Ιδιωτικό vs Δημόσιο σχολείο

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
Ετσι οπως ειναι τα δυο ιδιωτικα της ροδου.... Δημοσιο και παλι δημοσιο....
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristogata**

Νεοφερμένος

Η Αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Ετσι οπως ειναι τα δυο ιδιωτικα της ροδου.... Δημοσιο και παλι δημοσιο....

γιατι τι εχουν ? απο προσωπικη εμπειρια το λες ? η εχεις απλα ακουστα ?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dark_kronos

Επιφανές μέλος

Ο Rognan αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Ισπανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 20,660 μηνύματα.
γιατι τι εχουν ? απο προσωπικη εμπειρια το λες ? η εχεις απλα ακουστα ?

Και ακουστα (αλλα οχι του αερα, απο την κοπελα μου και πολυ κοντινους φιλους) και ητανε να παω και εγω αλλα μονο που μπηκα στο κτιριο (στο ροδιων, το κολεγιο χτιζοτανε ακομα τοτε και το ειδα μονο απο εξω) φρικαρα... Αυτο δεν ητανε σχολειο, νοσοκομειο ητανε....
Παντος μεσα δεν γινετε μαθημα... οι βαθμοι μπαινουν χωρις να κανεις τπτ και δεν μαθενεις τπτ. Πιο λοιπον το νοημα να πληρωνεις, να σχολας στις 4 και να πρεπει και να πας φροντιστιριο μετα;...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristogata**

Νεοφερμένος

Η Αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Και ακουστα (αλλα οχι του αερα, απο την κοπελα μου και πολυ κοντινους φιλους) και ητανε να παω και εγω αλλα μονο που μπηκα στο κτιριο (στο ροδιων, το κολεγιο χτιζοτανε ακομα τοτε και το ειδα μονο απο εξω) φρικαρα... Αυτο δεν ητανε σχολειο, νοσοκομειο ητανε....
Παντος μεσα δεν γινετε μαθημα... οι βαθμοι μπαινουν χωρις να κανεις τπτ και δεν μαθενεις τπτ. Πιο λοιπον το νοημα να πληρωνεις, να σχολας στις 4 και να πρεπει και να πας φροντιστιριο μετα;...

Παω πασο δεν ξερω ποτε δεν μαρεσαν τα ιδιωτικα γιατι ολοι λενε κακες φημες οτι μενουν βα8μοι χωρις προσπα8εια ... αλλα η αλεπου οταν δεν επιανε τα σταφυλλια ελεγε οτι ειναι ξινα οποτε :no1: :jumpy:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

EpaRon

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο Νώντας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Λευκάδα (Λευκάδα). Έχει γράψει 203 μηνύματα.
Δημόσιο....
Δεν βλέπω το λόγο της απαξίωσης των εν λόγω σχολείων....
Άλλωστε είναι και πολλά δημόσια στα οποία γίνεται εξαιρετική δουλεια.
Τα ιδιωτικά είναι άλλο κεφάλαιο.
Κατ'αρχήν δεν είναι όλα τα ιδιωτικά καλα. Αυτά που είναι καλά και φημησμένα είναι πολύ ακριβά στα δίδακτρά τους...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Babalu

Νεοφερμένος

Η Λουιζα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 63 μηνύματα.
Δημόσιο....
Δεν βλέπω το λόγο της απαξίωσης των εν λόγω σχολείων....
Άλλωστε είναι και πολλά δημόσια στα οποία γίνεται εξαιρετική δουλεια.
Τα ιδιωτικά είναι άλλο κεφάλαιο.
Κατ'αρχήν δεν είναι όλα τα ιδιωτικά καλα. Αυτά που είναι καλά και φημησμένα είναι πολύ ακριβά στα δίδακτρά τους...

ακριβώς έτσι είναι! σε πολλά δημοσια γινεται πολυ καλη δουλεια τοσο απο την πλευρα των καθηγητων οσο και των μαθητων! το θεμα ειναι να σε ενδιαφερει πραγματικα να μαθεις κ να μην χαβαλευεις στην ταξη π.χ. ή να μην διαβαζεις καθολου.

απο την αλλη, εχοντας προσωπικη πειρα (τελειωσα δημοτικο σε ιδιωτικο κ γυμνασιο σε δημοσιο) προτιμω χιλιες φορες το δημοσιο! κ αυτο για το καλυτερο κλιμα που επικρατει κ ισως γιατι δεν μου ταιριαζε η νοοτροπια των παιδιων εκει "ο μπαμπας μου εχει λεφτα για να με στειλει σε ιδιωτικο κ κανω οτι θελω" κλπ..
αλλα ξεφευγω :) ο τροπος διδασκαλιας ηταν σιγουρα πιο προσεγμενος, δοκιμασμενος κ αποδοτικος στο ιδιωτικο σαν συνολο [οχι οτι δεν θα βρεις αξιολογους καθηγητες στα δημοσια]


ολα ειναι σχετικα:D
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

eL BaRTo

Νεοφερμένος

Ο eL BaRTo αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 46 μηνύματα.
πολλες διαφορες υπαρχιυν αναμεσα σε αυτα τα 2 "ειδη σχολειων"
αμα ψαξετε 8α βρειτε χιλιες 2 σημαντικες και ασημαντες διαφορες...
η αντιληψη : "ο μπαμπας μου εχει λεφτα για να με στειλει σε ιδιωτικο κ κανω οτι θελω" ισχυει μονο για μειωνοτητες...
σαφως κ τα ιδιωτικα δεν ειναι για οποιον κ οποιον...
εκει θα παει οποιος θελει πραγματικα να πετυχει[για μας φυτο σπασικλας και ολα τα σχετικα] και δεν του φτανει η δουλεια στο δημοσιο [και τον ρεζιλευει ο κα8ε αλητακος που ο μπαμπας γυρναει καθε μερα τυφλα και κανει τη μαμα μαυρη στο ξυλο [μια που αναφερθηκαν και οι niggas :P]]Αν και τετοια παιδια σπανιζουν ακομα και στα ιδιωτια..
η μεγαλυτερη μεριδα των παιδιων που πανε στα ιδιωτικα,πανε γιατι οι γονεις εχουν τη δυνατοτητα [ετσι απλα] και προτειμουν μια καλυτερη εκπαιδευση για το παιδι τους...

μια αλλη πιθανοτητα ειναι γιατι η τρελη η μανα θελει να ελεγχει το παιδι της ακομα κ στο σχολειο και τα ιδιωτικα το προσφερουν αυτο... ελειψες πρωτη ωρα απο το σχολειο? κατευθειαν τηλ στο σπιτι ...

οσο για τα φροντιστηρια και τα ιδιαιτερα...
ειτε δημοσιο πας ειτε ιδιωτικο.. το συστημα ειναι τετοιο ωστε αν δεν παρακολουθησεις κατι απο τα 2 εισαι χαμενος [ εκτος απο σπανιες περιπτωσεις]
ισως το ποσσοστο παιδιων στο ιδιωτικο που δεν κανει φροντ η ιδιαιτερα να ειναι λιγο μεγαλυτερο απο αυτο των παιδιων των δημοσιων .. αλλα δεν παυουν να αποτελουν μειωνοτητες

οποιος παει σε ιδιωτικο θα ζοριστει.. ασχημα...
[μιλαω εκ πειρας:P] αλλα το καθε συστημα εχει και τα κενα του ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ηράκλειος

Νεοφερμένος

Ο ηράκλειος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
παρακολούθησα την συζήτησή σας. το θέμα είναι γιατί στα ιδιωτικά οι καθηγητές είναι καλύτεροι ;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Anarki

Διάσημο μέλος

Ο Αλέξης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Χανιά (Χανιά). Έχει γράψει 3,345 μηνύματα.
Δεν είναι καλύτεροι απαραίτητα, απλά αναγκάζονται να κάνουν καλά τη δουλεία τους γιατί αν δεν την κάνουν κινδυνεύουν να απολυθούν. Στο δημόσιο κάνει ο,τι θέλει ο καθηγητής και δεν τον ελέγχει κανείς.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Δεν είναι καλύτεροι απαραίτητα, απλά αναγκάζονται να κάνουν καλά τη δουλεία τους γιατί αν δεν την κάνουν κινδυνεύουν να απολυθούν. Στο δημόσιο κάνει ο,τι θέλει ο καθηγητής και δεν τον ελέγχει κανείς.
ακριβώς!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ηράκλειος

Νεοφερμένος

Ο ηράκλειος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 36 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
συμφωνώ μαζί σου Anarki όμως μήπως και εμείς σαν μαθητές φταίμε ;; Θέλω να πώ κάναμε ποτε κάποια κατάληψη για κάποιον καθηγητή που ήταν ακατάλληλος για την εκπαίδευση ; όχι . αν όμως δεν λειτουργήσουν τα καλοριφέρ για μισή ώρα πχ. τότε τα σπάμε όλα !!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

costas

Νεοφερμένος

Ο Κων/νος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 78 μηνύματα.
συμφωνώ μαζί σου Anarki όμως μήπως και εμείς σαν μαθητές φταίμε ;; Θέλω να πώ κάναμε ποτε κάποια κατάληψη για κάποιον καθηγητή που ήταν ακατάλληλος για την εκπαίδευση ; όχι . αν όμως δεν λειτουργήσουν τα καλοριφέρ για μισή ώρα πχ. τότε τα σπάμε όλα !!

συνφωνώ μαζί σου φίλε... κ γι αυτό ήμουν πάντα κατά των καταλήψεων... δεν υπήρχε ποτέ σοβαρός λόγος... όλα για να χάσουμε μάθημα γίνονταν...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

aristogata**

Νεοφερμένος

Η Αντριανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Μαθητής Β' γυμνασίου. Έχει γράψει 74 μηνύματα.
Δεν είναι καλύτεροι απαραίτητα, απλά αναγκάζονται να κάνουν καλά τη δουλεία τους γιατί αν δεν την κάνουν κινδυνεύουν να απολυθούν. Στο δημόσιο κάνει ο,τι θέλει ο καθηγητής και δεν τον ελέγχει κανείς.


Πολυ! σωστο!!!!!! :no1::no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Και εμένα η γνώμη μου είναι ότι στα ιδιωτικά δεν γίνεται σοβαρή δουλειά. Δεν μορφώνεσαι, προετοιμάζεσαι για τις Πανελλήνιες. Βέβαια την ίδια νοοτροπία έχουν και μερικοί καθηγητές στο Δημόσιο, αλλά ευτυχώς είναι λιγότεροι (εγώ είμαι τυχερός, δεν έχω ούτε έναν καθηγητή τέτοιας νοοτροπίας που να μου κάνει μάθημα)

Αφήστε που στη Ρόδο κυκλοφορούσε παλιά (2-3 χρόνια πριν - δεν ξέρω τι γίνεται πλέον) η φήμη ότι σε ένα ιδιωτικό σχολείο οι μαθητές της Γ Λυκείου έκαναν μόνο τα μαθήματα που έδιναν πανελλαδικά και της Β Λυκείου μόνο τα μαθήματα που χρειάζονταν για την Γ λυκείου...:mad:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Τι γίνεται με τα ιδιωτικά της Ρόδου; όλο τέτοια βλέπω :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Δεν μορφώνεσαι, προετοιμάζεσαι για τις Πανελλήνιες.
Όπως και για πολλά δημόσια ακούγεται ότι είναι "μπάτε σκύλοι αλέστε" μιας και πολλοί καθηγητές λένε "θα τα μάθετε στο φροντηστήριο".
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

exc

Διάσημο μέλος

Ο exc αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 2,812 μηνύματα.
Όπως και για πολλά δημόσια ακούγεται ότι είναι "μπάτε σκύλοι αλέστε" μιας και πολλοί καθηγητές λένε "θα τα μάθετε στο φροντηστήριο".
Έτσι μας λέει συνέχεια και η μαθηματικός μας, αλλά πάντα τα εξηγεί σε όλους σαν να πην πηγαίνει κανείς. Εν τω μεταξύ μέσα στο τμήμα μου που είναι και το μοναδικό θετικής κατεύθυνσης της Γ, μόνο δύο άτομα δεν πάνε, εκ των οποίων ο ένας εγώ και η άλλη παίρνει τις σημειώσεις του φροστηστηρίου μιας φίλης της. Σκίζει το εκπαιδευτικό σύστημα!:xixi:

Τι γίνεται με τα ιδιωτικά της Ρόδου; όλο τέτοια βλέπω :P
Κι όμως φίλε μου δεν είναι υπερβολή, ούτε ψέμα.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Έτσι μας λέει συνέχεια και η μαθηματικός μας, αλλά πάντα τα εξηγεί σε όλους σαν να πην πηγαίνει κανείς. Εν τω μεταξύ μέσα στο τμήμα μου που είναι και το μοναδικό θετικής κατεύθυνσης της Γ, μόνο δύο άτομα δεν πάνε, εκ των οποίων ο ένας εγώ και η άλλη παίρνει τις σημειώσεις του φροστηστηρίου μιας φίλης της. Σκίζει το εκπαιδευτικό σύστημα!:xixi:

Κι όμως φίλε μου δεν είναι υπερβολή, ούτε ψέμα.


φίλη :P
Εγώ νομίζω πως συνήθως το αντίθετο γίνεται, στα ιδιωτικά θέλουν να μορφώσουν διότι εκεί οι καθηγητές νοιάζονται περισσότερο (και για τους λόγους που είπε ο Anarki) να τα πηγαίνουν καλά τα παιδιά. Είναι λίγο περίεργο το θέμα διότι για να έχει κανείς ολοκληρωμένη άποψη θα πρέπει να έχει δει και τις δύο πλευρές αλλά και περισσότερα σχολεία.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

δi0m

Νεοφερμένος

Ο diomidis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 60 μηνύματα.
το σχολειο μου εχει πολυ καλους καθηγητες,σαν να πηγαινεις σε ιδιωτικο χωρις να ερχονται να σε παρουν με λεωφορειο το πρωι.τελεια...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

JimTB

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 14 μηνύματα.
Έχοντας μιλήσει με καθηγητή μεγάλου ιδιωτικού σχολείου που γνωρίζω προσωπικά, μου έχει πει πως ο,τι πληρώνεις παίρνεις. Τι σημαίνει αυτό; Πως αντίθετα με το δημόσιο, σε ένα ιδιωτικό σχολείο - ειδικά δημοτικό και γυμνάσιο - αν κάποιο παιδί είναι δυσαρεστημένο με κάποιον καθηγητή είτε δικαιολογημένα είτε όχι, στέλνει τη καλή του μανούλα στον διευθυντή, ο οποίος στη συνέχεια απειλεί τον αντίστοιχο καθηγητή με απόλυση αν δεν συμμορφωθεί με τις επιθυμίες του πελάτη καθώς ως γνωστόν, αυτός έχει πάντα δίκιο.

Δεν ξέρω αν συμβαίνει παντού, πάντως συμβαίνει σε πολλά σχολεία του είδους και δεν νομίζω ότι είναι και παράλογο. Από τη στιγμή που απλά αγοράζεις γνώσεις θα ισχύουν και όλοι οι κανόνες του εμπορίου.

:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 9 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top