Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Έχεις τον Α' τόμο έκθεσης του Λυκείου; Αν ναι, πήγαινε στη σελίδα 98 όπου αναλύονται οι διαφορές προφορικού και γραπτού λόγου και πες μου με ποια κατηγορία ταιριάζει η ομιλία σε chat. Αν οχι πέστο να κάτω να τα γράψω (δεν έχω πρόχειρο scanner).
Στον προφορικό λόγο παρουσιάζονται συχνά ελλειπτικές προτάσεις ή ανολοκλήρωτες φράσεις, ενώ αυτό δε συμβαίνει συνήθως στον γραπτό. (δεν αποκλείεται να συμβαίνει όμως :iagree: ).

Ο λόγος που χρησιμοποιείται στα Chat είναι πιο προσεγμένος και επεξεργασμένος και έχει λιγότερα "γεμίσματα" (εεε, εχμμμ ) από τον προφορικό. :)
Μη ξεχνάς άλλωστε πως στο Chat, όπως και στο Forum, πριν πατήσεις το ENTER για να αποσταλεί το μήνυμά σου έχεις χρόνο να επεξεργαστείς τα γραπτά λεγόμενά σου.

Να σημειώσω πως οι διαφορές γραπτού και προφορικού λόγου είναι οι διαφορές του να γράφεις κάτι (σε Chat, σε Forum, σε χαρτί) ή να το προφέρεις με τη φωνή σου.

Ο λόγος είναι γραπτός. :)


-petros
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν είναι αυτές οι διαφορές.
Εγώ προσωπικά σπάνια διορθώνω κάτι που έγραψα σε chat. Γράφω ακριβώς όπως θα μίλαγα, όπως μου βγούν δηλαδή.
Τεσπά (χα, αργκό, στοιχείο προφορικού λόγου!) αφού δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε τι το παλεύουμε :p .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Τεσπά (χα, αργκό, στοιχείο προφορικού λόγου!) αφού δεν πρόκειται να συμφωνήσουμε τι το παλεύουμε :p .
Δεν πειράζει και πάλι η συζήτηση είναι ωραία που αναπτύξατε. :no1:



Εγώ πάντως μόνο σε MSN μπορώ να τα διαβάσω. Στο internet δεν μπορώ πλέον, μου βγάζουν τα μάτια. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Το MSN δεν είναι Internet ε; :P
Γιατί το αντέχεις εκεί; Μήπως γιατί ο λόγος είναι πρόχειρος και "στο πόδι", δηλαδή προφορικός, και δεν σε ενοχλεί; Μμμμ; :D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Το MSN δεν είναι Internet ε; :P
Γιατί το αντέχεις εκεί; Μήπως γιατί ο λόγος είναι πρόχειρος και "στο πόδι", δηλαδή προφορικός, και δεν σε ενοχλεί; Μμμμ; :D
Τα κείμενα είναι μικρά, ενώ στο internet (εννοώ μέσα από browser) βλέπω κάτι γκουμούτσες να (με το συμπάθειο πάντα!!).


Είναι απλό... τα αγνοώ. :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Παρέα με τα greeklish σε μεγάλα κείμενα στο Internet πηγαίνει συνήθως η πλήρης έλλειψη μορφοποίησης κειμένου οπότε γίνεται ακόμα πιο κουραστική η ανάγνωση. Με ενοχλεί κι εμένα να διαβάζω μεγάλα κείμενα σε greeklish.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Παρέα με τα greeklish σε μεγάλα κείμενα στο Internet πηγαίνει συνήθως η πλήρης έλλειψη μορφοποίησης κειμένου οπότε γίνεται ακόμα πιο κουραστική η ανάγνωση. Με ενοχλεί κι εμένα να διαβάζω μεγάλα κείμενα σε greeklish.
Yeah. Ειδικά τεράστια κείμενα χωρίς παραγράφους. :!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
και σημεία στίξης!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Ούτε εμένα μου αρέσουν τα greeklish στο World Wide Web.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Εγώ ψήφισα "κατά" γιατί πιστεύω ότι τα greeklish είναι μία μόδα που 'χει παραγίνει. Προσωπικά, χρησιμοποιώ τα greeklish μόνο στο κινητό μου, το οποίο δεν έχει ελληνικά, αφού το αγόρασα απ'το εξωτερικό αλλά και πάλι τα γράφω με κεφαλαία γιατί τα βρίσκω κάπως πιο ευανάγνωστα.
Γενικά τα θεωρώ αρκετά ενοχλητικά και κουραστικά, αν και ορισμένες φορές προσδίδουν άλλη "χάρη" κυρίως σε προφίλ στο internet (σε hi-5 στυλ), αν και πάλι προτιμώ τα ελληνικά. Στον υπολογιστή δεν υπάρχει περίπτωση να γράψω με greeklish σε φόρουμ, messenger κλπ. γιατί ξέρω τυφλό σύστημα εδώ και κάτι αιώνες:thanks: (τι ψώνιο που είμαι!!!), και μου είναι ιδιαίτερα άβολοι οι λατινικοί χαρακτήρες.
Μια φίλη μου χρησιμοποιεί greeklish στο messenger πακετάκι με εικονίτσες (έλεος, έτσι; ), και αργώ πολύ να καταλάβω τι γράφει. Της είπα να μου γράφει ελληνικά, αλλά δεν θέλει οπότε κι εγώ -έτσι για σπάσιμο που με κουράζει- της γράφω ακριβώς όπως θα έγραφα, απλά χρησιμοποιώ λατινικούς χαρακτήρες: π.χ. "gei;a, ti k;aneiwq" (ακόμα και τα σημεία στίξης γράφω όπως θα έγραφα, q αντί για ; ) :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
...αν και ορισμένες φορές προσδίδουν άλλη "χάρη" κυρίως σε προφίλ στο internet (σε hi-5 στυλ)...
Χάρη προσδίδουν; EnNoeIc AyTo To Ka8yStErHmEnO sTyL? Τραγικό είναι :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Ε, εντάξει, σε ένα προφίλ, ο άλλος θέλει να ξεχωρίσει. Βέβαια πώς να ξεχωρίσει αφού όλοι τα greeklish χρησιμοποιούν....;:PΕ, πρόβλημά του.
Τεσπα, θέλω να καταλήξω στο ότι μόνο σε τέτοιες περιπτώσεις δεν πολυθεωρώ τα greeklish "κακούργημα", αν και σε όσα προφίλ έχω φτιάξει μέχρι τώρα χρησιμοποιώ μόνο ελληνικά... (ή αγγλικά εννοείται αν θέλω να με καταλαβαίνουν και οι υπόλοιποι άνθρωποι αυτής της γης...:xixi:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Είμαι κατά....
Έχουμε μια ωραιότατη γλώσσα η οποία διατηρήθηκε και εξελίχτηκε με το πέρασμα των χρόνων και είναι χρέος μας να την διατηρήσουμε και εμείς, χωρίς να την κακοποιούμε.
Είναι κομμάτι της πολιτιστικής μας κληρονομιάς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Δεν ξέρω για εσάς εμένα μαρεσουν με βοηθάνε να μην ξεχνώ τα αγγλικά ασε που δεν τα ξέχνω τα χρειάζομαι πολυ, κ γενικότερα δεν με πειράζει καθολου. Απλά τα κορίτσια πιστέυω οτι το εχουν παρακάνει, κ στους IM (όπως msn/icq etc) αλλά κ κάποιες και στο κινήτω ετσι έχο δει στις φίλες μου τουλάχιστον.

Μπορεί να σε βοηθάνε να μην ξεχνάς τα αγγλικά σου, σίγουρα όμως σε βοηθάνε να ξεχνάς τα ελληνικά σου...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Τί σχέση έχουν τα αγγλικά με τα greeklish;

Εδώ δεν μιλάς, γράφεις. Και δεν μπορείς να φανταστείς πόσο λανθασμένα χρησιμοποιούμε τα Ελληνικά στην καθημερινή ζωή. Για παράδειγμα, δε νομίζω οτι είναι σωστό να ξεκινάς μια πρόταση με το "και" όπως έκανα :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

mad cow

Νεοφερμένος

Ο mad cow αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 37 μηνύματα.
Βασικά εγώ είμαι κατά γιατί θεωρώ πως όταν κάποιος γράφει σε greeklish το κάνει για να σπάσει τα νεύρα των άλλων, γι' αυτό σας παρακαλώ σταματήστε τα greeklish, είναι ΣΠΑΣΤΙΚΑ!!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

!Βάλια!

Πολύ δραστήριο μέλος

Η seize the day* αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 29 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Νέα Κρήνη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 1,260 μηνύματα.
Κοιτάξτε εγώ δν είμαι κάθετη σε αυτά τα θέματα...Πολλές φορές χρεισιμοποιώ Greeklish σε chat ή κάτι τέτοιο διότι μιλάω με άγγλους και έλληνες οπότε είναι εκνευριστικό κάθε φορά να αλλάζεις την γλώσσα...Όμως τα θεωρώ απαράδεκτα σε μεγάλα ή επίσημα κείμενα.:nono:
Επείσης μερικές φορές στο ΜΣΝ χρεισιμοποιώ λέξεις που είναι αγγλικές όπως bye και τα λοιπά.Παρόλα αυτά γράφω τις λέξεις κάθε φορά με διαφορετικό τρόπο...π.χ. egw,ego,3ero,3erw....κτλ.. Συμφωνώ:iagree: απόλυτα ότι αυτό είναι εκνευριστικό όμως το κάνω για λόγους ευκολία!!:D
Λοιπόν αυτά και δν νομίζω ότι πρέπει να συμφωνούμε όλοι γιατί έτσι δν θα είχε νόημα τo site!!!!
:bye::bye:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

M4dn3sS

Δραστήριο μέλος

Ο M4dn3sS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Θεσσαλονίκη (Θεσσαλονίκη). Έχει γράψει 746 μηνύματα.
Εγώ δεν εχω κανένα πρόβλημα με τα 'Greeklish' με βοηθάνε να γράψω πιο γρήγορα στο msn και σε διάφορα άλλα προγράμματα-sites.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mafiozos_16

Νεοφερμένος

Ο Κώστας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Φυσικά και είμαι κατά γιατί δεν προσφέρουν απολύτως τίποτα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

~Baron~

Νεοφερμένος

Ο ~Baron~ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Ηράκλειο (Αττική). Έχει γράψει 24 μηνύματα.
είναι κυρίως για Instant messengers.και νομίζω ότι οπουδήποτε αλλού (είτε σε επίσημο κέιμενο είτε όχι) πρέπει να χρησιμοποιείται η ελληνική γλώσσα με τα γραμματα και τα σύμβολά της...κι αυτό κυριώς γιατί παρατήρησα ότι πολλά είναι τα παιδιά που εξαιτίας των greeklish εχουν καταντήσει ανορθογραφα (π.χ εγο,σαβατο κτλ κτλ) και επίσης θεωρώ ανήκουστο να έχουμε μια τόσο όμορφη γλώσσα και να την αγνοούμε!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top