Ιδιωτικό vs Δημόσιο σχολείο

The President

Νεοφερμένος

Η Αλίκη αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών, Φοιτήτρια και μας γράφει απο Χολαργός (Αττική). Έχει γράψει 117 μηνύματα.
Είμαι υπέρ των δημόσιων σχολείων, γιατί απλά είναι μια μέση κατάσταση: δεν είναι βέβαια αυτό το "χάος" που αρκετοί πιστεύουν, αλλά δεν είναι και κανένα ονειρεμένο μέρος με ροζ συννεφάκια και βαρκούλες να αρμενίζουν στο οποίο τα παιδιά δεν βλέπουν την ώρα να πάνε (όχι ότι το ιδιωτικό είναι κάτι τέτοιο βέβαια)! Πιστεύω ότι τα παιδιά δεν μπορούν να ζούν στην τελειότητα, και να τους έρχονται όλα βολικά στη ζωή τους.... Στο δημόσιο σχολείο ο δάσκαλος/καθηγητής δεν θα φοβηθεί να φωνάξει στο παιδί, ούτε να το τιμωρήσει, ούτε να του βάλλει τον βαθμό που πραγματικά του αξίζει. Γιατί κακά τα ψέματα, όταν είναι κάποιος δάσκαλος/καθηγητής σε ιδιωτικό σκέφτεται μήπως μετά οι γονείς του παιδιού που θεωρούν ότι "το παιδάκι τους αδικήθηκε από τον κακό καθηγητή", πάνε και κάνουν ένα σωρό παράπονα στη διεύθυνση.... Αν οι γονείς δε, έχουν καβαλήσει το καλάμι (δεν μιλάω μόνο για τους γονείς των παιδιών που πάνε σε ιδιωτικά, και εμένα μου έχει τύχει παράδειγμα τέτοιου γονέα) και θεωρούν ότι το βλαστάρι τους είναι μία διάνοια και που "είναι παράλογο ένα τέτοιο μαθηματικό κεφάλι να πήρε 14 στο διαγώνισμα της άλγεβρας", και το ζορίσουν πολύ το θέμα, μπορούν να δημιουργήσουν μεγάλο πρόβλημα στον κακόμοιρο τον καθηγητή....:emm:

Βέβαια δεν είπαμε ότι όλα τα δημόσια σχολεία είναι το ίδιο, ούτε ότι όλα τα ιδιωτικά είναι ίσα και όμοια, απλά προτιμώ να μην παίρνω τις εξαιρέσεις. Δηλαδή στα περισσότερα δημόσια όντως δεν γίνεται δουλειά, στο σχολείο που πάω εγώ δε, αν περιμέναμε απ τους καθηγητές, ζήτω που καήκαμε! Και αυτό πιστεύω ότι ωφείλεται σε ένα φαύλο κύκλο: τα παιδιά έχουν ήδη την άποψη ότι οι καθηγητές δεν κάνουν σωστή δουλειά και ότι "να ναι καλά τα φροντιστήρια" και "τι με νοιάζει εμένα για το σχολείο;" και έτσι όχι απλά κάνουν ιδιαίτερα και φροντιστήρια, αλλά στηρίζονται απλοκλειστικά σε αυτά. Οι καθηγητές από την άλλη γνωρίζουν ότι τα παιδιά πάνε φροντιστήριο και κάνουν τη δουλειά του λίγο "πρόχειρα"... Βέβαια πάντα υπάρχουν και ορισμένοι καλοί καθηγητές όμως θεωρώ ότι είναι "είδος υπό εξαφάνιση"...:xixi:

Στα ιδιωτικά φυσικά και υπάρχουν πλεονεκτήματα -κυρίως σχετικά με τη μάθηση-, αλλά αυτό δεν σημαίνει τίποτα απολύτως. Γιατί όσα παιδιά γνωρίζω εγώ (πάντα μιλάω σύμφωνα με αυτά που εγώ βλέπω, για να μην έχουμε και παρεξηγήσεις....) πάνε φροντιστήριο είναι δεν είναι σε ιδιωτικό.:iagree:


Και για αναφερθώ και στο θέμα των ηλικιών, νομίζω ότι εγώ προσωπικά έχω πολύ μεγάλη διαφορά στον τρόπο σκέψης σε σχέση με όταν ήμουνα τρίτη Γυμνασίου.:xixi:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Σε μας πάντως έδωσαν ομαδική πενθήμερη αποβολή σε μερικούς συμμαθητές μου που έκαναν ένα βλακώδες αυθόρμητο αστείο. Εγώ δεν πιστεύω πως άξιζε αυτή η τιμωρία αλλά το θέμα είναι πως δε φοβήθηκαν καθόλου να τους τιμωρήσουν έτσι και μάλιστα έστειλαν ειδοποίηση στους γονείς τους πριν καν το μάθουν οι ίδιοι. Αυτό για να δείτε και παράδειγμα πως δε συμβαίνει σε όλα τα ιδιωτικά να φοβούνται οι καθηγητές να τιμωρήσουν.
Για το θέμα τον φροντιστηρίων... φυσικά και υπάρχουν καθηγητές και στα ιδιωτικά που δεν είναι αρκετά καλοί ώστε να μπορεί το παιδί χωρίς φροντιστήριο αλλά μάλλον το ότι πάνε οι περισσότεροι φροντιστήριο δεν έχει να κάνει με αυτό αλλά για να είναι πιο σίγουροι ή κάτι.. προσωπικά εγώ πηγαίνω γιατί έχω κενά από προηγούμενες χρονιές (δικό μου το φταίξιμο) και γιατί με βοηθάει πολύ να ακούω τα πράγματα περισσότερες φορές (είμαι ακουστικός τύπος :P ). Εξάλλου στο φροντιστήριο είναι λιγότερα τα παιδιά και γίνεται καλύτερα το μάθημα απ'ότι στο σχολείο, πράγμα για το οποίο δεν ευθύνεται ο καθηγητής.

Ναι κι εγώ έχω αλλάξει πολύ σε σχέση με 2-3 χρόνια πριν γι'αυτό και το λέω με τόση σιγουριά ότι υπάρχει διαφορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι οι κανονισμοι μαθητικων κοινοτητων και ενδοσχολικων κυρωσεων εχουν εφαρμογη στα ιδιωτικα. Οταν πληρωνεις δε μπορεις να τιμωρηθεις με την ποινη της αποβολης, αλλα με αλλα πειθαρχικα μετρα. Οι γονεις δεν θα εχουν αδικο να διαμαρτυρηθουν. Οταν πληρωνεις δεν εχει κανεις το δικαιωμα να σε διωξει απο την αιθουσα ακομη και για μια ωρα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Και στο δικό μου (ιδιωτικό) σχολείο δίνονταν αποβολές. Έχει κανονισμό το σχολείο (κάμποσες σελίδες) ο οποίος προφανώς προβλέπει αποβολές (απο ωριαίες έως και εβδομαδιαίες) και πλήρη αποβολή απο το σχολείο. Απο οτι θυμάμαι στα 8 χρόνια που ήμουν εκεί είχαν διωχτεί τελείως 3-4 παιδιά και είχαν πέσει άπειρες αποβολές (μονοήμερες και τριήμερες κυρίως). Τι σχέση έχει το αν πληρώνεις ή οχι; Αν δε σου αρέσουν οι κανονισμοί του σχολείου πήγαινε βρες άλλο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ε και επειδή πληρώνεις οι καθηγητές και η διεύθυνση είναι υποχρεωμένοι να δέχονται κάθε συμπεριφορά;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εχει σημασια. Πληρωνεις για παροχη υπηρεσιων και θα τις εχεις. Φυσικα αυτο προυποθετει αποδοχη των ορων των δυο συμβαλλομενων πλευρων, αλλα δε νομιζω οτι πολλα σχολεια ιδιωτικα (απο δικια μου και οικειων εμπειρια) δινουν σαφεις κανονισμους.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ε ναι όσο δεν προσβάλλεις τον κανονισμό θα έχεις τις υπηρεσίες για τις οποίες πληρώνεις, αλλά δεν έχει καμία σημασία αν πληρώνεις ή οχι οταν παραβαίνεις τον κανονισμό, τις ίδιες κυρώσεις θα έχεις.
Δεν έχω πρόχειρο τον κανονισμό του σχολείου μου γμτ, τον έχω στην Αθήνα. Είναι αρκετές σελίδες πάντως και αρκετά σαφής.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Μαλλον επεσες στην περιπτωση. Δεν ξερω πολλα ιδιωτικα να καθιστουν σαφεις τους ορους συνεργασιας. Και μεγαλα μαλιστα. Αντιθετα, στο δημοσιο γυμνασιο που πηγαινα το πρωτο πραγμα που εκαναν ηταν να μας μοιρασουν το εγχειριδιο λειτουργιας του σχολειου. Και τωρα στο λυκειο υπαρχει αρχειο με ολους τους νομους-εγκυκλιους-διαταξεις-κανονισμους που μπορει να συμβουλευτει οποιος θελει.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Ίσως, δεν ξέρω πως είναι αλλού. Είναι πάντως απο τα μεγάλα ιδιωτικά :P .
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Οταν λες μεγαλα εννοεις βεληνεκους DSA ή Ελληνοαμερικανικου Κολλεγιου?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Μεγάλα εννοώ σε αριθμό μαθητών :P .
Είναι και γνωστό όμως και νομίζω οτι έχει σχετικά καλή φήμη. Είχε δηλαδή στα χρόνια που ήμουν εγώ εκεί, και εμένα μου φάνηκε όντως πολύ καλό.
Πέτυχα ακριβώς αυτό που ήθελα χωρίς ιδιαίτερα ή φροντιστήρια, πολύ καλοί οι καθηγητές.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Giwrgos

Νεοφερμένος

Ο Giwrgos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Χαλάνδρι (Αττική). Έχει γράψει 68 μηνύματα.
Δε νομιζω οτι οι κανονισμοι μαθητικων κοινοτητων και ενδοσχολικων κυρωσεων εχουν εφαρμογη στα ιδιωτικα. Οταν πληρωνεις δε μπορεις να τιμωρηθεις με την ποινη της αποβολης, αλλα με αλλα πειθαρχικα μετρα. Οι γονεις δεν θα εχουν αδικο να διαμαρτυρηθουν. Οταν πληρωνεις δεν εχει κανεις το δικαιωμα να σε διωξει απο την αιθουσα ακομη και για μια ωρα.

Μαλλον επεσες στην περιπτωση. Δεν ξερω πολλα ιδιωτικα να καθιστουν σαφεις τους ορους συνεργασιας. Και μεγαλα μαλιστα. Αντιθετα, στο δημοσιο γυμνασιο που πηγαινα το πρωτο πραγμα που εκαναν ηταν να μας μοιρασουν το εγχειριδιο λειτουργιας του σχολειου. Και τωρα στο λυκειο υπαρχει αρχειο με ολους τους νομους-εγκυκλιους-διαταξεις-κανονισμους που μπορει να συμβουλευτει οποιος θελει.

Κοίτα δεν σε παρεξηγώ δεν έχεις πάει από γυμνάσιο και πάνω σε ιδιωτικό, και στα δύο μου σχολεία έχουν πέσει, πέφτουν και θα πέφτουν αποβολές να φανταστείς πέρσι εγώ που θεωρούμαι και ήσυχο παιδί πήρα 20απουσίες πέρσι. Επίσης, το μόνο που γίνεται στο ιδιωτικό είναι ότι τα μπαλώνουν με τις απουσίες ώστε να μην μείνεις. Τέλος, σε πληροφορώ ότι έφαγα ο ίδιος επειδή γέλασα μέρα που καθηγητής είχε νεύρα. Ώσο για το να πάει γονιός είναι μία πολύ ακραία κίνηση, έχω γράψει τις συνέπειες στους καθηγητές.

@Giwrgos:thanks:

P.S. Έχω πάει σε 2 Ιδιωτικά (και θα ήθελα την άποψη σου γιατί σκέφτομαι το Λύκειο να το κάνω σε Δημόσιο αφού έτσι και αλλιώς τα φροντιστήρια θα είναι 12 ώρες την εβδομάδα και είδη δεν αντέχω το 8ωρο, αλλά φοβάμαι τις καταλήψεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Τι φοβασαι. Αφου θα εχεις τα φροντιστηρια. Πηγαινε στο δημοσιο, να δεις πως ειναι. Γιατι οταν περασεις στην τριτοβαθμια (εκει να δεις κομματα και καταληψεις) θα νομιζεις οτι πηγες σε κολεγιο.
Εννοω πολυ απλα οτι καλυτερα να συνηθιζεις στην ιδεα του δημοσιου γιατι το πανεπιστημιο σου θα ειναι δημοσιο, κι ετσι πρεπει να ειναι.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Έχουν κανονισμούς τα ιδιωτικά ρε σεις. Κι εγώ από (γνωστό) ιδιωτικό και ωριαίες/αποβολές πέφτουν πολύ εύκολα. ;)


Ακόμα και για μαζική κοπάνα απ' το μάθημα έπεσε μια φορά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Επειδη ξερω περιπτωση ομως, αν ο μπαμπας ειναι δημοτικος συμβουλος (σε μεγαλο ιδιωτικο, σε μεγαλο δημο της Αθηνας), τοτε μαλλον οι κανονισμοι αυτοαναιρουνται...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ε πόσοι έχουν μπαμπάδες δημοτικούς συμβούλους; Αυτό δεν θα συνέβαινε απαραίτητα επειδή είναι ιδιωτικό..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Στο δημοσιο παντως ξερω οτι δε γινεται αυτο. Τουλαχιστον στο δικο μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Ε πόσοι έχουν πατεράδες δημοτικούς συμβούλους...; Είναι τελείως ξεχωριστή περίπτωση, ακόμα και να έχει συμβεί μόνο σε ιδιωτικά δε λέει απολύτως τίποτα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Εχεις υπ'οψι σου ποσοι ειναι η δημοτικοι συμβουλοι σε ενα μεγαλο δημο? Και για να μη σταθω μονο σε αυτους, μιλαω γενικα για ατομα με επιρροη στα τοπικα, αρα και στο σχολειο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
το θέμα είναι πως μπορεί να συμβεί αυτό είτε σε ιδιωτικό είτε σε δημόσιο, δεν έχει να κάνει με το σχολείο, αν κάποιος θέλει να εκμεταλλευτεί αυτή την εξουσία θα το κάνει ανεξάρτητα από το σχολείο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top