Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Geia sOu r3 MaN pwS tA paC?
Βοήθειααααααααα τα ματάκια μου!!! :wow:




Μη μου πείτε ότι το θεωρείτε καλαίσθητο αυτό το πράγμα. Εγώ προσωπικά θέλω 5πλάσιο χρόνο (και βάλε) για να διαβάσω αυτή τη μία γραμμή.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick_source

Νεοφερμένος

Ο nick_source αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Οχι ρε συ , απλα σαν παραδειγμα το φερα! πολλοι γραφουν καπως ετσι μισα κεφαλαια αλλα μικρα αλλα κυριος σαν τιτλε στο msn η σε καποια σελιδα μαι σπεισ η χαι φαιβ! αλλα κατι σε στυλ: geia sou re man pos paei ? δεν ειναι και τοσο χαλια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Ειναι χαλια γιατι δεν αντιπροσωπευουν καμια γλωσσα. Τρεντια ειναι γιατι ενω μπορουν να γραψουν ελληνικα δεν το κανουν. Στο hi5 μονο το δικαιολογω. Υπαρχουν καποιες φορες προβληματα κωδικοποιησης.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εσυ δεν καταλαβαινεις δηλαδη τι λεει το "geia sou re" ε; δεν ειναι γλωσσα αυτο ε; :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οχι, δεν αντικαθιστω τα ελληνικα εκει που μπορω να τα γραψω. Ειναι γυφτια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ειπα να τα αντικαταστησεις, απλως επειδη λες οτι δεν αντιπροσωπευουν μια γλωσσα. Αντιπροσωπευουν την ελληνικη, με λατινικους χαρακτηρες! Ελληνικα παραμενουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δεν ειπα να τα αντικαταστησεις, απλως επειδη λες οτι δεν αντιπροσωπευουν μια γλωσσα. Αντιπροσωπευουν την ελληνικη, με λατινικους χαρακτηρες! Ελληνικα παραμενουν.

Η μονη περιπτωση να τα χαρακτηρισω σαν πληρη γλωσσα ειναι αν χρησιμοποιειται αυστηρα και απολυτα το προτυπο λατινοποιησης ελληνικων χαρακτηρων. Δε μπορει μια γλωσσα να γραφεται με 10 διαφορετικους τροπους. Επιπτωση αυτου ειναι η αναζητηση, οπως αναφερθηκε...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
δεν λεω να χρησιμοποιουνται σε φορουμ ή και σάιτ γιατι οντως υπαρχει προβλημα, γενικως μιλουσα εγω. Και αυστηρη να μην ειναι η "ορθογραφια" παλι ειναι γλωσσα γιατι περιεχει ολα τα υπολοιπα στοιχεια της. Λεξιλογιο, συνταξη κτλ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
δεν λεω να χρησιμοποιουνται σε φορουμ ή και σάιτ γιατι οντως υπαρχει προβλημα, γενικως μιλουσα εγω. Και αυστηρη να μην ειναι η "ορθογραφια" παλι ειναι γλωσσα γιατι περιεχει ολα τα υπολοιπα στοιχεια της. Λεξιλογιο, συνταξη κτλ.
Πού είναι λοιπόν αυτοί οι κανόνες;




Ακόμα και για την αρχαία Ελληνική υπάρχουν επίσημα αναγνωρισμένα βιβλία "Γραμματικής" και "Συντακτικού", τα οποία και κάνουμε στο Γυμνάσιο-Λύκειο. Πού είναι λοιπόν οι κανόνες ορθογραφίας/γραμματικής/σύνταξης των greeklish;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick_source

Νεοφερμένος

Ο nick_source αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
ένταξη δεν είπαμε να την κάνουμε και επίσημη γλώσσα αλλα δεν νομίζω ότι για χρήση σε chat και τέτοια ενοχλεί κανέναν! για δοκίμιο σίγουρα δεν πάει! Γιατί να αρχίσουμε να μιλάμε για γραμματικές και ορθογραφία?σίγουρα το γεια σου φιλε που έγραψα greeklish δεν δυσκόλεψε κανέναν παρα μονο την γιαγιά μου που δεν ξέρει να διαβάζει αγγλικά :P
Αν έχεις διαβάσει στη ζωή σου 10 σειρές greeklish μετά ούτε καν σκέφτεσαι τι διαβάζεις!Είναι υπερβολή να λέμε ότι το πρόβλημα μας είναι στο search και "γιαυτο" δεν πρέπει να υπάρχουν!ΌΛΕΣ οι μετατροπές σε λατινικούς χαρακτήρες γίνονται στα φωνήεντα και στους διφθόγγους! οποτε σε μια λέξη άντε να χρειαστεί να κανεις 3 φορες search! η θα γραφεται με (o) η με (w) αν η λεξη γραφοταν με ω !
Eπίσης αν κανεις εργασία για τι σχολη σου η οτιδήποτε άλλο πιο σοβαρό από lineage wow hi-5 κλπ πιστεύω πως οι πιθανότητες να βρείς κάτι γραμμένο σε greeklish είναι λίγες!Αυτό το "τα greeklish είναι γυφτιά " μου φαίνεται πολύ ανόητο ειδικά από έναν νέο που υποτίθεται είναι πιο ανοιχτόμυαλος και δεκτικός , ποσο μάλλον που είναι και τwν θετικών επιστημων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η προοδευτικοτητα δε σημαινει αποδοχη μιας αχρηστης μοδας, με συγχωρεις πολυ. Αν υπηρχε αναγκη ενταξει. Κι εχω τονισει ναι, οπου υπαρχει αναγκη κι εγω τα χρησιμοποιω. Πραγματικη αναγκη ομως, οχι αθεραπευτη τεμπελια...To ορθογραφικο λαθος ειναι ανθρωπινο και μπορει να συμβει απο ενα ραβασακι μεχρι ενα συγγραμμα. Η τεμπελια να γυρισεις στα ελληνικα ενα πληκτρολογιο ομως νομιζω οτι ειναι πραγματικο προβλημα και δεν επαφιεται στη φιλοσοφια κανενος προοδευτικου μυαλου...Οσο για τις θετικες επιστημες πραγματικα δε μπορω ουτε να καταλαβω τι ρολο παιζουν...Ουτε αποκλειστικο προνομιο ουτε ηθικη υποχρεωση μονο για τους θεωρητικους ειναι να χρησιμοποιουν τη γλωσσα τους εκει που δεν υπαρχει λογος να χρησιμοποιησουν κατι αλλο.

ΥΓ: Ανοιχτομυαλος και δεκτικος ειμαι, αλλα μονο στα πραγματα που μου λυνουν τα προβληματα. Η αλλαγη μιας καταστασης που δεν δημιουργει κανενα απολυτως προβλημα σε μια αλλη μονο και μονο για να καρπωθουμε τον τιτλο του προοδευτικου μονο προοδος δεν ειναι. Ισοπεδωση θα ελεγα...
Τι πιο απλο κι ανθρωπινο απ'το να αλλαξεις κατι προβληματικο. Εκτος κι αν καποιοι θεωρουν το ελληνικο αλφαβητο προβλημα...
Τελος παντων, αυτα τα εχω ξαναπει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Πού είναι λοιπόν αυτοί οι κανόνες;




Ακόμα και για την αρχαία Ελληνική υπάρχουν επίσημα αναγνωρισμένα βιβλία "Γραμματικής" και "Συντακτικού", τα οποία και κάνουμε στο Γυμνάσιο-Λύκειο. Πού είναι λοιπόν οι κανόνες ορθογραφίας/γραμματικής/σύνταξης των greeklish;

Το συντακτικο και το λεξιλογιο ελληνικα ειναι φυσικα. Στη φραση "agorase mou ena saki patates, se parakalw" δεν υπαρχει συνταξη; ουτε λεξιλογιο; Εγω δεν τα εθεσα ως αλλη γλωσσα, το αντιθετο ακριβως.

@miv: Και ποια μοδα ειναι χρησιμη;; Εξαλλου αν ηταν να κανουμε παντα μονο απο αναγκη τοτε θα ηταν πολλη βαρετη η ζωη!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Η μοδα πρεπει να εχει μετρο. Αλλιως κατανταει κινδυνος. Το εχω ηδη διατυπωσει σε προηγουμενο μηνυμα. Αν ολοι εσεις οι θιασωτες των φραγκολεβαντινικων πιστευετε οτι μπορειτε να κρατησετε ενα απολυτο μετρο (φυσικα δεν αρκει το "δεν τα χρησιμοποιω σε εργασιες") τοτε χρησιμοποιειστε τα.

ΥΓ: Αναφερομαι γενικα, ποτε σε προσωπα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick_source

Νεοφερμένος

Ο nick_source αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Αυτό που είπα για το ότι είσαι θετικός άνθρωπος το είπα γιατί στην πλειοψηφία τους οι θεωρητικοί είναι πιο συντηρητικοί k δεν μπορούν να αποδεχθούν κάτι καινούργιο, μια νέα ΣΥΝΉΘΕΙΑ!Pαρεπιπτόντως ,ΔΕΝ είναι θέμα τεμπελιάς να γυρίσεις το πληκτρολόγιο στα ελληνικά είναι θέμα συνήθειας k ταχύτητας! Tο ότι υπαρχει πρόγραμμα που μεταφράζει από ελληνικά σε greeklish σημαίνει ότι είναι διαδεδομένα στην διαδικτυακή κοινότητα!το converter κάνει πολύ σπανια λάθη!τονίζει σωστά ,γραφει ορθογραφημένα χωρίς να έχει προβλημα αν θα γράψεις με ει η η μια λεξη,μου είναι αδύνατο να πιστέψω ότι υπάρχουν άτομα που τους ενοχλεί τόσο και δυσκολευονται για να την καταλαβουν!!
Υ.Γ:Δεν πρέπει να αισθάνετε κανεις τα greeklish ως μια απειλή για τη γλώσσα, μπορεί να την εκλαμβάνει ως μια προέκταση τις που αφορά κύριος το διαδίκτυο και τα sms!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Θα σταθω μονο στην πρωτη σου προταση και θα σου πω να μη γενικευεις και βγαζεις προσωπικα συμπερασματα...Το αν καποιος ειναι συντηρητικος ή προοδευτικος (οχι ισοπεδωτης...) εχει να κανει με το ατομο του, οχι με την επιστημονικη του κλιση.
Το οτι οι φιλολογοι διορθωνουν πολλες φορες συντηρητικα εχει να κανει με προβληματα κυριως του συστηματος κι ελλειψη δικης τους επιμορφωσης.
Ενταξει, δεν ειναι αυτο το θεμα μας ομως...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nick_source

Νεοφερμένος

Ο nick_source αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 15 μηνύματα.
Δεν μιλαω για το εκπαιδευτικο μας συστημα!Μιλαο γενικα για τους θεωριτικους! Πραγματι εχουν μια διαφορετικη αντιλειψη!και εναν αλλο τροπο σκεψης και συσχετισμου των δεδομενων!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
διάβασα λίγο την πρώτη σελίδα....ηρεμίστε ρε παιδιά δεν είναι και κάτι το τρομερό πια τα greeklish! που τα "απεχθάνεστε" όπως λέτε....εγώ σε msn και σε άλλα forum με greeklish γράφω....

χαχα διάβασα και κάτι άλλο τώρα"αθεράπευτη τεμπελία"..! χαλαρώστε λίγο !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το γεγονος οτι καποιος βαριεται να επιστρεψει στη συνηθεια να γραφει στο πραγματικο αλφαβητο της γλωσσας του, πως αλλιως μπορω να το χαρακτηρισω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
χαχα διάβασα και κάτι άλλο τώρα"αθεράπευτη τεμπελία"..! χαλαρώστε λίγο !
Κοίτα, κατά την άποψή μου (χωρίς να λέω ότι αυτό είναι ντε και καλά universally true) στα μεγάλα κείμενα (πχ >10 γραμμές) μπορείς:
  1. Να γράψεις σε greeklish. Γράφεις 50 φορές γρηγορότερα, οι άλλοι διαβάζουν 50 φορές πιο αργά.
  2. Να γράψεις σε Ελληνικά. Γράφεις 50 φορές πιο αργά, οι άλλοι διαβάζουν 50 φορές πιο γρήγορα.
Μεγάλα κείμενα (σεντόνια) σε greeklish ΔΕΝ διαβάζονται, απλά. Και το να εφαρμόζει κανείς το (1) αντί του (2) προσωπικά το θεωρώ εγωιστικό.




Disclaimer: Δεν αναφέρομαι στην annoula προσωπικά. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

annoula

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Άννα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Φοιτήτρια. Έχει γράψει 188 μηνύματα.
σιγά το πράγμα! άμα είναι έτσι γράφε κι εσύ με τόνους ! θέμα συνήθειας είναι... ;)

εγώ δε δυσκολεύομαι καθόλου να διαβάσω greeklish...θέμα συνήθειας είναι....όπως προείπα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top