Πώς σας φαίνονται τα Λατινικά;

conn-a

Νεοφερμένος

Η Κωνσταντινα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 103 μηνύματα.
αν δεν αφησεις κενα στα λατινικα ειναι απλα και ευκολα πιστευω!!ευτυχως για το καλο μας οι Λατινοι ειχαν μικρη φαντασια και καθε χρονος και εγκλιση διαφερει ελαχιστα απο τον αλλον ειτε προσθετοντας ενα προσφυμα ειτε αλλαζοντας φωνηεν το μονο που εχετε να κανετε ειναι να διαβαζετε συστηματικα και κανενα προβλημα χτυπατε ανετα 19+:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω ανυπομονω να ξεκινησω λατινικα στη δευτερα γιατι σε οσα βιβλια διαβαζω που εχουν τετοια μεσα,συναρπαζομαι!!!! :) ειναι αληθεια οτι μοιαζουν σε γαλλικα/ισπανικα (πχπου το επιθετο παει μετα το ουσιαστικο)?τεσπα,με αυτα θα σας πρηξω του χρονου(:P)αλλα λενε οτι ειναι απλα!αληθευει?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
εγω ανυπομονω να ξεκινησω λατινικα στη δευτερα γιατι σε οσα βιβλια διαβαζω που εχουν τετοια μεσα,συναρπαζομαι!!!! :) ειναι αληθεια οτι μοιαζουν σε γαλλικα/ισπανικα (πχπου το επιθετο παει μετα το ουσιαστικο)?τεσπα,με αυτα θα σας πρηξω του χρονου(:P)αλλα λενε οτι ειναι απλα!αληθευει?
αρχισα λιγα μαθηματα λατινικων τον ιουλιο....την πρωτη μερα τα μισησα....υστερα επειδη εμοιαζαν με γαλλικοισπανικα που λες κ συ, μου φανηκαν πολυ ενδιαφερον,αλλα σαν τ'αρχαια κ αυτα,εχουν τους αρχικους χρονους τους,τις κλησεις των ρηματων τους,το ενα το αλλο τους, να δω αυτο το θεωρητικο μυαλο μου τι θα απογινει...βλεπω να τα κανω ολα μια ωραια σαλατιτσα, αλλα πρεπει να σκεφτομαι θετικα κ οτι οπως ολοι οι αλλοι ετσι κι εγω θα τα βγαλω περα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

X-FILER

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Χάιδω αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,969 μηνύματα.
εγω παντως τα εχω παρει με πολυ θετικο ματι και δε θελω να το αλλαξω αυτο γιατι οταν ξεκινας με καλη διαθεση ειναι πιο ευκολο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Grabeel Lucas

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Eλένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 181 μηνύματα.
εννοειται...μη με πολυακους εμενα γτ ειμαι ιδιαιτερη στον τροπο που αντιμετωπιζω τα μαθηματα...απλα ειπα την προσωπικη μου αποψη...κ εγω με καλο ματι τα'χω πλεον κ πρεπει!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΣΤΕΛΛΑ ΠΑΓΩΝΑ

Νεοφερμένος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Θήβα (Βοιωτία). Έχει γράψει 58 μηνύματα.
΄Τα λατινικα ειναι πολυ ευκολα γενικα και ιδιαιτερα στην Β'..Βεβαια για να εχεις την καλυτερη δυνατη αποδοση πρεπει να τα διαβαζεις συστηματικα και λεπτομερεστατα και να μην αφηνεις κενα..Ναι μεν ειναι ευκολα αλλα η λεπτομερεια μετραει παρα πολυ γιατι και με το παραμικρο χανεις μοναδες..Στην β' να στοχευεις να γραψεις απο 19 και πανω γιατι μπορεις λογο της ευκολιας τους..:niki:Στην γ' ωστόσο τα πράγματα δυσκολεύουν γιατι εχει πολλα καινουργια πραγματα και θελει ιδιαιτερη προσοχη...:read:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Isaak

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ισαάκ Παπαδόπουλος - Isaak Papadopoulos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Δυτικής Μακεδονίας (Φλώρινα) και μας γράφει απο Φλώρινα (Φλώρινα). Έχει γράψει 359 μηνύματα.
Τα Λατινικά ειναι γενικά εύκολα..! Ωστόσο θέλουν το δικό τους ξεχώριστο διάβασμα γιατι μην ξεχνάς πως ουσιαστικά πρόκειται για μια νέα ξένη γλώσσα..! Πρόσεχε μόνο μην αφήσεις κενά φέτος γιατι του χρόνου στην Γ' Λυκείου δεν θα είναι και τόσο εύκολο να τα καλύψεις..!
Καλη Τύχη σου εύχομαι..!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΧΡΙΣΤΙΝΑ ΜΠΑΛΤΣ.

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 25 μηνύματα.
Εγώ φέτος θα έχω επιτέλους την πρώτη μου επαφή με τα λατινικά. Τυπικά. Διότι άτυπα έκανα μαθήματα το καλοκαίρι (αφού τελείωσαν οι εξετάσεις της Α Λυκείου φυσικά) και η αλήθεια είναι ότι δεν είναι και τόσο εύκολα. Το θέμα είναι: γιατί όλοι λένε ότι είναι το πιό εύκολο μάθημα κατεύθυνσης των Πανελλαδικών; Μάλλον θα εννοούν ότι είναι το πιό εύκολο μάθημα συγκριτικά με τα υπόλοιπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rock_Sugar

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαριάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κορυδαλλός (Αττική). Έχει γράψει 176 μηνύματα.
Είναι πολύ εύκολα, ειδικά στη Β' Λυκείου. Είναι σαν να πηγαίνεις Α τάξη στα αγγλικά. Να μάθετε πάρα πολύ καλά την οριστική και τα ουσιαστικά (όλη τη γραμματική γενικώς) γιατί στην τρίτη δε θα έχετε χρόνο για διεξοδικές επαναλήψεις.
@Χριστίνα: Αν το πάρεις συγκριτικά, είναι εύκολα :P Γενικά είναι νορμαλ απλώς θέλουν λεπτομέρια και προσοχή όπως είπαν πιο πάνω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5ugar

Νεοφερμένος

Η Ελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Ελπίζω πράγματι να είναι εύκολα γιατί και εγώ τα επέλεξα για φέτος και έχω ακούσει πολλές και διάφορες κριτικές... :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sevoulaa

Νεοφερμένος

Η sevoulaa αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
τα λατινικα προσοχη θελουν και να τα διαβασεις απο την αρχη......
βεβαια ειναι πολυ ευκολο να πεσεις σε παγιδες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sofiaaa

Νεοφερμένος

Η σόφη! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κέρκυρα (Κέρκυρα). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Ρε παιδιά, έχω μια απορία!!!
Όλοι πέρσι μου έλεγαν ότι τα λατινικά είναι εύκολα και ότι πρέπει να γράψω μεγάλο βαθμό, φέτος, λοιπόν, που ήρθα σε επαφή μαζί τους για πρώτη φορά, μου φαίνονται δύσκολα. Έχουν αρκετή γραμματική και λεξιλόγιο.

εσείς τι νομίζετε?


τα λατινίκα η αλήθεια είναι πως δεν ειναι ο,τι πιο ευκολο!!χρειαζεται συστηματικο διαβασμα και συχνες επαναληψεις...αλλα εχει πολλα κοινα στοιχεια με τα αρχαια και ως προς το συντακτικο και ως προς τη γραμματικη!!!αρχικα ολοι πιστευουμε οτι ειναι δυσκολα, στην πραγματικοτητα ομως ειναι θεμα διαβασματος...αν διαβαζεις εστω και λιγο, δεν θα σε δυσκολεψουν καθολου...καλη τυχη κ καλο διαβασμα!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikos45

Νεοφερμένος

Ο nikos45 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
τελικα ρε παιδια ειναι ευκολα ή δυσκολα τα λατινικα????εγω ακομη δεν εχω ξεκινησει αλλα τοσην ωρα που διαβαζω τα μυνηματα του καθενος εχω μπερδευτει.... ο ενας λεει ειναι ευκολα ο αλλος δυσκολα.ΤΕΣΠΑ.Θα ηθελα να ρωτησω κατι.ενας μετριος μαθητης του 13-14-15 μπορει να διαβασει τα λατινικα και να παρει ενα πολυ καλο βαθμο??(πχ 18-19-20)ή ειναι αδυνατον.
ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΑΠΑΝΑΤΗΣΗ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kassadra

Νεοφερμένος

Η kασσανδρα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 46 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Δεν υπαρχει ευκολο ή δυσκολο μαθημα. Αυτα ειναι δικαιολογιες και επιφανειακα προσχηματα για να τελειωνουμε μια ωρα νωριτερα με το υποτιθεμενο διαβασμα..
Οι λατινοι ειναι οι συνεχιστες των κλασσικων κειμενων!
Τα κλασσικα εργα γνωριζαν και μελετουσαν οι Βυζαντινοι, ο υ τ ε ενα δεν χαθηκε απο την ανυπολογιστη κατασροφη τησ Αλωσης. Βιβλιοθηκες καηκανε, λεηλατηθηκανε, σκορπιστηκαν στουσ πεντε ανεμους, πεσαν σε χερια βεβηλα, μα την τελευταια, λες, στιγμη ειχαν προλαβει οι Ουμανιστες να περασουν στην Ιταλια ισαμε και το εσχατο αρχαιο κειμενο αξιας, κουβαλωντας το, ειδος προζυμι, μαγιας, για ενα νεο πολιτισμο που μολις πλαθονταν...
ψαξε στο λημμα, Ουμανισμος.
θα εκτιμησεις ισως, περισσοτερο τα λατινικα και τα αντιμετωπισεις πραγματικα οπως τους αξιζει και οχι με κοντωθωρη ματια του μετριου βαθμου, ισα για να περασουμε!...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

domata

Νεοφερμένος

Η Νάντια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 33 μηνύματα.
Σήμερα αυτά λέγαμε με την καθηγήτριά μου..Άκουγα και εγώ λατινικά..πςς..20 χαλαράαα..λές ώπα εδώ είμαστε!..Λάθος! Είναι μια επιπλέον ξένη γλώσσα απλώς με πιο βατούς κανόνες και καταλήξεις..παρόλα αυτά, είναι ευχάριστα..με τον τονισμό υπάρχει μια δυσφορία..αλλά ντάξει..δεν παίζει ρόλο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

alexia1992

Νεοφερμένος

Η Αλεξια αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Κόρινθος (Κόρινθος). Έχει γράψει 21 μηνύματα.
Ως...φιλόλογος (που διδάσκει Λατινικά Β Λυκείου) να σας πω τα εξής: τα Λατινικά κατά βάση ΔΕΝ είναι ιδιαίτερα δύσκολα και ούτε υπάρχει λόγος να πανικοβάλλεστε. Είναι όμως πολλά, θέλουν διάβασμα (και δυστυχώς και απομνημόνευση), ενώ η ύλη στα βιβλία που θα κάνετε δεν είναι κατανεμημένη ισομερώς: άλλα κεφάλαια εισάγουν πολλά νέα φαινόμενα ταυτόχρονα και άλλα είναι χαλαρότερα απ΄ότι θα'πρεπε. Από το 10 και μετά τα πράγματα θα δυσκολέψουν αρκετά γιατί εισάγονται πολύ σημαντικά φαινόμενα με ιδιαιτερότητες (πχ ρήματα με ανώμαλους παρακειμένους κλπ) -όσοι έχουν φτάσει εκεί μάλλον με καταλαβαίνουν καλύτερα.

Δυστυχώς επειδή η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών παίρνει τα λατινικά από φόβο, εμείς οι καθηγητές ξεκινάμε συνήθως στη Β' Λυκείου πολύ ομαλά, κάνουμε τα πρώτα κεφάλαια με πολλές επαναλήψεις και ασκήσεις για εμπέδωση κλπ, αλλά αυτό μας φέρνει στο σημείο να φτάνει το μέσο της χρονιάς και να είμαστε ακόμη στο 10! Τους τελευταίους μήνες λοιπόν αναγκαστικά επιταχύνουμε πολύ το ρυθμό, και άρα δυστυχώς τα δυσκολότερα κεφάλαια είναι και αυτά που γίνονται πολύ βιαστικά.

Ήθελα όμως να καταλήξω στο εξής: δύσκολα-εύκολα, στραβά-ίσια, αυτά είναι τα Λατινικά και με αυτά τα βιβλία θα πορευθείτε. Προσέξτε:το μυστικό είναι να μάθετε τη φετινή ύλη ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ. Επιμείνετε πολύ σε αυτό, δεν έχετε ιδέα από τι βάσανα θα γλιτώσετε του χρόνου. Εάν αφήσετε κενά φέτος, στη Γ' Λυκείου τα Λατινικά θα σας γίνουν εφιαλτικά: τα κείμενα του χρόνου είναι 24 για μετάφραση αλλά 30 για νέα γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα και όσα μαθαίνετε φέτος θεωρούνται ΔΕΔΟΜΕΝΑ. Ο χρόνος στη Γ' Λυκείου δεν επαρκεί με τίποτα για να βγουν τα κεφάλαια, τρέχουμε λαχανιασμένοι πίσω από την ύλη και για επαναλήψεις στην ύλη της Β Λυκείου ούτε λόγος! Προσέξτε λοιπόν φέτος!

Συγνώμη αν μακρηγόρησα και σας κούρασα, αλλά τα λατινικά είναι πονεμένη ιστορία (για όλους τους συναδέλφους που τα διδάσκουμε) και ήθελα να σας τα πω λίγο αναλυτικά μήπως μπορέσω να βοηθήσω κάποιους από εσάς.

Περιμένω τυχόν σχόλια, απορίες σας κλπ.


Εγω δεν έχω κανένα πρόβλημα στην γραμματική, το μόνο στο οποίο δυσκολεύομαι είναι στο να ξεχωρίζω τις πτώσεις στο συντακτικό.Τι πρέπει να κάνω;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lenou

Νεοφερμένος

Η Ελένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Γαλάτσι (Αττική). Έχει γράψει 39 μηνύματα.
Αμα τα παρεις καλα απο την αρχη ειναι μια χαρα...

Ειναι σιγουρο μαθημα...Οτι κ να σε εξετασουν ειναι μεσα στα κειμενα.

Ερμηνευτικες δεν υπαρχουν.Μεταφραση γελοια...

ναι μονο γραμματικη ειναι δυσκολη[αυτη η 3η κλισηη πωω:P]
αλλα ειναι θεμα συστηματικου διαβασματος...δεν πρεπει να τα αφηνουμε καθολου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kaliorova

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Βριλήσσια (Αττική). Έχει γράψει 53 μηνύματα.
Είναι χρησιμα ωστε να γνωρίσουν τον αρχαιο λατινικό τροπο σκεψης και να γνωρίσουν και αλλα πραγματα ωστε να καλλιεργησουν πολυδιαστατο χαρακτηρα...Εξξαλου με το να αφαιρουμε μαθηματα τα οποια δεν θεωρούμε χρησιμα τοτε δεν θα παραμεινει τιποτα...
Συμφωνώ απόλυτα!
-----------------------------------------
Δεν υπαρχει ευκολο ή δυσκολο μαθημα. Αυτα ειναι δικαιολογιες και επιφανειακα προσχηματα για να τελειωνουμε μια ωρα νωριτερα με το υποτιθεμενο διαβασμα..
Οι λατινοι ειναι οι συνεχιστες των κλασσικων κειμενων!
Τα κλασσικα εργα γνωριζαν και μελετουσαν οι Βυζαντινοι, ο υ τ ε ενα δεν χαθηκε απο την ανυπολογιστη κατασροφη τησ Αλωσης. Βιβλιοθηκες καηκανε, λεηλατηθηκανε, σκορπιστηκαν στουσ πεντε ανεμους, πεσαν σε χερια βεβηλα, μα την τελευταια, λες, στιγμη ειχαν προλαβει οι Ουμανιστες να περασουν στην Ιταλια ισαμε και το εσχατο αρχαιο κειμενο αξιας, κουβαλωντας το, ειδος προζυμι, μαγιας, για ενα νεο πολιτισμο που μολις πλαθονταν...
ψαξε στο λημμα, Ουμανισμος.
θα εκτιμησεις ισως, περισσοτερο τα λατινικα και τα αντιμετωπισεις πραγματικα οπως τους αξιζει και οχι με κοντωθωρη ματια του μετριου βαθμου, ισα για να περασουμε!...
Τα λες πάρα πολύ ωραία! Όλοι πλέον είναι με την δικαιολογία του δύσκολου και δεν απολαμβάνουν το μάθημα που διαβάζουν! Μόνο τριγυρίζουν γύρω απο τον βαθμό και χάνουν την ουσία!

Εγώ αρχίζω του χρόνου Λατινικά και το θεωρώ συναρπαστικό να μαθαίνεις μία γλώσσα η οποία μιλιόταν αιώνες πριν!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

5ugar

Νεοφερμένος

Η Ελίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
Και εγώ συμφωνω με τη kassadra..
Οι περισσότεροι στις μερές μας επίλεγουν θεωρητική με το σκέπτικό πως (δήθεν) είναι εύκολα ή απλά για να περάσουν μια σχολή και να λένε πως είναι σπουδασμένοι. Δεν κατακρίνω κανένα ούτε μιλώ σε προσωπικό επίπεδο. Απλά αυτή είναι η αλήθεια. Πόσοι από εμάς του θεωρητικού κατανοούμε την ύλη την οποία διδασκόμαστε; Δυστυχώς πολοί λίγοι, και ακόμα δεν θέλω να συμπεριλάβω και τον εαυτό μου σε αυτούς τους λίγους..
Αν αντιλαμβανόμασταν όλοι την ουσία και την σημασία των μαθημάτων αυτών τότε τα πράγματα θα ήταν κατά πολύ διαφορετικά.
Τα αρχαία ελληνικά και τα λατινικά είναι η αρχή όλων των επίσημων γλωσσών. Εγώ προσωπικά θα έλεγα πως όλες οι γλώσσες αποτελούν διαλέκτους της λατινικής.
Αν για παράδειγμα αφαιρέσουμε από την Αγγλική τις ελληνικές και λατινικές ρίζες, τότε δεν θα βγάζει κανείς νόημα με τις λέξεις τις όποιες απομένουν.

Άρα για επανέρθω στο θέμα, δεν υπάρχει τίποτα δύσκολο. Αν αγαπάς αυτό το μάθημα , σου αρέσει και θες πραγματικά να ασχοληθείς με αυτό, τότε θα μελετάς με εύνοια και τα δύσκολα θα γίνονται αυτομάτως εύκολα...

 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

breaking_dawn

Νεοφερμένος

Η breaking_dawn αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 40 μηνύματα.
Στα λατινικά μπορείς να γράψεις 20 αρκεί να διαβάζεις πολύ και να τα ξέρεις....Προσωπικά δεν τα πολυσυμπαθώ αν και δεν μου είναι και πολύ δύσκολο να τα διαβάσω γιατι ειναι παρόμοια με άλλες γλώσσες που προέρχονται από την λατινική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top