Μουσικά Σχολεία

nektaria

Νεοφερμένος

Η nektaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Τι γνωμη εχετε για τα μουσικα σχολεια?
Πολλοι πιστευουν οτι δεν ειναι οπως τα αλλα σχολεια γιατι δεν εχει καλους καθηγητες,γιατι τα παιδια παιρνουν βαθμους χωρις να τους αξιζουν και διαφορα αλλα που μου σπανε τα νευρα γιατι εγω ειμαι μαθητρια του μουσικου σχολειου και το ξερω καλυτερα απο τους υπολοιπους που ειναι εξω απο αυτο.
Παντως ολα αυτα που λενε ειναι ψεματα γιατι 1) σε ολα τα σχολεια υπαρχει η περιπτωση να υπαρχει στραβος καθηγητης 2)τα παιδια στο μουσικο δουλευουν πιο σκληρα απο τα παιδια σε αλλα σχολεια γιατι εχουν και τις ωρες μουσικης αλλα παλι προσπαθουν πολυ σκληρα για τους βαθμους τους και υπαρχουν παιδια του 20 αλλα και παιδια του 12-13.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

internet_robber

Νεοφερμένος

Ο internet_robber αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 97 μηνύματα.
Σε αυτά τα σχολεία εγώ πιστεύω πάνε όσοι δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα στα κανονικά και θέλουν να βρουν την τύχη τους εκεί παίζοντας τρομπέτα! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Valandil

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μπάμπης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Καλαμαριά (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 910 μηνύματα.
Σε αυτά τα σχολεία εγώ πιστεύω πάνε όσοι δεν μπορούν να τα βγάλουν πέρα στα κανονικά και θέλουν να βρουν την τύχη τους εκεί παίζοντας τρομπέτα! :P


Δεν ισχύει κάτι τέτοιο.Και αυτό το λέω από πρώτο χέρι,διότι η αδερφή μου φοίτησε σε μουσικό γυμνάσιο.Το πρόγραμμα στα μουσικά σχολεία είναι σαφώς πιο δύσκολο ενώ τα υπόλοιπα μαθήματα γίνονται κανονικά όπως και στα άλλα σχολεία.Άρα δεν τίθεται θέμα υποβάθμισης των μουσικών σχολείων..Ίσα ίσα είναι πιο αναβαθμισμένα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Εγώ δεν έχω ακούσει κάτι τέτοιο,δηλ. οτι είναι υποβαθμισμένα! Ισα, ίσα στο μυαλό μου τα είχα φανταστεί κι εγώ πιο δύσκολα!! Τα παιδιά εκεί έχουν πιο πολλά καθήκοντα!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nektaria

Νεοφερμένος

Η nektaria αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 26 μηνύματα.
Δεν μπορω να καταλαβω γιατι ολοι εχετε αυτη τη λανθασμενη αποψη οτι τα μουσικα σχολεια ειναι "αχρηστα".Ολοι παντως κανετε λαθος και θα ηθελα να σας πω ετσι για να ξερετε καποια πραγματα περι μουσικων σχολειων τα πλεονεκτηματα των μουσικων σχολειων:
1)τα μουσικα σχολεια βοηθουν οσους θελουν πραγματικα να σχοληθουν με τη μουσικη γιατι παρεχουν μια γενικη αλλα και πιο ειδικη μουσικη παιδεια.
2)σου δινεται η ευκαιρια οταν τελειωσεις το λυκειο να δωσεις εξετασεις και να κατωχειρώσεις καποια πτυχια οπως:βυζαντινης μουσικης,οργανου κτλ.
3)με το μουσικο σχολειο σου δινεται η δυνατοτητα να συμμετεχεις σε πολλες εκδηλώσεις,διαγωνισμους και σε αλλες δραστηριοτητες και οταν θελησεις να γινεις ενδεχομενως μουσικος,τραγουδιστης να εχεις εμπειρια.
4)επισης αμα θελεις να μαθει καποιο οργανο δεν χρειαζεται να πας σε ωδειο και ετσι γλυτωνεις και χρηματα αλλα και ωρα.
ας πω και τα μειονεκτηματα των μουσικων σχολειων:
1)υπαρχουν αρκετες ωρες οι οποιες ομως ξεπερνιουνται επειδη αυτο που κανεις δεν ειναι κουραση αλλα ευχαριστηση.

Οσο για τους καθηγητες των μουσικων σχολειων ειναι ψεματα αυτα που λενε οτι ειναι χαζοι ή κατι αλλο.Το στραβο τον καθηγητη θα τον βρεις παντου οχι μονο στο μουσικο και επισης τους κακους μαθητες κι αυτους θα τους βρεις παντου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
^^Συμφωνώ με αυτά που λες και πιστεύω πως ειναι κρίμα να μην υπάρχουν σε όλες τις περιοχές. Αν υπήρχε ένα εδώ που μένω,θα το σκεφτόμουν πολύ σοβαρά να πάω, καθώς μου αρέσει πολύ η μουσική και παίζω πιάνο(αν και τώρα σταμάτησα λόγω σχολείου)!
Δεν καταλαβαίνω γιατί άλλοι το υποτιμάνε πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Δεν σκέφτηκα ποτέ να πάω σε μουσικό σχολείο.
Αν θέλω να μάθω κάποιο μουσικό όργανο υπάρχουν και οι φιλαρμονικές .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sir ImPeCaBlE

Νεοφερμένος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Πηγαίνω σε μουσικό σχολείο (στη λευκάδα) και έχω αρκετή εμπειρία για τη κατάσταση σε αυτά.
Θετικό είναι οτι υπάρχουν αρκετές επιλογές για τα οργανα που μπορεί κάποιος να διαλέξει.Επίσης είναι δωρεάν και οι ώρες διδασκαλίας ενσωματώνωνται στις ώρες μαθημάτων.Έτσι δεν υπάρχει η ανάγκη να πληρώσουμε σε κάποιο ωδείο για να μάθουμε κάποιο όργανο.Για τους καθηγητές που λέτε θα δώσω ένα παράδειγμα: καιρό τώρα σκέφτομαι να πάω σε κανονικό σχολείο και ένα απο τα λίγα πράγματα που με κρατάνε στο μουσικό είναι οι καθηγητές.Στα άλλα σχολεία οι καθηγητές στη κυριολεξία χαντακώνουν!Και αυτό οχι επειδή δεν είσαι καλός μαθητής αλλά επειδή δε πας στο φροντιστήριό τους!Όχι οτι δεν υπάρχουν περίεργοι καθηγητές στα μουσικά αλλά είναι η εξαίρεση όχι ο κανόνας.Ένα ακόμα θετικό που μπορώ τώρα να σκεφτώ είναι οτι τα υπόλοιπα μαθήματα συνεχίζονται κανονικά (εκτός απο κάποιες τάξεις που κόβονται κάποιες ώρες θρησκευτικών ή κάποιων άλλων "τέτοιων" μαθημάτων) και έτσι δεν είσαι αναγκασμένος να ακολουθήσεις τον τομέα της μουσικής.
Αρνητικό είναι οτι οι ώρες είναι πολλές και κάποιες από αυτές θα μπορούσαν να γίνονται μόνο αν το επιλέξει ο μαθητής.πχ εγώ κάποιες μέρες έχω 9 ώρες μάθημα (με πολύ μικρά διαλείματα ανάμεσα) που σημαίνει οτι σχολάω 2:45 ενώ θα μπορούσα να μην κάνω πχ βυζαντινή και να τελειώνω πιο νωρίς ή να έχω έξτρα ώρα όργανο.Το μεγαλύτερο αρνητικό ειναι οτι οι καθηγητές των μουσικών έρχονται λίγο πριν τα χριστούγενα.Μεχρι τότε είμαστε στην αναμονή.Οι βαθμοί πάντως μάλλον μπαίνουν πιο εύκολα από ότι στα υπόλοιπα σχολεία.
Γενικά τα μουσικά σχολεία αντιμετωπίζονται πολύ αρνητικά όχι μόνο από το κόσμο αλλά και απο τους διάφορους αρμόδιους.Στο σχολείο μου μέχρι πέρσι το πάσχα τα μαθήματα (όλα όχι μόνο τα μουσικά) γίνονταν σε λειόμενα.Ένας αν περπάταγε στο διάδρομο κουνιώνταν όλες οι αίθουσες σαν να γίνονταν σεισμός.Μέχρι που έπεσε ενα υπόστεγο και κάναμε κατάληψη καθώς θα μπορούσαν να είχαν χτυπήσει παιδιά.Απο πέρσι τα πράγματα είναι καλύτερα μας πήραν τα πανάρχαια λειόμενα και μας έβαλαν σε λείωμενα βαρέως τύπου (και μας υποσχέθηκαν κανονικό σχολείο).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Για τους καθηγητές που λέτε θα δώσω ένα παράδειγμα: καιρό τώρα σκέφτομαι να πάω σε κανονικό σχολείο και ένα απο τα λίγα πράγματα που με κρατάνε στο μουσικό είναι οι καθηγητές.Στα άλλα σχολεία οι καθηγητές στη κυριολεξία χαντακώνουν!Και αυτό οχι επειδή δεν είσαι καλός μαθητής αλλά επειδή δε πας στο φροντιστήριό τους!

Δεν νομίζω πως έχει βάση αυτό που λες. Πρώτη φορά το ακούω εγώ βασικά...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως έχει βάση αυτό που λες. Πρώτη φορά το ακούω εγώ βασικά...

Κόιτα...Το ότι οι καθηγητές του δημοσίου κάνουν ιδιαίτερα το ξέρετε όλοι πιστεύω...Αλλά δε μου έχει τύχει να ακούσω ποτέ να λέει κάποιος ότι τον "χαντάκωσε" καθηγητής που δεν κάνεις μάθημα μαζί του! Δε σημαίνει ταυτόχρονα όμως ότι δεν μπορεί να εγινε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως έχει βάση αυτό που λες. Πρώτη φορά το ακούω εγώ βασικά...

Και εγώ, εξάλου λίγο δύσκολο να έχουν όλοι φροντιστήριο ή να διδάσκουν εκεί.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κόιτα...Το ότι οι καθηγητές του δημοσίου κάνουν ιδιαίτερα το ξέρετε όλοι πιστεύω...Αλλά δε μου έχει τύχει να ακούσω ποτέ να λέει κάποιος ότι τον "χαντάκωσε" καθηγητής που δεν κάνεις μάθημα μαζί του! Δε σημαίνει ταυτόχρονα όμως ότι δεν μπορεί να εγινε!


Ναι, αυτό εννοώ πως δεν έχω ξαν' ακούσει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Κρινοντας απο οσα παιδια ξερω που πανε σε μουσικο (δεν ειναι και λιγα) το επιπεδο μαθηματων μου φαινετε πιο χαμηλο, αλλα υψιλοτερο απο τα ΕΠΑΛ, αλλα το οτι μαθενουν τοσο σωστα μουσικη ειναι ενα μεγαλο πλεονεκτιμα ευσων θελουν να ασχολιθουν επαγκελματικα με την μουσικη, αλιως δεν βρισκω λοογ να παει κανεις μουσικο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

sir ImPeCaBlE

Νεοφερμένος

Ο George αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 44 μηνύματα.
Δεν νομίζω πως έχει βάση αυτό που λες. Πρώτη φορά το ακούω εγώ βασικά...

Επειδή το έχω ακούσει πολλές φορές, για αυτό το γράφω.Προς θεού δε εννοώ οτι όλοι οι καθηγητές κάνουν αυτό το πράγμα αλλά υπάρχουν κάποιοι που το εφαρμόζουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Επειδή το έχω ακούσει πολλές φορές, για αυτό το γράφω.Προς θεού δε εννοώ οτι όλοι οι καθηγητές κάνουν αυτό το πράγμα αλλά υπάρχουν κάποιοι που το εφαρμόζουν.

Ναι βρε παιδί μου αλλά δε μπορείς να το θέτεις ως επιχείρημα για να μην πάει κάποιος σε κανονικό! :P Αφού είναι οι εξαιρέσεις (όπως φαίνεται) που το κάνουν..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Ποτέ δεν κατάλαβα γιατί να υπάρχουν μουσικά (και αθλητικά νομίζω; ) σχολεία και όχι και πχ μαθηματικά σχολεία, "πληροφορικά" σχολεία, ζωγραφικά σχολεία κοκ...
Γιατί τέτοιος ρατσισμός;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
δεν πρόκειται περί ρατσισμού! Για άτομα τα οποία έχουν έφεση στο συγκεκριμένο τομέα είναι, που θέλουν να εξασκηθούν σ'αυτόν λίγο παραπάνω απ' ότι θα τους πρόσφερε ένα κανονικό σχολείο! :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
δεν πρόκειται περί ρατσισμού! Για άτομα τα οποία έχουν έφεση στο συγκεκριμένο τομέα είναι, που θέλουν να εξασκηθούν σ'αυτόν λίγο παραπάνω απ' ότι θα τους πρόσφερε ένα κανονικό σχολείο! :)
Και τα παιδιά που έχουν έφεση σε άλλους τομείς; Γιατί να μην υπάρχουν ειδικά σχολεία και γι'αυτά;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Και τα παιδιά που έχουν έφεση σε άλλους τομείς; Γιατί να μην υπάρχουν ειδικά σχολεία και γι'αυτά;


Γιατί μετά θα χαθούν πόσα "ιδιαίτερα" και πόσα εξωσχολικά φροντιστήρια :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
σαν ποιούς εννοείς? :hmm:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top