Γερμανικά: βαθμίδες εκμάθησης & πτυχία

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
οχι δεν ειναι το Β με το C δεν εχουν καμια απολυτως σχεση :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Απ'οτι 'εχω δει Jenny είσαι καθηγήτρια Γερμανικών . Θέλω να σπουδάσω στη Γερμανία τον επόμενο χρόνο άλλα δεν ξέρω καθόλου Γερμάνικα , προλαβαίνω να μάθω ικανοποιητικά με συστηματικό διάβασμα και μαθήματα μέχρι τον επόμενο Σεπτέμβρη? Αν φύγω για Γερμανία και κάνω εκεί Γερμανικά ? Ποιές είναι γενικά οι δυσκολίες της γλώσσας ? ( Έχω καλή σχέση με τις γλώσσες κι έχω κάνει Αγγλικά και Γαλλικά σε καλό επίπεδο )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Απ'οτι 'εχω δει Jenny είσαι καθηγήτρια Γερμανικών . Θέλω να σπουδάσω στη Γερμανία τον επόμενο χρόνο άλλα δεν ξέρω καθόλου Γερμάνικα , προλαβαίνω να μάθω ικανοποιητικά με συστηματικό διάβασμα και μαθήματα μέχρι τον επόμενο Σεπτέμβρη? Αν φύγω για Γερμανία και κάνω εκεί Γερμανικά ? Ποιές είναι γενικά οι δυσκολίες της γλώσσας ? ( Έχω καλή σχέση με τις γλώσσες κι έχω κάνει Αγγλικά και Γαλλικά σε καλό επίπεδο )

Θεωρώ πως μπορείς μέχρι το Σεπτέμβριο να φτάσεις μέχρι ένα επίπεδο Β1, αρκεί όπως είπες κι εσύ "με συστηματικό διάβασμα" ! Και θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις όσο το δυνατόν πιο γρήγορα τα μαθήματα σου γιατί ο χρόνος είναι πολύτιμος! :no1: :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johnlit7

Νεοφερμένος

Ο johnlit7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Άλιμος (Αττική). Έχει γράψει 18 μηνύματα.
εγω πηρα το Ζertifikat Deutsch το καλοκαιρι του 2003 με καλο βαθμο....τοτε θεωρουνταν σε επιπεδο αντιστοιχο του Lower των Αγγλικων....δηλαδη επιπεδο Β2....απο τοτε βεβαια τα παρατησα αλλα φετος μου ηρθε ορεξη να συνεχισω για το επομενο πτυχιο....
πηρα στο φροντιστηριο και μου ειπαν 1 χρονο προετοιμασια για το Β2....εκει καπου μπερδευτηκα.....αλλαξε η κλιμακα και τωρα το ZD θεωρειται Β1???και το "παλιο" Μittelstufe τι επιπεδο ειναι τωρα??τοτε ηταν C1 ,τωρα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

GetOuttaMyWay

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Johnson αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Κομοτηνή (Ροδόπη). Έχει γράψει 1,772 μηνύματα.
εγω πηρα το Ζertifikat Deutsch το καλοκαιρι του 2003 με καλο βαθμο....τοτε θεωρουνταν σε επιπεδο αντιστοιχο του Lower των Αγγλικων....δηλαδη επιπεδο Β2....απο τοτε βεβαια τα παρατησα αλλα φετος μου ηρθε ορεξη να συνεχισω για το επομενο πτυχιο....
πηρα στο φροντιστηριο και μου ειπαν 1 χρονο προετοιμασια για το Β2....εκει καπου μπερδευτηκα.....αλλαξε η κλιμακα και τωρα το ZD θεωρειται Β1???και το "παλιο" Μittelstufe τι επιπεδο ειναι τωρα??τοτε ηταν C1 ,τωρα?
TA ΠΑΝΤΑ υπαρχουν εδω ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Athinoul@91

Δραστήριο μέλος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 669 μηνύματα.
σχετικα με τα πτυχια, το τελευταιο ειναι το kleines deutsches sprachdiplom, που ειναι η βαθμιδα c2. το grosses ειναι απλα περιττο με το νεο συστημα τουλαχιστον ως προς την αναγνωριση. ειτε εχεις κλαινεσ ειτε γκροσεσ ειναι το ιδιο και το αυτο. α και δεν ειναι απαραιτητη προυποθεση να εχεις zertifikat η mittelstufe για να παρεις το kleines. μπορει καποιος να ξεκινησει να μαθαινει χωρις να παρει κανενα πτυχιο και στο τελοσ να δωσει κατευθειαν το kleines.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kostantinosal

Νεοφερμένος

Ο Κωστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νεάπολη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
εγω εχω φτασει μεχρι το zertifikat B1 και θελω να συνεχισω..
απ'οτι φαινεται εχω πολυ δρομο μπροστα μου zertifikat B2, mittelstufe, kleines...ποσα χρονια χρειαζονται για ολα αυτα ξερει κανεις?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
εγω εχω φτασει μεχρι το zertifikat B1 και θελω να συνεχισω..
απ'οτι φαινεται εχω πολυ δρομο μπροστα μου zertifikat B2, mittelstufe, kleines...ποσα χρονια χρειαζονται για ολα αυτα ξερει κανεις?
το λιγοτερο 3-4 χρονια πιστευω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

manos05

Νεοφερμένος

Ο manos05 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής του τμήματος Αρχιτεκτόνων Μηχανικών Θεσσαλίας (Βόλος). Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Το B1 είναι καλό πτυχιο ή δεν κανει τπτ?δηλαδή είναι ικανοποιητικού επιπέδου?
Αν μπορει καποιος να μου πει.....
Ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Το B1 είναι καλό πτυχιο ή δεν κανει τπτ?δηλαδή είναι ικανοποιητικού επιπέδου?
Αν μπορει καποιος να μου πει.....
Ευχαριστώ!

Είναι το βασικό επίπεδο και είναι σε θέση κάποιος να κατανοεί καθημερινές περιστάσεις, λεπτομέρειες από συνομιλίες και γενικά να μπορεί να συννενοηθεί άνετα αν χρειαστεί κάτι (πχ. ακόμα κι αν ρωτήσει κάτι ένας Γερμανός τουρίστας).

Τώρα σε επίπεδο εξετάσεων, είναι αρκετά βατό θα έλεγα και δεν είναι τόσο δύσκολο να το αποκτήσει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
εμενα το Β2 μου φαινεται δυσκολο:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

NikoTexXx

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Γερμανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 1,554 μηνύματα.
Είναι το βασικό επίπεδο και είναι σε θέση κάποιος να κατανοεί καθημερινές περιστάσεις, λεπτομέρειες από συνομιλίες και γενικά να μπορεί να συννενοηθεί άνετα αν χρειαστεί κάτι (πχ. ακόμα κι αν ρωτήσει κάτι ένας Γερμανός τουρίστας).

Τώρα σε επίπεδο εξετάσεων, είναι αρκετά βατό θα έλεγα και δεν είναι τόσο δύσκολο να το αποκτήσει κανείς.
συμφωνω ειναι αρκετα ευκολο, σπανια κοβετε καποιος...

Μετά την επιτυχή συμμετοχή στην εξέταση μπορείτε για παράδειγμα


  • σε καθημερινές περιστάσεις να κατανοείτε ακόμη και τις λεπτομέρειες σημαντικών πληροφοριών από συνομιλίες, ανακοινώσεις σε δημόσιους χώρους και ραδιοφωνικές αγγελίες,
  • να καταλαβαίνετε ακριβώς σημαντικές πληροφορίες από δημοσιογραφικά κείμενα, στατιστικές και περιγραφές που αναφέρονται σε καθημερινά θέματα,
  • να γράφετε προσωπικά ή ημιεπίσημα κείμενα με ειρμό, όπως για παράδειγμα επιστολές ή ηλεκτρονικά μηνύματα,
  • να κάνετε μια απλή συζήτηση πάνω σε κάποιο θέμα που σας ενδιαφέρει προσωπικά, να εκφράζετε σύντομα την άποψή σας και να αντιδράτε ανάλογα ακούγοντας την άποψη του συνομιλητή σας,
  • να διηγείστε καθημερινά επεισόδια, να προτείνετε κάτι ή να λαμβάνετε από κοινού με το συνομιλητή σας μια απόφαση.
https://www.goethe.de/ins/gr/the/lrn/prf/zdt/elindex.htm
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M@r@ki

Δραστήριο μέλος

Η M@r@ki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 506 μηνύματα.
Φέτος λέω να δώσω Β1.
Αναγνωρίζεται καθόλου ή είναι σαν τα άλλα που για ευνόητους λόγους ξέρουμε γιατί υπάρχουν..?..:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarakiG

Νεοφερμένος

Η MarakiG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Ποιό ειναι το αντιστοιχο επίπεδο του λοουερ και ποιο του προφισιενσυ;;
Με ποιό μπορεί να διδάξει κανείς;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
To B2 ειναι το Lower (Zertifikat B2) και το Γ2 ειναι το Προφισενσυ.
Με C2 μπορεις να διδαξεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarakiG

Νεοφερμένος

Η MarakiG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Και να καποιος κανει εντατικά σε πόσο καιρό μπορεί να φτάσει στο Γ2 ξεκινώντας απο το 0;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Χμμμ απαιτει αρκετο χρονο.
Συνηθως οι πιο πολλοι φτανουν στο Β1-Β2.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

MarakiG

Νεοφερμένος

Η MarakiG αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Οχι ως μαθητης με παραφωρτομενο προγραμμα.Ως φοιτητής;;;:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

teol20

Επιφανές μέλος

Ο teol20 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 10,425 μηνύματα.
Ως φοιτητης αν κανεις 4 χρονια για το Β2,αλλα 2 χρονια θα θες σιγουρα για το Γ2 γιατι ειναι πολυ πιο περιπλοκο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
4 χρονια για το Β2 δεν ειναι πολλα; εγώ 1 θα κανω!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top