Φιλία ανάμεσα στα δύο φύλα

Semina

Νεοφερμένος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Πιστεύετε ότι μπορεί να υπάρξει πραγματική φιλία ανάμεσα σε ένα αγόρι κι ένα κορίτσι?:what:
Υπάρχουν εμπόδια (κάθε είδους) στη δημιουργία μιας καθαρά φιλικής σχέσης ανάμεσα στα δύο φύλα, τι λέτε?
Ποιοι είναι, κατα την άποψή σας, οι παράγοντες που την επηρεάζουν και την καθορίζουν?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μεταξύ straight γυναίκας και άντρα δε νομίζω πως μπορεί να υπάρξει φιλία χωρίς κρυφά συναισθήματα.. δεν έχω βιώσει όμως τέτοια κατάσταση οπότε δε μπορώ να πω με βάση τις εμπειρίες μου. Παρ'όλα αυτά, σίγουρα μπορεί να υπάρξει φιλία ως ένα βαθμό. Ίσως η περίπτωση φιλίας μετά από χωρισμό να μπορέσει να γίνει πραγματική, αν όμως τα άτομα έχουν χωρίσει επειδη κατάλαβαν ότι δεν ταιριάζουν σα ζευγάρι.. περιπτώσεις υπάρχουν μάλλον μπόλικες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Προσωπικά ναι, πιστεύω στην φιλία ανάμεσα στα δύο φύλα.:D
Οι καλύτεροι μου φίλοι είναι αγόρια.
Πιστεύω ότι η ειλικρίνια είναι μεγαλύτερη, και η ευρύτυτα των
θεμάτων συζήτησης μεγαλύτερη. Όπως και η αλληλουποστήριξη,
γίνεται πιστεύω καλύτερα. Εν πάσει περιπτώσει, νιώθω αρκετά πιο
άνετα με αγόρια παρά με κοπέλες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Πιστεύω και γώ πως μπορεί να υπάρξει φιλία ενώς αγοριού με ένα κορίτσι..
Δεν μπορεί όμως με τίποτα να υπάρξει φιλία αν υπήρχε και προηγούμενο σχέσης η αισθημάτων του ένα προς τον άλλο...(το έχω πάθει γι αυτό το αναφέρω!)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Χεχ, ο καθένας λέει διαφορετικό :P Όπως είπα, μάλλον πως έχει να κάνει με τα άτομα :) οπότε η σωστή ερώτηση κατά τη γνώμη μου είναι "Μπορείτε να έχετε σχέση πραγματικής φιλίας με άτομα του αντίθετου φύλου;" .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσικα και μπορει να υπαρξει. Εγω κανω καλη παρεα και με τα δυο φυλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Φυσικα και μπορει να υπαρξει. Εγω κανω καλη παρεα και με τα δυο φυλα.

δεν είπε "καλη παρέα" είπε "πραγματική φιλία". Έχει διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Γενκά πραγματική φιλία είναι δύσκολη, είτε με το ένα είτε με το άλλο φύλο.

Βέβαια, δε μπορώ να παραλείψω πως, προσωπικά τουλάχιστον, στις σχέσεις μου είχα κάνει ταυτόχρονα τις καλύτερες φιλίες, γιατί ήξερα ότι είχα σε κάποιον να λέω τα πάντα. Να 'ναι εκεί βρε αδερφέ όταν χρειάζεσαι κάποιον.

Κάποιος άλλος είπε: "Me, myself and I".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
πιστεύω ότι γίνεται να υπάρξει φιλία αλλά λίγο δύσκολο και μη φυσιολογικό να μην κρύβεται τίποτα απολύτως βαθύτερο από πίσω. αυτό οφείλεται στο ενδιαφέρον και την αγάπη που θέλουν πολλοί να δείξουν για το άλλο φύλο και την περιέργειά τους προφανώς να το γνωρίσουν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Και καποιος αλλος, "Ο καλυτερος μου φιλος ειναι ο εαυτος μου".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Πιστεύω πως μπορεί να υπάρξει φιλία ανάμεσα σε ένα αγόρι κι ένα κορίτσι. Έχω 2 αγόρια κολλητούς και έχουμε την καλύτερη παρέα όλα αυτά τα χρόνια. Μπορώ να συζητήσω μαζί τους ό,τι θέλω. Δεν υπήρξε ούτε και ζήλια ανάμεσά μας...Γενικά έχω παρατηρήσει πως όταν έχω κάποιο πρόβλημα αισθηματικής φύσεως, μόνο αγόρια με έχουν συμβουλεύσει σωστά και μου έχουν σταθεί πραγματικά...Όπως κι εγώ φυσικά έχω κάνει το ίδιο σε αρκετά αγόρια.
Δεν μπορώ να αποκλείσω το ενδεχόμενο να έχει περάσει από το μυαλό τόσο ενός αγοριού όσο κι ενός κοριτσιού, πώς θα ήταν οι 2 τους σε μια σχέση...Αυτό συμβαίνει τις περισσότερες φορές στην αρχή, στις πρώτες μέρες της γνωριμίας τους...Μετά φαίνεται αν θα συνεχίσει να υπάρχει φιλία ή όχι....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Semina

Νεοφερμένος

Η Σεμίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Λοιπόν... ας πω κι εγώ την άποψή μου:)
Προσωπικά, έχω κάνει πολλές φορές φιλίες με αγόρια και πιστεύω ότι οι καλύτερες φιλίες είναι αυτές, οι... ''ερμαφρόδιτες'':P γιατί οι τομείς ''κόντρας'' μεταξύ τους είναι ελάχιστοι. Το θέμα είναι ότι σε μία ηλικία που λίγο-πολύ ''ψάχνεσαι'', είναι δύσκολο να καθορίσεις, τι είδους σχέση θα αναπτύξεις με κάποιον του αντίθετου φύλου. Πρέπει να είσαι 100% σίγουρος για τα συναισθήματά σου και να τα δείξεις ξεκάθαρα στον άλλον έτσι ώστε να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις. Μου έχει τύχει να πλησιάσω ένα παιδί γιατί μου άρεσε πολύ η παρέα του, μα τον έβλεπα τελείως φιλικά, κι επειδή ήμουν πολύ αυτός το παρεξήγησε και κατάλαβε άλλα αντί άλλων!!:!::s
Πραγματική φιλία λοιπόν, μπορεί να υπάρξει μεταξύ των δύο φύλων, όταν όμως και οι δύο βλέπουν τον άλλον σαν φίλο και τίποτα παραπάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
φυσικά και υπάρχει φιλία...αλλά προσωπικά θεωρώ ότι συνδέεται συνήθως (όχι πάντα) και με άλλα συναισθήματα που συνδέονται για την ανάγκη του ανθρώπου κάποια στιγμή να κάνει σχέση με το άλλο φύλο και να το αγαπήσει με πιο πολύ πάθος απ'όσο ένας φίλος με μία φίλη...έτσι πιστεύω...:inlove:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Μάλλον απλή φιλία μπορεί να υπάρξει. Να γίνουν "κολλητοί" είναι κάπως δύσκολο...

Παράδειγμα από τον ίδιο μου τον εαυτό : Στην αρχή της χρονιάς καθόμουν με φίλο από το δημοτικό... από το πολύ μπούρου μπούρου όμως, μας άλλαξε η φιλόλογος και με έβαλε να κάτσω με κορίτσι, όχι και πολύ όμορφο (όχι και άσχημο) αλλά ΠΟΛΥ ΜΑ ΠΟΛΥ κοντό! Την περνάω τολάχιστον 2 κεφάλια!

Στην πορεία ανακάλυψα ότι έχουμε κάποια κοινά ενδιαφέροντα και μπορώ να πω ότι μας συνδέει μια σχετική φιλία. Δεν γίνεται όμως να γίνουμε και κολλητοί!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γινεται, αλλα ακομα εισαι σε σταδιο που δε μπορεις να το δεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Γινεται, αλλα ακομα εισαι σε σταδιο που δε μπορεις να το δεις.

Συμφωνώ...Είναι αυτό που είπα και πιο πριν. Για παράδειγμα εγώ που έχω 2 κολλητούς αγόρια, κι εγώ στην αρχή δεν μπορούσα να καταλάβω κάποια πράγματα, δλδ τις προθέσεις του άλλου κλπ.
Κάνοντας παρέα και συζητώντας, μετά ανακαλύπτεις περισσότερα στοιχεία του άλλου και εκεί μπορείς να πεις αν θα τον δεις απλώς φιλικά ή να προκύψει κολλητιλίκι...:xixi::xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ενταξει ναι. Τζενη εσυ θα ξερεις και περισσοτερες λεπτομερειες για το "λανθανον σταδιο" της ηλικιας 9-13. Νομιζω οτι ειναι ενα απο τα χαρακτηριστικα του η απαξιωση του αλλου φυλου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Ti λες ρε μεγάλε? Με έχεις εμένα ικανό να απαξιώσω κορίτσι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατι οχι?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

piou*

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 369 μηνύματα.
Ειρήνη.
Τι αρπάζεστε μωρε κατευθείαν:P? Δεν νομίζω ότι ο qwertyuiop2 είπε κάτι που να δείχνει
ότι θα απαξίωνε την κοπέλα ή την όποια κοπέλα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 5 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top