Βοήθεια/Απορίες στη Βιολογία Προσανατολισμού

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Χμ, γενικά να έχεις υπ όψιν σου πως η πιθανοτητα να συμβουν συχρόνως δύο ανεξάρτητα γεγονότα είναι το γινόμενο των πιθανοτητων .

Ακομη, η πιθανοτητα να συμβει ένα από τα δύο γεγονότα που αποκλείονται αμοιβαια ειναι το αθροισμα των πιαθνοτητων να συμβει το καθενα ξεχωριστα.

Αυτα τα δύο εφαρμοζεις εδω: Ρ=1/3*1 + 2/3*1/2 = 2/3
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
λάθος αλέκα αυτο που ειπες σε λιγ ο ανεβαζω τη σωστη λυση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

rolingstones

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ΞΕΝΟΦΩΝ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 884 μηνύματα.
punnet----->πανέ
γαλλικά είναι έλεος

Η διασταυρωση είναι απαραίτητη , επιβάλλεται να γινεται για να είναι πλήρως τεκμηριωμένη η απάντηση που δίνεται
πουνετ ειναι αλεκα
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rinoula_

Νεοφερμένος

Η Rinoula_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Σ'ευχαριστώ Αλέκα για τη βοήθεια...Πάντως,και εγώ με τον ίδιο τρόπο σκέφτηκα τις ίδιες πράξεις έκανα και βρήκα 2/3¨, χωρίς να ξέρω αν είναι σωστό..Μετά κοίτα στις λύσεις και έγραφε το εξής :
Περίπτωση 1η: Ο πατέρας να είναι ΑΑ. Τότε όλοι οι απόγονοι θα ήταν ετερόζυγοι άρα ΡΑ=1
Περίπτωση 2η: Ο πατέρας να είναι Αα. Τότε οι μισοί απόγονοι θα ήταν ετερόζυγοι άρα ΡΒ=0,5
Άρα η πιθανότητα ένα παιδί των ΙΙ3 και ΙΙ4 να είναι ετερόζυγο είναι: Ρ = (ΡΑ + ΡΒ) / 2 =0.75=75% .
ΑΝ κατάλαβα σωστά ,αυτός παίρνει ίσες τις πιθανότητες ο πατέρας να είναι ΑΑ ή Αα... Δεν χρησιμοποιεί καθόλου αυτό που βρήκαμε από το άλλο ερώτημα...Αυτό δεν κάνει ; Είναι σωστό αυτό ;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
punnet----->πανέ
γαλλικά είναι έλεος

Η διασταυρωση είναι απαραίτητη , επιβάλλεται να γινεται για να είναι πλήρως τεκμηριωμένη η απάντηση που δίνεται

Βασικα Αγγλος ηταν ο μακαρητης Αλεκα και οχι γαλλος και γραφετε με tt..
Αρα με μια απλη αντιστοιχηση στα Αγγλικα λεγετε πανέ οπως σωστα ειπες..

πουνετ ειναι αλεκα

Οτι να ναι.. Απο ποτε το u διαβαζεται oυ στα αγγλικα? cut-> κουτ? :no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Alxnks

Νεοφερμένος

Ο Αλέξανδρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 43 ετών, Καθηγητής και μας γράφει απο Κερατσίνι (Αττική). Έχει γράψει 10 μηνύματα.
Οτι να ναι.. Απο ποτε το u διαβαζεται oυ στα αγγλικα? cut-> κουτ? :no1:

ρωτα καλυτερα τους βορειο εγγλεζους....bus = μπους, cut = κουτ...κτλ :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Rinoula_

Νεοφερμένος

Η Rinoula_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Κανείς δεν έχει άποψη ;;;;; :(:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
λάθος αλέκα αυτο που ειπες σε λιγ ο ανεβαζω τη σωστη λυση

Εδω είμαι και περιμένω να δω τη σωστη λύση:)
-----------------------------------------
Σ'ευχαριστώ Αλέκα για τη βοήθεια...Πάντως,και εγώ με τον ίδιο τρόπο σκέφτηκα τις ίδιες πράξεις έκανα και βρήκα 2/3¨, χωρίς να ξέρω αν είναι σωστό..Μετά κοίτα στις λύσεις και έγραφε το εξής :
Περίπτωση 1η: Ο πατέρας να είναι ΑΑ. Τότε όλοι οι απόγονοι θα ήταν ετερόζυγοι άρα ΡΑ=1
Περίπτωση 2η: Ο πατέρας να είναι Αα. Τότε οι μισοί απόγονοι θα ήταν ετερόζυγοι άρα ΡΒ=0,5
Άρα η πιθανότητα ένα παιδί των ΙΙ3 και ΙΙ4 να είναι ετερόζυγο είναι: Ρ = (ΡΑ + ΡΒ) / 2 =0.75=75% .
ΑΝ κατάλαβα σωστά ,αυτός παίρνει ίσες τις πιθανότητες ο πατέρας να είναι ΑΑ ή Αα... Δεν χρησιμοποιεί καθόλου αυτό που βρήκαμε από το άλλο ερώτημα...Αυτό δεν κάνει ; Είναι σωστό αυτό ;;

Τα ενδεχόμενα ο πατέρας να είναι ομοζυγος ή ο πατέρας να είναι ετερόζυγος δεν είναι ισοπίθανα (αφού στην πρώτη περίπτωση η πιθανότητα είναι 1/3 και στη δευτερη 2/3) και είναι αμοιβαίως αποκλειόμενα
Αρα κατα τη γνώμη μου τουλάχιστον (δεν είμαι βιολογος οποτε μπορεί να κανω και λάθος) θα έπρεπε να ληφθεί και αυτό υπ όψιν.
Προσωπικά δεν καταλαβαίνω γενικά πως βγάζει το Ρ(Α)+Ρ(Β)/2
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

denpeirazei

Νεοφερμένος

Ο denpeirazei αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
αν και δεν μπορω να μπω στην ψυχολογια ακριβως της ασκησης..
αν ΠΡΕΠΕΙ να λαβεις το προηγουμενο ερωτημα υπ `οψην...
τοτε..
για 2/3 αντρας Αα....
1/3 αντρας ΑΑ....
αν Αα τοτε Αα->50%
ομως η πιθανοτητα να ειναι Αα = 2/3
αρα 2/3Χ1/2= 1/3(στη περιπτωση του Αα)

και αν ΑΑ χ αα-> 100% φορεας..
ομως 1/3Χ1/1=1\3 ( αν ΑΑ ο αντρας..)

αρα η πιθανοτητα να ειναι φορεας ειναι 1/3 σε οποιαδηποτε περιπτωση λογω των αναλογιων?

παρολα αυτα αν ΔΕΝ σου περιγραφει οτι το προηγουμενο ερωτημα αποτελει δεδομενο ΔΕΝ θα το λαβεις υποψην σου και θα παρεις Αα και ΑΑ σε ισες αναλογιες.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
Λογικό ακούγεται..

Rinoula μπορείς να μας πεις που ακριβώς βρήκες αυτη την άσκηση?
Η να ανεβάσεις την πλήρη εκφώνηση και απάντηση που προτείνεται?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Periklis

Νεοφερμένος

Ο Περικλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Θα ηταν καλη ιδεα να μαζεψουμε σε ενα σημειο ολες τις ασθενειες των οποιων πρεπει να γνωριζουμε τον τυπο κληρονομικοτητας για τις ασκησεις γενετικης.

Γραφω μερικες:
οικογενης υπερχοληστερολαιμια- αυτοσωμικη επικρατης
κυστικη ινωση- αυτοσωμικη υπολειπομενη
ADA- αυτοσωμικη υπολειπομενη
Αχρωματοψια πρασινου-κοκκινου- Φυλοσυνδετη υπολειπομενη
Αιμορροφιλια Α-Φυλοσυνδετη υπολειπομενη
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

cheery

Πολύ δραστήριο μέλος

Η cheery αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτήτρια. Έχει γράψει 1,005 μηνύματα.
PKU αυτοσωμική υπολειπομενη
αλφισμός αυτοσωμική υπολειπόμενη
δρεπανοκυτταρική αναιμία/β-θαλασσαιμια αυτοσωμική υπολειπομενη
προσκολλημένοι λοβοί αυτιών αυτοσωμική υπολειπόμενη
τριχοφυια με κορυφη αυτοσωμική επικρατής

Αυτα πρέπει να ναι, αν θυμηθω και κάτι άλλο θα ο προσθέσω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Diana

Νεοφερμένος

Η. ........ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 57 ετών και Πτυχιούχος. Έχει γράψει μόλις ένα μήνυμα.
Καταρχήν το πως θα χειριστούμε την άσκηση εξαρτάται από το άν έχω ή όχι δεδομένα από πρίν για το γονότυπο του πατέρα. Έτσι διακρίνω δύο περιπτώσεις:
1) Αν γνωρίζω από προηγούμενα δεδομένα ότι για τον πατέρα η πιθανότητα να είναι ΑΑ είναι 1/3 και η πιθανότητα να είναι Αα 2/3 τότε το χειρίζομαι ως εξής:
Αν ο πατέρας είναι ΑΑ έχω:
ΑΑ x αα >>> όλοι οι απόγονοι Αα άρα πιθανότητα 1 (100%)
Αν ο πατέρας είναι Αα έχω:
Αα x αα >>> οι απόγονοι θα είναι 1/2 Αα και 1/2 αα άρα πιθανότητα να είναι φορέας 1/2 (50%)
Έτσιι σε κάθε μια από τις παραπάνω περιπτώσεις η πιθανότητα να γεννηθεί φορέας απόγονος είναι:
Αν ΑΑ ο πατέρας:1/3 x 1 = 1/3
Αν Αα ο πατέρας: 2/3 x 1/2 = 2/6
Η συνολική πιθανότητα από το γάμο μιας "ασθενούς" μητέρας και ενός φαινομενικά υγιούς πατέρα να γεννηθεί φορέας είναι το άθροισμα των πιθανοτήτων καθεμιάς από τις παραπάνω περιπτάσεις. (Αφού μιλάμε για αμοιβαία αποκλειόμενα γεγονότα (ή ΑΑ θα είναι ο πατέρας ή Αα)
Άρα : 1/3 + 2/6 = 4/6 ===>> 2/3
2) Αν δεν γνωρίζω από προηγούμενα δεδομένα τίποτα για τον πατέρα, απλά βλέπω ότι είναι "υγιής" τότε θα πρέπει να πάρω 1/2 (50%) πιθανότητα να είναι ΑΑ και 1/2 (50%) πιθανότητα να είναι Αα και να λύσω όπως προηγούμενα. Σε αυτήν την περίπτωση θα έχω:
Αν ο πατέρας είναι ΑΑ έχω:
ΑΑ x αα >>> όλοι οι απόγονοι Αα άρα πιθανότητα 1 (100%)
Αν ο πατέρας είναι Αα έχω:
Αα x αα >>> οι απόγονοι θα είναι 1/2 Αα και 1/2 αα άρα πιθανότητα να είναι φορέας 1/2 (50%)
Έτσιι σε κάθε μια από τις παραπάνω περιπτώσεις η πιθανότητα να γεννηθεί φορέας απόγονος είναι:
Αν ΑΑ ο πατέρας:1/2 x 1 = 1/2
Αν Αα ο πατέρας: 1/2 x 1/2 = 1/4
Η συνολική πιθανότητα από το γάμο μιας "ασθενούς" μητέρας και ενός φαινομενικά υγιούς πατέρα να γεννηθεί φορέας είναι το άθροισμα των πιθανοτήτων καθεμιάς από τις παραπάνω περιπτάσεις. (Αφού μιλάμε για αμοιβαία αποκλειόμενα γεγονότα (ή ΑΑ θα είναι ο πατέρας ή Αα)
Άρα : 1/2+ 1/4 = 3/4 ===>> 0,75 (75%)

Ελπίζω να βοήθησα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

natalelo

Νεοφερμένος

Η natalelo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 7 μηνύματα.
Εμμ εγώ δεν εχω δει ποτέ τέτοιο πραγμα, πού το βρήκες?
Αρα δεν νομίζω και να μπει κάτι παρόμοιο ^^
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Ρε παιδιά............ ΚΑΡΥΟΤΥΠΟ..... γιατι δεν μπορούμε να κανουμε σε ενήλικο άτομο???
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sakoulias

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Σακης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 130 μηνύματα.
Λέει πουθενά ότι δεν μπορούμε?:hmm::hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
Λέει πουθενά ότι δεν μπορούμε?:hmm::hmm:

Δε λεει απλα διαβαζα κατι ασκησεις με διαφορές ελέγχου προγγενητικά και σε ενήλικο άτομο.......................
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
Εγω πιστευω οτι μια χαρα μπορουμε.. Απλα πρεπει να παρουμε κυτταρα τα οποια να διαιρουνται φυσιολογικα η εστω αν δεν διαιουρουνται να προκαλεσουμε in vitro επαγωγη της διαιρεσης με ουσιες με μιτογονο δραση..(το βιβλιο τα λεει αυτα δεν τα λεω εγω)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

genetics_75

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο genetics_75 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 210 μηνύματα.
α και κατι αλλο!!! η μοριακη διαγνωση....η αναλυση βασεων του DNA δηλαδή..................πως ακριβώς πραγματοποιείται???
(καλα το βιβλιο χαμπαρια τπτ δε λεει απορω αν ζητηθει τπτ τετοιο αλλα ποτέ δεν ξέρεις....)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mangkac

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mangkac αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 390 μηνύματα.
α και κατι αλλο!!! η μοριακη διαγνωση....η αναλυση βασεων του DNA δηλαδή..................πως ακριβώς πραγματοποιείται???
(καλα το βιβλιο χαμπαρια τπτ δε λεει απορω αν ζητηθει τπτ τετοιο αλλα ποτέ δεν ξέρεις....)

Εννοεις για την μεθοδο PCR?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top