Απαγόρευση των κινητών τηλεφώνων στο σχολικό χώρο

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Άλλο να έχει ένα πιτσιρίκι κινητό και άλλο κάποιος 16-17 χρονών.. -.-'
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Evris7

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Evris7 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Απόφοιτος. Έχει γράψει 815 μηνύματα.
Είναι παράνομη οποιαδήποτε κατάσχεση οποιουδήποτε προσωπικού αντικειμένου. Μπορούν να σας τιμωρήσουν αλλά όχι να σας το πάρουν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blackmyrto

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Εμας ενω η διευθυντρια ειναι αδιαφορη για το τι συμβαινει στο σχολειο με το θεμα τον κινητων ειναι πολυ αυστηρη. Πριν ενα μηνα επιασε ενα κοριτσι να εχει κινητο στις τουαλετες και της εδωσε αποβολη ημερισια και της πειρε το κινητο θα κρατησει μεχρι το τελος της χρονιας, βεβαια δεν το εχει παρει ακομα.
Ενα απαρεδεχτο γεγονος που συναιβει λιγο πριν το πασχα ειναι οτι αντιληφθηκαμε πως ο θρησκευτικος μας μας ηχογραφουσε την ωρα του μαθηματος και περιστασιακα μας εβγαζε και βιντεο.
Διαμαρτηρηθηκαμε στην διευθηντρια και αυτη το μονο που του εκανε ηταν μια μικρη παρατηρηση.
Εγω ομως δεν το αφησα ετσι και γι'αυτο ενημερωσα για το συμβαν τον πατερα μου που τυχαινει να ειναι προεδρος του συλλογου γονεων και κηδεμονων του σχολειου μου. Με το που το εμαθε καλεσε συμβουλιο και την αλλη μερα καταθεσαν μυνηση και βεβαια ο καθηγητης εφυγε απο το σχολειο μας.
Δηλαδη εμεις τημορουμαστε για την κατοχη κινητων και ο καθηγητης το μονο που το εκανε ηταν μια μικρη παρατηρηση. Ελεος.
Να 'ναι καλα ο μπαμπας μου!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ να καταργηθούν.Και μάλιστα να τιμωρείτε αυστηρά αυτός που το πίρε μαζί του.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Blackmyrto

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μυρτώ αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών, Πτυχιούχος και μας γράφει απο Αθήνα (Αττική). Έχει γράψει 139 μηνύματα.
Εγώ συμφωνώ να καταργηθούν.Και μάλιστα να τιμωρείτε αυστηρά αυτός που το πίρε μαζί του.
Και εγω συμφωνω με αυτο αλλα μονο αμα πιαστει να το εχει ανοιχτο οχι απλως επειδη το ειχε μαζι του (κλειστο βεβαια).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Και εγω συμφωνω με αυτο αλλα μονο αμα πιαστει να το εχει ανοιχτο οχι απλως επειδη το ειχε μαζι του (κλειστο βεβαια).
Κοίτα ,θα στο πω ευγενικά.Εγώ μένω έξω από το σύνολο και δεν έχω κινητό για να μην έχω καρκίνο στο κεφάλι μου και γιατί έχω μυαλό.Τώρα εσύ μπορείς σπίτι σου να το κάνεις ότι θέλεις.Όμως και κλειστό έχει ραδιενέργεια Γιαυτό να απαγορεύετε και στους δασκάλους και στους μαθητές.Αυτό που θα μου κάνεις εάν παράδειγμα ήμουν στην τάξη σου είναι να με σκοτώνεις.Και συγνώμη αλλά σου το απαγορεύω.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ειναι αποδεδειγμενο οτι προκαλει τετοια πραγματα. Αυτο που ξερουμε ειναι πως οταν μιλας και θερμαινεται ο εγκεφαλος ειναι κακο.

Εχεις φουρνο μικροκυματων σπιτι;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Γενικά και με μηνύματα, με blue tooth και με τηλέφωνα.Έτσι εάν γίνετε κάτι τέτοιο μέσα στην τάξη υπάρχει ραδιενέργεια.Ναι έχω όπως ΕΙΧΑ και ασύρματο.Αλλά πλέον έχουμε σταματήσει να τον χρησιμοποιούμε [γιατί έχει τα μικροκύματα και προκαλούν μεγάλες βλάβες και το ξέρω].Αν και χρειάζεται γιατί είμαστε και πέντε άτομα. :(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν ειναι ραδιενεργεια ελεος!!!!!!!. Και τα μικροκυματα ΔΕΝ προκαλουν μεγαλες βλαβες στις ποσοτητες που χρησιμοποιουνται απο φουρνους μικροκυματων και (το πιο πιθανο) απο τα κινητα. Απλα στα κινητα υπαρχει το θεμα οτι ακουμπαει στο κεφαλι κ το ζεσταινει. Για τα μικρα παιδια που αναπτυσσονται ακομα ισως να ειναι προβλημα.

απο το wiki:

Many scientific studies have investigated possible health effects of mobile phone radiations. These studies are occasionally reviewed by some scientific committees to assess overall risks. The most recent assessment was published in 2007 by the European Commission Scientific Committee on Emerging and Newly Identified Health Risks (SCENIHR). It concludes from the available research that no significant health effect has been demonstrated from mobile phone radiation at normal exposure levels:

  • Normal exposure to mobile phone radiation cannot cause headaches or dizziness, nor can it cause brain cancers, neurological effects or reproductive effects.
  • A few inconclusive studies suggest that it may cause a benign tumour of the auditory nerve.
  • However, more studies concerning potential health effects on children are needed.[6]
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Παιδιά, αν σκεφτείτε ότι στη φύση υπάρχουν χιλιάδες ραδιενεργά υλικά (ουράνιο κλπ) τα κινητά μοιάζουν αθώα πλασματάκια.

Εντάξει, δεν είναι και ό,τι καλύτερο να είσαι συνέχεια με ένα κινητό στο αυτί, ειδικά αν ο εγκέφαλός σου αναπτύσσεται ακόμα. Απλώς πολύ το έχουν παρατραβήξει και νομίζουν ότι τα κινητά εκπέμπουν ο Θεός ξέρει τι.

Kαι για του λόγου το αληθές.

Το χημικό στοιχείο Ραδόνιο (σύμβολο: Rn) είναι ένα ευγενές αέριο με ατομικό αριθμό 86 και ατομικό βάρος (222) . Έχει θερμοκρασία τήξης -71 C° και θερμοκρασία βρασμού -61,8 C°. Είναι ραδιενεργό και ένα από τα βαρύτερα αέρια. Το πιο σταθερό του ισότοπο είναι το ραδόνιο-222 με χρόνο ημιζωής 3,8 ημέρες. Σε θερμοκρασία και πίεση δωματίου είναι άχρωμο αλλα όταν ψυχρανθεί κάτω από τη θερμοκρασία πήξης του αποκτά ένα υποκίτρινο χρώμα που καθώς μειώνουμε τη θερμοκρασία μετατρέπεται σε κίτρινο και στη συνέχεια σε πορτοκαλοκόκκινο.
Το ραδόνιο θεωρείται επικίνδυνο για την ανθρώπινη υγεία. Το ραδόνιο υπάρχει στο έδαφος και μπορεί να συγκεντρωθεί στο εσωτερικό των κτηρίων που δεν αερίζονται αρκετά. Ευθύνεται για την πρόκληση καρκίνου του πνεύμονα: αν και έχει μικρό χρόνο ημιζωής, διασπάται σε άλλα ραδιενεργά στοιχεία τα οποία έχουν χρόνο ημιζωής δεκαετιών, με αποτέλεσμα η εισπνοή ραδονίου από κάποιον να αποτελεί συνεχή κίνδυνο. Μεγάλα ποσοστά ραδονίου υπάρχουν στο έδαφος της Ικαρίας.

Aπό που αλλου; Βικιπεδια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΡΑΔΙΕΝΕΡΓΕΙΑ ΤΑ ΚΙΝΗΤΑ ΜΙΚΡΟΚΥΜΑΤΑ ΕΧΟΥΝ. Δεν υπάρχει ραδιενεργό υλικό στα κινητά.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Να και κάτι που δεν ήξερα. Πάντως όλοι αυτοί που βγαίνουν στην τηλεόραση για ραδιενέργεια μιλάνε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν εχω ακουσει κανεναν να λεει για ραδιενεργεια, για ακτινοβολια λενε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
Εγώ πάντως το έχω ακούσει...Αλλά τι να σου πω, μπορεί και να μπερδεύτηκα πάντως.

Το θέμα είναι ότι τα κινητά δεν είναι τόσο βλαπτικά όσο πολλοί νομίζουν.

Το τι λέω εγώ είναι το πιο ασήμαντο θέμα. :p

Shadowfax αν κάνεις σχόλια για το "πολύ" το διόρθωσα πριν (και αν) γράψεις μήνυμα:p
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Μπορει καποιοι να το μπερδευουν γιατι στα αγγλικα η ακτινοβολια ειναι radiation και η ραδιενεργεια radioactivity. Βλεπουν το radiation κ νομιζουν οτι ειναι ραδιενεργεια.
Ραδιενεργεια τα κινητα ΔΕΝ εχουν, και εκπεμπουν στο φασμα των μικροκυματων.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
Μπορει καποιοι να το μπερδευουν γιατι στα αγγλικα η ακτινοβολια ειναι radiation και η ραδιενεργεια radioactivity. Βλεπουν το radiation κ νομιζουν οτι ειναι ραδιενεργεια.
Ραδιενεργεια τα κινητα ΔΕΝ εχουν, και εκπεμπουν στο φασμα των μικροκυματων.
Δεν με νοιάζει τι απόβλητα παράγει το καθένα από αυτά και πώς ακριβώς λέγετε το καθένα και δεν το έχω ψάξει, ξέρω όμως ότι δεν θέλω να έχω καμιά ραδιενεργειακή βρώμα πάνω από το κεφάλι μου.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Δεν με νοιάζει τι απόβλητα παράγει το καθένα από αυτά και πώς ακριβώς λέγετε το καθένα και δεν το έχω ψάξει, ξέρω όμως ότι δεν θέλω να έχω καμιά ραδιενεργειακή βρώμα πάνω από το κεφάλι μου.

Μα λεμε δεν εχει ραδιενεργεια δηλαδη ελεος πια. Αφου δε θελεις να το ψαξεις πως ερχεσαι και λες ο,τι ανακριβεια εχεις ακουσει και νομιζεις οτι ειναι σωστα βασιζεσαι σε αυτο και εχεις αυτη τη σταση;;;
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

hli

Νεοφερμένος

Η Ηλιανα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 5 μηνύματα.
παιδια εγω το βρισκω βλακεια ολο αυτο!τα κινητα τους μαραναν να μην εχουμε!το γεγονοσ οτι καπνιζουν,μιλανε στ κινητο μπροστα μασ ενω στισ ομιλιεσ και τισ απαγοερυσεισ ειναι πρωτοι....ελεοσ!εγω μενω παρα πολυ μακρια απο το σχολειο και πολλεσ φορεσ χρειαζομαι να μιλησω με καποιον δικο μου να δω πωσ θα φυγω..δλδ τι?δεν θα μπορω να μιλησω?αν κατι συμβει?τεσπα ειναι καλο εργαλειο απλωσ να το χρησιμοποιεισ σωστα και μ ισοτητα!:no1:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

dreamer

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο xristos αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών, Μαθητής Α' λυκείου και μας γράφει απο Βόλος (Μαγνησία). Έχει γράψει 295 μηνύματα.
https://clubs.pathfinder.gr/laresistance/399281
Αν εσύ δεν πείθεσαι δεν με νοιάζει.Ξέρω ότι κάνουν κακό και γιαυτό εξάλλου απαγορεύτηκαν.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

djimmakos

Διάσημο μέλος

Ο Μήτσος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 30 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 2,790 μηνύματα.
" Κυριος υπαυθυνος θεωρειται η μικροκυματικη ακτινοβολια που εκπεμπουν. Αυτη η ακτινοβολια εχει θερμικες και μη θερμικες επιπτωσειςεπιδρασεις στους ιστους και στα κυτταρα, οι οποιες προκαλουν βλαβες στην υγεια μας"




Μιλάει για μικροκυματική ακτινοβολία όπως λεει η Krou, όχι για ραδιενέργεια.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 1 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top