Πώς σας φαίνονται τα Λατινικά;

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Η "ευκολία"των λατινικων ειναι αυτη που τελικα τα κανει δυσκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Άλλαξα γνώμη. Τελικά είναι δύσκολα. :nono:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

may91

Νεοφερμένος

Η may91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Στην αρχή σου φαίνονται γελοία....Το θέμα είναι ότι απο κάποιο σημείο και μετά θέλει πάρα πολύ καλό διάβασμα για να μην αφήσεις κενά...ειδικά από τα μαθήματα που πρέπει να ξέρεις όλους τους αρχικούς των ρημάτων μέση κ παθητική φωνή, γίνεται μεγάλο μπέρδεμα....και σαν να μη φτάνουν όλα αυτά πρέπει να ξέρεις κ τι γένος είναι κάθε ουσιαστικό για να βάλεις αναλόγως και τα σωστά επίθετα....αλλά που θα πάει, θα ξεμπλοκάρω...!!!!σύστημα θέλει, τίποτα άλλο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

παρανοικός

Νεοφερμένος

Ο παρανοικός αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ειναι βλακωδως μπερδεμενα. Το καθε ρημα εχει διαφορετικο παρακειμενο και σουπινο και πρεπει να τα θυμασαι ολα απ'εξω. Τα ουσιαστικα που κανονικα ειναι ουδετερα στα νεα ελληνικα ειναι θηλυκα στα λατινικα, κ.ο. Κατα τα αλλα, ειναι ευκολα, αρκει καποιος να διαβαζει και να μην αφησει κενα. Ευτυχως δεν δινουμε και προφορικα :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Raziel

Νεοφερμένος

Ο Raziel αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 67 μηνύματα.
Τα Λατινικα της Β Λυκειου ειναι πραγματικα,πανευκολα με μονο δυσκολουτσικο το κειμενο με τον Ηρακλη προς το τελος αλλα και αυτο δεν ειναι τιποτα το τρομερο..

Οσο γελοια-πραγματικα πανευκολα!-ειναι στη Β,τοσο δυσκολα γινονται στη Γ..
Θα δειτε μετα τοσο δυσκολα γραμματικα φαινομενα και λατινισμους που αναιρουν κανονες που γνωριζετε απο τα αρχαια και εκει τα πραγματα αλλαζουν..
Αρκει να δειτε ποσο γραψανε στατιστικα φετος στις πανελληνιες,που ηταν και τα δυσκολοτερα θεματα ολων των εποχων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maraki love

Διάσημο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής του τμήματος Παιδαγωγικό Δημοτικής Εκπαίδευσης Θράκης (Αλεξανδρούπολη) και μας γράφει απο Αλεξανδρούπολη (Έβρος). Έχει γράψει 2,279 μηνύματα.
Κι εμένα μου έλεγαν ότι τα λατινικα είναι εύκολα ...εγώ όμως δυσκολεύομαι αρκετά.....δεν ξέρω μου φαίνονται πολύ δύσκολα:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

jackass

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο jackass αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 124 μηνύματα.
με λιγο διαβασμα κ παπαγαλια ειναι μακραν το ευκολοτερο μαθημα της κατευθυνσης :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

spring_mx

Νεοφερμένος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Χαϊδάρι (Αττική). Έχει γράψει 51 μηνύματα.
εγω πιστευω πως ειναι πλ ευκ0λα!
βεβαια στν γ' δυσκ0λευουν .
τ0 εχω καταλαβει απ τα θερινα!
αλλα δν ειναι κ τπτ τ0 τρ0μερ0!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

stavrouli_to

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σταυρούλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πολίχνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 124 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω εντιπωσιαστεί με τα λατινικά και αν και δεν είναι της ώρας μου έχω πάρει το βιβλείο των λατινικών της Β Λυκίου και έχω αρχίσει να το διαβάζω καλοκαιριάτικα... Καλά είμαι λίγο :mpam:, αλλά είναι ενδιαφέρον...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harris200

Νεοφερμένος

Ο Harris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Εγώ πάλι έχω εντιπωσιαστεί με τα λατινικά και αν και δεν είναι της ώρας μου έχω πάρει το βιβλείο των λατινικών της Β Λυκίου και έχω αρχίσει να το διαβάζω καλοκαιριάτικα... Καλά είμαι λίγο :mpam:, αλλά είναι ενδιαφέρον...

Ειναι πολυ ωραιο μαθημα τα Λατινικα φυσικα στο τελος του βιβλιου της Β λυκειου δυσκολευει λιγο η γραμματικη κατα τα αλλα δν ειναι δυσκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Που να δεις στη Γ,θελουν αρκετο διαβασμα και μια χαζολεπτομερεια μπορει να σου στερησει το 20...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harris200

Νεοφερμένος

Ο Harris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Που να δεις στη Γ,θελουν αρκετο διαβασμα και μια χαζολεπτομερεια μπορει να σου στερησει το 20...


Χαζολεπτομερεια σε ποιον τομεα?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
ουυυυυυυυ,υπαρχουν τοσες
1)απο μεταφραση:διαγωνισμα σχολειου στη μεταφραση στο κειμενο με τον Αινεια ελεγε:Ο Αινειας βλεπει την κοπελα,θαμπωνεται απο την ομορφια της κοπελας...(εγω δεν εγραψα το δευτερο κοπελας)παει ενα μοριο
2)γραμματικη:το πιο συνηθες,μπερδευεις φωνες και στο τελος εχεις και 3 εγκλισεις,προσοχη στα προσωπα και τα γενη...
3)συντακτικο:γραφεις σωστα το συντακτικο ρολο αλλα δεν γραφεις τι προσδιοριζει σωστα,εδω υπαρχουν και οι 1000 διαφορετικες εκδοχες των φιλολογων για τις συντακτικες θεσεις κ αν πεσεις σε κολλημενο την εβαψες,εμενα τουλαχιστον απηχαν οι αποψεις σχολειου-φροντιστηριου

ολα αυτα βεβαια με εξασκηση και διαβασμα μπορουν να αποφευχθουν αλλα ποτε μην λες ποτε ειδικα σε ενα μαθημα που το 19 απο τους περισσοτερους θεωρειται αποτυχια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harris200

Νεοφερμένος

Ο Harris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
ουυυυυυυυ,υπαρχουν τοσες
1)απο μεταφραση:διαγωνισμα σχολειου στη μεταφραση στο κειμενο με τον Αινεια ελεγε:Ο Αινειας βλεπει την κοπελα,θαμπωνεται απο την ομορφια της κοπελας...(εγω δεν εγραψα το δευτερο κοπελας)παει ενα μοριο
2)γραμματικη:το πιο συνηθες,μπερδευεις φωνες και στο τελος εχεις και 3 εγκλισεις,προσοχη στα προσωπα και τα γενη...
3)συντακτικο:γραφεις σωστα το συντακτικο ρολο αλλα δεν γραφεις τι προσδιοριζει σωστα,εδω υπαρχουν και οι 1000 διαφορετικες εκδοχες των φιλολογων για τις συντακτικες θεσεις κ αν πεσεις σε κολλημενο την εβαψες,εμενα τουλαχιστον απηχαν οι αποψεις σχολειου-φροντιστηριου

ολα αυτα βεβαια με εξασκηση και διαβασμα μπορουν να αποφευχθουν αλλα ποτε μην λες ποτε ειδικα σε ενα μαθημα που το 19 απο τους περισσοτερους θεωρειται αποτυχια...

Κοιταξε να δεις λες το 19 θεωρειτε αποτυχια αλλα μην ξεχνας πως εκεινη την στιγμη πολλοι παραγοντες Πχ αγχος παιζουν μεγαλο ρολο στην επιδοση!!!Βασικα ασχετο Το κειμενο εκεινο με την Λουκριτια δεν ειναι απιστευτα γελοιο????τι σου ηρθε στο μυαλο μολις το διαβασες?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Tempora

Νεοφερμένος

Ο Μάνθος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 56 μηνύματα.
Εκέινο με τη Λουκρητία και εκείνο με το κυνήγι και τα venationibus είναι μεγάλες πατάτες.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.
Κοιταξε να δεις λες το 19 θεωρειτε αποτυχια αλλα μην ξεχνας πως εκεινη την στιγμη πολλοι παραγοντες Πχ αγχος παιζουν μεγαλο ρολο στην επιδοση!!!Βασικα ασχετο Το κειμενο εκεινο με την Λουκριτια δεν ειναι απιστευτα γελοιο????τι σου ηρθε στο μυαλο μολις το διαβασες?

Δεν θα εξετασει ο διορθωτης αν ησουν αγχωμενος δυστυχως,αυτο που βλεπει μπροστα του θα διορθωσει και αν δεν του αρεσει δεν θα στο παρει σωστο για τη ψυχη της μανας του..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

harris200

Νεοφερμένος

Ο Harris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Δεν θα εξετασει ο διορθωτης αν ησουν αγχωμενος δυστυχως,αυτο που βλεπει μπροστα του θα διορθωσει και αν δεν του αρεσει δεν θα στο παρει σωστο για τη ψυχη της μανας του..

ευτυχως ποτε δεν εχω αγχος!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ειμαρμένη

Δραστήριο μέλος

Η Ιωάννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 494 μηνύματα.

harris200

Νεοφερμένος

Ο Harris αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 27 μηνύματα.
Ω θεοι,τοτε για ποιους παραγοντες μιλας?:P

Δεν μιλαω για μενα!!!Γενικα μιλαω απλα υπαρχει παντα και η κακια στιγμη αυτο θελω να πω:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tolisman

Δραστήριο μέλος

Ο tolisman αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 457 μηνύματα.
τα λατινικά της β' είναι αρκετά εύκολα, νομίζω..

όσον αφορά τη γ', οι μαθητές μέσης ή μεγαλύτερης ευφυΐας που διαβάζουν συστηματικά, το έχουν άνετα το 19+..

σε αυτούς που δεν διαβάζουν συτηματικά -όπως έγω- και αφήνουν κενά, που προσπαθούν να καλύψουν τους τελευταίους 1-2 μήνες, τα λατινικά φαίνονται δύσκολα.. αλλά και πάλι επειδή η ύλη δεν είναι τεράστια αν κάτσεις λίγο να διαβάσεις κάτι μπορείς να κάνεις.. εγώ στις πανελλήνιες έγραψα 17,8..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top