Κατηχητικό

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Πάτε ή έχετε πάει ποτέ κατηχητικό;
Σας το σύστησε κάποιος; Τι ακριβώς διδάσκουν στο κατηχητικό; :hmm:
Μπορεί να κερδίσει κάτι το άτομο από αυτό;

Εγώ είχα πάει 2-3 φορές μια φορά κι έναν καιρό, πριν κάμποσα χρόνια επειδή πήγαιναν και κάτι άλλοι φίλοι μου (πάνε τόσα χρόνια που δεν θυμάμαι καν τι μας έλεγαν :what: ).
Δεν είμαι σίγουρος πάντως... το θεωρώ κάπως "επικίνδυνο" για τα παιδιά. Ποιος ελέγχει τι τους λένε; :hmm:

:papas::papas::papas:


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μπα δεν έχω πάει ποτέ. Δεν έχω ιδεά τι τους λένε, πάντως αν θελήσει κάποιος να πάει θα πρέπει να είναι δική του επιλογή, όχι λόγω πίεσης γονέων ή δεν ξέρω κι εγώ τι.
Και να έχετε πάντα κριτικό μυαλό, το "πίστευε και μη ερεύνα" είναι ξεπερασμένο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
'Γω δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν κατηχητικά πια λολ. Εκκλησιαστικά σχολεία λέτε μήπως; Α και το σωστό είναι "πίστευε και μη, ερεύνα" :P αλλά κάποιοι το λένε όπως λες
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Eίχα πάει στην Ε' Δημοτικού 2-3 φορές αν θυμάμαι καλά αλλά επειδή δεν μου άρεσε δεν ξαναπήγα...
Να φανταστείτε ότι μας έδιναν 5 εικόνες στην επίσκεψη..
Όταν έφυγα λόγω των πολλών ατόμων που υπήρχαν (5-6 αν θυμάμαι καλά) αυτός που μας έκανε με είχε ταράξει στα τηλέφωνα!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
δεν ξερω πως ειναι και απο οτι εχω ακουσει δεν θελω να παω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Το γελάτε το κατηχητικό ε;
Εγώ με το κατηχητικό όμως έχω πάει 3 φορές 10ήμερη εκδρομή στο εξωτερικό, και έχω γυρίσει τη μισή Ευρώπη.:iagree:
Το τι λένε βέβαια εκεί μέσα είναι άλλου παπά ευαγγέλιο...
Είναι πολλοί που αντί για κατήχηση κάνουν προπαγάνδα για την εκκλησία. Αυτό είναι όντως επικίνδυνο.... Το αν θα το συνεχίσει κάποιος σε αυτήν την περίπτωση αφίεται στην κρίση του...
Εμείς αρκούμασταν σε συζητήσεις γύρω από θέματα που αφορούν τους νέους και την επικαιρότητα, και έλεγε ο καθένας πολιτισμένα την άποψή του, και μετά σχολιάζαμε...
Κάτι σαν διάλογο φανταστείτε...
Δεν νομίζω ότι έχασα που πήγα στο κατηχητικό, αντιθέτως μάλιστα, πήρα χρήσιμες γνώσεις. Άλλωστε στο κατηχητικό εδώ πάνε πολλά παιδιά από τη Γ Λυκείου (τα περισσότερα δηλαδή) αλλά και από άλλες τάξεις του Λυκείου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektaria

Νεοφερμένος

Η nektaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Ναι όντως δεν ξέρεις τι τους λένε και επίσης υπάρχουν κατι φανατικές θεολόγοι που θέλουν να οδηγήσουν τα παιδια(που ακόμα δεν εχουν άποψη,γνώμη κτλ)στο δρόμο του θεού
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Δεν εχω παει ποτε, και ουτε θα πηγενα ποτε... Εχω καλητερους τροπους να περασω την ωρα μου....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ας εξηγήσει κάποιος τι έιναι το κατηχητικό λολ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,830 μηνύματα.
Ας εξηγήσει κάποιος τι έιναι το κατηχητικό λολ :P
κατηχητικό :)

Σε πολλές εκκλησίες λειτουργεί το "κατηχητικό" όπου πάνε τα παιδιά σε ώρες εκτός λειτουργίας (ψαλμών και τέτοια) και τους μιλάνε για τον Χριστιανισμό.
Ο αδελφός μου που πήγαινε, έφερνε σπίτι και κάτι βιβλιαράκια με εικόνες αγίων και φράσεις από κάτω στην αρχαία ελληνική.




-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Α, μάλιστα. Χαίρομαι που δεν έχω πάει ποτέ :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Δεν πήγα ποτέ και δεν έχω κανένα σκοπό να στείλω ουτε τα παιδιά μου, αν και όταν κάνω. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina

Νεοφερμένος

Η nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
είχα πάει κάποια στιγμή στο δημοτικό...αλλά για πολύ λίγο...σταμάτησα μετά...δεν θυμάμαι τους λόγους...:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

AgreSor

Νεοφερμένος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 41 μηνύματα.
'Γω δεν ήξερα καν ότι υπάρχουν κατηχητικά πια λολ. Εκκλησιαστικά σχολεία λέτε μήπως; Α και το σωστό είναι "πίστευε και μη, ερεύνα" :P αλλά κάποιοι το λένε όπως λες

Πίστευε μετ ερεύνα είναι!:up:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Κι εγω ενα φεγγαρι στο δημοτικο πηγα, αλλα μετα βαριομουνα να τρεχω. Επειδη ομως ημουνα λιγουρης μικρος κι εκει μας ταιζανε καλα εκατσα παραπανω απ'όσο ηθελα! Σιγουρα καποιες φορες υπαρχει προπαγανδα, αλλα οταν πηγενα εγω, υπευθυνοι ηταν ενας παπας 26-27 ετων και μια δασκαλιτσα, οποτε δεν υπηρχε τετοιο ζητημα. Ηταν πολυ ανοιχτομυαλοι και φιλικοι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Ηλίας

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Ηλίας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 880 μηνύματα.
εγώ πήγαινα για 2 χρόνια επειδή είχε τραπέζια του πινγκ - πονγκ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Amy 4ever

Νεοφερμένος

Η Amy 4ever αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 28 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Εγω είχα πάει αλλά σταμάτησα γιατί βαρέθηκα!!!Αν και παίζαμε πιο πολύ !!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ενταξει, με τους σημερινους ρυθμους της ελληνικης κοινωνιας, νομιζω οτι το κατηχητικο ειναι μια υποκρισια. Κι οσοι πηγαμε, πηγαμε ακριβως λογω των αλλων παραγοντων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

chara7909

Νεοφερμένος

Η Χαρά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 29 μηνύματα.
εγώ είχα πάει στο κατηχητικό για περίπου ένα χρονό!!
το μόνο που θυμάμαι είναι ότι στο τέλος κάθε μαθήματος, ο παπάς, μας έδινε γλυκά!!!
δεν μου άρεσε όμως και γι'αυτό προς το τέλος της χρονιάς σταματησα.
συμφωνώ ότι για να πας στο κατηχητικό, πρέπει να το θες πραγματικά και όχι να σε αναγκάζουν.
επίσης εξαρτάται και από την οργάνωση του κάθε κατηχητικού.
γενικά θεωρώ σωστο και καλό να επισκεφτει ο καθένας μας τον χώρο αυτό έστω και για μία φορά!!!
:thanks::iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 2 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top