Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία

MarakiG

Νεοφερμένος

Η MarakiG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Αποκλειεται.Το β2 αποκλειεται να θέλει 4 χρονια με εντατικά ιδιαιτερα σε φοιτητή.
Εδω σε φροντιστηριο και μαθητες για το β1 κανουν και 2 χρονια!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Δεν ξερω ρε παιδια αλλα οι συμμαθητες μου τοσο εκαναν!
Τωρα δεν ξερω μπορει να θελει και λιγοτερο.
Αναλογως την ορεξη καποιου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aptaliko

Νεοφερμένος

Ο Aptaliko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Εγώ παιδιά κάνω 2 3-ωρα την εβδομάδα σε φροντιστήριο για το Β1 και σε 1 χρόνο ενώ το ίδιο είναι και για το Β2 δηλαδή σύνολο 2 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
εμενα παντως η καθηγητρια μου ειπε σε 1 χρονο θα δωσω.. δηλαδη του χρονου τον ιανουαριο..! υπαρχουν συμφοιτητες μου που αρχισαν οκτωβριο και θα δωσουν ιουνιο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Eπειδη εκανες πολλες ωρες.
Τα παιδια εκαναν 3 ωρες τη βδομαδα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Εγώ κάνω 2 φορές τη βδομάδα από 1,5 ώρα και ειναι οκ:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Aptaliko

Νεοφερμένος

Ο Aptaliko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Eπειδη εκανες πολλες ωρες.
Τα παιδια εκαναν 3 ωρες τη βδομαδα.
Έτσι είναι λογικό με 3 ώρες την εβδομάδα σε 2 χρόνια ενώ με 6 ώρες την εβδομάδα σε 1 χρόνο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Anyway μπορει και να τους πηγαινε αργα.
Αλλα Γ2 ελαχιστα παιδια δινουν.
Τα πιο πολλα δινουν Β1-Β2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΛΙΟΤ

Νεοφερμένος

Ο ΕΛΙΟΤ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Τζένη, εγώ πήρα το Β1 των Γερμανικών , έμεθα οτι αναγνωρίζεται παγκοσμίως αλλα νιώθω οτι δεν έχω κάνει ακόμα τίποτα!!!!:(Δηλαδή το δέχονται στο εξωτερικό είναι επαρκές?Είμαι 14 ετών έχω πάρει το Lower b2 michigan και το city and guilds to b1 και ετοιμάζομαι για ιταλικά!!!:)Αλλα δεν είμαι τόσο σίγουρος για το b1.Είναι επαρκές στο εξωτερικό?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
οχι φυσικα! για να εισαχθεις σε ενα πανεπιστημιο γερμανοφωνο πρεπει να εχεις τ ο υ λ α χ ι σ τ ο ν Γ1...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΕΛΙΟΤ

Νεοφερμένος

Ο ΕΛΙΟΤ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Εγώ έχω ακούσει οτι μπορείς να μπείς στο Πανεπιστήμιο αλλα πρέπει να μπείς σε ειδικό τμήμα εκμάνθησης.Άλλωστε είναι μια εξέταση παγκόσμια αναγνωρισμένη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
ρε συ,καλοκαιρι δν πεφτουν οι εξετασεις των πτυχιων τ Goethe???:what:
εγω περυσι Β1 εδωσα 20 Ιουνιου προφ κ γραπτα την ιδια μερα...:D
επισης ξερω πως εκτος απο καλοκαιρι μπορεις μετα να δωσεις κ Σεπτεμβριο για Β2,απλα αν δωσεις καλοκαιρι πρεπει να κανεις την αιτηση απο Μαρτιο..:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
ρε συ,καλοκαιρι δν πεφτουν οι εξετασεις των πτυχιων τ Goethe???:what:
εγω περυσι Β1 εδωσα 20 Ιουνιου προφ κ γραπτα την ιδια μερα...:D
επισης ξερω πως εκτος απο καλοκαιρι μπορεις μετα να δωσεις κ Σεπτεμβριο για Β2,απλα αν δωσεις καλοκαιρι πρεπει να κανεις την αιτηση απο Μαρτιο..:what:
δεν ειναι απαραιτητο... εγω εδωσα το Μα'ι'ο Β1... στα γερμανικα οι ημερομηνιες και οι μηνες δεν ειναι στανταρ...:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

*school_brick*

Νεοφερμένος

Η *school_brick* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 95 μηνύματα.
δεν ειναι απαραιτητο... εγω εδωσα το Μα'ι'ο Β1... στα γερμανικα οι ημερομηνιες και οι μηνες δεν ειναι στανταρ...:D

α ναι??:what::what: οκ thnx! βσκ οι περισσοτεροι π εδιναν Β1 απο τα ατομα π ξερω,εδιναν ολοι Ιουνιο κ νμζα οτι ηταν μονο καλοκαιρι..:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

SteliosGate13

Νεοφερμένος

Ο Δεν έχω :P αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Να ρωτήσω κάτι..?Τα προφορικά μετράνε ξεχωριστά ή μαζί με τα γραπτά??:xixi:

Υ.Γ. Δεν είδα να υπάρχει thread με το b1 αν υπάρχει ας το μετακινήσεις κάποιο mod...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
πρεπει να περασεις ΚΑΙ τα γραπτα ΚΑΙ τα προφορικα για να παρεις το πτυχιο... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jpa24

Νεοφερμένος

Ο jpa24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Γειά σας.Ειμαι νέος σε αυτό το φορουμ.Θέλω να σας ρωτήσω κάτι.Καταρχήν είναι εύκολο να ξεκινήσω γερμανικά τώρα τον Ιανουάριο ή τα τμήματα είnαι κάθε Σεπτέμβριο;Σε πόσο χρόνο(αν ξεκινήσω τον Ιανουάριο)θα μπορώ να δώσω για τα Α1/Α2; Σας ευχαριστώ
-----------------------------------------
Α και ποιά πτυχία είναι για Α1/Α2, εννοώ τα αναγνωρισμένα(εκτός του ΚΠγ);
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
Γειά σας.Ειμαι νέος σε αυτό το φορουμ.Θέλω να σας ρωτήσω κάτι.(1)Καταρχήν είναι εύκολο να ξεκινήσω γερμανικά τώρα τον Ιανουάριο ή τα τμήματα είnαι κάθε Σεπτέμβριο;Σε πόσο χρόνο(αν ξεκινήσω τον Ιανουάριο)θα μπορώ να δώσω για τα Α1/Α2; Σας ευχαριστώ
-----------------------------------------
(2)Α και ποιά πτυχία είναι για Α1/Α2, εννοώ τα αναγνωρισμένα(εκτός του ΚΠγ);
(1) καθε επιπεδο διαρκει ενα χρονο με κανονικα μαθηματα και 6 μηνες με εντατικα. Διαλεγεις και παιρνεις :D

(2) ΚΑΝΕΝΑ ΜΑ ΚΑΝΕΝΑ πιστοποιητικο ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΓΛΩΣΣΑ επιπεδου Α1-Α2 δεν ειναι αναγνωρισμενο. Βεβαια υφιστανται μερικα πιστοποιητικα επιπεδου Α1-Α2 αλλα λειτουργουν σαν "επιβραβευση" στα παιδια παρα ως "πιστοποιηση για το μελλον".
Εντουτοις, εκτος του ΚΠγ υπαρχουν και τα

του ινστιτουτου Γκαιτε. Αυτααα... Ελπιζω να βοηθησα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

jpa24

Νεοφερμένος

Ο jpa24 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Σε ευχαριστώ chris veria.Το ξέρω ότι δεν είναι αναγνωρισμένα τα Α1/Α2 για το βιογραφικό μου το θέλω, και φυσικά αν βρω περιισσότερο χρόνο θα συνεχίσω μετά για πιο υψηλό επίπεδο στη γερμανική γλώσσα. Κάτι ακόμη.Το Fit 1 με το Start 1(για το Α1 επίπεδο)του Ινστιτούτου Γκαίτε που μου ανέφερες τι διαφορά έχουν;Καλή πρωτοχρονιά σε όλους σας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Lita Athens

Δραστήριο μέλος

Η Lita Athens αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 541 μηνύματα.
Γειά σας! Δεν έχω ιδέα από γερμανικά, αλλά θα ήθελα να ρωτήσω τί επιπέδου δίπλωμα είναι το Mittlestufe... Μια φίλη μου που το'χει ισχυρίζεται ότι είναι σαν το Proficiency των αγγλικών, ενώ άλλοι μου λένε ότι είναι σαν το Advanced... Μέχρι ότι είναι μεταξύ Advanced και Proficiency έχω ακούσει... Μπορείτε να μου διαλευκάνετε το μυστήριο???
Ευχαριστώ εκ των προτέρων,
Lita Athens
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top