Επεξεργασία Προφίλ Επεξεργασία Avatar Επεξεργασία Υπογραφής Επεξεργασία Επιλογών E-mail και Κωδικός
Αποσύνδεση Οι Συνδρομές μου Το Προφίλ μου Τα Posts μου Τα Threads μου Λίστα Επαφών Αόρατος Χρήστης
Αναζήτηση στο iSchool!
Τι;
Πως;
Ταξινόμηση
Που;
Σε συγκεκριμένη κατηγορία;
Ποιος;
Αποτελέσματα Αναζήτησης
Συμπληρώστε τουλάχιστον το πεδίο Τι;

Το iSchool είναι η μεγαλύτερη μαθητική διαδικτυακή κοινότητα με 67,737 εγγεγραμμένα μέλη και 2,437,942 μηνύματα σε 76,554 θέματα. Αυτή τη στιγμή μαζί με εσάς απολαμβάνουν το iSchool άλλα 354 άτομα.

Καλώς ήρθατε στο iSchool!

Εγγραφή Βοήθεια

Το σύστημα βαθμολόγησης στην Κύπρο

Na_Na_X_x_X (Αθηνά)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Na_Na_X_x_X έγραψε: στις 12:22, 08-09-07:

Στην Κύπρο βαθμολογούνται διαφορετικά! Δεν κατάλαβα ακριβώς πως βαθμολογούνται στην Ελλάδα γι' αυτό δεν μπορώ να πω διαφορές! Όποιος μπορεί να μου εξηγήσει θα το εκτιμούσα!

Επίσης θα ήθελα να πω στον Γιώργο (qwertyuiop2) να μην σχολιάζει και να ειρωνεύεται και να συγκεντρωθεί στο διάβασμα για να πετύχει και να μην γίνει σαν αυτούς που ειρωνεύεται και σχολιάζει. (εγώ δεν έχω τίποτα μ' αυτούς και πιστεύω ότι κάποιοι βαθμοί δεν σημαδεύουν τόσο πολύ έναν άνθρωπο και αυτό που μετρά περισσότερο είναι ο χαρακτήρας!! )
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Χριστίνα20750

Μαθητής Γ' λυκείου

H Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H Χριστίνα20750 έγραψε: στις 13:04, 08-09-07:

Αρχική Δημοσίευση από Na_Na_X_x_X
Στην Κύπρο βαθμολογούνται διαφορετικά! Δεν κατάλαβα ακριβώς πως βαθμολογούνται στην Ελλάδα γι' αυτό δεν μπορώ να πω διαφορές! Όποιος μπορεί να μου εξηγήσει θα το εκτιμούσα!

Επίσης θα ήθελα να πω στον Γιώργο να μην σχολιάζει και να ειρωνεύεται και να συγκεντρωθεί στο διάβασμα για να πετύχει και να μην γίνει σαν αυτούς που ειρωνεύεται και σχολιάζει. (εγώ δεν έχω τίποτα μ' αυτούς και πιστεύω ότι κάποιοι βαθμοί δεν σημαδεύουν τόσο πολύ έναν άνθρωπο και αυτό που μετρά περισσότερο είναι ο χαρακτήρας!! )
Αθηνά μου είσαι εσύ που νομίζω;

Απλά εσύ μάλλον έχεις Α-Ε ... αυτό θέλεις να πεις. Αλλά στα Λύκειά μας βαθμολογούν με τον ίδιο τρόπο. 1-20.
0 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Na_Na_X_x_X (Αθηνά)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 25 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου . Έχει γράψει 24 μηνύματα.

H Na_Na_X_x_X έγραψε: στις 13:12, 08-09-07:

ναι έχουμε Α-Ε ! ποιά νομίζεις;
Παράθεση

Χριστίνα20750

Μαθητής Γ' λυκείου

H Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου . Έχει γράψει 103 μηνύματα.

H Χριστίνα20750 έγραψε: στις 13:13, 08-09-07:

από το KK ?
Παράθεση

Na_Na_X_x_X (Αθηνά)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Na_Na_X_x_X έγραψε: στις 13:20, 08-09-07:

ναι ναι!
Παράθεση

nikolas17 (Νίκος)

Φοιτητής

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 27 ετών , Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,162 μηνύματα.

O nikolas17 έγραψε: στις 14:26, 08-09-07:

Από ότι κατάλαβα κάπως έτσι πάει στην Κύπρο? Α ο καλύτερος βαθμός και Ε ο χειρότερος? Υπάρχουν και διαφορές ανάμεσα τους? (πχ Α+ ?)

Στην Ελλάδα το βαθμολογικό σύστημα στα Γυμνάσια-Λύκεια είναι από 1-20, δηλαδή, 20 ο καλύτερος βαθμός, 10 με τον οποίο περνάς την τάξη και 0...καλά μηδέν δεν σου βάζουν ποτέ όσο "άχρηστος" και να είσαι. Νομίζω το χαμηλότερο που βάζουν είναι 7 για τρίμηνα-τετράμηνα (εξετάσεις από 1-20 όλοι οι βαθμοί μετράνε).

Ελπίζω να κατάλαβες...ενδιαφέρομαι να μάθω πάντως για το σύστημα της Κύπρου

{@ qwertyuiop2 : αυτή η συμπεριφορά δεν πρόκεται να σε οδηγήσει πουθενά - ήδη έκανες και ένα ορθογραφικό λάθος }
Παράθεση

Χριστίνα20750

Μαθητής Γ' λυκείου

H Χριστίνα20750 έγραψε: στις 15:25, 08-09-07:

Στην Κύπρο

-Στο Δημοτικό δεν υπάρχουν ουσιαστικοί βαθμοί. Σου ανακοινώνει ο δάσκαλος το γενικό σου (Α-, Α, Β+, Β- κτλ κτλ) στο τέλος του χρόνου... Προφορικά, κτλ κτλ! Δεν υπάρχει τίποτα επίσημο.

-Στο Γυμνάσιο οι βαθμολογίες ισχύουν από Α-Ε στα τρίμηνα κι από 1-20 στις εξετάσεις. Κάθε Α αντιστοιχεί με 19,5, Β με 17, Γ με 14, Δ με 11 και Ε με ... 9 νομίζω. Στο τέλος του χρόνου βγαίνει κάποιος γενικός. Αλλά είναι στο περίπου.

-Στο Λύκειο οι βαθμολογίες είναι 1-20, σπανιότατα βάζουν κάτω από 8 ή 7... Αυτά!!

Ελπίζω να σε κάλυψα.
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση

Na_Na_X_x_X (Αθηνά)

Μαθητής Γ' γυμνασίου

H Na_Na_X_x_X έγραψε: στις 16:09, 08-09-07:

ετσι ακριβώς Χριστίνα
Παράθεση

GATE 7

Μαθητής Α' γυμνασίου

Ο GATE 7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 21 ετών και Μαθητής Α' γυμνασίου . Έχει γράψει 38 μηνύματα.

O GATE 7 έγραψε: στις 17:15, 27-12-08:

εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε
Παράθεση

Φιλιον_Τερας

Φοιτητής

Ο Φιλιον_Τερας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι Φοιτητής του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών και Μηχανικών Υπολογιστών ΕΜΠ . Έχει γράψει 2,977 μηνύματα.

O Φιλιον_Τερας έγραψε: στις 18:44, 27-12-08:

η μητερα μου ειναι κυπρια..
απο την σωτηρα, κοντα στην αγια ναπα.
απο τα ξαδερφια μου ξερω το συστημα βαθμολογισης. μπορω επισης να πω οτι τα σχολεια ειναι πιο οργανομενα
Παράθεση

michael92 (Μιχάλης)

Φοιτητής

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Είναι 26 ετών και Φοιτητής . Έχει γράψει 1,082 μηνύματα.

O michael92 έγραψε: στις 21:14, 27-12-08:

To A κανονικά δεν είναι 91+% ;
Παράθεση

Katerinaki:)

Φοιτητής

H Katerinaki:) αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 26 ετών και Φοιτητής του τμήματος Ιατρικής Πάτρας . Έχει γράψει 26 μηνύματα.

H Katerinaki:) έγραψε: στις 19:10, 28-12-08:

να ρωτησω κατι...η υλη των εισαγωγικων εξετασεων ειναι η ιδια με της Ελλαδας;
ειναι η μητερα μου Κυπρια και νομιζω οτι μπορω να δοσω και στην Κυπρο εξετασεις,που ειναι πιο ευκολα απο ο,τι εχω ακουσει...
Παράθεση

aggi92 (Angeliiiiiique ^^)

Φοιτητής

H Angeliiiiiique ^^ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Γαλλία (Ευρώπη). Έχει γράψει 90 μηνύματα.

H aggi92 χωρίς καμία υποψία σκέψης έγραψε: στις 15:02, 17-12-10:

εγω εχω ακουσει κ ισχυει βασικα γιατι εχει περασει ετσι γνωστη μου,οτι δινουν μονο εκθεση. πολυ ξενερωτικο ετσι??? εμεις ξεσκιζομαστε κ αν κ εκεινοι τσουπ μονο με ενα μαθημα!η γνωστη μου αυτη περασε με αστεια μορια ιστορικο αρχαιολογικο αθηνα. στην ιδια σχολη στην οποια αλλη φιλη διαβαζε ολη την χρονια για να περασει! το βρισκω λιγο αδικο!
Παράθεση

nPb

Επιφανές Μέλος

Ο nPb αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος Μας γράφει απο Ολλανδία (Ευρώπη). Έχει γράψει 11,224 μηνύματα.

O nPb έγραψε: στις 15:27, 17-12-10:

Όλο παραπονιόμαστε ότι έχουμε το πιο δύσκολο σύστημα εισαγωγικών εξετάσεων για την τριτοβάθμια εκπαίδευση όμως σε άλλες Ευρωπαϊκές χώρες όπως στην Κύπρο, το σύστημα φοίτησης στα Πανεπιστήμια είναι ιδιαίτερα "σκληρό" κάτι που δεν θα άντεχε ο μέσος Έλληνας φοιτητής του φραπέ, της γκόμενας και της παραλίας! Μετά την δεύτερη ή τρίτη αποτυχία στην εξεταστική νομίζω, διαγράφεσαι από το Πανεπιστήμιο. Συν το γεγονός ότι οι σπουδές είναι απαιτητικές με εβδομαδιαία projects για bonus,...κτλ στο βαθμό γραπτού κάτι που στην Ελλάδα δεν υπάρχει ή αν υπάρχει οφείλεται στον διδάσκοντα (αλλά και πάλι δεν υπάρχει το άγχος της διαγραφής). Κοινώς, ο μέσος φοιτητής δεν το ξύνει ένα εξάμηνο (με την μόνη δικαιολογία των πολύωρων παθητικών παρακολουθήσεων) όπως στην Ελλάδα. Επίσης στην Ελλάδα, οι αποχές των φοιτητών από τα μαθήματα έχουν αυξηθεί από το 1981 εκθετικά (και όσο πάει αυξάνεται), οι σημειώσεις και τα βαθμολογικά βύσματα μέσω κομμάτων δίνουν και παίρνουν και φυσικά το μυξοκλάψιμο στον καθηγητή για ένα πενταράκι είναι το κερασάκι...
1 Δεν μπορείτε να αξιολογήσετε αρνητικά το μήνυμα αυτόΔεν μπορείτε να αξιολογήσετε θετικά το μήνυμα αυτό
Παράθεση
Απάντηση στο θέμα

Χρήστες

• Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα.

• (View-All Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα τις τελευταίες 30 μέρες:
    arnold

Βρείτε παρόμοια

• Παρόμοια Θέματα
    • Σπουδές στην Κύπρο - Από 2Po
      Το θέμα έχει λάβει 56 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σπουδές στο εξωτερικό.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 04-07-18 στις 02:13.
    • Κόστος διαβίωσης στην Κύπρο - Από mechanicarts
      Το θέμα έχει λάβει 32 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Φοιτητική ζωή.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 19-07-17 στις 16:23.
    • Νομική/ψυχολογία στην Κύπρο - Από Celice
      Το θέμα έχει λάβει 9 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σπουδές στο εξωτερικό.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 29-08-15 στις 12:34.
    • Φαρμακευτική στην Κύπρο - Από AnKo
      Το θέμα έχει λάβει 0 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Σπουδές στο εξωτερικό.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 12-09-12 στις 19:17.
    • Ωκεανογραφικά Συνέδρια στην Κύπρο - Από Flucker
      Το θέμα έχει λάβει 1 απαντήσεις και βρίσκεται στην κατηγορία Θετικές Επιστήμες.
      Το τελευταίο του μήνυμα δημοσιεύτηκε 23-03-09 στις 20:46.
  • Προηγούμενο Θέμα Επόμενο Θέμα