Τι ποτά πίνετε;

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Πίνετε? Μόνοι σας ή με παρέα? Ποια ποτά σας αρέσουν?
Πίνετε με μέτρο ή έχετε συχνά "άσχημα αποτελέσματα"?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Εγώ δεν πίνω πολύ συχνά. (είμαι και μικρό παιδί)


Θυμάμαι όμως, ότι 3 φορές στη ζωή μου έχω γίνει ΠΙΤΑ.

1) Στη βάφτιση του αδερφού μου. (στην Κρήτη που τον βαφτίσαμε, υπάρχει το έθιμο της μονοποσάς ;) )

2) Στο γάμο του νονού μου. (και αυτός στην Κρήτη, ήταν 5 τα ξημερώματα και ήπια σχεδόν μισό μπουκάλι κρασί γιατί ήμουν βλαμένος)

3) Χτες! (με 2 ολόγιομα ποτήρια του κρασιού μπύρα, δλδ σχεδόν 3 κουτάκια)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Καμιά φορά, με παρέα κυρίως.
Πραγματικά άσχημα αποτελέσματα είχα μόνο μια φορά, λίγο παραπάνω έχω πιεί αρκετές φορές όμως.
Λίγα ποτά μου αρέσουν. Baileys και Martini είναι ωραία και οτιδήποτε άλλο έχει τόσο αλκοόλ ώστε να μην έχει γεύση :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Το καλοκαίρι είχα κυριολεκτικά ξεφύγει.. Κατέβαζα μισό μπουκάλι κρασί, μπύρες και στα καπάκια ουίσκι ή τζιν. Μετά από το πολύ άσχημο αποτέλεσμα που είχα μία φορά, το μείωσα και πίνω με μέτρο. Αν και το στομάχι μου αντέχει και δεν μεθάω εύκολα. Αγαπημένα μου ποτά είναι το κρασί, το ουίσκι Haig, η τεκίλα και το Gordons Gin. Από μπύρες, corona και η λεγόμενη μπυρα του αγιου βασίλη, που δυστυχώς βγαίνει περιορισμένα και μόνο τα χριστούγεννα :P
Μ' αρέσει πολύ να πίνω μόνη μου, αλλά το να πινεις με παρέα έχει την πλάκα του μέχρι ένα σημείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Με παρεα μονο. Πινω μονο ελληνικα παραδοσιακα ποτα (κρασι, ουζο, τσιπουρο) και καμια μπυριτσα.
Ασχημες συνεπειες δεν ειχα ποτε γιατι το αλκοολ δε με επηρεαζει καθολου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Με παρεα μονο. Πινω μονο ελληνικα παραδοσιακα ποτα (κρασι, ουζο, τσιπουρο) και καμια μπυριτσα.
Ασχημες συνεπειες δεν ειχα ποτε γιατι το αλκοολ δε με επηρεαζει καθολου.

E κοίτα άμα αναμείξεις 5 ποτήρια κρασί με 5 ποτήρια τσίπουρο να δείς πως θα σε επηρεάσει:P Σε μένα τουλάχιστον επιδρά άσχημα μόνο όταν συνδυάζω με λάθος τρόπο βαριά ποτά. Αλλα νταξει, το κρασί δεν είναι και ιδιαίτερα βαρύ, είναι περίπου 14.4%.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλα ειπαμε δεν θα κανω και κοκτειλ. Αυτα ειναι βλακειες. Καθε ποτο εχει τη δικια του ομορφια. Το κρασι ναι δεν ειναι βαρυ. Το τσιπουρο ομως ??:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Καλα ειπαμε δεν θα κανω και κοκτειλ. Αυτα ειναι βλακειες. Καθε ποτο εχει τη δικια του ομορφια. Το κρασι ναι δεν ειναι βαρυ. Το τσιπουρο ομως ??:P

Ε ναι το τσίπουρο είναι. Πω τι μου θύμισες τώρα..κλασικά πριν δυο βδομάδες ξύπνησα το βράδυ επειδή διψούσα απίστευτα. Πάω στο ψυγείο πέρνω ένα μπουκάλι νερό ΑΥΡΑ και αρχίζω να πίνω. Μετά απο κλάσματα δευτερολέπτου το φτύνω..είχε μεσα τσικουδιά απ το χωριό! Πόσο κλασικό σκηνικό..:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ε ναι το τσίπουρο είναι. Πω τι μου θύμισες τώρα..κλασικά πριν δυο βδομάδες ξύπνησα το βράδυ επειδή διψούσα απίστευτα. Πάω στο ψυγείο πέρνω ένα μπουκάλι νερό ΑΥΡΑ και αρχίζω να πίνω. Μετά απο κλάσματα δευτερολέπτου το φτύνω..είχε μεσα τσικουδιά απ το χωριό! Πόσο κλασικό σκηνικό..:P

Το όνομα τσικουδιά είναι υποτιμητικό. Το σωστό όνομα είναι ρακή.



(κι εσύ Κρητικιά είσαι?)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ειναι το ιδιο. Η τσικουδια ειναι ενα ελαφρυ ηδυποτο. Η ρακη ειναι το κρητικο και τουρκικο ονομα για το τσιπουρο που ειναι πολυ πιο βαρυ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Πίνω συχνά,συνήθως με παρέα,αλλά και μόνος.Προτιμώ μπύρα ή σφηνάκια.Τεκίλα και ούρσους τα σπάνε επίσης ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Το όνομα τσικουδιά είναι υποτιμητικό. Το σωστό όνομα είναι ρακή.



(κι εσύ Κρητικιά είσαι?)

Με κάλυψε ο Μιν.
Κρητικιά είμαι, αλλά δεν έχω πατήσει ποτέ στο χωριό, δεν ξερω καν που ακριβώς στην Κρήτη είναι ή πως το λένε. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
πίνω και μόνος και με παρέα!το αγαπημένο μου ποτό είναι η ξανθιά μπύρα!βέβαια είναι ελαφριά αλλά μου αρέσει...δεν έχω μεθύσει ποτέ και γενικώς έχω παρατηρήσει οτι και να πιω πολύ δεν έχω προβλήματα ακόμα και με πιο περιεκτικά σε οινόπνευμα ποτά!αλλά καλά είναι να προσέχουμε πάντα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Πόσο είναι το πολύ; Εγω όταν έπαθα ζημιά είχα πιει γύρω στα 750ml ρακή σε ένα βράδυ και διάφορα άλλα πράγματα που μου πάσαραν, λίγο κρασί, λίγη βότκα με πορτοκάλι, λίγη ζιβανία (κυπριακό πότο αντίστοιχο της ρακής αλλά πιο δυνατό). Ξέρασα 4 φορές συνολικά, 2 το βράδυ και 2 το πρωί. Ήμουν μεθυσμένος 2 μέρες ξέρω γω :P .
Δεν άξιζε πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Πίνω , αλλά δε τρελλαίνομαι. Προτιμώ να πάω σε καφετέρια και να πιω ένα χυμό παρά να πάρω μπίρα για το "διούτε μας, πίνουμε αλκοόλ" :)

Ούτως ή αλλως στο κλαμπ ή στο καφε δεν υπάρχει περίπτωση να σου φέρουν καθαρό αλκοόλ..

Ας πούμε ποτέ δεν είναι Vodka με λεμονάδα.. άλλα είναι λεμονάδα με Vodka :)

Τα καλύτερα ξύδια γίνονται σε σπίτια φίλων ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
Πόσο είναι το πολύ; Εγω όταν έπαθα ζημιά είχα πιει γύρω στα 750ml ρακή σε ένα βράδυ και διάφορα άλλα πράγματα που μου πάσαραν, λίγο κρασί, λίγη βότκα με πορτοκάλι, λίγη ζιβανία (κυπριακό πότο αντίστοιχο της ρακής αλλά πιο δυνατό). Ξέρασα 4 φορές συνολικά, 2 το βράδυ και 2 το πρωί. Ήμουν μεθυσμένος 2 μέρες ξέρω γω :P .
Δεν άξιζε πάντως.

καλά εσύ δεν ήπιες μόνο ένα είδος ποτού για αυτό...λογικό ήταν να πάθεις ότι έπαθες...ε εντάξει ήπιες και δυνατά ποτά...το πολύ για μένα εξαρτάται με το τι θα πιεις!αν πιεις 4 μπουκάλια μπύρα (των 500mL) θεωρώ είναι υπεραρκετά για μένα τουλάχιστον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
4 μπουκάλια μπύρα=10 φορές επίσκεψη στην τουαλέτα :P και πολλά ρεψίματα επίσης
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Undomiel

Νεοφερμένος

Η Αμφιτρίτη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών, Μαθητής Β' γυμνασίου και μας γράφει απο Κηφισιά (Αττική). Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Παρότι δεν έχω πιεί ποτέ ποσότητες αλκοόλ, έχω δοκιμάσει άρκετά είδη ποτών (κανένα δεν μου άρεσε ιδιαίτερα). :s


Επειδή το αλκοόλ επιδρά στα κύτταρα του εγκεφάλου, καλό είναι να μην πολυπίνουμε, ιδίως σ' αυτήν την ηλικία που ο εγκέφαλος αναπτύσσεται (μιλάω κυρίως για κάτω των 16).

Πιστεύω ότι το ποτό έχει τη δική του τέχνη, θέλει μέτρο κι αυτό αποκτάται με το χρόνο.

Δεν βιάζομαι να μεγαλώσω, μιας και έχω διαπιστώσει ότι ο κόσμος των μεγάλων δεν είναι και τόσο ωραίος για να τον μιμηθώ από τώρα.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
4 μπουκάλια μπύρα=10 φορές επίσκεψη στην τουαλέτα :P και πολλά ρεψίματα επίσης

χαχαχα LOL! :drink::drink::drink::drink:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν βιάζομαι να μεγαλώσω, μιας και έχω διαπιστώσει ότι ο κόσμος των μεγάλων δεν είναι και τόσο ωραίος για να τον μιμηθώ από τώρα.;)
Πολύ καλά κάνεις :no1: .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 13 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top