Πώς σας φαίνονται τα Λατινικά;

chara7909

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
Ρε παιδιά, έχω μια απορία!!!
Όλοι πέρσι μου έλεγαν ότι τα λατινικά είναι εύκολα και ότι πρέπει να γράψω μεγάλο βαθμό, φέτος, λοιπόν, που ήρθα σε επαφή μαζί τους για πρώτη φορά, μου φαίνονται δύσκολα. Έχουν αρκετή γραμματική και λεξιλόγιο.

εσείς τι νομίζετε?


 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastermind91

Νεοφερμένος

Η mastermind91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Κι εμένα στην αρχή μου φαίνονταν βουνό!Πολλές καταλήξεις κλπ.Όμως έκατσα μια μέρα,τα έβαλα κάτω και έμαθα όλα όσα έχουμε κάνει.Πάντως για να τα μάθεις χρειάζεσαι χαρτί και μολύβι.Κάτσε γράψτα πολλές φόρες,έτσι τα συνηθίζεις και φαίνονται πιο εύκολα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Andromeda

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Ηράκλειο (Κρήτη). Έχει γράψει 198 μηνύματα.
Ακριβως στην ίδια κατασταση ηρθα κ εγω....αλλα θα συνηθίσουμε σιγα σιγα!! carpe diem!!;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mastermind91

Νεοφερμένος

Η mastermind91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 24 μηνύματα.
Με τον καιρό θα τα συνηθίσετε.Και με διάβασμα φυσικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Και γω είχα ακούσει ότι τα λατινικά είναι εύκολα, και φέτος που ξεκίνησα νομίζω ότι επιβεβαίωσα τις φήμες... Δεν μου φαίνονται πολύπλοκα, ίσα ίσα που είναι και το αγαπημένο μου μάθημα φέτος!
Πράγματι, σιγά σιγά και το λεξιλόγιο βγαίνει και η γραμματική, αρκεί να τα μαθαίνει κανείς ένα ένα, μη γίνουν αχταρμάς! lol :xixi:
Μάθημα κατεύθυνσης είναι οπότε δεν θα μπορούσε να ναι και τίποτα γελοίο.... Υπομονή χρειάζεται.;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Jenny

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Τζένη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 41 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 960 μηνύματα.
Εμένα στην αρχή μόνο μου άρεσαν γιατί τα θεωρούσα "ξένη γλώσσα" αλλά μάλλον απλός ενθουσιασμός ήταν...Άλλαξα γνώμη, απλώς τα διάβαζα μόνο και μόνο για το βαθμό και για τίποτα άλλο :xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Κατα τη γνώμη μου είναι δυσκολούτσικα!!!Βέβαια όλοι μου λένε οτι με τον καιρο θα προσαρμοστώ....δεν ξέρω....απ την αρχή της χρονιάσ δεν εχω γράψει ούτε ένα 20...μονιμα 19,19 αντε το πολύ 19,5.....

Α τίποτα μωρέ. Σιγά, άκου εκεί 19,5. Μα πως το επιτρέπεις να πέφτεις τόσο χαμηλά απ'το στόχο σου:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κατα τη γνώμη μου είναι δυσκολούτσικα!!!Βέβαια όλοι μου λένε οτι με τον καιρο θα προσαρμοστώ....δεν ξέρω....απ την αρχή της χρονιάσ δεν εχω γράψει ούτε ένα 20...μονιμα 19,19 αντε το πολύ 19,5.....

Ελπίζω να κάνεις πλάκα...:giveup:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

may91

Νεοφερμένος

Η may91 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν νομίζω ότι είναι και ό,τι πιο εύκολο...η γραμματική εντάξει με διάβασμα είναι εύκολη, αλλά εγώ προσωπικά αν βλέπω ένα ουσιαστικό μπερδεύομαι γιατί δεν ξεχωρίζω την κλιση...ελπίζω κάποια στιγμή να εξοικειωθώ...τι στο καλό, αρχή είναι ακομα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
που θες να περασεις;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

matthew

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 9 μηνύματα.
Τα Λατινικά στα 5 πρώτα κεφάλαια είναι πολύ εύκολα, έπειτα ο βαθμός δυσκολίας ανεβαίνει και χρειάζεται περισσότερο διάβασμα και εξάσκηση! :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

zeledaki

Νεοφερμένος

Η zeledaki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
και εμένα μου φαίνονται δύσκολα...Όλοι λένε οτι πρέπει να γράψω πολύ καλά,και να μην βασίζομαι σε αρχαία κλπ που είμαι πολύ καλή,αλλά εμένα μου φαίνονται δυσκολότερα των αρχαίων..ίσως βέβαια είναι θέμα προσαρμογής..και στην Α γυμνασίου,έτσι δε μας φαίνονταν τα αρχαία; :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sophaki983

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Σοφία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Σαλαμίνα (Αττική). Έχει γράψει 142 μηνύματα.
η αλήθεια είναι ότι τα λατινικά χωρίς διάβασμα δεν είναι εύκολα. Είναι δύσκολα γιατί που να ξέρεις ποια ουσιαστικά είναι της γ' κλίσης ποια της τέταρτης
. Πολλές πτώσεις των ουσιαστικών είναι ίδιες και μπορεί να τις μπερδέψει κάποιος.... :(:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

daffyduck

Νεοφερμένος

Ο daffyduck αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 51 ετών και Καθηγητής. Έχει γράψει 2 μηνύματα.
Ως...φιλόλογος (που διδάσκει Λατινικά Β Λυκείου) να σας πω τα εξής: τα Λατινικά κατά βάση ΔΕΝ είναι ιδιαίτερα δύσκολα και ούτε υπάρχει λόγος να πανικοβάλλεστε. Είναι όμως πολλά, θέλουν διάβασμα (και δυστυχώς και απομνημόνευση), ενώ η ύλη στα βιβλία που θα κάνετε δεν είναι κατανεμημένη ισομερώς: άλλα κεφάλαια εισάγουν πολλά νέα φαινόμενα ταυτόχρονα και άλλα είναι χαλαρότερα απ΄ότι θα'πρεπε. Από το 10 και μετά τα πράγματα θα δυσκολέψουν αρκετά γιατί εισάγονται πολύ σημαντικά φαινόμενα με ιδιαιτερότητες (πχ ρήματα με ανώμαλους παρακειμένους κλπ) -όσοι έχουν φτάσει εκεί μάλλον με καταλαβαίνουν καλύτερα.

Δυστυχώς επειδή η συντριπτική πλειοψηφία των μαθητών παίρνει τα λατινικά από φόβο, εμείς οι καθηγητές ξεκινάμε συνήθως στη Β' Λυκείου πολύ ομαλά, κάνουμε τα πρώτα κεφάλαια με πολλές επαναλήψεις και ασκήσεις για εμπέδωση κλπ, αλλά αυτό μας φέρνει στο σημείο να φτάνει το μέσο της χρονιάς και να είμαστε ακόμη στο 10! Τους τελευταίους μήνες λοιπόν αναγκαστικά επιταχύνουμε πολύ το ρυθμό, και άρα δυστυχώς τα δυσκολότερα κεφάλαια είναι και αυτά που γίνονται πολύ βιαστικά.

Ήθελα όμως να καταλήξω στο εξής: δύσκολα-εύκολα, στραβά-ίσια, αυτά είναι τα Λατινικά και με αυτά τα βιβλία θα πορευθείτε. Προσέξτε:το μυστικό είναι να μάθετε τη φετινή ύλη ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ. Επιμείνετε πολύ σε αυτό, δεν έχετε ιδέα από τι βάσανα θα γλιτώσετε του χρόνου. Εάν αφήσετε κενά φέτος, στη Γ' Λυκείου τα Λατινικά θα σας γίνουν εφιαλτικά: τα κείμενα του χρόνου είναι 24 για μετάφραση αλλά 30 για νέα γραμματικά και συντακτικά φαινόμενα και όσα μαθαίνετε φέτος θεωρούνται ΔΕΔΟΜΕΝΑ. Ο χρόνος στη Γ' Λυκείου δεν επαρκεί με τίποτα για να βγουν τα κεφάλαια, τρέχουμε λαχανιασμένοι πίσω από την ύλη και για επαναλήψεις στην ύλη της Β Λυκείου ούτε λόγος! Προσέξτε λοιπόν φέτος!

Συγνώμη αν μακρηγόρησα και σας κούρασα, αλλά τα λατινικά είναι πονεμένη ιστορία (για όλους τους συναδέλφους που τα διδάσκουμε) και ήθελα να σας τα πω λίγο αναλυτικά μήπως μπορέσω να βοηθήσω κάποιους από εσάς.

Περιμένω τυχόν σχόλια, απορίες σας κλπ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eirini

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
exercitus omiserat fiduciam...

πως γινεται ρ παιδια αυτο παθητικη σύνταξη??:what:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Eruyomo

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μάνος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 1,505 μηνύματα.
Χωρίς να θέλω να trollάρω.
Τα λατινικά σε τι ακριβώς είναι χρήσιμα στα παιδιά (στην δευτεροβάθμια εκπαίδευση)

Εννοώ πέρα απο αυτά που θέλουν να φτιάξουν ψαγμένη-metal μουσική.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

conundrum

Νεοφερμένος

Η Ειρήνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 102 μηνύματα.
fiducia amissa erat ab exercitu

Είναι χρησιμα ωστε να γνωρίσουν τον αρχαιο λατινικό τροπο σκεψης και να γνωρίσουν και αλλα πραγματα ωστε να καλλιεργησουν πολυδιαστατο χαρακτηρα...Εξξαλου με το να αφαιρουμε μαθηματα τα οποια δεν θεωρούμε χρησιμα τοτε δεν θα παραμεινει τιποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

eirini

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 30 μηνύματα.
εγω εκτος του οτι τα θεωρω αχρηστα...τα βρήσκω και δύσκολα...απο την στιγμη που μπηκε στο παιχνιδι παθητικη φωνή κ πλαγιος λόγος είναι ανυπόφορα!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EiRiNi<3

Νεοφερμένος

Η Ειρηνη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 35 μηνύματα.
τα λατινικα κ εγω ποτε δεν τα χωνεψα..ισως στην αρχη που ηταν ευκολα!!δε νομιζω οτι μας βοηθανε...καλυτερα να υπηρχε καποιο αλλο μαθημα στη θεση τους..!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

tfslover

Νεοφερμένος

Η tfslover αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 17 μηνύματα.
Εμενα τα λατινικα με δυσκολευουν.Βασικα δεν μου αρεσουν.Αρχισε να μας κανει η καθηγητρια των αρχαιων...Λες και τελειωσαμε τα αρχαια και δεν εχουμε τι να κανουμε...Εγω θα παω θετικη κατ. και δεν πιστευω οτι χρειαζεται να γνωριζω εμπεριστατωμενα τα ρηματα των διαφορων συζυγιων κλπ.Καλα πιστευω πως καποιες γενικεσ γνωσεις χρειαζονται.Εμα8α απο που προερχονται διαφορες λεξεις(ετυμολογια)και αυτο ειναι χρησιμο...αλλα οκ ως εκει!!!!Video vidi visum videre/ amo amavi amatum amare/deleo delevi deletum delere....and so forth(αν δεν κανω λαθος) ΕΛΕΟΣΣΣΣΣ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top