Πολυήμερες Εκδρομές

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Γιώργος

Τιμώμενο Μέλος

Ο Γιώργος αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Διδακτορικός και μας γράφει απο Ελβετία (Ευρώπη). Έχει γράψει 30,791 μηνύματα.
Ας μιλήσουμε εδώ για οτιδήποτε αφορά τις πενθήμερες εκδρομές της Γ' Λυκείου, αλλά και γενικότερα τις πολυήμερες εκδομές που πραγματοποιούνται στα σχολεία.

Πρώτα απ' όλα, θεωρείτε ότι αυτή η εκδρομή θα επηρεάσει/επηρέασε θετικά ή αρνητικά την απόδοσή σας στις Πανελλήνιες; Κυκλοφορεί μία άποψη του ότι δεν θα πρέπει να πας, γιατί θα κουραστείς και μέχρι να "συνέλθεις" πλήρως θα χάσεις αρκετές χρήσιμες μέρες απ' το διάβασμά σου.

Άλλοι την έχουν μυθοποιήσει, ως την στιγμή που περιμένει ο κάθε μαθητής που πάει σχολείο για λόγους που ούτε εγώ δεν έχω καταλάβει τι την κάνουν τόσο ιδιαίτερη.

Ένα άλλο θέμα είναι κατά πόσον είναι αναγκαίες, εφόσον θεωρητικά πραγματοποιούνται για "Εκπαιδευτικούς" λόγους, αλλά δεν πιστεύω ότι πλέον πραγματοποιούνται για τέτοιους σκοπούς.
Το μοναδικό σημείο στο οποίο τηρείται (ίσα - ίσα για τους τύπους) τις περισσότερες φορές είναι μόνο όσον αφορά τον τόπο προορισμού. Γι' αυτό δεν θα ακούσετε Πενθήμερη στη Μύκονο (αν και όλα να τα περιμένεις πλέον :P) γιατί η Μύκονος δεν έχει π.χ. αρχαία, μουσεία, κλπ, σε αντίθεση με την Κρήτη ή την Κέρκυρα.
Ο αντίλογος για την πραγματοποίηση των εκδομών αυτών είναι κυρίως ότι "διαφθείρουν" τα παιδιά, ότι τους κόβουν χρήσιμες μέρες απ' το διάβασμα για τις Πανελλήνιες, αλλά και γιατί ακούμε διάφορα ατυχήματα κτλ.




Και φυσικά, μπορούμε να ανταλλάξουμε τις εμπειρίες μας από τα μέρη που πήγαμε, τι είδαμε, πώς περάσαμε, με τι ασχοληθήκαμε. :iagree:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

intruder

Νεοφερμένος

Ο intruder αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 34 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 13 μηνύματα.
Πέρσυ πήγαμε Κέρκυρα. Η αλήθεια είναι πως μου πήρε λίγες μέρες να συνέλθω (4 μέρες ξάγρυπνος δεν είναι και λίγο) Πέρασα φανταστηκά γνωρίσαμε και κορίτσια από άλλα σχολεία. ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Πέρυσι τριήμερη στην Αθήνα, πήγαμε στην Παπαρίζου και στον Τερζή, κάναμε φάρσες στο ξενοδοχείο από τα τηλέφνα κοροϊδεύαμε τους μοναστηριακιότηδες, φάση είχε.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
Εμείς φέτος πήγαμε σε Κομοτηνή-Ξάνθη-Αλεξ/πολη τις 2 μέρες και τις άλλες 2 Θεσ/νίκη προς Χαλκιδική σε ένα χωριό που όυτε που το θυμάμαι!Το έσβησα από τη μνήμη μου,γιατί παλέυαμε με τις κατσαρίδες και τις σαύρες επί 2 μέρες! Περάσαμε όμως ωραία! Δεν πήγαμε σε clubs,κέντρα και τέτοια,αλλά ούτε σκιστήκαμε στα μουσεία και στους τόπους με ενδιαφέρον (πλην του Νέστου,που ήταν καταπληκτικός!)... Παρόλα αυτά περάσαμε πολύ ωραία ,γιατί πάνω απ'όλα μετράει η παρέα και εμείς ήμασταν όλη η τάξη μια παρέα!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Subject to change

e-steki.gr Founder

Η Λία αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 37 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 15,891 μηνύματα.
Είχαμε πάει στη Ρόδο πενθήμερη.
Δεν μπορώ να πω οτι πέρασα και σούπερ, ήμουν τότε κολλημένη με ένα αγοράκι απο την τάξη μου και συνέχεια ασχολιόμουν με το τι κάνει αυτός :P
Τι βλακείες έκανα τότε, lol :lol:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Na_Na_X_x_X

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.
εμείς στην Κύπρο δεν πάμε πολυήμερες εκδρομες ...:(
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Να και κάτι κακό που έχουν τα Κυπριώτικα σχολεία!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

nina

Νεοφερμένος

Η nina αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 51 μηνύματα.
Πέρσυ πήγαμε Κέρκυρα. Η αλήθεια είναι πως μου πήρε λίγες μέρες να συνέλθω (4 μέρες ξάγρυπνος δεν είναι και λίγο) Πέρασα φανταστηκά γνωρίσαμε και κορίτσια από άλλα σχολεία. ;)

:iagree:κι εμείς Κέκρυρα πήγαμε πέρυσι!
δεν μπορώ να πω ότι μου πήρε μέρες να συνέλθω!μια μέρα δεν πήγα σχολείο και μετά ήταν πρωτομαγιά!έτσι μετά πήγα σχολείο μια χαρά!προσαρμόστηκα αμέσως!:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Mitsos The Great

Διάσημο μέλος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Β' λυκείου και μας γράφει απο Βαρθολομιό (Ηλεία). Έχει γράψει 2,165 μηνύματα.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εμάς κάθε χρόνο η Γ'Λυκείου πάει Σαντορίνη, οπότε κι εγώ εκεί θα πάω. Δε νομίζω πως σε αποσυντονίζει πάντως, εξαρτάται κατά πολύ από το άτομο, οπότε δε μπορούν να την καταργήσουν! Εγώ δεν κόβομαι πολύ για τις πολυήμερες εκδρομές, αλλά επειδή θα είναι η τελευταία με το σχολείο, κρίμα είναι να τη χάσω ;)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ilianna

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η ilianna αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 322 μηνύματα.
^^Όντως! Πιστεύω πως η εκδρομή της Γ' Λυκείου δεν πρέπει να χαθεί αν δεν υπάρχουν άλλα προβλήματα (οικονομικά,πίσω στην ύλη,κτλ.)! Σίγουρα θα είναι η καλύτερη απ'όλες,γιατί είναι η τελευταία μαθητική εκδρομή και θα τη θυμάται ο καθένας για πολλά χρόνια!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

KaTaNaS

Νεοφερμένος

Ο KaTaNaS αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εμείς την χρόνια που πέρασε πήγαμε 3ημερη Σύρο, μπορώ να πω ότι περάσαμε απλά ΤΕΛΕΙΑΑΑΑΑΑ … πίναμε όλοι μέρα χορεύαμε όλοι μέρα όλα σε υπερβολή πέρασα τέλεια..αχ τι ωραίες αναμνήσεις :D:iagree::iagree:

Για φέτος ανησυχώ αν θα μας πάνε 5ημερη γιατί στο σχολειό μας έχουν να πάνε 5ημερη 3 χρόνια..δεν τους πήγαιναν γιατί βαριεστούσαν και βρισκανε δικαιολογίες και καλά δεν ήσασταν φρόνιμα παιδιά και μαλακιές :mad::jumpy::'(:!:
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Na_Na_X_x_X

Νεοφερμένος

Η Αθηνά αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 30 ετών και Μαθητής Γ' γυμνασίου. Έχει γράψει 33 μηνύματα.

Δεν είμαι απόλυτα σίγουρη αλλά νομίζω καταργήθηκαν λόγω κακής συμπεριφοράς των μαθητών της Γ' λυκείου όταν πήγαν στην Ελλάδα...:( κρίμα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

lia_spade

Νεοφερμένος

Η Lia αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 32 ετών και Μαθητής Α' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Αθήνα θα ηταν ωραία. Εχει πολλά μουσεία να δεις (ή τουλαχιστον να πεις οτι θα δεις ωστε να μπορεις να τη δηλώσεις εκπαιδευτική :P)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Krou

Περιβόητο μέλος

Η Krou αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Έχει γράψει 5,463 μηνύματα.
Εκδρομή στην Αθήνα; Θα χάσεις τη μισή στις μετακινήσεις! :P
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Α Γυμνασιου-Βολος
Β Γυμνασιου-Καρπενησι
Γ Γυμνασιου-Θεσσαλονικη (ολοι γυρισαμε με τριγωνα Πανοραματος εννοειται!)
Α Λυκειου-Βολος/Πηλιο (η πρωτη που "τα σπασαμε"! Στο Γυμν. ηταν πιο συγκρατημενα)
Β Λυκειου-(με το καλο τον ερχομενο απριλη) ΓΕΝΕΥΗ, ΕΛΒΕΤΙΑ!

Ολες τετραημερες, εκτος απο την τελευταια που δν εχουμε κανονισει ακομα. Στις δυο πρωτες ταξεις του γυμνασιου ηταν στα πλαισια της περιβαλλοντικης, οι επομενες δυο κανονικες και η φετινη επιστημονικη. Θα περιστραφει γυρω απο μια επισκεψη στο CERN. Οποιος δεν το ξερει, να δωσω infos.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

michael92

Πολύ δραστήριο μέλος

Ο Μιχάλης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 31 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 1,227 μηνύματα.
Εκδρομή στην Αθήνα; Θα χάσεις τη μισή στις μετακινήσεις! :P

Αχ μη μου το θυμίζεις 20 ώρες πήγαινε έλα ήμασταν από Θεσσαλονίκη Αθήνα... Αλλά περάσαμε γαμάτα και στο λεωφορείο.:)
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Το ιδιο κι εμεις στην αντιθετη διαδρομη. Τα σχολικα εχουν οριο 60 kmph κι ειναι σπαστικο. Φυγαμε απο δω γυρω στις 6,30 το πρωι και φτασαμε πανω απογευμα. Καπου στις 5. Βεβαια καναμε πολλες στασεις (Λεβεντης, Στυλιδα, Τεμπη, Διον...και καπου 2-3 φορες για σωματικες αναγκες).
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

D|m|tr|

Νεοφερμένος

Ο Δημήτρης αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής και μας γράφει απο Ορμύλια (Χαλκιδική). Έχει γράψει 78 μηνύματα.
Εμείς την Γ' γυμνασίου πήγαμε στον Βόλο 3ήμερη, στην Α' λυκείου Γιάννενα [:up:] και την Β' λυκείου Καστοριά.

Τώρα λέμε μια Ισπανία [Μαδρίτη/Βαρκελώνη], μια Γαλλία [Παρίσι/Disneyland] και μια να κάτσουμε στην Ελλάδα [Ρόδο ή Κρήτη]. Έχουμε όριο τις 9 ημέρες για εξωτερικό και τις 7 για εσωτερικό.

Να δούμε πως θα πάει. Είναι αρκετά τα λευτά χρειάζονται.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

miv

Επιφανές μέλος

Ο Babis αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Βόρεια Μακεδονία (Ευρώπη). Έχει γράψει 8,275 μηνύματα.
Καλα, Disneyland ασχολιαστο!
Τα λεφτα μαζευονται παιδια. Στο σχολειο μου περυσι τα παιδια της Γ' εκαναν εκδηλωσεις, παρτακια και στο τελος πηγαν 5ημερη στα Χανια πληρωνοντας 230 το ατομο. Τα υπολοιπα τα μαζεψαν απο τις εκδηλωσεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 16 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Status
Το θέμα δεν είναι ανοιχτό για νέες απαντήσεις.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

  • Τα παρακάτω 0 μέλη και 1 επισκέπτες διαβάζουν μαζί με εσάς αυτό το θέμα:
    Tα παρακάτω 3 μέλη διάβασαν αυτό το θέμα:
  • Φορτώνει...
Top