Σχέση ελληνικής-αγγλικής γλώσσας

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Αμέτρητες είναι οι αγγλικές λέξεις που προέρχονται από ελληνικές ρίζες. Δε θα πρέπει βέβαια, εμείς οι Έλληνες να το βλέπουμε αυτό αλαζονικά αλλά ως στοιχείο πολιτισμού. Εδώ παραθέτω κομμάτι από την ομιλία του Ξενοφώντα Ζολώτα που βρήκα σ'ένα link στη Βικιπαίδεια:

``Kyrie,
I eulogize the archons of the Panethnic Numismatic Thesaurus and the Ecumenical Trapeza for the orthodoxy of their axioms, methods and policies, although there is an episode of cacophony of the Trapeza with Hellas.
With enthusiasm we dialogue and synagonize at the synods of our didymous Organizations in which polymorphous economic ideas and dogmas are analyzed and synthesized.
Our critical problems such as the numismatic plethora generate some agony and melancholy. This phenomenon is characteristic of our epoch. But, to my thesis, we have the dynamism to program therapeutic practices as a prophylaxis from chaos and catastrophe.
In parallel, a panethnic unhypocritical economic synergy and harmonization in a democratic climate is basic.
I apologize for my eccentric monologue. I emphasize my eucharistia to you Kyrie, to the eugenic and generous American Ethnos and to the organizers and protagonists of this Amphictyony and the gastronomic symposia.'' Mr Xenophon Zolotas
Στο τέλος της ομιλίας του, αφού ρώτησε τους(ξένους)ακροατές του αν κατάλαβαν και έλαβε θετική απάντηση, είπε το εξής:''Ε, τότε ξέρετε ελληνικά.''
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Που να διαβάσεις και επιστημονικά ή ιατρικά συνέδρια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αν δεν με απατα η μνημη μου, το Ζολωτα Ξενοφωντα τον λεγανε, οχι Δημοσθενη.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η haroula αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 353 μηνύματα.
Αν δεν με απατα η μνημη μου, το Ζολωτα Ξενοφωντα τον λεγανε, οχι Δημοσθενη.
Αχ ναι!Ευχαριστώ που με διορθώνεις! Επηρρεάστηκα απ'το Λιακόπουλο!(Ελοχίμ-Νεφελίμ ζουν ανάμεσά μας!)Πάντως σήμερα είμαι άπιαστη στα λάθη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Λιακο.τζι αρ!
εικοστρια δεκα-πενηνταδυο-δεκα-δεκα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
Αυτό συμβαίνει και με τα Γαλλικά αλλά και με άλλες γλώσσες όπως τα Ισπανικά μην Ξεχνάτε ότι η αρχή όλων είναι τα ελληνικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Αρχη ολων ειναι οι Κοινη Ινδοευρωπαικη (συμφωνα με μια υποθεση της γλωσσολογιας), αλλα τα ελληνικα ηταν τα πρωτα που αναπτυχθηκαν, αναχθηκαν σε lingua franca της εποχης και οι σημερινες Ινδοευρωπαικες γλωσσες επηρεαστηκαν απο αυτα. Το κυριοτερο ειναι πως παραμενει η αρχαιοτερη ινδοευρωπαικη γλωσσα που επιβιωνει σημερα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amy 4ever

Νεοφερμένος

Η Amy 4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Αν δεν με απατα η μνημη μου, το Ζολωτα Ξενοφωντα τον λεγανε, οχι Δημοσθενη.
Nai:iagree:και εχει και αλλα κειμενα!!!:xixi:;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ειχε πει αλλο ενα παρομοιο στις ΗΠΑ δυο χρονια μετα. Ο Ζολωτας ηταν και προεδρος της Δημοκρατιας ενα φεγγαρι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
1) Δεν πρέπει βέβαια να ξεχνάμε πως ΄και τα ελληνικά έχουν πάρει πάρα πολλές λέξεις από άλλες γλώσσες κάτι το οποίο είναι καλό διότι η γλώσσα πλουτίζεται και ανανεώνεται.

Το κυριοτερο ειναι πως παραμενει η αρχαιοτερη ινδοευρωπαικη γλωσσα που επιβιωνει σημερα.

2) Κάτι τέτοιο δεν ισχύει διότι τα αρχαία ελληνικά και τα ελληνικά που μιλάμε σήμερα δεν είναι η ίδια γλώσσα. Είναι δύο διαφορετικές γλώσσες και η μία αποτελεί την εξέλιξη της άλλης. E;iναι όπως ο australopithecus afarensis με τον homo sapiens (κάτι μου μεινε και από βιολογία :lol:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Πρόεδρος της δημοκρατίας δεν ήταν, αλλά:
(Από wikipedia:) Κυβερνητικό αξίωμα ανέλαβε για πρώτη φορά ως υπουργός Συντονισμού στην υπηρεσιακή κυβέρνηση του Δημητρίου Κιουσόπουλου. Υπουργός Συντονισμού διετέλεσε επίσης από τον Ιούλιο του 1974 έως το Νοέμβριο της ίδιας χρονιάς στην κυβέρνηση εθνικής ενότητας του Κωνσταντίνου Καραμανλή. Αμέσως μετά (1974) διορίστηκε Διοικητής της Τράπεζας της Ελλάδος, από την οποία αποχώρησε το 1981 με τον τίτλο του επίτιμου πρόεδρου της. Τέλος, στις 23 Νοεμβρίου του 1989 ανέλαβε την πρωθυπουργία της χώρας έως τις 11 Απριλίου του 1990 ως πρόεδρος της Οικουμενικής κυβέρνησης που στήριζαν η ΝΔ, το ΠΑΣΟΚ και ο Συνασπισμός της Αριστεράς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Φυσικα και πηραν λεξεις. Οπως κι εδωσαν. Ετσι πλουτιζονται ολες οι ανθρωπινες γλωσσες.
Κανεις λαθος στο δευτερο. Τα Ελληνικα ειναι μια συνεχης κι εξελισσομενη γλωσσα, κατα παραδοχη της γλωσσολογιας. Τα Αρχαια, Μεσαιωνικα και Μοντερνα ειναι σταδια της ιδιας γλωσσας. Αντιθετα με τα Λατινικα και τις λατινογενεις γλωσσες, οι οποιες δεν εξελιχτηκαν, αλλα μονο στηριχτηκαν στα Λατινικα. Γι' άυτο και τα λατινικα θεωρουνται νεκρη γλωσσα, ενω τα αρχαια ελληνικα οχι, γιατι δεν ειναι καν μια ξεχωριστη γλωσσα. Αυτα απο γλωσσολογια, εγχειριδια της φιλοσοφικης σχολης του Πανεπιστημιου Αθηνων.
Σορρυ, εκανα λαθος για την προεδρια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Και εγώ είπα πως τα νέα ελληνικά αποτελούν εξέλιξη των αρχαίων. Όλες οι γλωσσες εξελίσονται αλλά όμως οι παλαιότερες εκδοχές εξαφανίζονται και νεότερες διαφοροποιούνται σε τόσο μεγάλα βαθμό που αποτελούν μια νέα γλώσσα. Γι ' αυτό τα αρχαία και τα νέα ελληνικά αποτελούν δύο διαφορετικές γλώσσες. Άμα όμως είναι οι ίδια γλώσσα η οποία απλώς χωρίζεται σε στάδια εμείς γιατί σκοτωνάμαστε για να μάθουμε τα αρχαία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Γιατι αποτελουν βαση της εξελιξης. Γλωσσολογικα ειναι μια γλωσσα. Και δεν χωριζεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
Π.χ τώρα εγώ που μαθαίνω αρχαία, τα Ν. Ελληνικά μου φαίνονται παιχνιδάκι. Είναι χρήσιμο μάθημα διότι καταλαβαίνεις ότι όλα τα άλλα μαθήματα (πλην μαθηματικών, βιολογίας, φυσικής και χημείας) είναι ευτράπελα διηγήματα μπροστά στα Αρχαία Ελληνικά.

(σημ. Θεωρώ βλακεία να λέμε τα Αρχαία Ελληνικά απλώς "Αρχαία". Αρχαία υπάρχουν πολλά, Ελληνικά όμως ένα :P Και προς θεού, μη με πάρετε για κανά εθνικόφρων, απλά θέλω να λέω τα πράγματα με τ' όνομά τους)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εμενα παλι φετος μου τη σπανε παρα πολυ με την Αντιγονη. Ενταξει, τεχνολογικαριος ειμαι, δευτερευον μαθημα λοιπον τα αρχαια. Μαζι με Χημεια, Θρησκευτικα, Αγγλικα ισως το τελευταιο που με νοιαζει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Sorry που απαντάω μετά από τόσο καιρό αλλά ασχολιόμουν με άλλα μέρη του forum.

Γιατι αποτελουν βαση της εξελιξης. Γλωσσολογικα ειναι μια γλωσσα. Και δεν χωριζεται.

Επαναφέρομαι στο παράδειγμα που έδωσα παραπάνω ο Αυστραλοπίθηκος είναι η βάση της εξέλιξης για τον άνθρωπο, άρα εμείς είμαστε μέρος της εξέλιξής του ή διαφορετικό είδος (το ίδιο ισχύει και για την γλώσσα)?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οχι, δεν ειναι καθολου σωστη η παρομοιωση. Δεν ξερω τι λεει η εξελικτικη θεωρια, παντως επισημα η γλωσσολογια λεει αλλα πραγματα. Και μαλιστα σε ολον τον κοσμο λεει τα ιδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ωρίωνας

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Ωρίωνας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Άγιος Δημήτριος (Αττική). Έχει γράψει 192 μηνύματα.
Αφού το λέει η γλωσσολογία δώσε μου ένα παράδειγμα, κάποιου επιστήμονα γλωσσολόγου που να λέει αυτό το πράγμα: τα ελληνικά είναι μία γλώσσα με διαφορετικά στάδια και εγώ θα το δεχτώ.

ΥΓ: Όπως είναι το θέμα πιστεύω πως έχω δώσει σωστή παρομοίωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το λεει η γλωσσολογια σαν επιστημη, δεν το λενε καποιοι. Θα μπορουσα να σου δειξω βιβλια της Φιλοσοφικης, αλλα δεν εχω σκανερ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top