Γιατί να μάθω Γερμανικά;

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Τα Γερμανικά θα φανούν πολύ χρήσιμα και σε όσους θέλουν να ασχοληθούν με νομικά, μιας και στην Ελλάδα επηρεαζόμαστε πολύ από γερμανικό και γαλλικό δίκαιο ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οχι, στα νομικα παιζουν ρολο οι λατινικες γλωσσες. Η Ελλαδα στηριζεται στο ρωμαικο δικαιο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Μην επιμένεις, Νομική έχω τελειώσει. Λατινικά θα ξέρεις ούτως ή άλλως, υπάρχουν σε πολλά νομικά βιβλία. Τα δικηγορικά γραφεία όμως, ως επί το πλείστον, ζητούν να ξέρεις Αγγλικά και Γερμανικά (και σπανιότερα Γαλλικά) :) (άνοιξε μια εφημερίδα με μικρές αγγελίες και θα το δεις αμέσως :) )

Και εγώ είπα πως το ελληνικό δίκαιο έχει επηρεαστεί από το Γερμανικό και το Γαλλικό.. εννοώντας πως πολλά νομικά κείμενα παλαιότερα τα είχαμε κάνει μετάφραση από τα αντίστοιχα γερμανικά και γαλλικά κείμενα! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε μιλησα για νομικα γραφεια. Ο πατερας μου δικηγορος ειναι παντως, γι αυτο λεω οτι ενταξει, δεν ειναι και απαραιτητα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germa

Νεοφερμένος

Ο germa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Οι λατινικές γλωσσες ειναι πολύ σημαντικότερες από τα γερμανικά που πλέον μιλιούνται από λίγο έως μηδενικά σε παγκόσμιο επίπεδο


Δυστυχώς τα γερμανικά τα δύο τελευταία χρόνια έχουν υποσκελιστεί από τα γαλλικά που τρέχουν με πολύ μεγαλύτερο ρυθμό. Εξάλλου ο γαλλόφωνος παγκόσμιος πληθυσμλος είναι τουλάχιστον τετραπλάσιος του γερμανόφωνου. Στην Αφρική τα γαλλικά είναι πρώτη ξενη γλώσσα. 'Οσο για του λόγου το αλληθές : https://www.internetworldstats.com/stats7.htm

Ο πρώτος μικροεπεξεργαστής για συνναλλαγές μέσω τραπεζών, το Minitel, η πρώτη μορφη γαλλικού ιντερνετ ακόμα και ο διεθνής θερμοπηρυνικός πειραματικός αντιδραστήρας είναι γαλλικής επινόησης. Η αλήθεια είναι ότι οι γερμανοί users ήταν πολλαπλάσιοι των γάλλων. Μέσα σε δύο χρόνια όμως οι γάλλοι κάλλυξαν αυτό το κενό που οφειλόταν στην ύπαρξη του μίνιτελ, σηλαδή του γαλλικού ίντερνετ. Βλέπε "language growth in internet. https://www.internetworldstats.com/stats7.htm Παρ4'ολα αυτα τα γερμανικά εξακουλουθούν να είναι σημαντική γλώσσα αλλά δυστυχώς δεν υπάρχουν ανάλογα πληθυσμιακά αποθέματα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Νομίζω ότι Γερμανικά δεν πρόκειτε να μάθεις όπως μαθαίνεις Αγγλικά, εκτός και αν τα μιλήσεις, δηλαδή εκτός και αν πας Γερμανία ή σε κάποια άλλη Γερμανόφωνη χώρα.

Το λέω διότι πάω Γερμανικά.
Πάντως είναι πιο χρήσιμη γλώσσα απ' τα Γαλλικά (που δεν μ' αρέσουν κιόλας). Είναι η γλώσσα της τεχνολογίας όπως λένε.

συμφωνω απολυτα οτι τα γερμανικα χρειαζονται εξασκηση αρκετοι.Εγω προσωπικα εχω παρει β2 κπγ στα γερμανικα αλλα μποω να μιλησω πολυ πιο ευκολα αγγλικα απο οτι γερμανικα,ακομη δεν ξερω αν ειναι η γλωσσα της τεχνολογιας αλλα δεν μπορω να τα συγκρινω με τα γαλλικα γτ δεν ξερω καθολου γαλλικα.Τελος ζω στην Ροδο η οποια ειναι πρωτη προτιμηση των ξενων για διακοπες και μπορω να σας πω πως τα γερμανικα ειναι οχι μονο πιο χρησιμα απο τα γαλλικα αλλα και απο τα αγγλικα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Δυστυχώς τα γερμανικά τα δύο τελευταία χρόνια έχουν υποσκελιστεί από τα γαλλικά που τρέχουν με πολύ μεγαλύτερο ρυθμό.

Ε όχι κι έχουν υποσκελιστεί τα γερμανικά! Στην Ελλάδα τουλάχιστον τα γερμανικά είναι η 2η ξένη γλώσσα προτίμησης. Είμαι καθηγήτρια γερμανικών και από στοιχεία που έχει συγκεντρώσει ο σύλλογός μας, τα γερμανικά έρχονται πρώτα σε προτίμηση στα σχολεία ως 2η ξένη γλώσσα. Δεν ξέρω εσείς τι έχετε ακούσει, αλλά εγώ μόνο τα γερμανικά ακούω ότι προτιμούν πολλοί ως ξένη γλώσσα και τον τελευταίο χρόνο μάλιστα αρχίζουν να προτιμούν τα ιταλικά και τα ισπανικά. Για γαλλικά δεν γίνεται και πολύ λόγος.....

Βέβαια στην αγορά εργασίας παίζουν φυσικά και τα γαλλικά, αλλά από αγγελίες που έχουν πέσει κατά καιρούς στα χέρια μου, κυρίως τα γερμανικά ζητούν μετά τα αγγλικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ειναι αλήθεια αυτό. Απο τότε που έβαλαν τα γερμανικά σαν δεύτερη γλώσσα, οι αριθμοί ανεβαίνουν...Διαβάζω κι εγώ εκείνο το περιοδικό το κίτρινο που έρχεται στην αδερφη μου. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
ναι συμφωνω με την Τζενη γτ και στο σχολειο μου ολοι διαλεξανε γερμανικα για δευτερη ξενη γλωσσα οταν ημουν γ΄γυμνασιου τωρα στο λυκειο δεν υπαρχει επιλογη μονο γερμανικα ως ξενη γλωσσα αν δεν θες τοτε ψυχολογια και πληροφορικη.Ακομη στο γυμνασιο για να λεμε την αληθεια πηρανε 2 με 3 ατομα γαλλικα αλλα επειδη ηταν παρα πολυ λιγοι δεν κανανε αιτηση για να μας στειλουν καθηγητρια γαλλικων
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

germa

Νεοφερμένος

Ο germa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
Πάντως τα σχολεία που έχουν επιλέξει γαλλικά είναι τουλάχιστον τριπλάσια των γερμανικών και πολλοί από αυτούς που τα διάλεξαν το 'εχουν σκυλομετανιώσει εκτός και αν η ελλάδα αποτελεί παγκόσμια εξαίρεση.¨Να γιατί σ4όλο τον κόσμο προτιμούν τα γαλλικά https://www.wiktionary.org/ και Ομιλείται σε:Γαλλία, Καναδάς, Βέλγιο, Αϊτή, Κεντρική και Δυτική Αφρική, Δημοκρατία του Κονγκό, Λαϊκή Δημοκρατία του Κονγκό, Κεντροαφρικανική Δημοκρατία, Καμερούν, Μπουρκίνα Φάσο, Γουινέα, Γουινέα Μπισσάου, Μπενίν, Νίγηρα, Μάλι, Τσαντ, Τόγκο, Σενεγάλη, Ακτή Ελεφαντοστού, Τζιμπουτί, Μπουρούντι, Μαδαγασκάρη, Γκαμπόν, Μαρόκο, Αλγερία, Τυνησία, Δυτική Σαχάρα, Λουϊζιάνα και Μαίην αλλά και σε Βιετνάμ, Λάος,Καμπότζη, Λίβανος, Συρία, Αίγυπτος και πολλά νησιά που υπάγονται διοικητικά στη Γαλλία: Γουαδελούπη, Μαρτινίκα, Ρεϋνιόν, Νέα Καληδονία, Γαλλική Πολυνησία, Άγιος Παύλος και Άμστερνταμ Νήσοι, Κεργκελέν, Κροζέ Νήσοι, Διασκορπισμένοι Νήσοι, Ένδοξοι Νήσοι, Χουάν ντε Νόβα Νήσος, Ύφαλος Ινδίας, Ευρώπα Νήσος, Τρομελίν Νήσος, Χερντ και ΜακΝτόναλντ Νήσοι.Oμιλητές:72 εκατομμύρια ως μητρική γλώσσα στην Ευρώπη, 130 - 500 εκατομμύρια ως δεύτερη γλώσσαΚατάταξη:13 ως μητρική 1 ως δεύτερη (second language)
Ταξινόμηση:Ινδοευρωπαϊκές γλώσσες
Ιταλικές
Ιταλοδυτικές
Γαλατοϊβηρικές
Γαλατορομανικές
Γαλατοραιτικές
Γαλλικά

Στην αγορά εργασίας προτιμούν γκασταρμπάιτερς, όχι εσένα και εμένα. Και το τι λέει ο σύλλογος για την ξένη γλώσσα, διαπιστώνεται εύκολα και απο τα μηνύματα του ischool και μόνο. Ασε που τα γερμανικά δεν προτιμούνται ούτε από τους γερμανούς που προτιμούν και ξέρουν να μιλούν πολύ καλά αγγλικά.
Οσο για την νότια Ελλάδα υπάρχει γκάλοπ όπου το 85 τοις εκατό μιλα αγγλικά, το 35 γαλλικά και το υπόλοιπο 8 τοις εκατό άλλες γλώσσες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

baki

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Aντώνης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 335 μηνύματα.
Στην αγορά εργασίας προτιμούν γκασταρμπάιτερς, όχι εσένα και εμένα. Και το τι λέει ο σύλλογος για την ξένη γλώσσα, διαπιστώνεται εύκολα και απο τα μηνύματα του ischool και μόνο. Ασε που τα γερμανικά δεν προτιμούνται ούτε από τους γερμανούς που προτιμούν και ξέρουν να μιλούν πολύ καλά αγγλικά.
Οσο για την νότια Ελλάδα υπάρχει γκάλοπ όπου το 85 τοις εκατό μιλα αγγλικά, το 35 γαλλικά και το υπόλοιπο 8 τοις εκατό άλλες γλώσσες.

σεβομαι την απαντηση σου και δεν αμφισβητω το γκαλοπ αλλα εδω τσο νησι οπως ανεφερα και πριν πιο συχνα συναντω γερμανοφωνους απο οτι γαλλόφωνους:!::fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
constantinosb έχω καταλάβει πολύ καλά ότι είστε θερμός υποστηρικτής της γαλλικής γλώσσας, αλλά δεν είναι ωραίο να "θάβετε" κατά αυτόν τον τρόπο τα γερμανικά.
Πώς είστε τόσο σίγουρος ότι έχουν μετανοιώσει όσοι επέλεξαν τα γερμανικά;;;;; Μη λέτε ό,τι να 'ναι. Τα γερμανικά έχουν ανεβεί κατά πολύ τα τελευταία χρόνια. Εγώ μιλάω συγκεκριμένα για το τι συμβαίνει στην Ελλάδα και στα σχολεία και σας διαβεβαιώ ότι υπάρχει προτίμηση της γερμανικής με βάση τα στοιχεία που έχουν συλλέξει τα τελευταία χρόνια άλλοι συνάδελφοί μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Παιδιά ηρεμήστε! Την άποψή μου τη διατηρώ στο έπακρο. Η δεύτερη γλώσσα ικανοποιεί μόνο προσωπικές επιθυμίες. Εγώ έμαθα γαλλικά μονο και μονο επειδή μου αρέσουν, γιατι στην ουσία ξέρω (το διαπίστωσα και σε ταξίδια στο εξωτερικό) οτι χρηστική αξία έχει μονο η διεθνής γλώσσα που είναι μία, τα απαίσια, αλλά απαραίτητα, Αγγλικά. Άλλωστε στις μη Ευρωπαικές χώρες της Γαλλοφωνίας δεν ταξιδεύουν και πολύ συχνά οι Έλληνες, ούτε έχουν εμπορικές συναλλαγές. Συγκεκριμένα η Ευρώπη ειναι μοιρασμένη στα δύο γλωσσικά, οπότε το ίδιο είναι όποια απο τις δύο και να μάθεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Μιχάλη όπως είδες τόσες μέρες δεν μιλούσα...Και στα θέματα των γαλλικών δεν έδωσα απάντηση όπως είδες, γι' αυτόν ακριβώς το λόγο που προανέφερες. Αλλά αφού δόθηκε απάντηση στο θέμα των γερμανικών εδώ, το οποίο εγώ κάποτε άνοιξα, όφειλα να απαντήσω. Και ως καθηγήτρια γερμανικών όφειλα να υποστηρίξω τη γλώσσα αυτή, γιατί είδα ότι ειπώθηκαν πράγματα, που μερικά δεν στέκουν και διαφωνώ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εντάξει ναι καλό ειναι να υποστηρίζουμε κάτι, αλλά επι της ουσίας...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

LoSt <|3*

Νεοφερμένος

Η LoSt <|3* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
περυσι, οταν επρεπε να διαλεξω αναμεσα στα γαλλικα και τα γερμανικα ημουν καπως..και τελικα επειδη σιχαινομουν και τις δυο γλωσσες κατα τυχη (βασικα για να παω κοντρα στους γονεις μου και σε ολους τους υπολοιπους που μου προτειναν γερμανικα..) εγω διαλεξα..γαλλικα:'(. απο τη μεση της περασμενης χρονιας,λοιπον,αρχισε να μου αρεσει τρελα (οταν λεμε τρελα..εννουμε..ΤΡΕΛΑ!) ενα γερμανικο συγκροτημα ( και φετος αλλα δυο γερμανικα συγκροτηματα!!)..οποτε ανακαλυπτοντας την γερμανικη γλωσσα την <<ερωτευτηκα>>.. το εχω μετανιωσει παρα πολυ που διαλεξα τα γαλλικα που σαν γλωσσα και κουλτουρα τα απεχθανομαι.. επειδη ομως δεν μπορω να αλλαξω γλωσσα τωρα στο γυμνασιο και επειδη οι γονεις μου εχουν καταλαβει ποσο πορωμενη ειμαι με τα γερμανικα συγκροτηματα και τα γερμανικα σαν γλωσσα, αποφασισαμε να ξεκινησω γερμανικα σε φροντιστηριο με την καινουργια σχολικη χρονια(:thanks: μαμα και μπαμπα!:xixi:)....ειμαι πολυ χαρουμενη!:jumpy:

Παιδιά ηρεμήστε! Την άποψή μου τη διατηρώ στο έπακρο. Η δεύτερη γλώσσα ικανοποιεί μόνο προσωπικές επιθυμίες. Εγώ έμαθα γαλλικά μονο και μονο επειδή μου αρέσουν, γιατι στην ουσία ξέρω (το διαπίστωσα και σε ταξίδια στο εξωτερικό) οτι χρηστική αξία έχει μονο η διεθνής γλώσσα που είναι μία, τα απαίσια, αλλά απαραίτητα, Αγγλικά. Άλλωστε στις μη Ευρωπαικές χώρες της Γαλλοφωνίας δεν ταξιδεύουν και πολύ συχνά οι Έλληνες, ούτε έχουν εμπορικές συναλλαγές. Συγκεκριμένα η Ευρώπη ειναι μοιρασμένη στα δύο γλωσσικά, οπότε το ίδιο είναι όποια απο τις δύο και να μάθεις...

εδω θα πρεπει εγω να διαφωνησω..δεν πιστευω πως τα αγγλικα ειναι απαισια και απαραιτητα..κατα τη γνωμη μου ειναι μια εξαιρετικα αξιολογη γλωσσα (μου αρεσουν παρα πολυ!:xixi:) και ειναι απαραιτητη μονο για οσους θελουν να εχουν ενα καλο επιπεδο ζωης... επομενως, εφ'οσων εσυ τα θεωρεις απαραιτητα με την εννοια του υποχρεωτικου και αναγκαστικου δεν νομιζω οτι θα μπορεσεις ποτε να γινεις αριστος σε αυτη τη γλωσσα και να την χρησιμοποιησεις αναλογα.. αρα, ποιος ο λογος να κουραζεσαι? ο,τι μαθαινεις στη ζωη σου το μαθαινεις για να βοηθησεις εσυ ο ιδιος τον εαυτο σου και οχι για να κανεις τους αλλους να βοηθησουν εσενα.. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τα μαθαίνω εξ'ανάγκης και για να μπορώ να μιλάω. Απλώς δε μου αρέσουν. Δεν ειπα οτι τα μαθαίνω εξαναγκαστικά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chrisnats16

Νεοφερμένος

Ο chrisnats16 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 42 μηνύματα.
Εγω προτίμησα να μάθω γερμανικά στο σημείο που βρίσκομαι τουλάχιστο. Βέβαια, και τα γαλλικά είναι χρήσιμη γλώσσα αλλά πιστεύω πως για τους Ελληνες τα γερμανικά είναι και πιο εύκολα και πιο κοντά στη νοοτροπία μας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Petunia

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Νομικής Θράκης (Κομοτηνή) και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 190 μηνύματα.
Ειναι υπεροχη γλωσσα παντως:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evi_Panay

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η evi αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καβάλα (Καβάλα). Έχει γράψει 163 μηνύματα.
τα γερμανικα ειναι πολυ ωραια γλωσσα!8α σ αρεσουν πολυ ειδικα αν τα πιασεις γερα απο την αρχη!!εμενα μ αρεσουν παρα πολυ κ μπορω να μιλησω ανετα παροτι τελειωσα πριν 1 χρονο σε αντιθεση με τα αγγλικα που τα εχω ξεχασει εντελως!

ισχυει αυτο που λενε οτι ο εγκεφαλος του καθε ανθρωπου ειναι ετσι φτιαγμενος ωστο δικος μ ασ πουμε να παιρνει πιο ευκολα τα γερμανικα ενω του χ τα αγγλικα..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top