Μηχανογραφικό: με τι κριτήρια επιλέγετε τη σχολή σας;

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τελειώνετε τις Πανελλήνιες, έχετε βγάλει έναν αριθμό μορίων και έρχεται η ώρα που θα κάνετε το Μηχανογραφικό σας.


Με τι κριτήρια θα δηλώσετε τις σχολές σας; Θα επιδιώξετε να μείνετε στην πόλη σας; Θα ψιλοκοιτάξετε τη βάση της σχολής; Θα φύγετε από εκεί που μένετε οπωσδήποτε;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Να υποδειξω μια περιπτωση που ενδιαφερει. Αν δικαιουστε μεταγραφη λογω πολυτεκνιας, καλυτερα να δηλωσετε Α' επιλογη στο μηχανογραφικο το αντιστοιχο τμημα επαρχιας με τη χαμηλοτερη, συνηθως, βαση. Ετσι μπαινετε στη σχολη που θελετε και σπουδαζετε στην πολη σας. Σημειωση, μην εμπιστευεστε τα φροντιστηρια στη συμπληρωση μηχανογραφικου. Συνηθως κανουν βλακειες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Σημειωση, μην εμπιστευεστε τα φροντιστηρια στη συμπληρωση μηχανογραφικου. Συνηθως κανουν βλακειες.
Συμφωνώ απόλυτα!!


Το μηχανογραφικό πρέπει να το συμπληρώσετε εσείς με ηρεμία. Το πρώτο πράγμα που πρέπει να κοιτάξετε είναι τι σας ενδιαφέρει. Η πόλη έρχεται πιο μετά στα κριτήρια.


Συμβουλή μου: εάν δεν τίθεται οικονομικό ζήτημα και "πιάνετε" αντίστοιχη σχολή έξω από την πόλη που θέλετε (πχ αν είστε Αθήνα και πιάνετε Πάτρα ή Σαλόνικα) πηγαίνετε έξω. Αν αρχίσω να αναλύω τους λόγους, θα πρέπει να γράφω μέχρι το βράδυ. Έστω, μην αρχίσετε και βάζετε σχολές της πόλης που μένετε μόνο και μόνο για να μείνετε Αθήνα, αλλά τουλάχιστον βάλτε αυτά που πραγματικά θέλετε.


Και αν θέλετε, εκτός της πόλης που μένουν οι δικοί σας. Το γιατί.... θα το καταλάβετε σε κάνα-δυο χρόνια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lunatic

Νεοφερμένος

Η lunatic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
με βαση τα προγνωστικα για τις βασεις και το οτι ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΜΟΥ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
για σχολές δεν ξέρω ακόμη, έχω μερικές κατα νου βέβαια. Το σίγουρο είναι πως θα δηλώσω και *κυρίως* εκτός Αθηνών. ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ!
:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
με βαση τα προγνωστικα για τις βασεις και το οτι ΘΕΛΩ ΝΑ ΜΕΙΝΩ ΣΤΗ ΠΟΛΗ ΜΟΥ!

για σχολές δεν ξέρω ακόμη, έχω μερικές κατα νου βέβαια. Το σίγουρο είναι πως θα δηλώσω και *κυρίως* εκτός Αθηνών. ΘΕΛΩ ΝΑ ΦΥΓΩ ΑΠΟ ΤΗΝ ΠΟΛΗ ΜΟΥ!
:P
Να ρωτήσω και τις δύο γιατί; :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Orlando

Δραστήριο μέλος

Ο Αποστολης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Πετρούπολη (Αττική). Έχει γράψει 612 μηνύματα.
Βεβαια, το μονο κριτηριο δεν ειναι το αν θα εισαι στην πολη σου(η σε καποια κοντινη πχ Αθηνα-Χαλκιδα κτλ)
μπορει εγω να εχω βγαλει ενα χ αριθμο μοριων και να ειμαι σιγουρος οτι περναω πχ Βολο, θα ψαξω πληροφοριες για τη σχολη και αν δεν μ'αρεσει η δεν ακουσω καλα λογια και τετοια τα μαζευω και παω πχ Γιαννενα ...
Δεν ειναι απαραιτητο οτι οι περιοχες με τις υψηλοτερες βασεις εχουν και τις καλυτερες σχολες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γιατί θέλω να μένω μόνη μου και αν περάσω Αθήνα δεν πρόκειται να μετακομίσω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lunatic

Νεοφερμένος

Η lunatic αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
dear γιωργο,
δεν εχω και πολλες επιλογες...με τα μορια που εβγαλα τον ιουνιο θα μπορουσα να περασω καπου εξω απο τη πολη μου, μα δεν τις δηλωσα καν διοτι οι γονεις μου δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να με βοηθησουν να μετακομισω αλλου ασε που ολη η ιδεα δεν μου αρεσει.Μετακομισεις, τρεχαματα,ενοικια,μια αγνωστη(σχεδον...μην το κανουμε και μελο) πολη.Αλλωστε απο το καλοκαιρακι θα πιασω καμια δουλεια και σιγα-σιγα ολα θα μπουν στο δρομο τους αρκει βεβαια να περασω.....
α και δεσποινα γιατι δεν θα μετακομισεις αν περασεις αθηνα??
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μόνο το οικονομικό πρόβλημα δέχομαι ως επιχείρημα να μη φύγει κανείς απο την πόλη του. Και προβλήματα υγείας νταξ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Γιατί φυσικά οι γονείς μου δε θα θέλουν αφού είμαι Αθηναία. Σιγά μην μπορέσω να τους αναγκάσω να πληρώνουν για να μένω στην πόλη που έμενα! Επίσης, δεν θέλω να συγκατοικώ, οπότε η περίπτωση να συγκατοικήσω με την αδερφή μου που μένει στα εξάρχεια δεν υπάρχει (εκτός αυτού εκείνη συγκατοικεί ήδη). Και τέλος, τα ενοίκια στην αθήνα είναι πολύ υψηλά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Στην επαρχία είναι συχνά πιο ακριβά απο οτι στην Αθήνα πάντως. Ειδικά σε φοιτητικές πόλεις, το έχουν παρακάνει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ ξέρω το αντίθετο.. ειδικά για κέντρο αθήνα ή κοντά στα πανεπιστήμια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε προφανώς εξαρτάται απο το που θα μείνεις και τι σπίτι θα βρείς. Απο πολλούς ακούω αυτό που είπα πάντως.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Καλά, θα δω τιμές λογικά φέτος.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αναλογα τον ενοικιαστη ειναι παιδια. Κι εγω που εχω ενα δυαρι φοιτητικο κοντα στο μετρο, στο σταθμο Λαρισης, 260 το δινουμε. Απο αλλους στην ιδια περιοχη ακους και 400.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
dear γιωργο,
δεν εχω και πολλες επιλογες...με τα μορια που εβγαλα τον ιουνιο θα μπορουσα να περασω καπου εξω απο τη πολη μου, μα δεν τις δηλωσα καν διοτι οι γονεις μου δεν εχουν την οικονομικη δυνατοτητα να με βοηθησουν να μετακομισω αλλου ασε που ολη η ιδεα δεν μου αρεσει.Μετακομισεις, τρεχαματα,ενοικια,μια αγνωστη(σχεδον...μην το κανουμε και μελο) πολη.Αλλωστε απο το καλοκαιρακι θα πιασω καμια δουλεια και σιγα-σιγα ολα θα μπουν στο δρομο τους αρκει βεβαια να περασω.....
α και δεσποινα γιατι δεν θα μετακομισεις αν περασεις αθηνα??
Έχω πει και παραπάνω, όλα αυτά ισχύουν αν δεν υπάρχει οικονομικό πρόβλημα. :) (ή πρόβλημα υγείας που ανέφερε ο Anarki)


Το καλό του να περάσεις εκτός είναι.... ότι γίνεσαι ανεξάρτητος φυσικά. :)
Δεν είναι κάποια "επανάσταση" ή κάτι τέτοιο. Είναι ανάγκη του ανθρώπου. Πιο εύκολα γίνεται στα 18 παρά στα 23 ή στα 25.


Και το ανεξάρτητος σημαίνει: διαχειρίζομαι τα οικονομικά μου, ψωνίζω, μαγειρεύω, καθαρίζω το σπίτι μου, πλένω τα πιάτα, πληρώνω λογαριασμούς / κοινόχρηστα, κτλ...
Απλά πράγματα, αλλά ουσιώδη. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Υπαρχουν ομως και καποια παιδια που δε μπορουν να ανταποκριθουν αμεσα στις αναγκες της ανεξαρτητοποιησης. Και δε νομιζω οτι ειναι καλο να ανεβαινει καθε σαββατοκυριακο η μαμα να πλενει ρουχα και να μαγειρευει...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Υπαρχουν ομως και καποια παιδια που δε μπορουν να ανταποκριθουν αμεσα στις αναγκες της ανεξαρτητοποιησης. Και δε νομιζω οτι ειναι καλο να ανεβαινει καθε σαββατοκυριακο η μαμα να πλενει ρουχα και να μαγειρευει...
Ακριβώς όμως λόγω του ότι θα μένουν μόνοι τους, θα μάθουν γρήγορα. ;)



"Ανάγκας θεοί πείθονται."
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

astathmitos

Δραστήριο μέλος

Ο astathmitos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 667 μηνύματα.
Το δικό μου βασικό κριτηριο επιλογης σχολης ειναι οτι παραλληλα με τις σπουδες(αν περασω καπου) πρεπει και να εργαζομαι.εστω και part time.για αυτο πρεπει να ειναι σχολη στην Αθηνα και να ειναι σχετικα ανετη δηλ να μην εχει πολλα εργαστήρια και υποχρεώσεις...Κυριως δηλ ΑΕΙ...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top