Ανώτερα διπλώματα ξένων γλωσσών: πότε πρέπει να ασχοληθούμε;

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Οι περισσότεροι από εμάς θα έχουμε σίγουρα δώσει (ή και περάσει κιόλας) κάποια διπλώματα σε ξένες γλώσσες - τα Αγγλικά σχεδόν όλοι κι οι περισσότεροι θα έχουμε δώσει κάτι και σε Γαλλικά / Γερμανικά.


Κάποια στιγμή σκεφτόμαστε ότι πρέπει να ασχοληθούμε και με τα ανώτερα διπλώματα. Πολλοί από εμάς έχουν δώσει ή σκέφτονται να δώσουν (για παράδειγμα) Advanced ή Proficiency στα Αγγλικά. Πότε πιστεύετε ότι είναι η καλύτερη περίοδος να ασχοληθεί κανείς με τα ανώτερα διπλώματα;

Πολλοί ξεμπερδεύουν από το Γυμνάσιο κιόλας, άλλοι στα μέσα του Λυκείου κι άλλοι αφού περάσουν σε κάποια σχολή.


Προσωπικά θεωρώ ότι αν θέλει κάποιος να πάρει κάποιο ανώτερο δίπλωμα στα Αγγλικά (που είναι κι η πιο διαδεδομένη γλώσσα) η καλύτερη περίοδος είναι Α - Β Λυκείου, μιας και έχουν εμπεδωθεί αρκετές έννοιες. Παράλληλα, πρέπει να γίνει πριν την αποφοίτηση απ' το σχολείο (καθώς μετά ξεχνιώνται) και όχι στην Γ' Λυκείου, μαζί με τις Πανελλήνιες. :)



Για τις άλλες γλώσσες, όποτε θελήσει ο καθένας. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εμένα η μητέρα μου με είχε πιέσει να τελειώσω με το proficiency στα αγγλικά και το Zertifikat στα γερμανικά πριν πάω λύκειο. Τότε τσίναγα, αλλά πλέον χαίρομαι που επέμενε. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Εγώ πάλι ξέμπλεξα με Αγγλικά Β' Λυκείου και πήρα το Zertificat αρχές Α' Λυκείου. :)


Τώρα βαριέμαι να ασχοληθώ με οτιδήποτε άλλο συν ότι δεν έχω χρόνο. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Melkon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Κωνινος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 200 μηνύματα.
Παιδες εγω τωρα θα παω 3η γυμνασιου και εχω
Cambridge lower A
Michigan lower A
Michigan advanced Δεν ξερω
Edexel Level-4 Δεν Ξερω

Kαι τον Ιουνιο δινω proficiency
ακομα πολυ πιθανον φετος να δωσω zertifikat
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εγώ τώρα τον Μάιο έδωσα ECCE & FCE (Michigan & Cambridge) τα πήρα και τα δύο με B, φέτος στην Α Λυκείου ξεκινάω Proficiency διετές πάλι για Cambridge & Michigan. Α επίσης φέτος πάω και για ECDL Expert.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Κι εγώ με γερμανικά ξεμπέρδεψα στο γυμνάσιο (Zertifikat,Mittelstuffe και Β'2) και Αγγλικά το Lower Cambridge! Τώρα το Νοέμβρη δίνω Proficiency Michigan και ελπίζω να ξεμπερδέψω!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
εγώ του χρόνου lower
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Όσο πιο νωρίς γίνεται, αλλά σε λογικά πλαίσια.
Το Proficiency και το Mittelstufe (ίσως και τα DELF A5 & A6) ας πούμε απαιτούν και μια κάπως διαμορφωμένη προσωπικότητα για την έκθεση και τα προφορικά, άρα και κάποια ηλικία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ ήταν να δώσω για Proficiency στο τέλος της Α' Λυκείου, αλλά δεν ένιωθα έτοιμη, σίγουρα δε θα το περνούσα. Όπως είπε και ο Αnarki, θέλει κάποια ωριμότητα, όχι μόνο μπλα μπλα, καλύτερα να μην πηγαίνουν και χαμένα τα λεφτά. :p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Εγώ πάντως έδωσα Cambridge Proficiency και Goethe Zertificat στο τέλος της τρίτης γυμνασίου και ξεμπέρδεψα μια και καλή:D

Γενικά νομίζω όσο νωρίτερα τόσο το καλύτερο, αλλά μέσα σε λογικά πλαίσια
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Astraxan

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 171 μηνύματα.
Εγώ έχω το Michigan από τον προηγούμενο Μάϊο..
Θεωρώ ότι δεν μπορώ να προχωρήσω στο Proficiency λόγου φόρτου μαθημάτων και λέω να το αφήσω μετά την Γ' Λυκείου!
Δεν είμαι σίγουρος αλλά δεν προλαβαίνω ρε παιδιά!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

giankar

Νεοφερμένος

Ο Γιάννης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Ευτυχώς τέλειωσα μέχρι την πρώτη λυκείου και με τις τρεις γλώσσες!

Michigan proficiency
Delf II
Celi 5

Δεν έχω καθόλου κουράγιο στο πανεπιστήμιο για ξένες γλώσσες!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Εγώ έδωσα το Cambridge IGCSE :]
Αχ, ξεμπέρδεψα !! =]

Αλλά θα πρέπει να το ξαναδώσω, γιατί σκοπεύω να σπουδάσω στη χώρα μου... Άρα αν θα χρειαστεί, θα χρειαστεί για μεταπτυχιακό... Και στο μεταπτυχιακό πρέπει να είναι το πολύ 2 χρονων... :]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina

Νεοφερμένος

Η nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
εγώ πιστεύω πως η καλύτερη ηλικία είναι στην Α' Λυκείου...και αν υπάρξει μια αποτυχία...κάτι που απευχόμαστε φυσικά..έχεις και την Β'...εννοείται πως στην Γ' δεν ασχολείσαι με τις ξένες γλώσσες!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Εγώ έδωσα το Cambridge IGCSE :]

Ποιό είναι αυτό? :hmm:

Άρα αν θα χρειαστεί, θα χρειαστεί για μεταπτυχιακό... Και στο μεταπτυχιακό πρέπει να είναι το πολύ 2 χρονων... :]

Για μεταπτυχιακό τα περισσότερα πανεπιστήμια ζητάνε άλλο χαρτί (δεν θυμάμαι πως λέγεται) το οποιό διαρκεί για 1 χρόνο νομίζω. Κάπου στο επίπεδο του Proficiency (χωρίς να είμαι σίγουρος) είναι νομίζω. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Νομίζω το Lancanshire είναι, αλλά μπορείς και με του cambridge, αν είναι ανανεωμένο τα τελευταία το πολύ 2 χρόνια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χριστίνα20750

Νεοφερμένος

Η Χριστίνα20750 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 104 μηνύματα.
Στην Κύπρο δίνουμε GCEs και είναι τα τελικά στάδια =]
Αγγλικά, Γαλλικά, Μαθηματικά κτλ... G.C.E O'Level είναι βασικά.

Αν κοιτάξεις στην ιστοσελίδα του University of Oxford, λέει ότι ένας ξένος μαθητής μπορεί να έχει είτε το IELTS με {τόσα}, είτε το TOEFL με {τόσα}, ή το IGCSE με {τόσα} =] Απλά εσείς φαντάζομαι τ'ονομάζετε Proficiency.. ? :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

desolator_X

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο desolator_X αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 144 μηνύματα.
Εγω πηρα το Cambridge Lower με 'C' και τωρα συνεχιζω προετοιμασια για Proficiency το οποιο θα δωσω τον Ιουνιο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Αν κοιτάξεις στην ιστοσελίδα του University of Oxford, λέει ότι ένας ξένος μαθητής μπορεί να έχει είτε το IELTS με {τόσα}, είτε το TOEFL με {τόσα}, ή το IGCSE με {τόσα} =] Απλά εσείς φαντάζομαι τ'ονομάζετε Proficiency.. ? :)
Certificate of Proficiency in English (CPE) λέγεται το ανώτατο δίπλωμα που δίνει το Cambridge (και το Michigan).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
του Michigan πάντως ECPE λέγεται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 0 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top