Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός Ρυθμίσεις Ειδοποιήσεων
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αντιδράσεις σε Posts μου Παραθέσεις των Posts μου Αναφορές σε Εμένα Ενέργειες Συντονιστών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,808 εγγεγραμμένα μέλη και 2,441,511 μηνύματα σε 76,727 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 326 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Βοήθεια/Απορίες στη Χημεία

parantop

Καθηγητής

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O parantop έγραψε: στις 00:41, 03-11-07:

Θα ήθελα την γνώμη σας για το test που επισυνάπτω.

Ευχαριστώ.
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: pdf test_A_Lukeiou.pdf (82,1 KB, 1375 αναγνώσεις)
Πρέπει να συνδεθείτε για να αντιδράσετε σε μηνύματα
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 8,075 μηνύματα.

O miv έγραψε: στις 00:43, 03-11-07:

Πολλα δεν ειναι 10 λεπτα γι'αυτο? Βαλτε καναδυο-τρια υποερωτηματα στο δευτερο, οχι μονο ενα. Ευκολο γενικα!
Παράθεση

Ωρίωνας

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 25 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 185 μηνύματα.

O Ωρίωνας έγραψε: στις 01:39, 03-11-07:

Μια χαρά είναι το τεστ :no1:αν και θα χρειαστούν όντως και άλλα στο 2ο θέμα (μπορείτε να βάλετε κανα δυο ιόντα ακόμα). Σχετικά εύκολο και ο χρόνος είναι αρκετός κατά τη γνώμη μου.
Παράθεση

the_president (τατιάνα)

Μαθητής Α' λυκείου

H τατιάνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 27 ετών και Μαθητής Α' λυκείου . Έχει γράψει 10 μηνύματα.

H the_president έγραψε: στις 11:52, 03-11-07:

πολύ εύκολο!!!! άμα γράψουμε κι εμείς τέτοια, θα σκίσω φέτος!!! να το δυσκολέψετε λίγο! πράγματι είναι πολλά τα δέκα λεπτά για όλο αυτό. ίσως μερικά ακόμα παραδείγματα με Α και Ζ!
Παράθεση

parantop

Καθηγητής

Ο parantop αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 41 ετών και Καθηγητής . Έχει γράψει 199 μηνύματα.

O parantop έγραψε: στις 12:06, 03-11-07:

Ήταν το 1ο τεστ της χρονιάς και δεν ήθελα να είναι δύσκολο. Ο σκοπός ξέρετε είναι να μάθουν οι μαθητές και να ενθαρρυνθούν! Παρόλο που ήταν εύκολο, δεν τα πήγαν και πάρα πολύ καλά!
Παράθεση

Valandil (Μπάμπης)

Φοιτητής

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Οργάνωσης και Διοίκησης Επιχειρήσεων Μακεδονίας (Θεσσαλονίκη) . Έχει γράψει 730 μηνύματα.

O Valandil Just dreaming.. έγραψε: στις 12:34, 03-11-07:

Πραγματικά γελοίο :p
Μακάρι να είχαμε κι εμείς έναν τέτοιο καθηγητή
Τα 10 λεπτά είναι πάρα πολλά για ένα τέτοιο test.
Παράθεση

parantop

Καθηγητής

O parantop έγραψε: στις 12:55, 03-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από Valandil
Πραγματικά γελοίο :p
Μακάρι να είχαμε κι εμείς έναν τέτοιο καθηγητή
Τα 10 λεπτά είναι πάρα πολλά για ένα τέτοιο test.
Η γνώμη μου πάντως για το πως θα έπρεπε να κρίνουν τους καθηγητές οι μαθητές είναι:
1) Κάνουν κατανοητό μάθημα? Είναι ενδιαφέρον? Σχετίζονται τελικά όλα αυτά που μαθαίνουμε με την ζωή μας?
2) Για να τον παρακολουθήσω, χρειάζομαι φροντιστές κλπ? Καλός είναι αυτός που παράλληλα χωρίς να είναι το μάθημα για μικρά παιδιά, καταλαβαίνουν όλοι!
3) Αυτά τα οποία μας εξετάζει, ανταποκρίνονται στο μάθημά του. Δυστυχώς είναι πολύ διαδεδομένο να λέμε 2-3 πράγματα στο μάθημα και μετά να ζητάμε 30! Μακριά από εμένα τέτοιες λογικές!
4).....
5)....
Και πολλά άλλα ακόμα... ο κάθε άνθρωπος δικαιούται να έχει τα δικά του κριτήρια, αρκεί βέβαια να μην μηρυκάζει τις απόψεις των φροντιστών...όλοι οι καθηγητές στα δημόσια σχολεία είναι άχρηστοι κλπ....
1
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε: στις 13:37, 03-11-07:

Εγω παλι ξερω οτι αν ενας καθηγητης ηταν καλος στο γνωστικο του αντικειμενο, θα πηγαινε να περασει τον ΑΣΕΠ, να μπει στο Δημοσιο, απο το να δουλευει σε φροντιστηριο. Φυσικα και παραδεχομαι τη γνωστικη ανωτεροτητα των καθηγητων του σχολειου. Πιστευω ομως οτι δεν λειτουργουν σωστα λογω γενικοτερων προβληματων της Β'-βαθμιας. Οχι ομως οτι οι φροντιστες μπορουν να θεωρηθουν καλυτεροι απο τους καθηγητες του σχολειου. Φυσικα υπαρχουν κι εξαιρεσεις. Ο κανονας ειναι ομως οτι στα φροντιστηρια δουλευουν κυριως οι αποτυχοντες του ΑΣΕΠ. Απο κει ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του.
Παράθεση

parantop

Καθηγητής

O parantop έγραψε: στις 16:13, 03-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από miv
Εγω παλι ξερω οτι αν ενας καθηγητης ηταν καλος στο γνωστικο του αντικειμενο, θα πηγαινε να περασει τον ΑΣΕΠ, να μπει στο Δημοσιο, απο το να δουλευει σε φροντιστηριο. Φυσικα και παραδεχομαι τη γνωστικη ανωτεροτητα των καθηγητων του σχολειου. Πιστευω ομως οτι δεν λειτουργουν σωστα λογω γενικοτερων προβληματων της Β'-βαθμιας. Οχι ομως οτι οι φροντιστες μπορουν να θεωρηθουν καλυτεροι απο τους καθηγητες του σχολειου. Φυσικα υπαρχουν κι εξαιρεσεις. Ο κανονας ειναι ομως οτι στα φροντιστηρια δουλευουν κυριως οι αποτυχοντες του ΑΣΕΠ. Απο κει ο καθενας βγαζει τα συμπερασματα του.
Πολύ αυστηρό αυτό που λες!!!! Η αλήθεια προφανώς είναι κάπου στη μέση.
Πάντως δεν αρκεί το γνωστικό! Το να ξέρω εγώ κάτι πολύ καλά, δεν είναι σίγουρο ότι θα μπορώ και να στο περάσω! Η διδακτική και η παιδαγωγική προσέγγιση των μαθητών είναι κάτι το οποίο στα πανεπιστήμια που βγαίνουν οι καθηγητές σχεδόν δεν υπάρχει. Τώρα έχει αρχίσει κάτι να γίνεται...
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε: στις 16:28, 03-11-07:

Καλα ισως να ημουν λιγο απολυτος ειναι η αληθεια. Αλλα εχει καποια βαση αυτο που ειπα. Οσο για το παιδαγωγικο, οντως ειναι προβλημα. Η αδερφη μου ειναι κι αυτη καθηγητρια Γερμανικων, κι ακομη και στη φιλοσοφικη, ελαχιστα παιδαγωγικα εκαναν κι αυτα στο πρωτο ετος.
1
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,805 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε: στις 20:12, 03-11-07:

Το test είναι πανεύκολο. Καλό είναι να πάρουν θάρρος οι μαθητές, βέβαια, αλλά να μην πάρουν παραπάνω από όσο χρειάζεται...

Παρόλο που ήταν εύκολο, δεν τα πήγαν και πάρα πολύ καλά!
Γιατί, όμως; Πείτε μας Μ.Ο. Πρέπει να τους κάνετε ένα 10λεπτο test την εβδομάδα, για να ελέγχετε την κατανόησή τους, γιατί από όσο βλέπω θέλουν δουλειά...
Παράθεση

parantop

Καθηγητής

O parantop έγραψε: στις 20:46, 03-11-07:

Αρχική Δημοσίευση από exc
Το test είναι πανεύκολο. Καλό είναι να πάρουν θάρρος οι μαθητές, βέβαια, αλλά να μην πάρουν παραπάνω από όσο χρειάζεται...

Γιατί, όμως; Πείτε μας Μ.Ο. Πρέπει να τους κάνετε ένα 10λεπτο test την εβδομάδα, για να ελέγχετε την κατανόησή τους, γιατί από όσο βλέπω θέλουν δουλειά...
Μέσος Όρος: 12,67 με 6 17αρια στα 24 παιδιά!
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε: στις 01:10, 04-11-07:

Εμπρος? Δηλαδη να καταλαβω οτι υπηρχαν τουλαχιστον 5-6 που δεν επιασαν ουτε τη βαση?
Παράθεση

parantop

Καθηγητής

O parantop έγραψε: στις 03:46, 04-11-07:

Εμπρος? Δηλαδη να καταλαβω οτι υπηρχαν τουλαχιστον 5-6 που δεν επιασαν ουτε τη βαση?
Γιατί σου φαίνεται παράξενο? Βασικά ένας ο οποίος τα έγραψε όλα λάθος... λέγε με δεν με ενδιαφέρει η Χημεία/δεν γνωρίζω/δεν απαντώ/μου κάνατε μεγάλη χάρη και με διώξατε από το Γυμνάσιο ... και πήρε καθαρό κουλούρι είναι αυτός που έριξε τον μέσο όρο! Τέλος πάντων.
Παράθεση

miv (Babis)

Επιφανές Μέλος

O miv έγραψε: στις 04:24, 04-11-07:

Ασχετο. Το 1 δεν θεωρειται η μικροτερη τιμη της κλιμακας? Πως γινεται να πηρε 0.
Παράθεση

parantop

Καθηγητής

O parantop έγραψε: στις 11:44, 04-11-07:

Ασχετο. Το 1 δεν θεωρειται η μικροτερη τιμη της κλιμακας? Πως γινεται να πηρε 0.
Σωστό!
Παράθεση

exc

Επιφανές Μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Έχει γράψει 2,805 μηνύματα.

O exc ☭★ CCCP έγραψε: στις 12:13, 04-11-07:

Και πάλι όμως, ο μέσος όρος των υπολοίπων είναι: 13,18. Δεν είναι αξιοσημείωτη διαφορά. Φαίνεται ότι όντως ήταν πολλά (σχετικά με την ευκολία του δοκιμίου) παιδιά κάτω απ' τη βάση.

Αν τους ξαναβάλετε test, να μας πείτε τα αποτελέσματα.
Παράθεση

Evris7

Απόφοιτος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Απόφοιτος . Έχει γράψει 784 μηνύματα.

O Evris7 έγραψε: στις 15:55, 09-01-08:

Όντως, ήταν αρκετά εύκολο. Για μένα τουλάχιστω.

Στο διαγώνσιμα της Χημείας όμως έγραψα 13-14. Από τους μεγαλύτερους στην τάξη. Έτσι, μόνο για ενθάρρυνση δε μπορούμε να μιλάμε. Στις ασκήσεις όλοι τα πήγαμε χάλια. Είναι δυνατόν; Ολόκληρη εξίσωση με 2 αγνώστους έπρεπε να "φτιάξουμε" και να λύσουμε στο γ' πρόβλημα απότ το 4ο Θέμα. Έλεος!
Παράθεση

PROTEAS1992 (Βασίλειος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Βασίλειος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O PROTEAS1992 έγραψε: στις 01:23, 14-01-08:

Νομίζω οτι είναι εύκολο!
Παράθεση

PROTEAS1992 (Βασίλειος)

Μαθητής Γ' λυκείου

Ο Βασίλειος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών , Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Πεύκα (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 41 μηνύματα.

O PROTEAS1992 έγραψε: στις 01:25, 14-01-08:

θεωρητικά!
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

Βρείτε παρόμοια