενα τεστ,το πολυ ενα τεταρτο...παντος το ιδιαιτερο σε αυτο το μαθημα πρεπει να ειναι ππποοοοολλλλλλυυυυ βαρετο:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki

Νεοφερμένος

Η papaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας.
Προλαβαίνει να σας εξετάσει όλους σε όλο το μάθημα; 'Η ρωτάει κάθε έναν ένα μικρό κομμάτι; Πόσα άτομα είστε στο τμήμα; Και πόσες σελίδες παραδίδει (και κατά συνέπεια εξετάζει) κάθε φορά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

isnogood

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο isnogood αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 148 μηνύματα.
Ρε παιδία έχουν μείνει 90 μέρες και δεν ξέρω ούτε ένα μάθημα από το ΑΟΔΕ.Μερικοί απόφοιτοι μου λένε ότι το βγάλαν μέσα στο Πάσχα,πλάκα μου κάνουν?
Επίσης θα ήλενα να ρωτήσω ποια είναι η θεωρία που πρέπει να ξέρεις από το ΑΟΘ(έχω μπερδευτεί).
Σας ευχαριστώ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,816 μηνύματα.
Πέτρο, σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Παραθέτω και κάποιες άλλες ερωτήσεις και όταν βρείς χρόνο εσύ ή κάποιος άλλος μου απαντάει.
  1. Πόσα άτομα είσασταν στο φροντιστήριο;
  2. Όταν λές οτι σας εξέταζε η καθηγήτρια έλεγε εσύ πες μου αυτό το κομμάτι, ο άλλος το επόμενο κλπ;
  3. Τα φυλλάδια με τα σωστό-λάθος, συμπλήρωση κενού κλπ τα κάνατε στο φροντιστήριο ή στο σπίτι;
  4. Πόση ύλη καλύπτες περίπου στο κάθε μάθημα; 3-4 σελίδες;
  5. Πότε "βγάλατε" την ύλη για πρώτη φορά;
  6. Θα ήθελα να ρωτήσω αν θά ήταν προτιμότερο σε κάθε μάθημα, οι μαθητές να γράφουν Διαγώνισμα που θα έχει την μορφή των θεμάτων των πανελληνίων (με πιο λίγη θεωρία φυσικά) από το να λένε το μάθημα προφορικά.
Ευχαριστώ, και ελπίζω να μην κούρασα!!!
1. Ήμασταν περίπου 9. Μείον τα 5 που ήταν μια "παρέα" τουριστών = 4 άτομα που κάναμε μάθημα. :iagree:
2. Ναι. :)
3. Και στο σχολείο και στο φροντιστήριο, τις όποιες ασκήσεις τις κάναμε εκεί. Για το σπίτι, είχαμε πάντα μόνο θεωρία για διάβασμα.
4. Η ύλη που βγάζαμε σε κάθε μάθημα δεν ήταν σταθερή αλλά ανάλογα με τη δυσκολία της θεωρίας στην οποία βρισκόμασταν. Δε μπορείς για παράδειγμα να βγάλεις σε ένα μάθημα όλο το Management ή όλη τη Διοίκηση Ανθρώπινων Πόρων (το μεν μπορεί να γίνει σε 3 μαθήματα και η δε σε δύο μαθήματα).
Επίσης, αν η καθηγήτρια έβλεπε πως δεν ξέραμε "το μάθημα της ημέρας" μερικές φορές δεν μας προχώραγε παρακάτω και μας έβαζε να διαβάσουμε τα ίδια.
Άλλες φορές επίσης μας έδινε ένα δεκάλεπτο να μάθουμε τη x παράγραφο και να της την πούμε (αν ήμασταν αδιάβαστοι). Αυτό βέβαια με τη μελέτη της θεωρίας στη τάξη δε μπορώ να πω πως είναι κάτι αποδοτικό αφού κανείς μας δεν μπορούσε να συγκεντρωθεί και να αποστηθίσει.
5. Δε θυμάμαι πότε είχαμε βγάλει την ύλη. :( Προχωράγαμε σχετικά χαλαρά πάντως. (κάναμε δύο ώρες ΑΟΔΕ την εβδομάδα και αυτές, σε μία μέρα- συνεχόμενες).
6. Ναι, πιστεύω πως είναι καλύτερο αν σε κάθε μάθημα οι μαθητές γράφουν ένα μικρό "τεστάκι" το οποίο απλά αντικαθιστά την προφορική εξέταση. :iagree:

Προσωπικά, ο τρόπος μελέτης μου είναι ο εξής: Σε ένα τετράδιο μεταφέρω την ύλη σε ερωτήσεις ανά μάθημα και ύστερα τη διαβάζω (από το τετράδιο). Για παράδειγμα, αν για την επόμενη φορά μας είχε βάλει να διαβάσουμε τη Χρηματοοικονομική Διοίκηση, - στο σπίτι μου- μετέφερα τη θεωρία σε ερωτήσεις στο τετράδιο (ενώ παράλληλα διάβαζα προσεκτικά ό,τι έγραφα), και αφού ολοκλήρωνα τη μεταφορά, τη διάβαζα προφορικά τόσες φορές όσες μέχρι να τη μάθω.
[Αυτό το κάνω και σε άλλα θεωρητικά μαθήματα μιας που με βολεύει. Ίσως θα μπορούσε να γίνει και πρόταση ή "απαίτηση" του καθηγητή προς τους μαθητές να έχουν ένα τετράδιο και να μεταφέρουν τη θεωρία χωρισμένη σε ερωτήσεις από 1 μέχρι... 150 (σε τόσες έχω διαχωρίσει την ΑΟΔΕ :P)].


Ένα πρότυπο διδασκαλίας του εν λόγω μαθήματος θα ήταν:
1. Σε κάθε μάθημα να γίνεται αρχικά ένα τεστάκι εξέτασης στο μάθημα της ημέρας με μερικές ερωτήσεις Σ-Λ - πολλαπλής επιλογής και ανάπτυξης. Που και που πάντως καλό είναι να γίνεται προφορική εξέταση. :)
2. Ο καθηγητής(τρια) να κάνει παράδοση της θεωρίας, δίνοντας μια όσο το δυνατόν πιο κατανοητή εικόνα της θεωρίας στον προφορικό λόγο.
3. Κατά την παράδοση, να χωρίζει τη θεωρία σε απλές ερωτήσεις (δηλαδή να συμβουλεύει τους μαθητές να σημειώνουν τη x παράγραφο ως απάντηση μιας ερώτησης που θα τους αναφέρει). Καλό είναι να χωριστεί ΟΛΗ η ύλη σε ερωτήσεις.
4. Μετά την παράδοση να μοιράζει φωτοτυπίες με ασκήσεις Σ-Λ & Πολλαπλής επιλογής αλλά και ανάπτυξης και να ζητά από τους μαθητές να τις απαντήσουν με ανοιχτό βιβλίο - ενώ παράλληλα θα γίνεται διόρθωση των γραπτών εξέτασης στο μάθημα της ημέρας (αν μιλάμε για λίγους μαθητές).
Αφού τελειώσουν όλοι οι μαθητές με τις φωτοτυπίες, επιβεβαιώνουν τις απαντήσεις λέγοντάς τες προφορικά. Μπορεί δηλαδή ο κάθε μαθητής με τη σειρά του να λέει την απάντηση σε ένα Σ-Λ / Πολλαπλής επιλογής και να διαβάζει προφορικά από το βιβλίο που βρήκε την απάντηση. :)

Καλή επιτυχία είτε είσαι υποψήφια να εξεταστείς στο εν λόγω μάθημα είτε να το διδάξεις! :bye::bye:

Πάω για ύπνο γιατί είμαι πτώμα και ίσα που την παλεύω και γράφω. :D

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

papaki

Νεοφερμένος

Η papaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 47 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Πολύ καλή μου φαίνεται η ιδέα σου Πέτρο.
Δεν δίνω το μάθημα και ούτε το διδάσκω, αλλά θέλω να ετοιμάσω υλικό για κάποιον άλλο που θα το διδάξει.
Για αυτό το λόγο θα ήθελα και να μάθω πώς γίνεται το μάθημα γενικά και κυρίως πώς νομίζουν οι μαθητές ότι θα έπρεπε να γίνεται το μάθημα.
Θεωρώ πολύ σημαντική την άποψη των μαθητών και ίσως κάποιων εκπαιδευτικών που το έχουν διδάξει και από την εμπειρία τους έχουν καταλήξει στον καλύτερο τρόπο διδασκαλίας.

Περιμένω και άλλες προτάσεις.

Επίσης κάποιος που θυμάται ή το κάνει φέτος το μάθημα να μου πει πώς γίνεται ο προγραμματισμός της ύλης. Μέχρι τώρα που έχετε φτάσει ή πότε περίπου τελειώσατε την ύλη;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimmYs

Νεοφερμένος

Ο JimmYs αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
Ρε Petros τι σου κάναμε και δε μας δίνεις αυτές τις 150 ερωτήσεις; :P Το ίδιο ακριβώς θέλω να κάνω κι εγώ, απλά θα χάσω πάρα πολύ χρόνο από το διάβασμα και θα με πιάσει το άγχος, γι' αυτό προσπάθησα να τις βρω έτοιμες γραμμένες στο νετ αλλά απέτυχα :'( :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,816 μηνύματα.
Καλά μη νομίζεις ότι είναι και τίποτα σοβαρές ερωτήσεις. Ίσα ίσα για να καταλαβαίνω που βρίσκομαι τις έχω. :P
Δεν αξίζει να τις παραθέσω μιας που δεν μπορούν να προσφέρουν και τίποτα μόνες τους. Μπορείς να τις βγάζεις ενώ διαβάζεις. :)

P.s.: Μη γράφεις με κεφαλαία. :)

-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

abcd

Νεοφερμένος

Η abcd αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Ένα ολοκληρωμένο και αποδοτικό πρόγραμμα διδασκαλίας έχει ως εξής κατά την προσωπική μου εκτίμηση:

Εξέταση προφορικα της θεωρίας της προηγούμενης ενότητας και με ερωτήσεις Σ Λ. Στη συνέχεια παράδοση της επόμενης ενότητας. Η ύλη ολοκληρώνεται το αργότερο τέλη Φεβρουαρίου. Η επανάληψη έχει ως εξής. Σε κάθε μάθημα τεστ με ερωτήσεις ανάπτυξης και ερωτήσεις Σ Λ σε μία επιπλέον ενότητα και όλες τις προηγούμενες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick29

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Αμπελόκηποι (Αττική). Έχει γράψει 135 μηνύματα.
Το ΑΟΔΕ είναι το μάθημα στο οποίο δυσκολεύομαι περισσότερο. Έχω ολοκληρώσει την ύλη, αλλά συνειδητοποίησα ότι σε κάθε τεστ κάτι ξεχνάω και δεν φτάνω στο 20. Τώρα έχω ξεκινήσει να προσπαθώ να το μάθω σχεδόν αυτούσιο από το βιβλίο. Ελπίζω να έχει αποτελέσματα αυτός ο τρόπος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alex_st

Νεοφερμένος

Η alex_st αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Το ΑΟΔΕ είναι το μάθημα στο οποίο δυσκολεύομαι περισσότερο. Έχω ολοκληρώσει την ύλη, αλλά συνειδητοποίησα ότι σε κάθε τεστ κάτι ξεχνάω και δεν φτάνω στο 20. Τώρα έχω ξεκινήσει να προσπαθώ να το μάθω σχεδόν αυτούσιο από το βιβλίο. Ελπίζω να έχει αποτελέσματα αυτός ο τρόπος...


Λοιπόν, αυτός ο τροπος είναι παρα πολυ αποτελεσματικός.. Με λίγα λόγια ξαναγυρίζουμε στην γνωστή μας παπαγαλία.
Πιστεψε με, δούλευα σε φροντιστήριο 3 χρόνια και μόνο ετσι είχαμε καλά αποτελέσματα. Καλη επιτυχία!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostkan

Νεοφερμένος

Ο kostkan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
ΑΟΔΕ δινουμε την Τριτη 27/5...
Προλαβαινω να μαθω το 3 κεφαλαιο Σαβατο-Κυριακη-Δευτερα???:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
ΑΟΔΕ δινουμε την Τριτη 27/5...
Προλαβαινω να μαθω το 3 κεφαλαιο Σαβατο-Κυριακη-Δευτερα???:xixi:
Ειλικρινή απάντηση; Όχι. Αν θες να το μάθεις στρώσου τώρα. Οι τελευταίες μέρες είναι για χαλαρή επανάληψη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostkan

Νεοφερμένος

Ο kostkan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδια sosss
Στις 6 το απογευμα σημερα γραφω στο φροντιστηριο διαγωνισμα στο 3 κεφαλαιο αοδε. Εχω μια ιδεα απο περυσι δηλ θυμαμαι λιγο...προλαβαινω να το μαθω η να μην μπω στον κοπο..?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
κατσε διαβασε οτι προλαβαινεις αλλα μετα μην το αφησεις συνεχισε το δεν ειναι μεγαλο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

leftkox

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Λευτέρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 149 μηνύματα.
Ρε παιδιά έχω μια ερώτηση. Στην παράγραφο "Η επιχείρηση ως θεσμός", στο περυσινό βιβλίο (έκδοση 2006) υπήρχε ένα τυπογραφικό λάθος και δεν έβγαινε νόημα. Φέτος λοιπόν διόρθωσαν το λάθος αυτό και από ότι φαίνεται έσβησε κάποιος μια άλλη φράση. Έτσι στη σελ. 27 λέει " Για το λόγο αυτό ...(μπλα μπλα)... οι σχέσεις μεταξύ αυτής και του περιβάλλοντός της (π.χ. εργαζόμενοι...) κλπ κλπ". Σύμφωνα με το περυσινό βιβλίο έπρεπε να λέει "... οι σχέσεις μεταξύ αυτής και του περιβάλλοντός της (π.χ. οι υποχρεώσεις της προς την κοινωνία), οι σχέσεις μεταξύ των ομάδων ενδιαφερομένων (π.χ. εργαζόμενοι, μέτοχοι...)". Στο φροντιστήριο μας η καθηγήτρια είπε να μάθουμε την 2η φράση, στο σχολείο δεν είχε ακουστά ο καθηγητής το λάθος. Σε άλλα σχολεία άλλοι λένε την 1η εκδοχή και άλλοι τη 2η με αποτέλεσμα να έχω μπερδευτεί.
Ξέρετε αν έχει βγει επίσημη διόρθωση από το ΥΠΕΠΘ? Γιατί αν πέσει αυτό το κομμάτι, μια τέτοια φράση μπορεί να στοιχίσει μερικά μοριάκια αν έχει όρεξη ο διορθωτής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michkal

Νεοφερμένος

Ο Μιχαήλ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 22 μηνύματα.
Κανονικα θα πρεπει να γραψουμε οτι λεει το βιβλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eliza04

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Ελισαβετ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 136 μηνύματα.
και εγω πιστευω οτι πρεπει να γραφει οτι λεει το φετινο βιβλιο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top