Γενική συζήτηση για την ΑΕΠΠ

Sun

Νεοφερμένος

Ο Sun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Παραδειγμα

Ν.γ.π που να εμφανιζει το αθροισμα 1^2+2^2+...+100^2

ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΑΘΡΟΙΣΜΑ
ΑΡΧΗ
ΓΡΑΨΕ 338350
ΤΕΛΟΣ_ΠΡΟΓΡΑΜΜΑΤΟΣ

και το εχεις υπολογιζει με τον τυπο του αθροισματος :P

Μπα δεν νομιζω να μην χρειαστει ποτε να βαλεις μεταβλητες..αλλα γινεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Ε sun τι νόημα έχει το πρόγραμμα αυτό?Αμα σου βάλουν τέτοια άσκηση θα το κάνουν για να δούν αν ξέρεις να δουλεύεις δομή επανάληψης...όχι αν μπορείς να κάνεις μόνος σου τις πράξεις...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Sun

Νεοφερμένος

Ο Sun αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Προφανως ρε συ (αλλα δεν σημαινει πως ειναι λαθος :)) Για αυτο αφησα και το τελευταιο σχολιο

Μπα δεν νομιζω να μην χρειαστει ποτε να βαλεις μεταβλητες..αλλα γινεται..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariuska

Νεοφερμένος

Ο mariuska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Μπορεί όμως να σου ζητήσει να φτιάξεις μια διαδικασία που να εμφανίζει ένα συγκεκριμένο μήνυμα! σε αυτή τη περίπτωση, προφανώς και δε χρειάζεται μεταβλητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

::Forg0tt3n::

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Μπορείς να μου πείς ένα παράδειγμα που δεν σου χρειάστηκε η δήλωση μεταβλητών στο πρόγραμμα?

Σε μία τέτοια περίπτωση που αναφέρει ο mariuska μου έτυχε.

Μπορεί όμως να σου ζητήσει να φτιάξεις μια διαδικασία που να εμφανίζει ένα συγκεκριμένο μήνυμα! σε αυτή τη περίπτωση, προφανώς και δε χρειάζεται μεταβλητες...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariuska

Νεοφερμένος

Ο mariuska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γενικά καλό ειναι οι διαδικασίες να μην κάνουν τόσο μικρά πράγματα όπως αυτό, αλλά κάποια πιο σύνθετα τα οποία επαναλαμβάνονται(ας πούμε το να διαβάζει ένα πίνακα ή να υπολογίζει διάφορες παραστάσεις με διαφορετικούς αριθμούς[ας πούμε παραγοντικά κλπ]) οπότε θα σας συνιστούσα να κάνετε τέτοια χρήση των διαδικασιών και των συναρτήσεων, εκτός αν σας ορίζει τι θέλει να κάνει... Όπως και το άλλο άκρο ειναι κακό, το να φτιάχνετε λίγες συναρτήσεις ή διαδικασίες που να κάνουν πάρα πολλά πράγματα μέσα! όταν μια διαδικασία είναι πολύ μεγάλη, χανει την χρηστικότητα της...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Άσχετο, περί αντικειμενοστρέφειας έχουν ρωτήσει ποτέ; θυμάται κανείς;
Όχι, και είναι ένα απ' τα θέματα που εμένα μου αρέσουν.



Κάποιες ερωτήσεις εάν κάποιος γνωρίζει.
1) Εάν στον Αλγόριθμο γράψω Αλλιώς αντί για αλλιώς είναι λάθος;
2) Όταν στο πρόγραμμα δεν χρησιμοποιείται καμία μεταβλητή χρησιμοποιώ το MEΤΑΒΛΗΤΕΣ ή δεν το βάζω καθόλου;
3) Το πρώτο γράμμα από τις μεταβλητές (π.χ. πλήθος) θα πρέπει να είναι υποχρεωτικά με κεφαλαίο;

Ευχαριστώ.
  1. Όπως ακριβώς το έχει το βιβλίο. Νομίζω ότι το έχει με "αλλιώς", άρα το γράφεις με πεζό. Συμβουλή μου: γράφε με πρόγραμμα για να 'χεις το κεφάλι σου ήσυχο.
  2. Όχι, δεν βάζεις το "ΜΕΤΑΒΛΗΤΕΣ"
  3. Το πρώτο γράμμα ενός ονόματος μεταβλητής πρέπει υποχρεωτικά να είναι ΓΡΑΜΜΑ (a-z, A-Z, α-ω, Α-Ω), όποιο θες εσύ, αλλά γράμμα. Το πεζό-κεφαλαίο δεν έχουν σημασία. Εξίσου αποδεκτά είναι όλα τα παρακάτω ονόματα:
    • Σπίτι
    • σπίτι
    • ΣΠΙΤΙ
    • σπιτι
    • σΠΙτι
    • σπΙΤΙΙΙΙΙΙΙΙ
    • sπυtι
    • ΣΠειτρί
Αλλά να αρχίζει με γράμμα!





Όσον αφορά τις ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ και τις ΣΥΝΑΡΤΗΣΕΙΣ: η εκφώνηση θα σας καθορίζει ακριβώς τι θα κάνετε στην κάθεμία. Ποτέ δεν υλοποιούμε συνάρτηση ή διαδικασία εάν δεν ζητείται στην εκφώνηση και υλοποιούμε ακριβώς ό,τι μας ζητάει η εκφώνηση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariuska

Νεοφερμένος

Ο mariuska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Όχι, και είναι ένα απ' τα θέματα που εμένα μου αρέσουν.
Java, C++, VB ή κάποια άλλη;;;:D

Όσον αφορά τις ΔΙΑΔΙΚΑΣΙΕΣ και τις ΣΥΝΑΡΤΗΣΕΙΣ: η εκφώνηση θα σας καθορίζει ακριβώς τι θα κάνετε στην κάθεμία. Ποτέ δεν υλοποιούμε συνάρτηση ή διαδικασία εάν δεν ζητείται στην εκφώνηση και υλοποιούμε ακριβώς ό,τι μας ζητάει η εκφώνηση.

Είσαι σίγουρος; εγώ πέρσυ έφτιαχνα συνέχεια αν θυμάμαι καλά ζήταγε δεν ζήταγε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

::Forg0tt3n::

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο ::Forg0tt3n:: αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 241 μηνύματα.
Ευχαριστώ Γιώργο για την απάντηση!
Σχετικά με το να γράφω πρόγραμμα. Αναφέρετε πουθενά το σχολικό βιβλίο ότι όταν λέει να γραφεί αλγόριθμος μπορώ να γράψω και πρόγραμμα;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariuska

Νεοφερμένος

Ο mariuska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Στις εξετάσεις θα σου λένε αν ειναι να γράψεις πρόγραμμα ή αλγόριθμο...
Πάντως υποθέτω ότι αυτό που εννοεί είναι ότι να γράφεις τον αλγόριθμο με την μορφή του προγράμματος...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Πάμε....
  1. Όπως έχω χιλιοαναφέρει, στην εξεταστέα ύλη που βγάζει το υπουργείο παιδείας και θα τη βρείτε εδώ, στην ανάπτυξη εφαρμογών, αναφέρει ότι:
    Οι μαθητές θα μπορούν να διατυπώνουν τις λύσεις των ασκήσεων των εξετάσεων είτε σε οποιαδήποτε μορφή παράστασης αλγορίθμου είτε σε «ΓΛΩΣΣΑ», όπως αυτή ορίζεται και χρησιμοποιείται στο διδακτικό εγχειρίδιο.
    Κοινώς, είτε σε αλγόριθμο, είτε σε ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ, και ακριβώς όπως ορίζεται στο σχολικό βιβλίο. Όταν σας λέει "αλγόριθμο" εννοεί "αλγόριθμο ή πρόγραμμα". Όταν λέει "πρόγραμμα", εννοεί ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ.
  2. Δεν υπάρχει "γράφω αλγόριθμο σε μορφή προγράμματος". Υπάρχει "γράφω αλγόριθμο" (όπως ακριβώς ορίζεται στα κεφάλαια 2-3) και "γράφω πρόγραμμα" (όπως ακριβώς ορίζεται στα κεφάλαια 7-10). Εάν ζητηθούν υποπρογράμματα για θέμα 3-4 (που νομίζω δεν έχουν πέσει έως τώρα σε κανονική εξέταση) προφανώς και θα αναφέρει "να γραφεί πρόγραμμα".
  3. Όπως είπα πιο πάνω προτείνω πάντα πρόγραμμα για να έχετε το κεφάλι σας ήσυχο. Στον αλγόριθμο δεν ορίζονται συναρτήσεις [ημίτονο, συνημίτονο, απόλυτη τιμή, κοκ], δεν ορίζονται υποπρογράμματα και υποχρεούστε κάθε εντολή να τη γράφετε σε ΜΙΑ γραμμή. Εάν μία εντολή συνεχίζεται σε 2η, το πρόγραμμα έχει προνοήσει (χαρακτήρας '&'), αλλά ο αλγόριθμος όχι.
Εγώ τα 'πα, από 'κει και πέρα γράφτε όπως θέλετε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariuska

Νεοφερμένος

Ο mariuska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Δεν υπάρχει "γράφω αλγόριθμο σε μορφή προγράμματος". Υπάρχει "γράφω αλγόριθμο" (όπως ακριβώς ορίζεται στα κεφάλαια 2-3) και "γράφω πρόγραμμα" (όπως ακριβώς ορίζεται στα κεφάλαια 7-10). Εάν ζητηθούν υποπρογράμματα για θέμα 3-4 (που νομίζω δεν έχουν πέσει έως τώρα σε κανονική εξέταση) προφανώς και θα αναφέρει "να γραφεί πρόγραμμα".

Αυτό που εννοούσα ήταν να γράψεις με τις εντολές και την μεθοδολογία των προγραμμάτων(του στυλ γράψε και όχι εμφάνισε και λοιπά αντίστοιχα)... Μην βαράς:P

Anyway, δεν ξέρω πώς το βλέπει το βιβλίο(που για να μην το είχα κάνει προσάναμα πέρσυ, προφανώς δεν έλεγε κάτι διαφορετικό:D) αλλά ένας αλγόριθμος είναι η γενική λύση ενός προβλήματος, ανεξάρτητα από τον τρόπο που κατασκευάζεται(με άλλα λόγια αλγόριθμος θα μπορούσε να ειναι ένα κείμενο που να λέει ότι κάνω αυτό, αυτό με οδηγεί σε εκείνο κτλ ή και οτιδήποτε άλλο, ενας πινακας ζωγραφικής ας πούμε:P), όμως έχει καθιερωθεί να γράφεται με γενικότερο τρόπο σαν πρόγραμμα, ειναι ουσιαστικά ένα "χαλαρώτερο" πρόγραμμα(αυτά μας τα λένε και στο πανεπιστήμιο έτσι, είχα παραδώσει άσκηση για αλγόριθμο σε Java και δεν είχα πρόβλημα με την βαθμολόγηση)...

Πάντως μάλλον ο Γιώργος μιλάει περισσότερο για τις πανελλαδικές και λιγότερο για τον real life προγραμματισμό όπως εγώ, οπότε θα πρέπει να ακολουθήσετε τις συμβουλές του!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Μα οι Πανελλήνιες δεν είναι προγραμματισμός, είναι κάτι σαν προγραμματισμός. :P Σιγά που θα βάλουμε αυτό το έκτρωμα που λέγεται "ΑΕΠΠ" ίσα κι όμοια με τις κανονικές γλώσσες προγραμματισμού. :fss:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariuska

Νεοφερμένος

Ο mariuska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Γιώργος++
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Παίδες έχω μία απορία....Υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί να κάνουμε αλγόριθμο που να καλεί υποπρογράμματα?Αν ναι πώς γινέται αυτό απο την στιγμή που το υποπρόγραμμα καλείται απο το κυρίως πρόγραμμα?Ειναι συμβατική η ονομάσια?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παίδες έχω μία απορία....Υπάρχει περίπτωση να ζητηθεί να κάνουμε αλγόριθμο που να καλεί υποπρογράμματα?Αν ναι πώς γινέται αυτό απο την στιγμή που το υποπρόγραμμα καλείται απο το κυρίως πρόγραμμα?Ειναι συμβατική η ονομάσια?
Πάμε για ν-στή φορά...


Εάν ζητηθεί υποπρόγραμμα θα σου λέει "Να γραφεί πρόγραμμα σε γλώσσα προγραμματισμού ΓΛΩΣΣΑ...". Τελεία και παύλα.


Στην ακραία περίπτωση που γράψει "Να γραφεί αλγόριθμος...", μπορείς να κάνεις είτε αλγόριθμο είτε πρόγραμμα, άρα θα κάνεις πρόγραμμα. Άλλωστε έχω πει: τα πάντα βγαίνουν με προγράμματα, οπότε να γράφετε πάντα πρόγραμμα που είναι σίγουρο. Έχω πει πολλάκις γιατί πρόγραμμα κι όχι αλγόριθμος, ψάξτε λίγο πιο πίσω. :no1:






Επίσης υποπρογραμμάτα υλοποιούμε μόνο όταν μας το ζητάνε και σε καμία άλλη περίπτωση.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kristal

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Αποστόλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ζωγράφος (Αττική). Έχει γράψει 381 μηνύματα.
Δεν απάντησες όμως στην ερώτηση μου...περα του τι μπορούμε να γράψουμε εγώ ρώτησα αν αλγόριθμος μπορεί να καλέσει υποπρόγραμμα όχι αν μου ζητηθεί αλγόριθμος τι θα γράψω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariuska

Νεοφερμένος

Ο mariuska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Σου απάντησε! Αν σου πει να γράψεις αλγόριθμο, γράφεις πρόγραμμα και κάνεις ότι θες... Οι πιθανότητες ειναι πάντως ότι δεν παίζει να σου πει τέτοιο πράγμα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

trialos

Νεοφερμένος

Ο trialos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 4 μηνύματα.
καλησπέρα παιδιά!μπορεί κάποιος να μου πει για mod και div πχ 7mod (-3)=1
οκ αυτό αλλά (-7) mod 3 =2 πώς είναι η λογική να βγάζουμε το αποτέλεσμα?
είμαι λίγο άσχετος :) ευχαριστώ!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mariuska

Νεοφερμένος

Ο mariuska αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 12 μηνύματα.
Έχεις κάνει λάθος, (-7)mod3=-1...
το mod ειναι το υπόλοιπο της ακέραιας διαίρεσης(δηλαδή αυτής που έκανες στο δημοτικό) ενώ το div το πηλίκο! με άλλα λόγια:
10div5=2
10mod5=0
10div7=1
10mod7=3
Σκέψου σαν την διαίρεση που έκανες στο δημοτικό(χωρίς να βάζεις υποδιαστολή) και θα είσαι οκ...
Τώρα:
7div10=0
7mod10=7
(-10)div7=-1
(-10)mod7=-3
10div(-7)=-1
10mod(-7)=3
Μπορείς να κάνεις και κανονικά την διαίρεση όπως ξέρεις και μετά να πάρεις το ακέραιο μέρος, να το πολλαπλασιάσεις με τον διαιρέτη και να το αφαιρέσεις απο τον διαρετέο(αυτό ειναι η διαίρεση του δημοτικού, απλά αντίστροφα)!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 7 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top