[Μαθητές] Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Είστε υπέρ ή κατά των καταλήψεων;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 297)
  • Υπέρ

    Ψήφοι: 114 38.4%
  • Κατά

    Ψήφοι: 180 60.6%
  • Δεν έχω άποψη

    Ψήφοι: 3 1.0%

Angie_Ann

Διάσημο μέλος

Η Angie_Ann αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 2,330 μηνύματα.
Αλήθεια, εσείς ποίον τρόπο προτείνετε για αλλαγή του εκπαιδευτικού συστήματος; Ή μήπως σας αρέσει αυτό που έχουμε τώρα;

Θα είμαι όσο πιο σύντομη μπορώ.

Δυστυχώς η δημόσια παιδεία στην Ελλάδα έχει μεγάλα κενά και η προσφερόμενη γνώση είναι σίγουρα ελλιπής σε σχέση με άλλες χώρες της ευρωπαικής ένωσης.Το χιλιομπαλωμένο εκπαιδευτικό σύστημα στην χώρα μας δεν νομίζω ότι αντέχει και πολλές αλλαγές ακόμα. Όταν τα θεμέλια δεν είναι σωστά ότι αλλαγή και να γινει η εκπαίδευση δεν μπορεί να υπερβεί κάποιο συγκεκριμένο όριο που έχει θέσει η ίδια η οργάνωση της.

Κατά τη γνώμη μου η παιδεία πρέπει να αναδιοργανωθεί ριζικά. Το πρόβλημα είναι ότι η προχειρότητα και η ανοργανωσιά του λαού μας, ο ωχαδερφισμός των δημόσιων υπαλλήλων και κυρίως η απαξίωση της ελληνικής εκπαίδευσης από εμάς τους ίδιους που στέλνουμε τα παιδιά μας στα φροντιστήρια πιστεύοντας ότι μόνο εκέι μπορούν να μάθουν θα κατέστρεφαν μια τέτοια προσπάθεια εξαρχής.

Το αστείο είναι ότι η νοοτροπία του ελληνικού λαού αποτελεί ακριβώς το αποτέλεσμα μιας κακής εκπαίδευσης και στο σχολείο και στο σπίτι. Μπορεί κάποιος να πει ότι βρισκόμαστε σε ένα φαύλο κύκλο. Ακριβώς γι'αυτό όμως δεν πρέπει να σταυρώσουμε τα χέρια και να πούμε είναι αδύνατον να βελτιωθεί η κατάσταση γιατί τότε γινόμαστε και εμεις σύνεργοι στην αμορφωσιά των παιδιών μας.

Σχετικά με τις καταλήψεις, δεν νομίζω οτι αυτό το άρθρο θα αλλάξει και πολλά στο τοπίο των ελληνικών Πανεπιστημίων. Παρότι είμαι αντίθετη στο να περάσει το άρθρο 16, αν το καλοσκεφτεί κανείς οι διατάξεις του του δεν θα επιφέρουν και ιδιαίτερες αλλαγές, στην ουσία το άρθρο δεν μας αρέσει γιατί μας ξεβολεύει.
Όμως είναι κρίμα να χάνονται τα εξάμηνα με αυτό το τρόπο μιας και δεν πιστεύω ότι θα έχει κάποιο αποτέλεσμα η κατάληψη έτσι όπως γίνεται.

Πάντως για να επιστρέψω στις αλλαγές της εκπαίδευσης, για αρχή νομίζω ότι θα πρέπει να υπάρξει μια πραγματική αύξηση των εκπαιδευτικών κονδυλίων καθώς και να ξεκινήσει η συστηματική αξιολόγηση όλων των εκπαιδευτικών.

Όμως ας μην ξεχνάμε ότι ο κάθε λαός έχει τη ηγεσία που του αξίζει (πολιτική θρησκεύτικη κ.τ.λ.), τον πολιτισμό που του αξίζει και την εκπαίδευση που του αξίζει. Πρέπει πρώτα να γίνουμε εμέις συνειδητοποιημένοι και υπέυθυνοι μιας και η εκπαίδευση δεν μπορεί να βελτιωθεί από ένα μαγικό τζίνι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Και για να επανέλθουμε ον τόπικ,όπως βλέπετε οι καταλήψεις τελειώνουν,ο νόμος περνάει (όπως ΞΕΡΑΝ από την αρχή ακόμα και οι καταληψίες),πολύ κακό για το τίποτα και όπως είπα και πιο πάνω συνεχίζουμε αμείωτα την κάθοδο στον πάτο του βαρελιού.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
τελειωσαν οι καταληψεις? ανοιξαν οι σχολες?
κανα νεο για ασοεε εχει κανεις? βαλντερ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Απ' ότι ξέρω δεν τελείωσαν και απ' οτι φαίνεται θα συνεχιστούν.
Για καταλήψεις σε σχολές πέρνα από το site: athens.indymedia.org
Υπάρχει καθημερινή ενημέρωση για κατηλημένες σχολές και λοιπές κινητοποιήσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maik85

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο maik85 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 38 ετών. Έχει γράψει 913 μηνύματα.
Κοιτάμε τις καταλήψεις. Ποιά είναι η ουσία του πράγματος?

Βγήκε μια κυβέρνηση με σημαία το 5% στην παιδεία.
Δυστυχώς τα κονδύλια είναι ακόμα στο 1,5%. Αντί να φτάσουμε το 1,5% στο 2, 3, 4% πάμε και κάνουμε το εύκολο. Ξεπούλημα. Ανοίγουμε ιδιωτικά επειδή η παιδεία νοσεί.

Προσπάθησε κανείς να τη σώσει? Η παιδεία φυτοζωεί με 1,5% του ΑΕΠ και κοροϊδεύουν τον κόσμο πως δεν έχουμε έρευνα και πως φταίει ο δημόσιος χαρακτήρας του πανεπιστημίου. Έκανε κανείς μία προσπάθεια? Να δείξει πως κάνει ένα έργο, και αν σε 5 8 10 χρόνια δεν υπάρξουν αποτελέσματα, ας πάμε σε κάτι εναλλακτικό. Τότε ναι, να πω πως το δημόσιο απέτυχε και είναι η ώρα να πάμε σε κάτι άλλο. Αλλά όχι αυτό το απ' ευθείας ξεπούλημα.

Φωνάζουν αν οι καταλήψεις είναι καλές ή κακές. Η κυβέρνηση το βλέπει και τρίβει τα χέρια της:
α)γιατί κανείς δε θυμάται το 5% που έταξε προεκλογικά,
β)ολοι βλέπουν τις "μειοψηφίες" και τους αλήτες που σπάνε. "Αυτά στο ιδιωτικό δε θα γίνονται.. πάμε στο ιδιωτικό".

Χωρίς καμία ουσιαστική προσπάθεια αναδιάρθρωσης του δημόσιου πανεπιστημίου, μειώνουμε ακόμα περισσότερο τα κονδύλια για την παιδεία και πάμε στο ιδιωτικό. Εμπορευματοποιούμε την παιδεία. Το μέλλον της χώρας.

Οι καταλήψεις και οι κινητοποιήσεις, είχαν μία τουλάχιστον φανερή επιτυχία, άλλαξαν τη στάση του ΠΑΣΟΚ έστω και προσωρινά. Δυστυχώς αυτός είναι ο μοχλός πίεσης που έχουν οι φοιτητές σε οτιδήποτε ενάντια στα συμφέροντά τους.

ΥΓ: Η Ευρώπη έχει ιδιωτικά πανεπιστήμια. Με minimum το 5% του ΑΕΠ στην παιδεία. και εδώ είμαστε στο 1,5 και από του χρόνου πιό κάτωω
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giovanna

Επιφανές μέλος

Η Giovanna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 8,086 μηνύματα.
Απ' ότι ξέρω δεν τελείωσαν και απ' οτι φαίνεται θα συνεχιστούν.
Για καταλήψεις σε σχολές πέρνα από το site: athens.indymedia.org
Υπάρχει καθημερινή ενημέρωση για κατηλημένες σχολές και λοιπές κινητοποιήσεις


το τσεκαρα, δε λεει και πολλα για τις σχολες. ευχαριστω παντως!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Τελευταία επεξεργασία:

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Εγώ πάλι άκουσα ότι περνάει το νομοσχέδιο οπότε πάπαλα οι ψευτοκαταλήψεις τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

haroula1924

Νεοφερμένος

Η haroula1924 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 54 μηνύματα.
Βαριεμαι να διαβάσω όλο αυτό το κατεβατό.
Πάντως εγώ είμαι ΚΑΤΑ των καταλήψεων.
Όλα αυτά ειναι κατά τη γνώμη μου ΒΛΑΚΕΙΕΣ. Στην πόλη μου ήθελαν να κάνουν και τα παιδάκια του δημοτικού γιατί γινόταν και στα γυμνάσια. LOL.
Bέβαια, όταν υπάρχουν αιτήματα συμφωνώ (αρκεί να είναι αξιόλογα).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

δi0m

Νεοφερμένος

Ο diomidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Bέβαια, όταν υπάρχουν αιτήματα συμφωνώ (αρκεί να είναι αξιόλογα).
Ναι...οπως η τετραγωνοποιηση της τυροπιτας,επειδη δεν ξερουμε απο που να αρχισουμε να την τρωμε...αφηστε με...αννοητες καταληψεις...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Εγώ πάλι άκουσα ότι περνάει το νομοσχέδιο οπότε πάπαλα οι ψευτοκαταλήψεις τους...

είμαι υπέρ των καταλήψεων.

γιατί τέτοιος χαρακτηρισμός? :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

δi0m

Νεοφερμένος

Ο diomidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
Και εγω..αμα ειναι για σοβαρα θεματα παιδειας...υπαρχουν σχολεια που κανουν δικαια καταληψεις και τους παραδεχομαι λογω των ορθων αιτηματων τους...αλλα υπαρχουν και σχολεια με τραγελλαφικα και γελοια αιτηματα...καθαρα για να χασουν μαθημα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Και εγω..αμα ειναι για σοβαρα θεματα παιδειας...υπαρχουν σχολεια που κανουν δικαια καταληψεις και τους παραδεχομαι λογω των ορθων αιτηματων τους...αλλα υπαρχουν και σχολεια με τραγελλαφικα και γελοια αιτηματα...καθαρα για να χασουν μαθημα...

δεν αναφέρομαι τόσο στα σχολεία, όσο στα πανεπιστήμια.

Εκεί δεν έχουν λόγο να χάσουν μάθημα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
το τσεκαρα, δε λεει και πολλα για τις σχολες. ευχαριστω παντως!

Δες κι εδώ τότε.
Είναι πιο αναλυτικές και ξεκάθαρες οι πληροφορίες

https://www.edopolytexneio.org/mediawiki/index.php?title=Καταλήψεις_ΑΕΙ_κ_ΤΕΙ

Εγώ πάλι άκουσα ότι περνάει το νομοσχέδιο οπότε πάπαλα οι ψευτοκαταλήψεις τους...

Γιατί ρε φίλε?????


και κάτι ακόμη έτσι για να γουστάρουμε δηλαδή
https://athens.indymedia.org/front.php3?lang=el&article_id=661628
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
kazmir και vrefos ο χαρακτηρισμός μου είναι τέτοιος γιατί είναι υποκεινούμενες ρε παιδιά και σε καμία περίπτωση στόχος τους δεν είναι αυτός που ευαγγελίζονται.

Ας πάρουμε το θέμα των μη κρατικών πανεπιστημίων για παράδειγμα.Δεν θα ξαναπώ την γνώμη μου για τα δημόσια πανεπιστήμια αλλά θα πω κάτι άλλο που δεν τόνισε ποτέ και κανένας από όλους τους πανηλίθιους δημοσιογράφους που μολύνουν αυτόν τον τόπο.Αφήνουμε κατά μέρος λοιπόν το κατά πόσο είναι σωστό να γίνουν τα μη κρατικά.Πείτε μου λοιπόν οι καταλήψεις τι ακριβώς προσπαθούσαν να πετύχουν όταν ήταν μαθηματικά βέβαιο ότι θα περάσει αυτός ο νόμος για τον απλούστατο λόγο ότι δεν έχουμε κανέναν λόγο στο ζήτημα,όπως ξέρετε είναι εντολή της ΕΕ και σε τέτοια θέματα δεν μπορείς να κάνεις κάτι.Απλά για μένα το χειρίστικε και λάθος η (ανίκανη τελικώς) Γιαννάκου σε επίπεδο επικοινωνιακό διότι θα μπορούσε να βγει και να πει "οκ,θα το υποστούμε αναγκαστικά".Αυτή αντίθετα βγήκε και πανηγύριζε απαξιώνοντας έτσι τα δημόσια πανεπιστήμια (όχι πως δεν είναι απαξιωμένα αλλά δεν το φωνάζεις κιόλας).

Επόμενο θέμα το χρονικό όριο....Λυπάμαι αλλά αν δεν μπορείς να πάρεις πτυχίο σε 8 (!!!) χρόνια,μην το πάρεις ποτέ.

Τέλος το άσυλο που είναι και το τρίτο φλέγον θέμα,είναι μια παρεξηγημένη έννοια στην χώρα μας.Το άσυλο υποτίθεται ότι είναι άσυλο ιδεών και όχι άσυλο για τον κάθε τραμπούκο που σπάει ότι βρει μπροστά του και κρύβεται στο προαύλιο του πανεπιστημίου.Πόσες φορές δεν τα βρίσατε αυτά τα κωλόπαιδα που καταστρέφουν περιουσίες και κρύβονται πίσω από το άσυλο?

Αυτά είχα να πω,φιλικότατα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

kazmir84

Δραστήριο μέλος

Ο kazmir84 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 516 μηνύματα.
Πάντα φιλικά! Πάντα φιλικά:):), ακόμη κι όταν διαφωνεί κάποιος τελείως μαζί μου. Στην περίπτωσή σου δεν διαφωνώ τελείως.
Λοιπόν σε σχέση με την Ε.Ε. η απόφασή της δεν έχει δεσμευτικό χαρακτήρα για καμία χώρα. Απλά είναι η γνωστή ιστορία με το μαστίγιο και το καρότο. Δηλαδή αν δεχτούμε πχ τα ιδιωτικά, θα σας δόσουμε κάποιες διευκολύνσεις - χρήματα. Για το χρονικό όριο ο μόνος λόγος που το συζητάω είναι επειδή σιχαίνομαι κατι τύπους που το παίζουν συνδικαλιστές και φοιτητοπατέρες.Από την άλλη η γνώση και η μόρφωση πρέπει να είναι ανοιχτή σε όλους, σε οποιαδήποτε ηλικία κι αν το πάρει απόφαση.Η μόρφωση είναι κοινωνικό αγαθό.Για το άσυλο, ναι τους βρίζω αυτούς αλλά δεν έχει καμία δουλειά η αστυνομία. Την φύλαξη έχουν χρέος να την κάνουν οι φοιτητές και όχι τα γουρούνια που βαράναι συνταξιούχους και αθώους.:):)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Πάντα φιλικά! Πάντα φιλικά:):), ακόμη κι όταν διαφωνεί κάποιος τελείως μαζί μου. Στην περίπτωσή σου δεν διαφωνώ τελείως.
Λοιπόν σε σχέση με την Ε.Ε. η απόφασή της δεν έχει δεσμευτικό χαρακτήρα για καμία χώρα. Απλά είναι η γνωστή ιστορία με το μαστίγιο και το καρότο. Δηλαδή αν δεχτούμε πχ τα ιδιωτικά, θα σας δόσουμε κάποιες διευκολύνσεις - χρήματα. Για το χρονικό όριο ο μόνος λόγος που το συζητάω είναι επειδή σιχαίνομαι κατι τύπους που το παίζουν συνδικαλιστές και φοιτητοπατέρες.Από την άλλη η γνώση και η μόρφωση πρέπει να είναι ανοιχτή σε όλους, σε οποιαδήποτε ηλικία κι αν το πάρει απόφαση.Η μόρφωση είναι κοινωνικό αγαθό.Για το άσυλο, ναι τους βρίζω αυτούς αλλά δεν έχει καμία δουλειά η αστυνομία. Την φύλαξη έχουν χρέος να την κάνουν οι φοιτητές και όχι τα γουρούνια που βαράναι συνταξιούχους και αθώους.:):)

Ενδιαφέρον διάλογος πραγματικά,να συζητάγαν και οι πολιτικοί έτσι!:D

Λοιπόν,για τα ιδιωτικά καταρχήν,θεωρώ αντισυνταγματικό και αντιδημοκρατικό να απαγορευτούν.Άλλωστε,τα επιχειρήματα κατά τους εμένα δεν μου φαίνονται και τόσο στέρεα.Για παράδειγμα το "δωρεάν παιδεία" είναι το πιο σύντομο ανέκδοτο πλέον (δεν το σχολιάζω καν),για το ζήτημα της διαφθοράς όλοι λίγο πολύ νομίζω ξέρουμε για κάτι "τιμοκαταλογους" που κυκλοφορούν σε κάποια δημόσια και κάποιες "πίσω πόρτες" για μεταπτυχιακά.Όσο για το επίπεδο θα υπάρχουν αυτά με υψηλό και αυτά με χαμηλό,όπως γίνεται άλλωστε και με τα δημόσια μέχρι τώρα με παντελή έλλειψη αξιοκρατικής κλιμακας.Εμένα πάντως ο αδερφός μου σε ιδιωτικό σπούδασε και το επίπεδο ήταν υψηλότατο!

Η μόρφωση φυσικά πρέπει να είναι ανοιχτή σε όλους σε όποια ηλικία και αν το πάρει απόφαση αλλά όχι κρατώντας επί 10 χρόνια την θέση κάποιου άλλου.Θες να σπουδάσεις κύριε μου στα 40 σου?Μπες στο πανεπιστήμιο από την αρχή με κάποιον τρόπο που θα πρέπει να θεσπιστεί (καταταρκτήριες?) και σπούδασε!Όχι να επιτρέπουμε στο κάθε κομματόσκυλο που στο φινάλε φινάλε έχει σίγουρη καριέρα μέσω κόμματος άσχετη με το υποτιθέμενο πτυχίο που θα έπαιρνε,να αλωνίζει στο πανεπιστήμιο για τους δικούς του σκοπούς.

Τέλος,αγαπητέ kazmir ομολογώ ότι κάποτε είχα και εγώ την ίδια άποψη για τους αστυνομικούς.Όμως δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα και θεωρώ ότι το "γουρούνια" είναι ένας επιεικώς ατυχής χαρακτηρισμός.Σκέψου λίγο ότι στο παράλογο μέρος που ζούμε και λέγεται Ελλάδα υπάρχει ένας ακόμα παράλογος κανόνας που απαγορεύει στον αστυνομικό να βγάλει όπλο αν δεν τον πυροβολήσουν πρώτα!!!Με άλλα λόγια να κάτσει να φάει την σφαίρα,να ξεφύγει ο κάθε εγκληματίας για να μην χρησιμοποιήσουμε "αστυνομική βία"!!Έλεος!Καταλαβαίνεις λοιπόν ότι όταν σκάνε οι μολότωφ στο πρόσωπο σου,το λιγότερο που μπορέις και πρέπει να κάνεις είναι να σαπίσεις στο ξύλο αυτόν που στην πέταξε.Το τελευταίο σου κομμάτι ειλικρινά δεν το καταλαβαίνω...Από που κι ως που είναι υποχρεωμένος ο φοιτητής να πάρει εξάρτηση,κράνος και όπλο και να ξεχυθεί στο προάυλιο του πανεπιστημίου φωνάζοντας "αέρα" για να διώξει κάποια σαφώς επικύνδυνα άτομα με λοστούς,μολότωφ,μαχαίρια και άλλα όμορφα καλούδια???:confused:

Και το πιο προφανές το άφησα για το τέλος....Γιατί ρε ανθρωπε μου κλείνεις την σχολή και στερείς από κάποιους το πτυχίο τους και την μόρφωσή τους??Κλέισε κανα δρόμο,κανε καμιά πορεία,κόψτο κεφάλι σου,δεν με απασχολεί αλλά άσε αυτόυς που θέλουν να πάρουν πτυχίο!Η μήπως δεν είναι τελικά κοινωνικό αγαθό η μόρφωση που δεν πρέπει να στερείται?;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
Κοίταξε άλεξ. Όσο τελειωμένη και εάν είναι μια κατάσταση, εγώ αρνούμαι να σταυρώσω τα χέρια. Ας το παλέψουμε όσο μπορούμε και στο τέλος να περάσει. Τουλάχιστον θα έχω ήσυχη τη συνείδηση μου ότι προσπάθησα.

Ένας φοιτητής "αιώνιος" δεν βλάπτει σε τίποτα το κράτος. Δε πέρνει βιβλία, τα φοιτητικά του προνόμοια τελειώνουν μετά το 4ο - 5ο έτος.
Μπορεί ένας άνθρωπος να έχει πραγματικό πρόβλημα! Ας πούμε να πεθάνουν οι γονείς του ή λόγω σοβαρής αρρώστειας να μη μπορεί να συνεχίσει τις σπουδές του. Γιατί να τον καταδικάσουμε?
Δε λέω ότι η πλειοψηφία των αιώνιων φοιτητών είναι έτσι, αλλά στη δημοκρατία που ξέρω εγώ, οι μειονότητες προστατεύονται.

Νομίζω για το τελευταίο ότι μπορεί αστυνομικός στη περίπτωση που κυνηγάει κάποιον και αυτός μπεί στο χώρο του ασύλου, να συνεχίσει και μέσα. Βεβαίως πολλοί θα διαφωνίσουν με αυτό, αλλά βλέπω και το λόγο να μη κάνει κάτι τέτοιο η αστυνομία.
Δηλαδή το πανεπιστημιακό άσυλο είναι "κακό"? Επειδή το εκμεταλλεύονται ας πούμε μικροκακοποιοί? Ο λόγος ύπαρξης του είναι πολύ σημαντικός και δε θα ήθελα να δω ένα άσυλο "τυπικό" με μια επιτροπή πλειοψηφίας που θα μπορεί να το καταστρατηγεί όποτε θέλει.
Μπορεί να ακουστώ cliche αλλά έχουν δώσει αγώνα για το άσυλο. Heck, συγγενείς μου έχουν πεθάνει για το άσυλο. Δε θα ήθελα να περάσει έτσι :/:.

Αυτά :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

maroula_z

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η maroula_z αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Καθηγητής. Έχει γράψει 208 μηνύματα.
Ας πω κι εγώ τη γνώμη μου...
Σχετικά με το άσυλο,ας μείναι όπως είναι,πιστεύω δεν χρειάζοναι αλλαγές.
Τα ιδιωτικά καλό είναι να συνυπάρχουν με τα δημόσια,με ίδια κριτήρια πάνω-κάτω.Θα είναι καλύτερο και για τον ανταγωνισμό...
Όσο για τα χρόνια της σχολής, καλά είναι τα 2πλά.......
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ALEX_

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο ALEX_ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 1,466 μηνύματα.
Κοίταξε άλεξ. Όσο τελειωμένη και εάν είναι μια κατάσταση, εγώ αρνούμαι να σταυρώσω τα χέρια. Ας το παλέψουμε όσο μπορούμε και στο τέλος να περάσει. Τουλάχιστον θα έχω ήσυχη τη συνείδηση μου ότι προσπάθησα.

Ένας φοιτητής "αιώνιος" δεν βλάπτει σε τίποτα το κράτος. Δε πέρνει βιβλία, τα φοιτητικά του προνόμοια τελειώνουν μετά το 4ο - 5ο έτος.
Μπορεί ένας άνθρωπος να έχει πραγματικό πρόβλημα! Ας πούμε να πεθάνουν οι γονείς του ή λόγω σοβαρής αρρώστειας να μη μπορεί να συνεχίσει τις σπουδές του. Γιατί να τον καταδικάσουμε?
Δε λέω ότι η πλειοψηφία των αιώνιων φοιτητών είναι έτσι, αλλά στη δημοκρατία που ξέρω εγώ, οι μειονότητες προστατεύονται.

Νομίζω για το τελευταίο ότι μπορεί αστυνομικός στη περίπτωση που κυνηγάει κάποιον και αυτός μπεί στο χώρο του ασύλου, να συνεχίσει και μέσα. Βεβαίως πολλοί θα διαφωνίσουν με αυτό, αλλά βλέπω και το λόγο να μη κάνει κάτι τέτοιο η αστυνομία.
Δηλαδή το πανεπιστημιακό άσυλο είναι "κακό"? Επειδή το εκμεταλλεύονται ας πούμε μικροκακοποιοί? Ο λόγος ύπαρξης του είναι πολύ σημαντικός και δε θα ήθελα να δω ένα άσυλο "τυπικό" με μια επιτροπή πλειοψηφίας που θα μπορεί να το καταστρατηγεί όποτε θέλει.
Μπορεί να ακουστώ cliche αλλά έχουν δώσει αγώνα για το άσυλο. Heck, συγγενείς μου έχουν πεθάνει για το άσυλο. Δε θα ήθελα να περάσει έτσι :/:.

Αυτά :D

vrefos θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι ένας αιώνιος φοιτητής βλάπτει τον εαυτό του,την οικογένεια του,την κοινωνία και το κράτος όταν ρεμαλιάζει μέχρι τα 30 του και δεν προσφέρει τίποτε απολύτως.

Για τα φοιτιτικά προνόμια είσαι λάθος διότι εγώ σε 6 χρόνια την έβγαλα την σχολή και μέχρι να ορκιστώ είχα κανονικότατα το πάσο μου και τα φοιτητικά μου προνόμια!Ο δε κολλητός μου είναι στο 8ο έτος (βοήθειά του!!!) και έχει κανονικά και αυτός τα προνόμια του.

Για την μειοψηφεία που αναφέρεις με αρρώστιες,θανάτους κλπ μαζί σου είμαι!Σε τέτοιες περιπτώσεις και μόνο να γίνεται εξαίρεση!Δεν μπορούμε για να φροντίσουμε την μειοψηφία (που πρέπει να την φροντίσουμε) να ευνοήσουμε απίστευτα και όλη την πλειοψηφία που δεν έχει σχέση με αυτήν!

Τέλος επαναλαμβάνω ότι το άσυλο είναι (υποτίθεται) άσυλο ιδεών και γι'αυτό έχει χυθεί αίμα και αξίζει να χυθεί αίμα,όχι για την παρεξηγημένη και διαστρεβλωμένη έννοια που έχουμε σήμερα!

Αυτάααααα....:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

theio_vrefos

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο theio_vrefos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 37 ετών. Έχει γράψει 823 μηνύματα.
[infinite quoting mode on]

vrefos θα μου επιτρέψεις να σου πω ότι ένας αιώνιος φοιτητής βλάπτει τον εαυτό του,την οικογένεια του,την κοινωνία και το κράτος όταν ρεμαλιάζει μέχρι τα 30 του και δεν προσφέρει τίποτε απολύτως.

Λάθος, μπορεί να εργάζεται, όπως κάνουν πάρα πολλοί νέοι σήμερα. Εάν έχεις ΑΦΜ κάνεις και δήλωση...

Για τα φοιτιτικά προνόμια είσαι λάθος διότι εγώ σε 6 χρόνια την έβγαλα την σχολή και μέχρι να ορκιστώ είχα κανονικότατα το πάσο μου και τα φοιτητικά μου προνόμια!Ο δε κολλητός μου είναι στο 8ο έτος (βοήθειά του!!!) και έχει κανονικά και αυτός τα προνόμια του.

μετά από κάποια χρονιά δεν πέρνεις πάσο. Το θυμάμαι χαρακτηριστικά να το λέει ένας συνάδελφος μου για τα εισητήρια του μετρό, όταν πηγαίναμε σε μια έκθεση πληροφορικής. Εάν θεωρείς προνόμοιο να πηγαίνεις στη σχολή και να χρησιμοποιείς τη βιβλιοθήκη. Έχεις δίκιο, αλλά δε βλέπω πως αυτό θα μπορούσε να βλάψει το κράτος και τη κοινωνία.

Για την μειοψηφεία που αναφέρεις με αρρώστιες,θανάτους κλπ μαζί σου είμαι!Σε τέτοιες περιπτώσεις και μόνο να γίνεται εξαίρεση!Δεν μπορούμε για να φροντίσουμε την μειοψηφία (που πρέπει να την φροντίσουμε) να ευνοήσουμε απίστευτα και όλη την πλειοψηφία που δεν έχει σχέση με αυτήν!

Το ξέρεις ότι αυτό είναι αδύνατο στην Ελλάδα. Εδώ πόσοι και πόσοι πολύτεκνοι και ψυχασθενείς έχουν πάρει μεταγραφές με ψεύτικα χαρτιά.
Εφόσον θα συμφέρει θα ΓΙΝΟΥΜΕ η μειοψηφεία :)

Τέλος επαναλαμβάνω ότι το άσυλο είναι (υποτίθεται) άσυλο ιδεών και γι'αυτό έχει χυθεί αίμα και αξίζει να χυθεί αίμα,όχι για την παρεξηγημένη και διαστρεβλωμένη έννοια που έχουμε σήμερα!

Άσυλο ιδεών δεν γίνεται όταν σου κάνουν σωματικούς ελέγχους μέσα στο άσυλο, όταν ο καθένας μπορεί να μπει και να συλλάβει. Με μια απλή πλειοψηφία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 17 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 3 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 4 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top