Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
γτ δεν μου αρεσει ο προγραμματισμος...και δεν θελω καθολου το 5ο πεδιο....μου αρεσει και η χημεια οποτε εμεινα θετικη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Αν αυξήσεις τη θερμοκρασία ενός διαλύματος που περιέχει τα παρακάτω δύο μόρια DNA με ποιά σειρά θα υποστούν αναδιάταξη ?

1 AAATTTTAAAAAAATTATATATT
TTTAAAATTTTTTTAATATATAA


2 CCGCGGCCGCGC
GGCGCCGGCGCG

{Οι δεσμοί υδρογόνου μεταξύ Γουανίνης-Κυτοσίνης είναι πιο ισχυροί αλλά το μήκος του πρώτου μορίου είναι μεγαλύτερο ? Τι κάνουμε τώρα } :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theok2005

Νεοφερμένος

Ο theok2005 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 23 μηνύματα.
Λογικά πρώτα θα αποδιαταχτεί το 2ο που έχει συνολικά
λιγότερους δεσμούς υδρογόνου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Maria17

Δραστήριο μέλος

Η Maria17 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μεταπτυχιακός φοιτητής. Έχει γράψει 450 μηνύματα.
Απ οσο θυμαμαι (μη σε παρω στο λαιμο μου και τωρα τελευταια ξεχναω πολυ) μετρας δεσμους υδρογονου.. οποιο εχει λιγοτερους,αποδιατασσεται πρωτο..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Απ οσο θυμαμαι (μη σε παρω στο λαιμο μου και τωρα τελευταια ξεχναω πολυ) μετρας δεσμους υδρογονου.. οποιο εχει λιγοτερους,αποδιατασσεται πρωτο..
Πράγματι αυτό κάνουμε πρακτικά.

Κάθε δεσμός υδρογόνου χρειάζεται ορισμένη ενέργεια για να διασπαστεί. Άρα συνολικά θα χρειαστεί λιγότερη ενέργεια το μόριο με τους λιγότερους δεσμούς υδρογόνου. Και επειδή τα δύο μόρια βρίσκονται στο ίδιο διάλυμα και συνεπώς είναι ίδιος ο ρυθμός απορρόφησης ενέργειας από τα δύο μόρια, το μόριο με τους λιγότερους δεσμούς H σε συντομότερο χρονικό διάστημα θα απορροφήσει την κατάλληλη ποσότητα ενέργειας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Stef

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Stef αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 232 μηνύματα.
Ευχαριστώ παιδιά! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Holy

Νεοφερμένος

Η Mαρία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Πάτρα (Αχαΐα). Έχει γράψει 30 μηνύματα.
γεια σας!είμαι μαθήτρια της γ λυκείου και θέλω να περάσω ιατρική ή βιολογία (ακόμα το σκέφτομαι τι από τα δύο) οπότε θα με βοηθούσατε πολύ αν δίνατε καμιά καλή άσκηση ή αν προτίνατε κανένα καλό βοήθημα!
Γενικότερα εσείς που περάσατε σε τόσο υψηλόβαθμες σχολές τι κάνατε;:read:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vady

Νεοφερμένος

Η vady αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Ζάκυνθος (Ζάκυνθος). Έχει γράψει 28 μηνύματα.
Λοιπόν, είμαι και εγώ στην ίδια φάση με εσένα....Γενικά για τη βιολογία έχω ακούσει από παλαιότερους (που τώρα είναι στην Ιατρική) ότι αρκεί μόνο να μάθεις απ'έξω και να κατανοήσεις ύλη του σχολικού βιβλίου...Βοήθημα εγώ προσωπικά δεν έχω γτ η καθηγήτρια μου μας δίνει πολλές φωτοτυπίες... άσκηση που μας έβαλε πρόσφατα : (εύκολη από 1ο κεφάλαιο):: 1) Ένα τμήμα χρωμοσωμικού DNA μετέχει στο σχηματισμό 10 νουκλεοσωμάτων. Από πόσα ζεύγη βάσεων αποτελείται;;
α) 1460
β)λιγότερα από 1460
γ)περισσότερα από 1460

2)Υποθέστε πως το DNA σε τρία φυσιολογικά κύτταρα ενός συγκεκριμένου ανθρώπου βρέθηκε ότι είναι 4χ ζεύγη βάσεων στο πρώτο, χ ζεύγη βάσεων στο δευτερο και 2χ ζεύγη βάσεων στο τρίτο. Που οφείλεται αυτή η διαφορά;;;

3)Κατά τη δημιουργία ενός νουκλεϊκού οξέος αποσπάστηκαν 30.000 μορια νερού. Αν το μοριακό βάρος του μορίου είναι 6 10(εις την έκτη) και τα ποσοστά των βάσεων του είναι Α20%, Τ30% ΚΑΙ G35% να βρεθεί από που μπορεί να απομονώθηκε το μόριο αυτό(από τι οργανισμο). Δίνεται το μέσο μοριακό βάρος νουκλεοτιδίου 200)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

totiloz

Νεοφερμένος

Ο totiloz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Καλησπερα
Το καλοκαιρι τελευταια στιγμη αποφασισα να παω στη θετικη κατευθυνση για να αποφυγω το ΑΟΔΕ αλλα τα βρηκα μπαστουνια με τη βιολογια. Συγκεκριμενα με δυσκολευει το γεγονος οτι ο ορισμος μιας εννοιας ειναι διασπαρτος σε κομματακια σε ολοκληρο το βιβλιο, και το φροντιστηριο στο φροντιστηριο μου ο καθηγητης αναφερει οτι το ταδε κομματι ανηκει στον ορισμο του ταδε,αρκετα βιαστικα και αοριστα , με αποτελεσμα να εχω χαθει λιγο:(. Μηπως γνωριζει κανεις καποιο βοηθητικο που να περιεχει σαφως τους ορισμους ολοκληρους και με το τροπο που πρεπει να τους γραφουμε στις πανελληνιες, η καποιο αντιστοιχο site?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Καλησπερα
Το καλοκαιρι τελευταια στιγμη αποφασισα να παω στη θετικη κατευθυνση για να αποφυγω το ΑΟΔΕ αλλα τα βρηκα μπαστουνια με τη βιολογια. Συγκεκριμενα με δυσκολευει το γεγονος οτι ο ορισμος μιας εννοιας ειναι διασπαρτος σε κομματακια σε ολοκληρο το βιβλιο, και το φροντιστηριο στο φροντιστηριο μου ο καθηγητης αναφερει οτι το ταδε κομματι ανηκει στον ορισμο του ταδε,αρκετα βιαστικα και αοριστα , με αποτελεσμα να εχω χαθει λιγο:(. Μηπως γνωριζει κανεις καποιο βοηθητικο που να περιεχει σαφως τους ορισμους ολοκληρους και με το τροπο που πρεπει να τους γραφουμε στις πανελληνιες, η καποιο αντιστοιχο site?

Άκου εδώ τι λέει το άτομο..:P
Καλά ήρθες θετική για να αποφύγεις ΑΟΔΕ????
Νομίζεις δηλαδή ότι είναι πιο εύκολη απο βιολογία κατ?? Στους εφιάλτες μας την βλέπουμε! xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chris_90

Διάσημο μέλος

Ο Χρήστος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 2,598 μηνύματα.
Οντως! :P Βασικα ειναι πολυ ενδιαφερον μαθημα, αλλα αυτη η παπαγαλια κι αυτα τα (πολλες φορες κακογραμμενα) κατεβατα... εδω μου καθονται!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

totiloz

Νεοφερμένος

Ο totiloz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 16 μηνύματα.
Χεχεχ οχι δεν ειναι ουτε καν ο βασικος λογος που πηγα στη θετικη ,ετσι κ αλλιως το αοδε με ενδιαφερει πολυ, απλα ποτε δε μπορουσα να παπαγαλισω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
Άκου εδώ τι λέει το άτομο..:P
Καλά ήρθες θετική για να αποφύγεις ΑΟΔΕ????
Νομίζεις δηλαδή ότι είναι πιο εύκολη απο βιολογία κατ?? Στους εφιάλτες μας την βλέπουμε! xD



οντως!το καλοκαιρι ειχα δει στον υπνο μου οτι ειχα ΤΕΤΡΑΚΛΩΝΟ DNA!!!!!!!!Χαχαχαχαχαχα!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
οντως!το καλοκαιρι ειχα δει στον υπνο μου οτι ειχα ΤΕΤΡΑΚΛΩΝΟ DNA!!!!!!!!Χαχαχαχαχαχα!!!!!:lol::lol::lol::lol::lol:

LooooooooL:P
Και τελικά σε γλύτωσε η DNA ελικάση - terminator?:P xD
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gossipgirl

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Στέλλα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 278 μηνύματα.
LooooooooL:P
Και τελικά σε γλύτωσε η DNA ελικάση - terminator?:P xD


χαχαχα!!!οχι απλα θα πεθαινα!!!!!!!!!!ασε!!!!!!!!!!!!!!!ειχα ξυπνησει και με ειχε λουσει κρυος ιδρωτας!αληθεια τωρα!!!!!!!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alxnks

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Καλησπερα
Το καλοκαιρι τελευταια στιγμη αποφασισα να παω στη θετικη κατευθυνση για να αποφυγω το ΑΟΔΕ αλλα τα βρηκα μπαστουνια με τη βιολογια. Συγκεκριμενα με δυσκολευει το γεγονος οτι ο ορισμος μιας εννοιας ειναι διασπαρτος σε κομματακια σε ολοκληρο το βιβλιο, και το φροντιστηριο στο φροντιστηριο μου ο καθηγητης αναφερει οτι το ταδε κομματι ανηκει στον ορισμο του ταδε,αρκετα βιαστικα και αοριστα , με αποτελεσμα να εχω χαθει λιγο:(. Μηπως γνωριζει κανεις καποιο βοηθητικο που να περιεχει σαφως τους ορισμους ολοκληρους και με το τροπο που πρεπει να τους γραφουμε στις πανελληνιες, η καποιο αντιστοιχο site?

αν διαβαζεις εσυ σχολαστικα το καθε κομματι, σιγουρα βγαζεις τους ορισμους που πρεπει, δε χρειαζεσαι καποιο βοηθημα για ορισμους γιατι πολελς φορες βαζουν εξτρα σαλτσες που δεν αναφερονται στο βιβλιο σου και ουσιαστικα δεν τις χρειαζεσαι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Nanou!!

Νεοφερμένος

Η Nanou!! αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Βαθύ (Σάμος). Έχει γράψει 48 μηνύματα.
επισης μια καλη λυση ειναι το γλωσσάρι στις τελευταίες σελι΄δες του βιβλίου. δεν τα λέει όλα, αλλα είναι σίγουρα αρκετά κατατοπιστικό!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Γράψτε ότι σας προβληματίζει, ότι σας "καίει", ασκήσεις-ερωτήσεις και λοιπά για τη Βιολογία Κατεύθυνσης...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

In Flames

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο In Flames αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 954 μηνύματα.
εχω φτασει μεχρι το πεμπτο κεφαλαιο του Mendel..
πιστευω στο πρωτο κιολας κεφαλαιο επικρατει μεγαλη ασαφεια ως προς τι ειναι ινιδια χρωματινης, τι χρωμοσωμα...καποτε χρησιμοποιειται το χρωμοσωμα καταχρηστικα...πιστευω ειναι ασαφεια του σχολικου βιβλιου...

In Flames Gn
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

DimiMoli

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης Μολύβας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Νάουσα (Ημαθία). Έχει γράψει 88 μηνύματα.
Από ότι λένε οι καθηγητές που έχουν περάσει από Θετική, το βιβλίο είναι ότι να'ναι γιατί χρησιμοποιεί 3-4 όρους για το χρωμόσωμα.
Εν τω μεταξύ η καθηγήτρια στο σχολείο λέει μεσοφασικό/μεταφασικό χρωμόσωμα και τίποτα άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 15 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top