Θρησκεία

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Προτεινω μετονομασια του τοπικ σε "Μετωπο πολεμου" :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
και χαρακώματα, κανόνια , τανκ, και τα λοιπά.

Με εμένα ειρηνευτική δύναμη...









(σωθήκατε...)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Ε αυτό ακριβώς σημαίνει το πιστεύω :P αν ήξερες δεν θα πίστευες, θα γνώριζες.

τουλαχιστον θα πιστευες σε κατι χωρις να σου κρυβουν γεγονοτα :P αλλωστε τοτε θα εισουν σιγουρος 100% οτι αυτο που πιστευεις ειναι αληθινο
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
τουλαχιστον θα πιστευες σε κατι χωρις να σου κρυβουν γεγονοτα :P αλλωστε τοτε θα εισουν σιγουρος 100% οτι αυτο που πιστευεις ειναι αληθινο

Δε θα λεγόταν πίστη, αυτό προσπαθώ να εξηγήσω. Είναι σαν να έχεις μία μπάλα μπροστά σου και να πιστεύεις ότι είναι στρογγυλή. Δεν το πιστεύεις, το γνωρίζεις όμως, δεν πρόκειται να αλλάξει σχήμα. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εγω παντως αυτο που δε μπορω να καταλαβω ειναι που οδηγει η απορριψη-απο αντιδρασης-μιας θρησκειας. Πιστευω πολυ απλα αυτο που πιστευε και Ο Ιδρυτης της θρησκειας μου οτι η πιστη μπορει να συμβαδισει με την ερευνα και αυτος ο συνδυασμος ειναι που δινει αξια στη ζωη του ανθρωπου.
Συνεπως, κανενας δεν ξερει, γι'αυτο κανενας δε γνωριζει. Και ποτε δε θα συμβει αυτο. Αρα πιστευω οτι το μονο που μενει στον ανθρωπο ειναι η πιστη του και η αναζητηση της αληθειας, που βεβαια δεν θα βρεθει ποτε. Αλλα βεβαια δεν εχει σημασια η Ιθακη, αλλα η Οδυσσεια.
Και πρακτικα παντως, αυτο που τελευταιος αδαης διαπιστωνει ειναι οτι μονο η θρησκεια αποτελεσε ενωτικη δυναμη ανθρωπων. Αυτο και μονο νομιζω οτι ειναι δειγμα της ιδιας της αξιας υπαρξης των θρησκειων μεσα στην ανθρωποτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Δεν νομιζω πως ο συνδιασμος θρησκευτικης πιστης και ερευνας ειναι αυτο που δνει αξια στην ζωη του ανθρωπου. Για μενα τουλαχιστον, αξια στην ζωή, δινει η προσωπκη αναζητηση της εσωτερικοτητας του εαυτου μας και η κατανοηση του.
Ακόμη, δεν νομιζω πως μονο η θρησκει αποτελει ενωτικη δυναμη ανθρωπων. Πιστευω πως η ενωτικη δυναμη μπορει να εχει μια πολυ πιο ευρεια εννοια, δεν εχει να κανει μονο με τα θρησκευτικα πιστευω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ειπα οτι εχει να κανει μονο με τα θρησκευτικα πιστευω. Απλως μεχρι τωρα μονο η θρησκεια ηταν ισχυρη ενωτικη δυναμη αναμεσα στους ανθρωπους.
Σαν αξια στη ζωη του ανθρωπου βεβαια επετρεψε μου να μη μπορω να αποδεχτω οτι αποτελει μονο η κατανοηση του εαυτου μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Δεν ειπα οτι εχει να κανει μονο με τα θρησκευτικα πιστευω. Απλως μεχρι τωρα μονο η θρησκεια ηταν ισχυρη ενωτικη δυναμη αναμεσα στους ανθρωπους.
Σαν αξια στη ζωη του ανθρωπου βεβαια επετρεψε μου να μη μπορω να αποδεχτω οτι αποτελει μονο η κατανοηση του εαυτου μας.

Δεν ήταν μόνο η θρησκεια. Πιστευω μιλαμε για μια ευρυτερη εννοια ανθρωπων που μοιραζονται κοινα πιστευω, οχι απαραιτητα θρησκευτικα.

Και προφανως δεν δινει αξια μονο αυτο. Απλα πιστευω για να μπορεσεις να προχωρησεις ομαλα στην ζωη σου, και για να νιωσεις ουσιαστικη ικανοποιηση, πρεπει πρωτα να εχεις κατανοησει τον εαυτο σου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ήταν μόνο η θρησκεια. Πιστευω μιλαμε για μια ευρυτερη εννοια ανθρωπων που μοιραζονται κοινα πιστευω, οχι απαραιτητα θρησκευτικα.

Και προφανως δεν δινει αξια μονο αυτο. Απλα πιστευω για να μπορεσεις να προχωρησεις ομαλα στην ζωη σου, και για να νιωσεις ουσιαστικη ικανοποιηση, πρεπει πρωτα να εχεις κατανοησει τον εαυτο σου.


Καπου νομιζω οτι συμφωνουμε τωρα. Αλλα γενικα εως τωρα, παντα, οι πιο ισχυρες θα ελεγα ενωσεις ανθρωπων προηλθαν μεσω της θρησκειας, αποδειξη η επιβιωση του ελληνικου γενους σε καθεστως αιωνιας κατοχης. Σχετικα με τα αλλα πιστευω, απ'οτι εχω διαπιστωσει, καταρριπτονται πολυ πιο ευκολα οι ενωσεις, ας παρουμε σαν παραδειγμα τον κομμουνισμο, σαν πολιτικο πιστευω, που σε 50 περιπου χρονια διαιρεθηκε σε πολλες υπο-ιδεολογιες. συχνα εχθρικες μεταξυ τους. Ευκολα σημερα το διαπιστωνουμε και στη χωρα μας, οπου το ΚΚΕ περιλαμβανει κομμουνιστες σοβιετικης κλασης και ο ΣΥΡΙΖΑ ευρωκομμουνιστες, με πολλες προστριβες μεταξυ τους.
Το ιδιο θα ελεγα συνεβη και με την καστα των φιλοσοφων ήδη απο αρχαιοτητας, με διαιρεση σε παραδοσιακους φιλοσοφους και σοφιστες.
Δεν εξυψωνω τις θρησκευτικες ενωσεις, απλως μεχρι σημερα εγω βλεπω οτι αυτες ειναι που απεδωσαν τις ισχυροτερες σχεσεις.


Σχετικα με την ανακαλυψη της εσωτερικοτητας και του εαυτου μας, ειναι βεβαια σημαντικο βημα, αλλα δε νομιζω οτι επαρκει απο μονο του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Προσωπικά δηλώνω άθεος. Δε θεωρώ βέβαια τη θρησκεία σε καμία περίπτωση άχρηστη, τουλάχιστον τον Χριστιανισμό (τις αρχές του οποίου όπως και να 'χει γνωρίζω καλύτερα σε σχέση με αυτές των άλλων θρησκειών).

Ο Χριστιανισμός διδάσκει την αγάπη, το σεβασμό προς τον συνάνθρωπο, την ταπεινοφροσύνη κ.τ.λ. πράγματα τα οποία είναι απαραίτητα για έναν πολιτισμένο άνθρωπο. Όμως παράλληλα βρίσκω αρνητικό το γεγονός ότι οι άνθρωποι στηρίζουν τις δυνάμεις και τις ελπίδες τους σε μια θρησκεία /σε αυτόν.
Ο καθένας πρέπει να μάθει να εκτιμά το γεγονός ότι ό,τι πέτυχε, το πέτυχε επειδή ο ίδιος πάλεψε για αυτό.
ΔΕΝ υπάρχει καμία πνευματική δύναμη η οποία θα σου καλυτερεύσει τις συνθήκες ζωής αν εσύ κάθεσαι με σταυρωμένα χέρια μιζεριάζοντας και ελπίζοντας σε κάτι μόνο και μόνο επειδή δε μπορείς να λειτουργήσεις αυτόνομα και έχεις πείσει τον εαυτό σου ότι υπάρχει αυτή η δύναμη απλά για να δικαιολογήσεις αυτή σου την αδυναμία.
Μπορείς να ελπίζεις, σε σένα, ότι οι πράξεις σου θα οδηγήσουν στο επιθυμητό αποτέλεσμα που επιδιώκεις εφόσον εσύ κάνεις ότι καλύτερο μπορείς.

Προσωπικά, έτσι ζω. Σέβομαι το γεγονός ότι ζω σε αυτόν τον κόσμο με τα υπάρχοντά του, δεν σταματάω ποτέ να προσπαθώ για κάνω κάποια προσευχή σε κάποια ανώτερη δύναμη. Απλά υπομένω "τον πόνο"¨της κατάστασης μέχρι να περάσει γιατί, αποδεδειγμένα, όλα συνηθίζονται και ο χρόνος γιατρεύει τα πάντα. Δεν έχω ανάγκη καμία θρησκεία να μου επιβάλλει τους κανόνες ηθικής της και τις παραδόσεις της.
ΜΠΟΡΕΙ τελικά τον κόσμο να τον έφτιαξε ο Θεός και να μου πρόσφερε θέση σε αυτόν, να υπήρξε ο Χριστός με τα ακριβή χαρακτηριστικά που του προσδίδει η Βίβλος και δε ξέρω 'γω τι άλλο. Δε μπορώ όμως αυτά να τα αποδείξω. Μου αρκεί που σέβομαι αυτό τον κόσμο και τη ζωή μου. Το "Ευχαριστώ" σε αυτούς είναι αυτός ο σεβασμός, αν υπάρχουν. :)

Η δύναμη της πίστης σε μια θρησκεία για τον "μέσο άνθρωπο" στηρίζεται κατά βάσην στο γεγονός ότι σε αυτή τη θρησκεία και τις αρχές της πιστεύουν και τα άτομα του περιβάλλοντος του ατόμου. "Πιστεύω εγώ, πιστεύουν οι γονείς μου, πιστεύουν οι γείτονες, οι φίλοι, οι γνωστοί, πιστεύει όλος ο κόσμος στη δύναμη της θρησκείας και των ελπίδων που δίνει".
Αυτό στις περισσότερες των περιπτώσεων έχει ως αποτέλεσμα την ανάπτυξη της μισαλλοδοξίας του πιστού για τους αλλόθρησκους. Ένας άθεος/ αλλόθρησκος, στα μάτια του πιστού, ουσιαστικά διαψεύδει τη πνευματική "δύναμη" που προσφέρει η θρησκεία στο άτομο και γίνεται εχθρικά αντιληπτός από τον πιστό. Φυσικά εδώ μπαίνει στη μέση και το γεγονός της κατάκρισης ό,τιδήποτε διαφορετικού, που ξεφεύγει από το "μέτριο", το "συνηθισμένο".

Κατά τη γνώμη μου οι περισσότεροι άνθρωποι δεν είναι έτοιμοι να πιστέψουν σε μια θρησκεία. Μια θρησκεία με τις αρχές που δίδαξε ο Χριστός θα είχε επιτελέσει το σκοπό της αν πιστευόταν πλειοψηφικά από ανθρώπους με ένα standard μορφωτικό επίπεδο, κριτική ικανότητα και προσωπικότητα.
Έτσι όπως είναι τα πράγματα σήμερα έχει αλλοιωθεί η ουσία της εν λόγω θρησκείας' την οποία ουσία δεν την αλλοιώνουν ούτε οι άθεοι, ούτε οι αγνωστικιστές ούτε οι αλλόθρησκοι παρά οι ίδιοι οι... "χριστιανοί".


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Νομιζω οτι οταν πραγματικα ο χριστιανος βλεπει αρνητικα τους αλλους εχει οντως χασει την ουσια της θρησκειας του της ιδιας. Εγω μιλαω για τη θρησκεια στο υγιες επιπεδο και κατανοω οτι ειναι δυσκολο να επιτευχθει.
Οσο για την 100% στηριξη των πιστων στην ανωτερη δυναμη, διαφωνω και εγω προσωπικα και η φιλοσοφια του χριστιανισμου, αλλα και η αρχαιοελληνικη φιλοσοφια. Σαφως πιστευω οτι το προβλημα δεν ειναι η θρησκεια, αλλα ο τροπος με τον οποιο μεγαλη μεριδα πιστευει σε αυτην. Επαναλαμβανω αυτο που ειπα οτι λοιπον πρεπει να γινει προσπαθεια να βελτιωθει ο τροπος με τον οποιο πιστευουμε και οχι να καταργουμε αυτουσιο το μακραιωνο και σημαντικοτητα θεσμο της θρησκειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Προσωπικά συμφωνώ μεν με τις αξίες που πρεσβεύουν ορισμένες θρησκείες αλλά καμία απ' αυτές δεν με καλύπτει με τις εξηγήσεις της. Προτιμώ να βλέπω τον κόσμο ορθολογιστικά και βασισμένος στις επιστήμες παρά να νομίζω ότι κάπου υπάρχει μία δύναμη που τα κινεί όλα (αλήθεια ο Θεός που ακριβώς βρίσκεται???).

Το αν η εκκλησια εχει διαστρεβλωσει καποια γεγονοτα δεν μπορεις να το στηριξεις και δε μπορεις να το περιορισεις μονο στη χριστιανικη εκκλησια. [\quote]

Το ότι έχει διαστρεβλώσει γεγονότα είναι κοινή αλήθεια και μπορεί να αποδειχτεί πολύ εύκολα.

ΥΓ: Ο Φρόυντ δεν ήταν ψυχολόγος, ψυχίατρος ήταν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Προσωπικά συμφωνώ μεν με τις αξίες που πρεσβεύουν ορισμένες θρησκείες αλλά καμία απ' αυτές δεν με καλύπτει με τις εξηγήσεις της. Προτιμώ να βλέπω τον κόσμο ορθολογιστικά και βασισμένος στις επιστήμες παρά να νομίζω ότι κάπου υπάρχει μία δύναμη που τα κινεί όλα (αλήθεια ο Θεός που ακριβώς βρίσκεται???).

Το αν η εκκλησια εχει διαστρεβλωσει καποια γεγονοτα δεν μπορεις να το στηριξεις και δε μπορεις να το περιορισεις μονο στη χριστιανικη εκκλησια.

Το ότι έχει διαστρεβλώσει γεγονότα είναι κοινή αλήθεια και μπορεί να αποδειχτεί πολύ εύκολα.

ΥΓ: Ο Φρόυντ δεν ήταν ψυχολόγος, ψυχίατρος ήταν.

Συμφωνώ με όσα λες. Δίκιο και για το ΥΓ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Προσωπικά συμφωνώ μεν με τις αξίες που πρεσβεύουν ορισμένες θρησκείες αλλά καμία απ' αυτές δεν με καλύπτει με τις εξηγήσεις της. Προτιμώ να βλέπω τον κόσμο ορθολογιστικά και βασισμένος στις επιστήμες παρά να νομίζω ότι κάπου υπάρχει μία δύναμη που τα κινεί όλα (αλήθεια ο Θεός που ακριβώς βρίσκεται???).

Το αν η εκκλησια εχει διαστρεβλωσει καποια γεγονοτα δεν μπορεις να το στηριξεις και δε μπορεις να το περιορισεις μονο στη χριστιανικη εκκλησια.

Το ότι έχει διαστρεβλώσει γεγονότα είναι κοινή αλήθεια και μπορεί να αποδειχτεί πολύ εύκολα.

ΥΓ: Ο Φρόυντ δεν ήταν ψυχολόγος, ψυχίατρος ήταν.

Ε τοτε να μου το αποδειξεις!;)
Κι αν το κανεις επαρκως, εγω θα το αποδεχθω.
Δεν λεω οτι δεν εχει διαστρεβλωσει, αλλα οταν ο καθενας βγαινει και λεει ο,τι του κατεβει απο το κεφαλακι και το αναγαγει σε αυταποδεικτη κοινη αληθεια (λαθος που βεβαια εχω κανει κι εγω ορισμενες φορες) εγω δεν θα το αποδεχθω αβασανιστα.
Για τα υπολοιπα συμφωνω. Δικαιωμα του καθενος να μην τον εκφραζει μια απο τις γνωστες θρησκειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Αν έχεις κρατήσει τα παλιά σου βιβλία διάβασε την ιστορία της Στ' δημοτικού ή της Γ' γυμνασίου ή περίμενε του χρόνου για να δεις στην ελληνική επανάσταση διαστρέβλωση γεγονότων από την επίσημη εκκλησία (Παλαιών Πατρών Γερμανός, Γρηγόριος ο 5ος, μύθος του κρυφού σχολείου κλπ)

Αυτά για ιστορικά ζητήματα εάν θες και για θεολογικά αργότερα, αφου διαβάσεις τα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσικα και ζηταω θεολογικα και μονο ζητηματα. Η εθνικη προπαγανδα που καλυπτεται πισω απο οποιαδηποτε θρησκεια με αφηνει παγερα αδιαφορο και ειναι εξαιρετικα επιπολαιο να κατηγορησω την επικαλυψη γι'αυτο, που ειναι φυσικα η θρησκεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Μα υπάρχει μεγαλύτερη διαστρέβλωση της όποιας χριστιανικής πίστης από τη σημερινή εκκλησία?

Τι σχέση έχει η ζωή του μέσου ιερωμένου ή μέσου "πιστού" με αυτά που θεωρητικά πρεσβεύει η "ιδεολογία" του χριστιανισμού?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καμια απολυτως στις πιο πολλες περιπτωσεις. Αλλο η θρησκεια κι αλλο η εκκλησια ομως. Αυτο νομιζω οτι το εχω διατυπωσει πολλες φορες.
Και ειναι απλα προφαση αυτο που λες για να μην πιστευει καποιος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εδώ που τα λέμε ο Χριστιανισμός είναι η μόνη θρησκεία που είναι τόσο "φλου", δεν είναι τυχαίο που οι περισσότεροι άθεοι προέρχονται από χώρες με χριστιανικές πεποιθήσεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top