Ανώτερα διπλώματα ξένων γλωσσών: πότε πρέπει να ασχοληθούμε;

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Στην Κύπρο δίνουμε GCEs και είναι τα τελικά στάδια =]
Αγγλικά, Γαλλικά, Μαθηματικά κτλ... G.C.E O'Level είναι βασικά.

Αν κοιτάξεις στην ιστοσελίδα του University of Oxford, λέει ότι ένας ξένος μαθητής μπορεί να έχει είτε το IELTS με {τόσα}, είτε το TOEFL με {τόσα}, ή το IGCSE με {τόσα} =] Απλά εσείς φαντάζομαι τ'ονομάζετε Proficiency.. ? :)

Εγώ ξέρω πως και εδώ όποιος θέλει να πάει στο εξωτερικό, δίνει το TOEFL. Το Proficiency δεν ξέρω αν αναγνωρίζεται στο εξωτερικό...Νομίζω μόνο στην Ελλάδα πάντως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεκτάριος

Νεοφερμένος

Ο Νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
σωστότατος ο νικόλας!!και εγώ ξεμπερδέυω φέτος με Proficiency και πήρα lower με Α και advanced με Α,είναι όντως η καλύτερη ηλικία γιατί μετά ξεμπερδέυεις!!!:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Συγχαρητήρια Νεκτάριος, εγώ πήρα και τα 2 με B, στο Michigan αν είχα ένα ακόμα HIGH PASS, θα το έπαιρνα με A!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Εγώ το Proficiency το φοβάμαι λίγο...Πιο πολύ για το λεξιλόγιο!!! Πρέπει να στρωθώ να διαβάσω λέξεις!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Ναι, είναι και αυτό το θέμα, εγώ γράφτηκα σε ένα αμερικάνικο forum, ώστε να εξασκήσω τη γλώσσα και έχω ανοιχτώ το Pathfinder lexicon, οπότε ψάχνω για τυχόν άγνωστες λέξεις, και έτσι σου μένουν οι λέξεις και δεν τι ξεχνάς εύκολα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Κοιτάχτε, αν δεν δώσετε μέχρι να τελειώσετε το σχολείο και μετά παρατήσετε τη γλώσσα ναι, θα είναι δύσκολο. Με το ίντερνετ όμως νομίζω πως εξαλοίφεται πλέον αυτό το πρόβλημα και σας το λέω από προσωπική εμπειρία. Ουσιαστικά έχω 2 χρόνια να κάνω σωστό μάθημα αγγλικών αλλά με το ιντερνετ δεν την εγκαταλείπω ποτέ τη γλώσσα, ίσα ίσα που μαθαίνω και περισσότερα. Γι'αυτό και δεν κόβομαι να δώσω μέχρι να τελειώσω το σχολείο. Εξάλλου το δίπλωμα δε θα χρειαστεί μέχρι το τέλος της σχολής (για όποιους πάνε), αλλά μετά για εύρεση δουλειάς.

Οπότε μην αγχώνεστε :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasso2175

Νεοφερμένος

Η vasso2175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Στην Ελλάδα το πιο ψηλό επίπεδο απ' ότι ξέρω είναι το Proficiency... Στην Κύπρο είναι το ΙGCSE που έχω δώσει τον μάιο και επειδή ο βαθμός δεν ήταν και τόσο καλός θα ξαναδώσω την ίδια εξέταση τον Οκτώμβριο. Και από Ιανουάριο θα αρχίσω μαθήματα για IELTS επειδή σκέφτομαι όταν τελειώσω το σχολείο να σπουδάσω Αγγλία αν δεν περάσω Κύπρο και τα IELTS χρειάζονται για να πάω Αγγλία. Εγώ το Proficiency το έδωσα όταν ήμουν τρίτη γυμνασίου και πήρα Α+. Είναι αρκετά εύκολο... Τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Στην Ελλάδα το πιο ψηλό επίπεδο απ' ότι ξέρω είναι το Proficiency... Στην Κύπρο είναι το ΙGCSE που έχω δώσει τον μάιο και επειδή ο βαθμός δεν ήταν και τόσο καλός θα ξαναδώσω την ίδια εξέταση τον Οκτώμβριο. Και από Ιανουάριο θα αρχίσω μαθήματα για IELTS επειδή σκέφτομαι όταν τελειώσω το σχολείο να σπουδάσω Αγγλία αν δεν περάσω Κύπρο και τα IELTS χρειάζονται για να πάω Αγγλία. Εγώ το Proficiency το έδωσα όταν ήμουν τρίτη γυμνασίου και πήρα Α+. Είναι αρκετά εύκολο... Τουλάχιστον έτσι μου φάνηκε εμένα. :)


Αν έδωσες το Proficiency των Anglia είναι διαφορετικό από το Proficiency του Cambridge. Το δεύτερο είναι στο επίπεδο του δικού μας IGCSE :)

Πάντως αναγνωρίζεται και το IGCSE στο εξωτερικό, Βάσω. Τουλάχιστον αν το University of Oxford το αναγνωρίζει, τότε φαντάζομαι τ'αναγνωρίζουν κι όλα τα υπόλοιπα, lol.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

vasso2175

Νεοφερμένος

Η vasso2175 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Αν έδωσες το Proficiency των Anglia είναι διαφορετικό από το Proficiency του Cambridge. Το δεύτερο είναι στο επίπεδο του δικού μας IGCSE :)

Πάντως αναγνωρίζεται και το IGCSE στο εξωτερικό, Βάσω. Τουλάχιστον αν το University of Oxford το αναγνωρίζει, τότε φαντάζομαι τ'αναγνωρίζουν κι όλα τα υπόλοιπα, lol.


Εγώ έκανα το Proficiency του cambridge... δεν είπα ότι δεν το δέχονται το IGCSE στο εξωτερικό! απλά είναι καλύτερα να κάνεις και τα IELTS... Μπορεί να γλυτώσεις και το Foundation. Όμως είναι και ενά επιπλέον προσόν!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mostel

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Στέλιος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών, Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,203 μηνύματα.
Καταρχήν, να υπενθυμίσω πως θέμα του τόπικ είναι:

"Πότε πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη περίοδος να ασχοληθεί κανείς με τα ανώτερα διπλώματα;"

και όχι, "ποια πτυχία έχετε πάρει;"

Λοίπον, συμφωνώντας με τον προγράψαντα φίλο Γιώργο, θεωρώ πως η κατάλληλη ηλικία είναι αυτή της Α' - Β' Λυκείου. Πρόκειται για την ηλικία όπου ο μαθητής κατέχει τα κατάλληλα εφόδια (κυρίως πνευματική ωριμότητα), έτσι ώστε να μπορεί να ανταπεξέλθει στις απαιτήσεις πτυχίων όπως το proficiency.

Επίσης, δεν είμαι σε καμμία περίπτωση σύμφωνος με τη λογική "ξεμπλέκω με τη ξένη γλώσσα από το γυμνάσιο". Για όλα υπάρχει η ώρα τους. Ο μαθητής του γυμνασίου έχει να γευτεί άλλες χαρές, πιο σημαντικές από αυτές των διπλωμάτων. Ο μαθητής του γυμνασίου θα πρέπει να 'χει δικαίωμα να ασχοληθεί με τη μουσική, με τη ζωγραφική, με τον αθλητισμό και με οποιαδήποτε άλλη αθλοπαιδεία τον συγκινεί και του προξενεί ενδιαφέρον. Πρέπει να καταλάβουμε όλοι πως τα παιδιά δεν είναι ρομποτάκια και πως θα πρέπει επιτέλους να ξεφύγουμε από αυτό το επαγγλεματικο-βαθμοθηρικό επίπεδο και να επικεντρωθούμε με κόπο και ζήλο στην επίτευξη της γενικής παιδείας, μιας παιδείας που όχι μόνο πήζει το κεφάλι σου με στρυφνές γνώσεις, αλλά και μια παιδεία που σε εξυψώνει πνευματικά, σε κάνει άνθρωπο.

Μη ξεχνάμε και τον όρισμο άλλωστε του homo universalis στην αναγέννηση!

Στέλιος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εγώ πάντα διαφωνούσα με τον ορισμό του καθολικού ανθρώπου, όλοι κάπια στιγμή πρέπει να αφωσιοθούν σε κτ, δεν μπορούν να τα κάνουν και όλα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
[offtopic]
Ναι αλλά δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις έναν άνθρωπο που ξέρει κάτι πάρα πολύ καλά και τίποτα άλλο ως καλλιεργημένο. Άσε που αν δεν έχεις αρκετές γενικές γνώσεις είναι δύσκολο να συμμετέχεις σε συζητήσεις κτλ. Προφανώς βέβαια θα αναγκαστείς κάποια στιγμή να εμβαθύνεις σε κάποιο πεδίο είτε λόγω επαγγέλματος είτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο.
Μου έχει τύχει να βρεθώ σε παρέα ατόμων που δεν είναι ιδιαίτερα μορφωμένα και αισθανόμουν κάπως περίεργα. Δεν είχα τι να πώ, ακόμα και το χιούμορ που προσπαθούσα να κάνω συχνά δεν έβρισκε ανταπόκριση γιατί πολύ απλά οι άλλοι δεν καταλάβαιναν (ή δεν ήξεραν καν τι είναι) αυτό που σατύριζα.
[/offtopic]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

johndrim

Νεοφερμένος

Ο ΓΙΑΝΝΗΣ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Κυπαρισσία (Μεσσηνία). Έχει γράψει 64 μηνύματα.
Εγώ θα δώσω τον Νοέμβριο α2(Γερμανικά) στο Goethe και lower ton Μάιο lower(μέσα στις εξετάσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
[offtopic]
Ναι αλλά δεν μπορείς να χαρακτηρίσεις έναν άνθρωπο που ξέρει κάτι πάρα πολύ καλά και τίποτα άλλο ως καλλιεργημένο. Άσε που αν δεν έχεις αρκετές γενικές γνώσεις είναι δύσκολο να συμμετέχεις σε συζητήσεις κτλ. Προφανώς βέβαια θα αναγκαστείς κάποια στιγμή να εμβαθύνεις σε κάποιο πεδίο είτε λόγω επαγγέλματος είτε για οποιονδήποτε άλλο λόγο.
Μου έχει τύχει να βρεθώ σε παρέα ατόμων που δεν είναι ιδιαίτερα μορφωμένα και αισθανόμουν κάπως περίεργα. Δεν είχα τι να πώ, ακόμα και το χιούμορ που προσπαθούσα να κάνω συχνά δεν έβρισκε ανταπόκριση γιατί πολύ απλά οι άλλοι δεν καταλάβαιναν (ή δεν ήξεραν καν τι είναι) αυτό που σατύριζα.
[/offtopic]

Δεν εννοούσα να μην έχει γενική παιδεία, φυσικά πρέπει να είναι γνώστης και να ασχολείται με όσα περισσότερα μπορεί, αλλά πρέπει να τελιωποιήσει και κτ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristogata**

Νεοφερμένος

Η Αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
εγω 8α δοσω το Εdexel 3(δλδ Lower) και απο οτι ξερω ενα Αμερικανικο ... δν θυμαμαι ακριβως :P :) παντως η καλυτερη ηλικια να δοσεις εξετασεις ειναι στα 14-15 δλδ οταν τελειώνει το γυμανσιο γιατι δεν ειναι μεγαλος ο βα8μος δυσκολιας ενο στο λυκειο εχεις περισσοτερες έννοιες και εισαι "φορτωμένος" ....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Εγω πειρα το lower στην 1η γυμνασιου, και δεν ασχολιθικα με αλλα
Πιστευω πως το καλητερο ειναι μεχρι να τελιωσεις το γυμνασιο να εχεις ξεμπερδεψει απο τις γλωσσες ωστε να μην σου τρωνε ωρες αυτα τα φροντιστιρια και να εχεις χρονο να ασχολιθεις με τα μαθηματα του σχολειου. Γιατι αμα τρεχεις κιολας απο το ενα φροντιστιριο στο αλλο και εχεις να διαβασεις για το σχολειο και 3-4 μαθηματα την ημερα... ουτε να πας τουαλετα δεν προλαβενεις, και στο τελος δεν σου μενει και τπτ γιατι τρεχεις πανικοβλητος και δεν τα καταλαβενεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia_spade

Νεοφερμένος

Η Lia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Εγώ δίνω τωρα Νοέμβριο C2 γαλλικα και το μάιο B1 ισπανικά. Έχω πάρει και το lower 3 χρόνια τώρα αλλα σκέφτομαι προφισ. να κάνω στο πανεπιστημιο. Θέλω να βγω και 'εξω για μεταπτυχιακό οπότε καλύτερα λιγο πιο μετα. Συνηθως έξω ζητάνε proficiency των 5 τελευταίων ετών, αφήστε που πολλά πανεπιστημια σε αναγκάζουν να δώσεις Τόιφελ
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

bobiras11

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Βαγγέλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Μεγίστη (Καστελόριζο). Έχει γράψει 304 μηνύματα.
Εγώ δίνω τωρα Νοέμβριο C2 γαλλικα και το μάιο B1 ισπανικά. Έχω πάρει και το lower 3 χρόνια τώρα αλλα σκέφτομαι προφισ. να κάνω στο πανεπιστημιο. Θέλω να βγω και 'εξω για μεταπτυχιακό οπότε καλύτερα λιγο πιο μετα. Συνηθως έξω ζητάνε proficiency των 5 τελευταίων ετών, αφήστε που πολλά πανεπιστημια σε αναγκάζουν να δώσεις Τόιφελ

Άμα βγεις έξω για μεταπτυχιακό το καλύτερο είναι να έχεις πάρει το prof. μέχρι τέλος 2ας Λυκείου.. Και κανένα πανεπιστήμιο-κολέγιο στην Αμερική δεν ζητάει το Toefel άμα έχεις το proficiency.. Είναι μέσα στα νέα εκπαιδευτικά νομοσχέδια που πέρασαν σχεδόν όλες οι πολιτείες. Το ότι ζητάνε proficiency των τελευταίων 5 ετών δεν σημαίνει ότι άν το 'χεις πάρει πριν 6 χρόνια θα σε στείλουν να ξαναδώσεις, αλλά θα περάσεις ειδικές ενδοπανεπιστημιακές εξετάσεις πάνω στα αγγλικά για να επιβεβαιώσουν ότι δεν έχεις ξεχάσει τις γνώσεις σου..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Πωπω, φίλε.... έγραψες. Σε κόβω για θεωρητική σωστά;
(Εγώ έχω παρατήσει τα γερμανικά. Κάνω Proficiency. Τό δίνω για δεύτερη φορά. Μα δεν κατάλαβα τί εννοείτε. Δεν μετράει στο εξωτερικό. Ποιο πτυχίο μετράει;;; )
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia_spade

Νεοφερμένος

Η Lia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Δεν ειναι οτι δεν μετράει αλλα πολλά πανεπιστήμια ισως ζητησουν να ξαναδωσεις εξετασεις στη γλωσσα..... Στην ελλάδα μπορει να μη χρειαστει να ξαναδώσεις εξετασεις, έξω όμως εξαρτάται απο το πανεπιστημιο.... δυστυχως.....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top