Θρησκεία

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αυτο ειναι δογμα βεβαια. Εγω το αποδεχομαι βασει της θρησκειας μου, αλλα δεν υπαρχει η δυνατοτητα να το ψαξω και δεν εχει και κανενα νοημα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Πάντως το σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς να κατηγοριοποιήσεις τα μέλη μιας κοινωνίας και να ισχυριστείς πως μια άποψη είναι αποδεκτή απ' όλους.Είναι αδύνατον τόσο θεωρητικά όσο και πρακτικά λόγω της διαφορετικότητας μεταξύ μας.Συνεπώς,δεν υπάρχει και επικρατούσα άποψη.Και μην ξαναρχίσεις τα περί μορφωμένων ανθρώπων,γιατί αυτοί αποτελούν την μειοψηφία,αν εννοείς την πραγματική μόρφωση και όχι την παπαγαλίστικη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Αυτο ειναι δογμα βεβαια. Εγω το αποδεχομαι βασει της θρησκειας μου, αλλα δεν υπαρχει η δυνατοτητα να το ψαξω και δεν εχει και κανενα νοημα.

είναι το Τριαδικό δόγμα....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Καποιοι ταυτιζουν τη θρησκεια με την εκκλησια κι αυτο ειναι το μεγαλυτερο λαθος τους.
Ενας θρησκος εχει συγκεκριμενο τροπο ζωης, δεν ειναι απαραιτητα ανθιμικος, χρυσοστομικος και τα λοιπα.

Εγώ δεν το κανω αυτό. Αλλο το ενα κ αλλο το αλλο. Απλα τυχαινει να τα αντιπαθω και τα δυο το ιδιο.
Οσο για τον τρόπο που ζει ενας θρησκος, προβλημα του. Και δεν το λεω με σκοπο να θίξω κανεναν για να μην παρεξηγουμαστε.
Καθενας κανει τις επιλογες του. Εγω επιλεγω να ζω χωρις θρησκευτικα πιστευω ή 'κανονες΄πανω απ το κεφαλι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Πάντως το σίγουρο είναι ότι δεν μπορείς να κατηγοριοποιήσεις τα μέλη μιας κοινωνίας και να ισχυριστείς πως μια άποψη είναι αποδεκτή απ' όλους.Είναι αδύνατον τόσο θεωρητικά όσο και πρακτικά λόγω της διαφορετικότητας μεταξύ μας.Συνεπώς,δεν υπάρχει και επικρατούσα άποψη.Και μην ξαναρχίσεις τα περί μορφωμένων ανθρώπων,γιατί αυτοί αποτελούν την μειοψηφία,αν εννοείς την πραγματική μόρφωση και όχι την παπαγαλίστικη.

:no1::no1::no1:
ακριβώς. με καλυψες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Thread Closed μέχρι να ηρεμήσουν τα πνεύματα και να καθαριστεί από τα off-topic και flame μηνύματα :)





-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
"Μάθαινα ανθρώπους τίμιους ότι η κατήχηση των ξένων εναντίον της θρησκείας μας προοδεύει. Τότε κάπνισαν τα μάτια μου... Πάγω εις τον Κωλέτη και τους λέγω... δε μας αφήνεις ήσυχους να ζήσουμεν εδώ με την μακτοκυλισμένη μας πατρίδα με τη θρησκεία μας, αλλά μας τζαλαπατάς και μας διαιρείς. Γνωρίζομεν τις ενέργειες τις μυστικές των ξένων, όπου εργάζονται δια τη θρησκείαν μας. Θρησκεία δεν αλλάζομεν εμείς, ούτε την πουλούμεν"

"Απομνημονεύματα Μακρυγιάννη"

Ο Χριστός είχε πει:

"Μη νομίσετε ότι ήλθον καταλύσαι νόμο ή τους προφήτας. Ουκ ήλθον καταλύσαι, αλλά πληρώσαι"

Ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος:

"Η παιδεία μετάληψις αγιότητος εστί"



Αν κάτι κατάφερε και κράτησε ενωμένους εμάς τους ΈΛληνες καθόλη αυτή τη δυσβάσταχτη πορεία του εξανδραποδισμού από τους Τούρκους, ήταν η θρησκεία μας.

Αν κάτι θα συνεχίσει να μας κρατά ενωμένους, έστω και υπό χαλαρότερη έννοια, αυτή θα 'ναι η θρησκεία μας.


Ο Χριστιάνισμος σε καμιά περίπτωση δεν επιβάλλει κάτι. Είναι πηγή αισιοδοξίας, χαράς, γαλήνης, ευτυχίας. Για όσους δε ξέρουν να διαβάσουν και λίγο Αγία Γραφή.

Ποτε΄δε λέει σε κάποιον υποχρεωτικά να κάνει νηστεία π.χ.

Όλη η φιλοσοφία του βασίζεται στο "αγαπάτε αλλήλους", στο σεβασμό, την αλληλοεκτίμηση, την ισότητα.

Λέτε και αν είναι κάποιος Χριστιανός θα 'ναι χειραγωγημένος ή και δε ξέρω και 'γω τί. Έλεος.

Καλό είναι να προβληματιζόμαστε, αλλά με μέτρο. Όχι να κάνουμε κάτι από "αντίδραση" στο κατεστημένο και μόνο. Όποιος το κάνει αυτό, δε ξέρει πραγματικά τι του γίνεται.


Κλείνω, με αυτό που 'πε ο Κολοκοτρώνης:

"Πρέπει να φυλάξετε την πίστη σας και να την στερεώσετε, διότι, όταν επιάσαμε τα άρματα, είπαμε πρώτα υπέρ Πίστεως και έπειτα υπέρ Πατρίδος"


Αυτά στους φίλτατους που "εν χορδαίς και τυμπάνοις" εκλαϊκεύουν το ο,τιδήποτε, το καταργούν, το πατούν, το συνθλίβουν με τα κενόδοξα αλλά πάντα προοδευτικά μυαλουδάκια τους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
+1:iagree:
Πιστεύω πως η θρησκεια δινει κιόλας μία εξήγηση σε πράγματα τα οποία η επιστημη δεν εχει εξηγησει η ο κοσμος δεν αποδεχεται την επιστημονικη προσεγγιση. Ποτε δεν πιστευα, ουτε πιστευω πως προκειται να στραφω στην θρησκεια.


Εκτος αυτου μετα απο φυλλαδια τα οποια πεσανε προσφατα στα χερια μου από μία τύπισσα, που φωναζε εκτος των αλλων "Μετανοείστε. Ο Ιησους θα επιστρεψει" στο Συνταγμα, σχετικα με -προσεξτε με- ΠΑΙΔΙΚΕΣ ΕΞΟΜΟΛΟΓΗΣΕΙΣ (αν ειναι ποτε δυνατόν) κόντεψα να ΞΕΡΑΣΩ. Μιλάμε για επιβολή των πιο ηλιθιων (συγγνωμη για την εκφραση) και οπισθοδρομικων 'κανονων' σε μικρα παιδια. Απλα ελπιζω μην επεσε στα χερια κανενος παιδιου δημοτικου αυτο το παλιοχαρτο..γιατι εστω και λιγο να πιστευει θα νιωσει οτι ειναι αμαρτωλο η οτι εχει κανει καποιο τραγικο λαθος επειδη "Δεν εκανε την προσευχη του πριν το φαγητο" η "Ζηλεψε εναν φιλο του"..αν είναι δυνατον. Δεν συνεχιζω να επεκτεινομαι γιατι δεν βρισκω καν λεξεις να περιγραψω την αηδια που μου προκαλεσε αυτο το εντυπο..:mad:ο τροπος που ηταν γραμμενο το κειμενο που καταδικαζε ακομη και την παιδικη περιεργεια.:(:mad::mad::mad:
Και φυσικά αν ρωτήσουμε επίσημους φορείς θα δηλώσουν ότι πρόκειται για "μεμονωμένο περιστατικό που δεν έχει σχέση με την εκκλησία".





Χμ.... πού άραγε έχω ξανακούσει αυτό το "μεμονωνμένο περιστατικό"; :fss:




Edit: Και πάνω στο τελευταίο post του Mostel: ναι, φυσικά και το "αγαπάτε αλλήλους", το κεντρικό νόημα, έχει ουσία και αξίζει.
Το νόημα χάνεται όταν έρχεται η τυπολατρεία. :Χ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
"Μάθαινα ανθρώπους τίμιους ότι η κατήχηση των ξένων εναντίον της θρησκείας μας προοδεύει. Τότε κάπνισαν τα μάτια μου... Πάγω εις τον Κωλέτη και τους λέγω... δε μας αφήνεις ήσυχους να ζήσουμεν εδώ με την μακτοκυλισμένη μας πατρίδα με τη θρησκεία μας, αλλά μας τζαλαπατάς και μας διαιρείς. Γνωρίζομεν τις ενέργειες τις μυστικές των ξένων, όπου εργάζονται δια τη θρησκείαν μας. Θρησκεία δεν αλλάζομεν εμείς, ούτε την πουλούμεν"

"Απομνημονεύματα Μακρυγιάννη"

Ο Χριστός είχε πει:

"Μη νομίσετε ότι ήλθον καταλύσαι νόμο ή τους προφήτας. Ουκ ήλθον καταλύσαι, αλλά πληρώσαι"

Ο Ιωάννης ο Χρυσόστομος:

"Η παιδεία μετάληψις αγιότητος εστί"



Αν κάτι κατάφερε και κράτησε ενωμένους εμάς τους ΈΛληνες καθόλη αυτή τη δυσβάσταχτη πορεία του εξανδραποδισμού από τους Τούρκους, ήταν η θρησκεία μας.

Αν κάτι θα συνεχίσει να μας κρατά ενωμένους, έστω και υπό χαλαρότερη έννοια, αυτή θα 'ναι η θρησκεία μας.


Ο Χριστιάνισμος σε καμιά περίπτωση δεν επιβάλλει κάτι. Είναι πηγή αισιοδοξίας, χαράς, γαλήνης, ευτυχίας. Για όσους δε ξέρουν να διαβάσουν και λίγο Αγία Γραφή.

Ποτε΄δε λέει σε κάποιον υποχρεωτικά να κάνει νηστεία π.χ.

Όλη η φιλοσοφία του βασίζεται στο "αγαπάτε αλλήλους", στο σεβασμό, την αλληλοεκτίμηση, την ισότητα.

Λέτε και αν είναι κάποιος Χριστιανός θα 'ναι χειραγωγημένος ή και δε ξέρω και 'γω τί. Έλεος.

Καλό είναι να προβληματιζόμαστε, αλλά με μέτρο. Όχι να κάνουμε κάτι από "αντίδραση" στο κατεστημένο και μόνο. Όποιος το κάνει αυτό, δε ξέρει πραγματικά τι του γίνεται.


Κλείνω, με αυτό που 'πε ο Κολοκοτρώνης:

"Πρέπει να φυλάξετε την πίστη σας και να την στερεώσετε, διότι, όταν επιάσαμε τα άρματα, είπαμε πρώτα υπέρ Πίστεως και έπειτα υπέρ Πατρίδος"


Αυτά στους φίλτατους που "εν χορδαίς και τυμπάνοις" εκλαϊκεύουν το ο,τιδήποτε, το καταργούν, το πατούν, το συνθλίβουν με τα κενόδοξα αλλά πάντα προοδευτικά μυαλουδάκια τους.


Ειναι και αυτη η αποψη μου, αλλα το μεσογειακο μου ταμπεραμεντο φυσικα παλι δε με αφησε να την εκθεσω πολιτισμενα κι εγινε ψιλοχαμος!:P
Σωστος Στελιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και φυσικά αν ρωτήσουμε επίσημους φορείς θα δηλώσουν ότι πρόκειται για "μεμονωμένο περιστατικό που δεν έχει σχέση με την εκκλησία".





Χμ.... πού άραγε έχω ξανακούσει αυτό το "μεμονωνμένο περιστατικό"; :fss:




Edit: Και πάνω στο τελευταίο post του Mostel: ναι, φυσικά και το "αγαπάτε αλλήλους", το κεντρικό νόημα, έχει ουσία και αξίζει.
Το νόημα χάνεται όταν έρχεται η τυπολατρεία. :Χ


Να σου πω, αν η τυπολατρεια συναδει με τη φιλοσοφια της θρησκειας εμενα προσωπικα δε με ενοχλει καθολου. Το ξερω οτι δυσκολα καποιος τα συνδυαζει και τα δυο, αλλα οχι αδυνατα. Οι τυποι μιας θρησκειας υπαρχουν γιατι ειναι οργανωμενο σωμα, ας πουμε το καταστατικο. Δε μπορει κανενας και τιποτα να ενωσει εκατομμυρια ανθρωπους χωρις κοινα αποδεκτους, ανθρωπινης φυσεως τυπους. Για λογους οργανωσης λοιπον, και μονο, δε μπορει η μεγαλυτερη, σημερα, θρησκεια του κοσμου να ειναι χυμα. Φυσικα οταν ακολουθουνται οι τυποι και χανεται η ουσια περναμε στο αντιθετο αποτελεσμα. Πιστευω οτι πρεπει να γινεται συνδυασμος.
Οσο για τις φυλλαδες, προσωπικα παντα ξεκιναω απο την επισημη πηγη. Δεν ξερω στη συγκεκριμενη περιπτωση ποια ειναι αυτη, αλλα πριν κατηγορησουμε ολοκληρη την οργανωση της εκκλησιας, καλο ειναι να ψαχνουμε πρωτα. Καποιος που απορριπτει αξιωματικα τις θρησκειες θα μπορουσε να επικαλεστει ακομη και το "Ξυπνα", το οποιο ομως φυσικα δεν εχει καμια σχεση με την εκκλησια. Και στην τελικη οποιος εχει τη μαγκια ας αγωνιστει να φτιαξει την εκκλησια, που εχει προσφερει παρα πολλα. Η καταργηση ειναι το ευκολοτερο μεσο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
Πιστεύω πως η θρησκεια δινει κιόλας μία εξήγηση σε πράγματα τα οποία η επιστημη δεν εχει εξηγησει η ο κοσμος δεν αποδεχεται την επιστημονικη προσεγγιση. Ποτε δεν πιστευα, ουτε πιστευω πως προκειται να στραφω στην θρησκεια.

Εγώ δεν πιστεύω σε καμία θρησκεία. Βασικά πιστεύω πως οι θρησκείες είναι κατασκεύασμα του ανθρώπου για να ελαφραίνει ο τρόμος του θανάτου. Δεν ξέρω, ίσως υπάρχει ή υπήρξε κάτι ανώτερο όμως σε καμία περίπτωση δεν πιστεύω πως μας "παρακολουθεί" ή κάτι τέτοιο.

με καλυψατε απολυτα.:xixi:αλλωστε,σημερα ο κοσμος εχει γινει ετσι που δεν ξερεις που να πιστεψεις.δεν ξερω τι θα πειτε για αυτο,αλλα ειμαι σιγουρη οτι η εκκλησια εχει διεστρεβλωσει μερικα γεγονοτα για να φανει ο χριστιανισμος η τελεια θρησκεια.πιστευω στη μοιρα,στο πεπρωμενο.οτι κατι ειναι προκαθορισμενο.αν ειναι να πεθανεις,θα πεθανεις ειτε βγεις απο το σπιτι σου ειτε μεινεις μεσα.ισως να ειμαι εγω λαθος,αλλα οπως ειπε και η Krou,μπορει να υπαρχει κατι ανωτερο αλλα ουτε εγω πιστευω οτι μας παρακολουθει(the truth is out there Molder:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το αν η εκκλησια εχει διαστρεβλωσει καποια γεγονοτα δεν μπορεις να το στηριξεις και δε μπορεις να το περιορισεις μονο στη χριστιανικη εκκλησια. Για μενα παντως δεν εχει καμια σημασια αυτο, γιατι πολυ απλα δεν πιστευω οτι η αληθεια βρισκεται σε καμια συγκεκριμενη θρησκεια, παρα μονο στο Θεο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
ναι,εννοειται οτι δεν το εχει κανει μονο η χριστιανικη εκκλησια και για αυτο ακριβως το λογο δεν προκειται να πιστεψω σε καποια θρησκεια.οποιαδηποτε θρησκεια σου την παρουσιαζουν ετσι ωστε να φαινεται τελεια.δε σου φαινεται παραξενο αυτο?αλλα η ουσια δεν ειναι στην θρησκεια αλλα σε μια ανωτερη δυναμη.αυος ειναι ο λογος ομως που δε συμπαθησα τους παπαδες(ασχετο αυτο τωρα:D)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ο ανθρωπος, σαν ενα μονο μερος του κοσμου, για μενα δεν εχει την ικανοτητα να ανακαλυψει καμια αληθεια. Αυτο λοιπον που του μενει ειναι η πιστη. Και εχει αποδειχθει ιστορικα οτι η πιστη κραταει και ζωντανο το φρονημα. Απο κει και περα λοιπον, η ομορφια ειναι στην ιδια την πιστη. Πεφτει σε ατοπημα οποιος προσπαθησει να αποδειξει μια θρησκεια λογικα και αλλωστε οι ιδιες οι θρησκειες αποδεχονται οτι σκοπος τους δεν ειναι να αποδειχθουν, αλλα να πιστευθουν. Η ερευνα που ο καθενας πρεπει να κανει εγκειται μονο στο ποιο σκοπο ακριβως εχει καθε θρησκεια. Απο κει και περα αν προσπαθησει να αποδειξει μια θρησκεια ή θα τρελαθει ή δεν θα καταφερει τιποτα. Ο σκοπος της χριστιανικης θρησκειας ειναι η ειρηνη και η καλυτερευση των ανθρωπινων σχεσεων. Νομιζω οτι ειναι κατι πιο επικαιρο απο ποτε. Συνεπως, πιστευω στη θρησκεια με το σκοπο αυτο.
Οπως ειπε κι ο Πετρος Γαιτανος καποτε: "Δε με ενδιαφερει ποιος ηταν ο Χριστος, μου φτανει που Τον πιστευω".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
οκ,ετσι το βλεπεις εσυ και εν μερει εχεις δικιο.ομως πιστευουμε σε κατι χωρις να ξερουμε την πραγματικη αληθεια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
οκ,ετσι το βλεπεις εσυ και εν μερει εχεις δικιο.ομως πιστευουμε σε κατι χωρις να ξερουμε την πραγματικη αληθεια

Ε αυτό ακριβώς σημαίνει το πιστεύω :P αν ήξερες δεν θα πίστευες, θα γνώριζες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Παλευουμε να την ανακαλυψουμε την αληθεια κι αυτο μας κανει καλυτερους. Ισως τελικα αυτος να ειναι και ο σκοπος του ανθρωπου. Το γεγονος ομως ειναι οτι καμια αληθεια δεν θα ειναι γνωστη ποτε σε κανεναν, αλλιως αυτοματα δεν θα ειχε κανενα λογο η ιδια η υπαρξη του ανθρωπου. Ουσιαστικα λοιπον το μονο που μπορει ο ανθρωπος να κατακτησει ειναι η πιστη του και δεν καταλαβαινω γιατι στην αναζητηση της αληθειας να πρεπει παντα απο ολους τους δηθεν προοδευτικους να καταργειται η πιστη. Ο ιδιος ο Ιησους Χριστος, μια απο τις πιο προοδευτικες και παντα επικαιρες προσωπικοτητες της ανθρωπινης ιστοριας ηταν της αποψης "πιστευε μετ'ερευνης". Για μενα η πιστη και η θρησκεια δεν σε κανει καθολου μα καθολου οπισθοδρομικο. Αντιθετα, την αρνηση της πιστης προφασιζομενοι την αναζητηση της αληθειας τη θεωρω καπως..."επανασταση χωρις αιτια" και νομιζω οτι σε μια φαση που οι ανθρωπινες κοινωνιες εχουν απειρα προβληματα, δεν υπαρχει περιθωριο για αντιδρασεις τυπου sixties.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ε αυτό ακριβώς σημαίνει το πιστεύω :P αν ήξερες δεν θα πίστευες, θα γνώριζες.

Θεωρεις δηλαδη οτι υπαρχει εστω ενας ανθρωπος που κατεχει τη γνωση?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Θεωρεις δηλαδη οτι υπαρχει εστω ενας ανθρωπος που κατεχει τη γνωση?

Ε; Όχι βέβαια. Δεν είπα κάτι τέτοιο, διάβασε καλύτερα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
μην αρχίζετε πάλι... έλεος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 11 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top