Πανελλήνιες χωρίς φροντιστήριο

Iliaso

Περιβόητο μέλος

Ο Iliaso αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Μεταπτυχιακός φοιτητής και μας γράφει απο Αρεόπολη (Λακωνία). Έχει γράψει 6,236 μηνύματα.
Επίσημα δεν γίνεται εφόσον έχει απολυτήριο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

larkodia

Νεοφερμένος

Ο ανδρεας αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' λυκείου και μας γράφει απο Καλαμάτα (Μεσσηνία). Έχει γράψει 9 μηνύματα.
αστα να πανε.....πρεπει να εχεισ καποιον να σ εξηγει τις διαδικασιες...αλλιως θεωρω οτι ειναι πολυ δυσκολα! για τν προγραμματισμο μιλα...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

mihaela

Εκκολαπτόμενο μέλος

Η Μιχαελα αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 34 ετών, Απόφοιτος και μας γράφει απο Αλμυρός (Μαγνησία). Έχει γράψει 269 μηνύματα.
γεια σας παιζακια!κατα την γνωμη μου πανελληνιες χωρις φροντιστηριο δεν παιζει.το σχολειο δεν δινει εμφαση σε κενα που πιθανον εχει καποιος κ μερικες φορες ακουγουγονται κατι ακυρα οπως "α το κανατε στο φροντιστηριο τοτε δεν θα το κανουμε" δεν μας παιρνει κ για πολλα ρισκα φετος σε τετοια θεμματα.καλη μας επιτυχια!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
18790 εβγαλα στο τριτο πεδιο χωρις ουτε ενα φροντιστηριο και χωρις να πεθαινω απο το πολυ διαβασμα.το μονο που χρειαζεται λοιπον ειναι λιγο μυαλουδακι και να αποφασισεις ποσο πολυ θελεις να περασεις καπου...αρα λοιπον πανελληνιες χωρις φροντιστηριο γινεται και δεν τα πηγα και ασχημα θεωρω...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ChazyChaz

Νεοφερμένος

Ο ChazyChaz αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 8 μηνύματα.
Παιδες καλο ειναι το φροντηστηριο,αλλα προσωπικα πιστευω πως το διαβασμα που κανουμε μονοι μας ειναι το πιο σημαντικο και αυτο που μετραει..
Εγω παραδειγματος χαρην δεν πηγαινα φροντηστηριο και ομως εγραψα εναν αξιοπρεπει βαθμο στις πανελλαδικες [15101].
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

marion1

Νεοφερμένος

Η marion1 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 39 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 65 μηνύματα.
Κι εγω εβγαλα αξιοπρεπή βαθμό, 14,4 χωρις φροντιστήριο και χωρίς σχολείο, και σχεδον χωρις προετοιμασία. Βέβαια ο στοχος μου ηταν το 10, και δεν το συνιστώ σε καποιον που εχει θεσει υψηλούς στόχους, αν και πιστεύω ότι είναι εφικτό να βγάλεις μεγαλο βαθμο χωρίς φροντιστηριο και σωστη προετοιμασία όλη η χρονιά, ειδικα στη Θεωρητική κατευθυνση το θεωρω εντελώς αχρηστο, ίσως μόνο ελάχιστα μαθηματα να χρειαζονται για το Αγνωστο.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

futureshock

Νεοφερμένος

Ο futureshock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.
:bye:
φετος και γω θα παω 3η λυκειου... ειμαι σε δίλημμα αμα ξεκινησω φροντιστηριο.. εχω μεν αρκετα κενα ... αλλα εχω σαν στοχο 10.000(αστυφυλακων) φυσικα ο λογος που το σκεφτομαι δεν ειναι Οικονομικος... απλα οι τελευταια φορα που εκανα φροντ ηταν στης ταξεις του γυμνασιου και τωρα ξερω οτι αμα ξεκινησω θα με λιωσουν στις επαναληψεις και για την αναπληρωση των κενων(και γενικα οταν δεχομαι μεγαλη πιεση τα παραταω απο τα νευρα μου![ναι τοσο καλα]) .. !!
ξεχασα να αναφερω οτι ειμαι μαθητης του 15 και ειμαι τεχνολογικη κατευθυνση ... :'(

οι αποψεις σας?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Στρώσου να διαβάσεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

futureshock

Νεοφερμένος

Ο futureshock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.

Kotatsuneko

Πολύ δραστήριο μέλος

Η Kotatsuneko αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένη. Είναι 31 ετών και Μαθητής Γ' λυκείου. Έχει γράψει 1,494 μηνύματα.
Τι να σου?
Άμα τα παρατάς δεν καταλαβαίνω γιατί ρωτας.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

futureshock

Νεοφερμένος

Ο futureshock αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Μαθητής Β' λυκείου. Έχει γράψει 21 μηνύματα.

mazin

Εκκολαπτόμενο μέλος

Ο mazin αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 33 ετών και Φοιτητής. Έχει γράψει 166 μηνύματα.
μπορεις παντα μεχρι τον ιανουαριο περιπου να διαβαζεισ μονος τα βοηθηματα σημιωσεισς κτλ κτλ και να μαζεψεις και λεφτα !!επειτα απο τον ιανουριο το διαβασμα στο φροντηστιριο θα σε βοηθησει πολυ!!!
το ιδιο εκνα και εγω και απο τει χαλκιδας περασα παπει και ασοε
μπορεις απλα να το θελεις
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Paki

Νεοφερμένος

Ο Paki αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών και Απόφοιτος. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγω τελικα θα κανω ιδιαιτερα τα Μαθηματικα,Φυσ.Κατ και Αοθ επειδη δν το ειχα παρει περισυ!Ολα τα αλλα ..μονος
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 14 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gerstavros

Νεοφερμένος

Ο gerstavros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Εγώ φοίτησα στη δευτέρα λυκείου ακλουθώντας θετική κατεύθυνση... έβγαλα γενικό μέσο όρο 19,5 "δεκαεννέα και 5 δέκατα" χωρίς απολύτως καμία βοήθεια ιδιαίτερα η φροντιστήρια. αρχικά όλοι με θεωρούσαν παλαβό!!! έπειτα όταν είδαν ότι δεν είμαι με είπαν ιδιοφυΐα!!! τελικά μου κάνει εντύπωση ότι και οι δυο παραπάνω υποθέσεις ήταν λανθασμένες... είναι δύσκολο μάλλον να αντιλήφθη κάνεις ότι μπορεί ο οποιοσδήποτε μόνο με προσωπική ενασχόληση και ουσιώδη εργασία να πτυχή οτιδήποτε θέλει!!!(εννοώ πάνω στον τομέα της μάθησης). προσωπικά έμαθα μαθηματικά γεμίζοντας όλο μου το δωμάτιο με σκισμένα φύλλα από ασκήσεις λυμένες η από απόπειρες λύσεων. "έγινα ο καλύτερος πελάτης του βιβλιοπωλείου " μέχρι που χρησιμοποιούσα χαρτιά εκτυπωτή για οικονομία!!! πιστεύω πως ο μονός τρόπος - εγγύηση για την επιτυχία είναι η προσωπική ενασχόληση, καθώς ακόμη και όσοι φοιτούν σε φροντιστήριο δεν είχαν τη δική μου απόδοση, όχι επειδή δεν μπορούσαν αλλά επειδή θεωρούσαν ότι είναι καλυμμένοι και δεν προσπαθούσαν όσο εγώ!!! [...}. τώρα (καλοκαίρι δευτέρας προς τρίτη λυκείου) έχω αγοράσει τα βιβλία της τρίτης στα μαθήματα της κατεύθυνσης μου και έχω αρχίσει κατά την ιδία μέθοδο την προετοιμασία μου... πιστεύω πως έχω την ικανότητα να πτυχή τους στόχους μου. όσο για τους γονείς μου!!! αρχικά με είχαν αποπάρει για τον κατ 'αυτούς "ρίσκο" που έπαιρνα και πραγματικά ευχαριστήθηκα που τους έδειξα ότι είχαν άδικο... τέλος κατά τη γνώμη μου το μεγαλύτερο πρόβλημα του Έλληνα είναι ότι τα περιμένει όλα από τους άλλους (γονείς - καθηγητές - φροντιστήριο - πολιτικά κόμματα ) και αυτό οδήγησε τη χωρά αυτή στην ανεπίσημη αυτοί "πτώχευση" .
ελπίζω κάποιος από εσάς να με καταλάβει και μόλις διαβάσει αυτό το μήνυμα να κλείσει τον η/υ και να αποδείξει στον εαυτό του α η επιτυχία δεν εξαγοράζεται αλλά κατακτάται...
ένας από εσάς αγαπητοί μαθητές,
"thinkpad"
προφανώς έχεις τρομερή συγκέντρωση:) Κι εγώ έχω προσπαθήσει να δουλεψω μόνος μου, παρόλο που φέτος (Β λυκείου) πήγαινα φροντιστήριο, αλλά θέλει πάρα πολύ χρόνο και δεν βγαίνει από ένα σημείο και πέρα. Στη φυσική τα καταφέρνω αλλά στα μαθηματικά δεν προλαβαίνω γιατί έχω δυσκολίες..
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Επεξεργάστηκε από συντονιστή:

akiroskirios

Δραστήριο μέλος

Ο akiroskirios αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Φοιτητής. Έχει γράψει 716 μηνύματα.
οι πανελλαδικές δν είναι εξετάσεις (όπως συνήθως αποκαλούνται)..Καλώς ή κακώς είναι διαγωνισμός...ποιος θα φάει τον άλλον...δν είναι όπως τα αει/τει "έγραψα 6 στο μάθημα και πέρασα"...αντιθέτως (σε ένα τρελό σενάριο) και με 18500 μπορείς να μείνεις χωρίς σχολή αν όλοι υπόλοιποι διαγωνιζόμενοι έχουν ένα επιπλέον μόριο από εσένα...για το λόγο αυτό οι περισσότεροι κάνουν φροντιστήρια-ιδιαίτερα προκειμένου να πάρουν ένα παραπάνω πλεονέκτημα από αυτόν που δεν κάνει (λόγω οικονομικής κατάστασης, λόγω έλλειψης χρόνου κλπ. κλπ. )...Παρ' όλα αυτά είναι σίγουρο πως αν έχεις το μυαλό στο κεφάλι και δν περιμένεις ο δάσκαλος να σου πει "διάβασε, θα πάρω τηλ. τον πατέρα σου" μπορείς να πετύχεις και να πιάσεις πολύ υψηλά μόρια...πόσο μάλλον όταν στις πανελλαδικές δν πέφτουν οι τρελές ασκήσεις (που ίσως τυχαία να είχες συναντήσει στο φροντιστήριο) αλλά οι ασκήσεις που απαιτούν πλήρη κατανόηση των ασκήσεων του σχολικού βιβλίου και της θεωρίας του...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gerstavros

Νεοφερμένος

Ο gerstavros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
οι πανελλαδικές δν είναι εξετάσεις (όπως συνήθως αποκαλούνται)..Καλώς ή κακώς είναι διαγωνισμός...ποιος θα φάει τον άλλον...δν είναι όπως τα αει/τει "έγραψα 6 στο μάθημα και πέρασα"...αντιθέτως (σε ένα τρελό σενάριο) και με 18500 μπορείς να μείνεις χωρίς σχολή αν όλοι υπόλοιποι διαγωνιζόμενοι έχουν ένα επιπλέον μόριο από εσένα...για το λόγο αυτό οι περισσότεροι κάνουν φροντιστήρια-ιδιαίτερα προκειμένου να πάρουν ένα παραπάνω πλεονέκτημα από αυτόν που δεν κάνει (λόγω οικονομικής κατάστασης, λόγω έλλειψης χρόνου κλπ. κλπ. )...Παρ' όλα αυτά είναι σίγουρο πως αν έχεις το μυαλό στο κεφάλι και δν περιμένεις ο δάσκαλος να σου πει "διάβασε, θα πάρω τηλ. τον πατέρα σου" μπορείς να πετύχεις και να πιάσεις πολύ υψηλά μόρια...πόσο μάλλον όταν στις πανελλαδικές δν πέφτουν οι τρελές ασκήσεις (που ίσως τυχαία να είχες συναντήσει στο φροντιστήριο) αλλά οι ασκήσεις που απαιτούν πλήρη κατανόηση των ασκήσεων του σχολικού βιβλίου και της θεωρίας του...
σωστά, αλλά εγώ πιστεύω πώς για πολλούς μαθητές, ίσως τους περισσότερους, η ύλη της τρίτης λυκείου δεν βγαίνει σε μία μόνο χρονιά, είναι αδύνατον. Εγώ για παράδειγμα έκανα τώρα το καλοκαίρι προετοιμασία για την τρίτη λυκείου, και τα μαθηματικά ειδικά, στα οποία έχω μεγάλο πρόβλημα με τις ασκήσεις, δεν βλέπω να τα βγάζω φέτος. Και δεν ούτε κενά στη θεωρεία ούτε βαρεμάρα, απλά εγώ χρειάζομαι πολύ περισσότερη εξάσκηση, η οποία θέλει περισσότερο χρόνο απ όσο έχω διαθεσιμο...
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

paris_2

Νεοφερμένος

Ο paris_2 αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών, Μαθητής Γ' ΕΠΑΛ και μας γράφει απο Καστοριά (Καστοριά). Έχει γράψει 87 μηνύματα.
παιδια κ εγω θελω φετος να ξαναδωσω εξετασεις.τα μαθηματα δεν τα εχω παρακολουθησει λογω του οτι ειμαι απο επαλ.θελω να το προσπαθησω μονος μου και οτι καταφερω.το ξερω πωσ θα ειναι δυσκολο αλλα αν υπαρχει θεληση ολα γινονται.μου αρεσαν αρκετες αποψεις εδω για το συγκεκριμενο θεμα.θα ηθελα κ εγω να ξερω αν υπαρχουν εδω παιδια που εχουν την ορεξη και διαθεση να βοηθησουν τετοια ατομα οπωσ κ εμενα με διαοφορεσ αποριες που θα μασ δημιουργουνται μελλοντικα στο διαβασμα μας!ευχαριστω πολυ!!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Civilara

Περιβόητο μέλος

Ο Civilara αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Μας γράφει απο Δανία (Ευρώπη). Έχει γράψει 4,344 μηνύματα.
σωστά, αλλά εγώ πιστεύω πώς για πολλούς μαθητές, ίσως τους περισσότερους, η ύλη της τρίτης λυκείου δεν βγαίνει σε μία μόνο χρονιά, είναι αδύνατον. Εγώ για παράδειγμα έκανα τώρα το καλοκαίρι προετοιμασία για την τρίτη λυκείου, και τα μαθηματικά ειδικά, στα οποία έχω μεγάλο πρόβλημα με τις ασκήσεις, δεν βλέπω να τα βγάζω φέτος. Και δεν ούτε κενά στη θεωρεία ούτε βαρεμάρα, απλά εγώ χρειάζομαι πολύ περισσότερη εξάσκηση, η οποία θέλει περισσότερο χρόνο απ όσο έχω διαθεσιμο...

Βγαίνουν και παραβγαίνουν και δε μιλάω εκ του ασφαλούς επειδή τελείωσα. Εδώ τα βγάζαμε όταν δίναμε εξετάσεις σε 9 μαθήματα στη Γ΄ Λυκείου με την ίδια για να μην πω περισσότερη ύλη στα 6 από τα 9 μαθήματα τα οποία είναι κοινά με τώρα και μου λες ότι δεν βγαίνει; Η ύλη βγαίνει σε μία χρονιά και μην σου πω ότι φτάνει και για πλήρη επανάληψη ο χρόνος. Το θέμα είναι να τον διαχειριστείς σωστά.

Ειδικά τα μαθηματικά είναι θέμα εξάσκησης. Όσο καλά και να ξέρεις τη θεωρία αν δε σου βγει ο πάτος στις ασκήσεις, μαθηματικά δεν πρόκειται να μάθεις.

Αν ήσουνα με το σύστημα των δεσμών που εκεί κάθε μάθημα από τα 4 είχε τριπλάσια ύλη από τα σημερινά ή έδινες 9 μαθήματα πανελλήνιες και στη Β΄ και στη Γ΄ Λυκείου τι θα έκανες; Θα πήδαγες από το παράθυρο;

Η ύλη ΒΓΑΙΝΕΙ. Αν στρωθείς από τον Σεπτέμβρη μια χαρά θα την βγάλεις.
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

ΒΙΛΙΣ-21-

Νεοφερμένος

Ο ΒΙΛΙΣ-21- αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι 32 ετών. Έχει γράψει 6 μηνύματα.
Εγω ειμαι παλικαρι χωρις φροντιστιριο και χωρις ενισχητικη δηλαδη εντελως μονος μου καταφερα και εγραψα 1641,5.εαν και απο επαλ ειμαι πολυ χαρουμενος.επελεξα το επαλ απο μικρος οχι γιατι δεν μπορουσα να τα βγαλο στο αινιαιο αλλα γιατι ειξερα οτι δεν θα επερνα φροντιστιριο παρα απο τα ονειρα οπου μου ειχαν βαλει οτι θα επερνα.η μανα μου μου λεει οτι τους εβαλα τα γιαλια αλλα λεει μαλακιες.εγω απλα ασχοληθηκα ιδιαιτερα στα μαθηματα τις ειδικοτιτας μου οπου ηταν αοδε και αοθ και καταφερα και εγραπσα 19,8 και 19,6 αντοιστιχα και λεω οτι ειμαι παλικαρι γιατι τα εγραπσα μονος μου!!!εαν ειστε στο αινιαιο ειναι σιγουρο οτι χρειαζεσται φοντιστιριο!
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

gerstavros

Νεοφερμένος

Ο gerstavros αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Έχει γράψει 3 μηνύματα.
Βγαίνουν και παραβγαίνουν και δε μιλάω εκ του ασφαλούς επειδή τελείωσα. Εδώ τα βγάζαμε όταν δίναμε εξετάσεις σε 9 μαθήματα στη Γ΄ Λυκείου με την ίδια για να μην πω περισσότερη ύλη στα 6 από τα 9 μαθήματα τα οποία είναι κοινά με τώρα και μου λες ότι δεν βγαίνει; Η ύλη βγαίνει σε μία χρονιά και μην σου πω ότι φτάνει και για πλήρη επανάληψη ο χρόνος. Το θέμα είναι να τον διαχειριστείς σωστά.

Ειδικά τα μαθηματικά είναι θέμα εξάσκησης. Όσο καλά και να ξέρεις τη θεωρία αν δε σου βγει ο πάτος στις ασκήσεις, μαθηματικά δεν πρόκειται να μάθεις.

Αν ήσουνα με το σύστημα των δεσμών που εκεί κάθε μάθημα από τα 4 είχε τριπλάσια ύλη από τα σημερινά ή έδινες 9 μαθήματα πανελλήνιες και στη Β΄ και στη Γ΄ Λυκείου τι θα έκανες; Θα πήδαγες από το παράθυρο;

Η ύλη ΒΓΑΙΝΕΙ. Αν στρωθείς από τον Σεπτέμβρη μια χαρά θα την βγάλεις.
τι να σου πω, δεν ξέρω. Εμένα δε μου φτάνει ο χρόνος για να κάνω όσες ασκήσεις χρειάζονται για να τα καταλάβω, ειδικά στα μαθηματικά, και πολλες φορές παραμελώ τα άλλα, φυσική και έκθεση
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Dias

Επιφανές μέλος

Ο Dias αυτή τη στιγμή δεν είναι συνδεδεμένος. Είναι Καθηγητής κι έχει σπουδάσει στο τμήμα Φυσικής ΕΚΠΑ (Αθήνα). Έχει γράψει 10,057 μηνύματα.
Βγαίνουν και παραβγαίνουν .........Αν ήσουνα με το σύστημα των δεσμών που εκεί κάθε μάθημα από τα 4 είχε τριπλάσια ύλη από τα σημερινά ή έδινες 9 μαθήματα πανελλήνιες και στη Β΄ και στη Γ΄ Λυκείου τι θα έκανες; ......
.... Εμένα δε μου φτάνει ο χρόνος για να κάνω όσες ασκήσεις χρειάζονται για να τα καταλάβω, ειδικά στα μαθηματικά.....
1) Αφού ο χρόνος είναι ορισμένος, θέλουμε δεν θέλουμε πρέπει να φτάνει. Όσα και να έιναι τα μαθήματα, όση και να είναι η ύλη, αυτό το χρόνο έχουμε και ο ίδιος είναι για όλους. Βέβαια πάντα θα θέλουμε να έχουμε περισσότερο αλλά δεν γίνεται. Τώρα αν κάποιος αρχίζει από τη Β, από το καλοκαίρι ή από τον Σεπτέμβριο οι διαφορές είναι μικρές. Αυτός που άρχισε πιο νωρίς απλά έχει κάπως μειώσει την πίεση στη Γ λυκείου.
2) Νομίζω ότι γίνεται και χωρίς φροντιστήριο. Όμως λόγω του ανταγωνισμού και επειδή συνήθως θέλουμε υψηλόβαθμες σχολές, νοιώθουμε ανασφάλεια και δεν θέλουμε να το ρισκάρουμε.
3) Σίγουρα πολύ σημαντικό είναι η οργάνωση του χρόνου. Αλλά για μένα θέμα είναι και η ύπαρξη του χρόνου. Δηλαδή αν έχουμε 31 ώρες σχολείο + 18 ώρες φοντιστήριο, πόσος χρόνος μένει για προσωπικό διάβασμα και ψυχαγωγία?
 

Σημείωση: Το μήνυμα αυτό γράφτηκε 13 χρόνια πριν. Ο συντάκτης του πιθανόν να έχει αλλάξει απόψεις έκτοτε.

Χρήστες Βρείτε παρόμοια

Top