Η γνώμη σας για τα greeklish

Ποια είναι η γνώμη σας για τα greeklish;

Αποτελέσματα της δημοσκόπησης (Ψήφισαν 307)
  • Είμαι υπέρ

    Ψήφοι: 36 11.7%
  • Είμαι κατά

    Ψήφοι: 216 70.4%
  • Δε με ενδιαφέρει

    Ψήφοι: 55 17.9%

Scandal

Διαχειριστής

Ο Πέτρος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 35 ετών, Φοιτητής του τμήματος Πληροφορικής ΟΠΑ και μας γράφει απο Περιστέρι (Αττική). Έχει γράψει 16,818 μηνύματα.
Ως greeklish ή greenglish αναφέρονται οι λέξεις και τα κείμενα που είναι γραμμένα με λατινικούς χαρακτήρες αλλά με ελληνικές λέξεις.
Στη "γλώσσα" των greeklish δεν τίθεται ζήτημα ορθογραφίας, ενώ η δακτυλογράφηση γίνεται πιο γρήγορη λόγω της απουσίας τόνων και διφθόγγων (τα ει, οι, και αι μπορούν να αντικατασταθούν με τα i και e αντίστοιχα).
Πέρα από την ταχύτητα δακτυλογράφησης, πιστεύετε ότι προσφέρουν κάτι άλλο;


Ας πω τώρα την άποψή μου ( :mad::P).
Θεωρώ τα greeklish πάνω απ' όλα ακαλαίσθητα και γλώσσα των τεμπέληδων. Κάποτε θα μπορούσα να δικαιολογήσω τη χρήση τους δεδομένου ότι πολλοί υπολογιστές δεν υποστήριζαν ελληνικά και οι Έλληνες αναγκάζονταν να χρησιμοποιούν αγγλικό πληκτρολόγιο.
Τα greeklish περιορίζουν τις δυνατότητες αναζήτησης πληροφοριών στο διαδίκτυο αφού μιλάμε για δύο πρακτικά διαφορετικές γλώσσες.
Έχω συναντήσει άτομα (κυρίως μικρής ηλικίας) που από συνήθεια να γράφουν greeklish, έχουν ξεχάσει να γράφουν καθαρά ελληνικά με το πληκτρολόγιο! :mpam:
(δλδ δεν έχουν μάθει να πληκτρολογούν πατώντας τόνους και χρησιμοποιώντας χαρακτήρες οι, ει, αι κ.τ.λ.)


Παρακαλώ η συζήτηση να μην κατευθυνθεί στο αν θα πρέπει να απαγορεύονται ή όχι στο iSchool. Είναι κάτι για το οποίο είμαι κάθετος. :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Τα greeklish σε μεγάλα κείμενα είναι απαράδεκτα.
Τα δικαιολογώ (και τα χρησιμοποιώ) μόνο σε chats, instant messengers, shoutboxes κοκ.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιάννης

Περιβόητο μέλος

Ο Παπαφλέσσας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 48 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 4,851 μηνύματα.
Και εμένα με εκνευρίζουν τα greeklish, κουράζουν πολύ στο διάβασμα :)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
κάποιος είπε: διέλυσέ τους τη γλώσσα, τη θρησκεία και την ιστορία και τους κατέστρεψες !
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Hunter

Περιβόητο μέλος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 53 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αφρική. Έχει γράψει 6,241 μηνύματα.
συμμετέχω σε πολλά φόρα, και σε κάποια επιτρέπεται η χρήση greeklish. πολύ απλά τα αφήνω εκτός αυτά τα μηνύματα, σε μερικές περιπτώσεις όμως (ας πούμε σε θέματα που με ενδιαφέρουν πολύ ) θα διαβάσω μικρά κείμενα γραμμένα σε greeklish, μεγάλα κείμενα τα αποφεύγω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

qwertyuiop

Διάσημο μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 28 ετών, Διδακτορικός και μας γράφει απο Φιλοθέη (Αττική). Έχει γράψει 2,880 μηνύματα.
κι εγώ... το έχω επισημάνει κιόλας στο φόρουμ του www.computeractive.gr
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εγώ τα απεχθάνομαι κυρίως με άτομα που γράφουν κάθε λέξη διαφορετικά. Για παράδειγμα ένας έγραψε τη λέξη egw κανονικά και μετά σαν ego. Στα μεγάλα κείμενα χρησιμοποιώ converter για να μην μου βγουν τα μάτια ανάποδα.

GREEKLISH TO GREEK - ALL GREEK TO ME
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Εγώ τα απεχθάνομαι κυρίως με άτομα που γράφουν κάθε λέξη διαφορετικά. Για παράδειγμα ένας έγραψε τη λέξη egw κανονικά και μετά σαν ego. Στα μεγάλα κείμενα χρησιμοποιώ converter για να μην μου βγουν τα μάτια ανάποδα.

GREEKLISH TO GREEK - ALL GREEK TO ME
Σωστό και αυτό!
Απεχθάνομαι ακόμη περισσότερο τα ανορθόγραφα greeklish.
Άλλο να πεις "egw eimai gynaika" και άλλο να πεις "ego ime gineka". Το δεύτερο μου φαίνεται διπλά απεχθές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Oralee

Τιμώμενο Μέλος

Η Κωνσταντίνα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 45 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Γλυφάδα (Αττική). Έχει γράψει 15,765 μηνύματα.
Συμφωνώ με Μισέλ. Δεν αντέχω ούτε μια γραμμη να διαβάσω πια..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Αυτή η ανεκδιήγητη μόδα των Greeklish πρέπει να εξαφανιστεί, δεν τίθεται θέμα μόνο ηθικής, προκατάληψης και παλιομοδίτικης νοοτροπίας αλλά κυρίως αισθητικής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dexter

Νεοφερμένος

Ο Dexter αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Στα μεγάλα κείμενα όντως εκνευριστικά, ειδικά όταν χρησιμοποιούν και συντμήσεις πρέπει να προσπαθείς να βγάλεις και τι εννοούν. Στα μικρά δεν έχω πρόβλημα (π.χ σε messengers), αλλά και πάλι δεν χρησιμοποιώ ποτέ. Φυσικά προτιμώ ένα κείμενο σε greeklish παρά ένα στα ελληνικά άλλα ανορθόγραφο. Αυτό είναι άλλη ιστορία όμως. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.
Δεν μου αρέσουν τα GREEKLISH.
Δεν μπορώ να βγάλω νόημα...
Τα χρησιμοποιώ μόνο στο MSN αλλά ελάχιστα:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina

Νεοφερμένος

Η nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
παιδιά εγώ έχω συνηθίσει στα greeklish και δυσκολεύομαι πολύ εδώ!:s
πιστεύω όμως ότι θα τα καταφέρω!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εγώ συνηθίζω να γράφω με greeklish, ακόμα και στα περισσότερα φόρα, όμως φροντίζω να είναι σωστή η ορθογραφία, όπως είπε η Michelle. Η ανάγνωση είναι πραγματικά θέμα συνήθειας, κι εγώ στην αρχή δε μπορούσα με τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nikolas17

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Νίκος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 1,894 μηνύματα.
Τα μεγάλα κείμενα από greeklish είναι όντως πολύ κουραστικά, όμως σε μικρά κείμενα [πχ. μσν, μηνύματα κτλ] δεν έχω πρόβλημα. Γενικά έχω συνηθίσει και με τα δύο νομίζω:P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eL BaRTo

Νεοφερμένος

Ο eL BaRTo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
Τα greeklish σε μεγάλα κείμενα είναι απαράδεκτα και σπανια τα διαβαζω
σε φορα οπου επιτρεπονται το πως θα γραψω εξαρταται απο το πως ειμαι
αν βαριεμαι γραφω greeklish αν οχι κανονικα [αλλα ποτε με τονους :P το θεωρω "Χασιμο χρονου" και δν με βολευει πια]
τα χρησιμοποιω σε msn & e-mails
απο βιασυνη και μονο μπορει να γραψω το egw και ego [γτ κατι ακουσα για απεχθειες:P]
αλλα ποτε δεν θα σκοτωσω την ορθογραφια [πχ eimai -ime]
αλλα και δεν μπορω να το διαβασω κιολας το ime[μπλιαχ]

σε μνματα και απαντησεις μια γραμμης [αντε 2] δεν εχω προβλημα ουτε να διαβασω ουτε να γραπσω [οπου επιτρεπεται]

-edit-
"γραπσω "
καταραμενα greeklish:D:D:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Νεκτάριος

Νεοφερμένος

Ο Νεκτάριος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 11 μηνύματα.
εγω γραφω συνηθως γραφω greeklish γιατι μου αρεσουν πολυ τα αγγλικα...ομως δεν εχω προβλημα να γραφω ελληνικα αρκετα γρηγορα αν και μερικεσ φορες βερδευομαι σε μερικα γραμματα(φαινεται)...τεσπα δεν πιστευς πςσ κατι τετοιο ειναι απειλη για την ελληνικη γλωσσα...και ουτε ειναι κατι κακο για τουσ τεμπεληδες οπωσ ακουσα...απλα ειναι μια διαφορετικου ειδους γραφη...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lagiator

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Μα από την στιγμή που έχουμε δική μας γλώσσα γιατί να γράφουμε greeklish;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Και τα greeklish η γλώσσα μας είναι αλλά με λατινικούς χαρακτήρες. Δε βολεύει ιδιαίτερα να αλλάζεις γλώσσα στο πληκτρολόγιο όταν θες να γράψεις και αγγλικές και ελληνικές λέξεις, γι'αυτό στο τέλος τα γράφεις όλα με λατινικά γράμματα. Γι'αυτό έγινε συνήθεια σε μένα τουλάχιστον.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lagiator

Νεοφερμένος

Ο Θοδωρής αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μαθητής Α' γυμνασίου και μας γράφει απο Τρίκαλα (Τρίκαλα). Έχει γράψει 101 μηνύματα.
Και σε μένα έχει γίνει συνήθεια αλλά όσο μπορώ γράφω με ελληνικά
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top